Střelba na střelnici - svěření zbraně osobě mladší 18ti let bez ZP - lze?

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2247

Příspěvek#16 » čtv 2. úno 2017, 08:35

Z pohledu prava to tu zaznělo téměř vse...
B a C je tam proste proto, ze drzitele ZP jej tim padem mají na sport nebo lov a proto na sport nebo lov mohou pripravovat. Patrne bylo myslenkou zakonodarce, aby se tim ošetřilo to, ze se tedy i jejich "zaci" budou u drzitelu ZP pripravovat jen na sport nebo lov...

Jinak si prostudujte ještě dole v zakone přestupky, zda-li je svereni zbrane osobe 10-17.99 let prestupek, pokud ma clovek zbrojak skupiny E. Ono ne kazde poruseni zákona je hned prestupek.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4820

Příspěvek#17 » čtv 2. úno 2017, 13:26

CMK : To už se tu řešilo, akorát že v jiné souvislosti, a samozřejmě to přestupek je. Akorát ne podle ZoZ ale podle zákona o přestupcích. Nemá cenu kolem toho opět vířit debatu.



Piggy
Příspěvky: 2231

Příspěvek#18 » čtv 2. úno 2017, 14:42

rumcajs_tr píše:Ještě doplňující komentář - jaký má podle Vás v zákoně smysl omezení na sk B, resp C?
Jak již napsal cmk, zákonodárce neumožňuje amatérskou výuku či přípravu osob pod 18 let k ochraně ŽZM. :(
Pokud jsem to správně pochopil, je k tomu potřeba ZL F a instruktor se ZP D.
U osob starších 18 let už instruktor nemusí být profík a stačí jakýkoliv ZP.

Uživatelský avatar
lebadabel
Příspěvky: 60

Příspěvek#19 » čtv 2. úno 2017, 16:30

Nemá smysl spekulovat nad tím co měl nebo neměl zákonodárce na mysli. Důležité je, co je v zákoně napsáno. Odst. 1 a 4 § 59 zák. o zbraních vcelku jasně říká, přeloženo do lidštiny, máte-li zbroják, můžete s sebou vzít na střelnici někoho, kdo ZP nemá, aby si s vámi zastřílel. Pokud mu ale ještě není 18, pak vám musí být víc než 21 a ZP sk. B nebo C musíte mít alespoň 3 roky.
Myslím, že žádné složitosti v tom není třeba hledat. ...a logiku už vůbec ne.



coffee
Vedení LOS
Příspěvky: 855

Příspěvek#20 » čtv 2. úno 2017, 21:32

Problém je poněkud jinde. Jak mám prokázat, že mám ZP déle než 3 roky, když na něm datum drží od není. Během měsíce dostanu nový a jak mám prokázat, že ZP mám od roku 1992?

Uživatelský avatar
rumcajs_tr
Příspěvky: 121

Příspěvek#21 » čtv 2. úno 2017, 23:20

lebadabel píše:... máte-li zbroják, můžete s sebou vzít na střelnici někoho, kdo ZP nemá, aby si s vámi zastřílel. Pokud mu ale ještě není 18, pak vám musí být víc než 21 a ZP sk. B nebo C musíte mít alespoň 3 roky...

Díky, tohle je myslím perfektní shrnutí přeložené, jak píšeš, do lidštiny.



kiv61
Příspěvky: 613

Příspěvek#22 » čtv 2. úno 2017, 23:38

"coffee":
Jasně, máš všechny zbraně méně než 3 roky, na té které střelnici jsi od r. 92 poprvé a jako na potvoru čerstvě prodloužený ZP + na krku nezletilého. Tomu se říká pech .. :)

Uživatelský avatar
lebadabel
Příspěvky: 60

Příspěvek#23 » pát 3. úno 2017, 14:00

"coffee", já myslím, že nikomu nic prokazovat nemusíš. Provozovateli, potažmo správci, střelnice je to jedno, protože za toho člověka bez ZP, kterého sis přivedl a na kterého při střelbě dohlížíš odpovídáš ty. A policajt, který by případně přišel na kontrolu nebo by vyšetřoval nějaký průser, který by se stal, by si to vytáhl ze systému.



Sysop
Příspěvky: 411

Příspěvek#24 » pát 17. úno 2017, 00:06

Hm, mam dite, momentalne sestilete, uz zaciname se vzduchovkou a behem dvou, max tri let chci zacit s brokovnici. Ja v tom nevidim problem.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4820

Příspěvek#25 » pát 17. úno 2017, 00:15

Sysop : Tak podle zákona to problém prostě asi je, nechat střílet osmiletého kluka z brokovnice. Upozorňuji znovu, že existují střelnice, které umožňují střelbu až např. od 15-ti let a nic s tím neuděláš.

Uživatelský avatar
lebadabel
Příspěvky: 60

Příspěvek#26 » pát 17. úno 2017, 05:29

Odst. 4 § 59 Zák. o zbraních uvádí, že používat zbraň (pod dohledem osoby splňující kritéria v témže odstavci uvedená) může dítě ve věku nejméně 10-ti let.
Konkrétní střelnice může toto pravidlo ve svém provozním řádu přitvrdit, v žádném případě však změkčit.
V odst. 1 § 1 Zák. o zbraních je uvedeno, že pod pojmem "zbraně" se pro účely tohoto zákona myslí střelné zbraně. Teoreticky se tedy odst. 4 § 59 vztahuje i na používání vzduchovky, ale třeba i kuše apod.



kk
Příspěvky: 1050

Příspěvek#27 » pát 17. úno 2017, 07:21

Sysop: Ja s dcerou zacal v dobe, kdyz to dcera přiměřeně fyzicky zvladla. Což podle mého je zákon s těmi 10 lety nastaven docela dobře.
Ale s brokovnící nevím teda, my šli do dlouhé opakovací malorážky. Dceru baví přebíjení kličkou a míření puškohledem. Možná tak nějakou 20tku, nebo raději ještě menší. Já bych holce v 10 letech broknu do ruky nedal, měl bych strach, že to neudrží, a něco se stane.



Sysop
Příspěvky: 411

Příspěvek#28 » sob 18. úno 2017, 00:05

kk píše:Sysop: Ja s dcerou zacal v dobe, kdyz to dcera přiměřeně fyzicky zvladla. Což podle mého je zákon s těmi 10 lety nastaven docela dobře.
Ale s brokovnící nevím teda, my šli do dlouhé opakovací malorážky. Dceru baví přebíjení kličkou a míření puškohledem. Možná tak nějakou 20tku, nebo raději ještě menší. Já bych holce v 10 letech broknu do ruky nedal, měl bych strach, že to neudrží, a něco se stane.


Souseduv kluk strilel z moji ZH v 10 letech bez problemu, jen jsem delal slabsi naboje a mel tam extra mekkou botku. Je to vopruz prebijet dvanactky, kdyz to na penize vyjde draz, nez S&B, ale ta plna navazka je pro to dite prece jen kopanec. Ale kluka to bavilo a nemel s tim problem.

Tady je 10leta holka na skeetu a evidentne s tim problem nema: https://www.youtube.com/watch?v=cD9l7UxSY_8

No uvidim, je to jeste casove hodne daleko.



Sysop
Příspěvky: 411

Příspěvek#29 » sob 18. úno 2017, 00:08

marinakus píše:Sysop : Tak podle zákona to problém prostě asi je, nechat střílet osmiletého kluka z brokovnice. Upozorňuji znovu, že existují střelnice, které umožňují střelbu až např. od 15-ti let a nic s tím neuděláš.


Jasne, tezko asi clovek bude s prckem chodit na nejakou verejnou a ne "domaci" strelnici, to celkem chapu, jsme v Evrope, ne USA :?

Ale tohle mam vyresene.

To je dobře ale tady je za prezentování porušování zákona týden mimo. Pro začátek.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4820

Příspěvek#30 » sob 18. úno 2017, 15:29

Sysop : Zákonu je šumák, kde necháš střílet z palné zbraně dítě pod deset let. Ale to je tvůj boj. Pochopitelně, že všechny průsery jednotlivců jdou dnes za celou střeleckou veřejností.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host