Praktická část zkoušky OZ – co Vás může potkat



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#5986 » pát 14. zář 2018, 14:35

K těm "podivným důvodům" k vyhazovu přidám VLASTNÍ zkušenost od ZOZ (když jsem je já dělal): při střelbě z malorážky uchazeč přede mnou trefil jen jednou z 5 ran terč a provolával tam, že ta "puška je nějaká divná". Po něm jsem hnedka střílel já a ejhle, puška nebyla divná, trefoval jsem se. To už i přísedící policistce, která se jinak tvářila zcela vážně, cukaly koutky.
A mimochodem, ten uchazeč přede mnou taky nebyl na žádném kurzu, kde by si tu střelbu zkusil a přitom by třeba zjistil, že by měl trošku natrénovat před ZOZ... Takže sice ušetřil za kurz, ale doplatil si opakování zkoušky...

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#5987 » pát 14. zář 2018, 14:50

Taky se mi to stalo...
Uchazec pri nastrelnych strilel hodne nahoru... Radit mu nesmim, ale pri lepeni terce rikam "podivejte, kam vam to litalo, abyste vedel, kam mirit"... No... Ostre zase nastrilel nahoru a tvrdil, ze je to chyba pusky.
Mohl jsem ho vyhodit rovnou, ale jelikoz jsem tam mel dalsi 3 lidi, co strileli malorazkou, rikam mu: "v klidu se tu posadte a vydrzte 15 minut, nez odstrilime s dalsimi 3 uchazeci".
Vsichni 3 dalsi nastrileli. Puska fakt strilela kousek nahoru, byla nastrelena na spodni okraj cernyho, nikdo z nich nemel problem prenest a vsichni vsechno v cernem.
Pak jsem vybidl uchazece, co nenastrilel, jestli k tomu chce neco dodat... Dodal, ze mam pravdu a ze uznava, ze je to jeho chyba.



expres
Příspěvky: 612

Příspěvek#5988 » pát 14. zář 2018, 16:57

Nerikam ze se tak chovas Ty k uchazecum. Udal jsem jen co je uvadeno ke zkouskam. Za 1 priklad vyhozeni jsem byl pritomen a druhy zazil znamej.
Myslim si ze vetsina komisaru 90+% nema duvod se chovat "zaludne". Jsme vsak lidi a to nese i to ze nekdo se v tom najde.
Za me jsem dokonce i pro "zprisneni" zkousek, nebo spis ujednoceni nekterych nesrovnalosti a protazeni ziskani ZP.
Opravdu mi neprislo v poradku, kdyz se v me skupine na zkouskach seslo pres 10 lidi co vubec nechapalo rozdeleni: slaba rana/zadna rana. Nebo jak zachytit zaver v zadni poloze. Pripadne co je vypustit kohout na bezpecny ozub.
Duvod zvladnuti zkousky techto lidi byl ze komisar cast nechtel (rana jistoty/odlozit shozeno).
At se nikdo nezlobi, ale bylo z tech dotazu citit, ze jejich priprava byla na test a manipulace dle me slaba. Ja si treba ten cas nasel a poctive procital a i Vami popsane dobre rady bral v potaz. Tzn. i tak podekuji za rady.
A neni mi zrovna prijemny kdyz borec ma zasek naboje/slaba rana nevim jiste, vinda sice zasobnik, ale zbran nakloni na svoje nohy do betonu a rupluje se zaverem tam a zpet. Nebo chlapek co po selhaci cumi do zbrane s hora a stahuje zaver (vazne koukal castecne do hlavne). Veril jsem vsak ze na rozdil od odrazu od betonu, tohle hold chytne jen on. A to chodim strilet kratce. Chapu kamarada co mel ZP s poradim tusim cislem 20 ze uz striktne na verejne strelnice nechce chodit :D
Treba model motorkaru svycarsko vs CR. U nich musite najezdit hodiny, okruhy po okoli atd, kdy to je nakonec "bezpecne" pemzum km. Ne jako u nas, kde se to sprisni tak, ze ani letiti motorkari ten cvicak nedavaji.
Hledal bych systemove reseni - treba povine pemzum hodin na strelnici a duraz na bezpecnost. Zakonceny treba nejakou formou zkousky. Ze to bude stat penize a cas? Ano bude, ale likvidacni to neni. Rozsireni skupin treba zas zlehcit/zkratit.
Obecne mi jedna kratoucka zkouska na prvni dobrou prijde skoda, zvlaste pokud nekdo pak narazi na neco co jsem psal.

Debatu ke glocku - ne, nikdy jsem to nedrzel v ruce. Ani me to nelaka. Kdyz uz tak P10C o ktere si pomalu ctu/koukam na YT. Ovsem u me plati, co neznam, na to nehrabu a vse si necham ukazat zkusenejsim. Pripadne slusne odmitnu ze bych nemusel splnit bezepecnou manipulaci. Jit kupovat G z druhe ruky, skocim si na strelnic kde mi ho pujci a pred tim ukazou co s nim a jak, pro potvrzeni co jsem nakoukal na netu. Idealne znamej jeste pri koupi co jej ma a vyzna se, abych nekoupil nejakou rakev.
Obecne vsak me tento druh zbrani netahne. Kdyz uz tak Mosin/SKS a neco podobneho.
Kratkou mam Tokareva a jsem nadsenej :)

Zpatky k tematu, je to OT.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#5989 » pát 14. zář 2018, 17:59

Hele, nevim... Na jednu stranu jsi tu najel do komisaru, ze "maji chut vyhazovat" a zastal se nazoru, ktery kritizoval, ze lidi vydelavaj na kurzech, na druhou bys zprisnil podminky a ty kurzy delal povinne.

Ano, taky uz jsem se podival na strelnici a parkrat do laufu zbrane, kterou drzel nekdo jiny (jednou u zbrane po selhaci, kdyz nesel pretahnout zaver). Hrozne jsem rval a pak toho cloveka naucil, jak takovou zavadu vyresit...
Ale az se budou stavat na strelnicich realne prusery, ma cenu resit zprisneni podminek na zbrojak.
Nepovazuju soucasnou zkousku za 100% optimalni, ale system ocividne funguje...
Zkouska je o dost tezsi, nez byla pred 15 rokama a mnohem presneji stanovena nez pred rokem a pul.
Vidim tam jen progres k lepsimu (presto, ze opakuji - neprijde mi to optimalni - ale pokud jsou vysledkem strelci, kteri po sobe nechtic na strelnici nestrili, respektuju to).

Nikdo uceny z nebe nespadl... Me fakt staci, kdyz po zbrojaku lidi vedi:
- ze prst patri na spoust jen pro strelbe
- ze se miri jen tam, kam budu strilet
- ze kdyz se neco stane, nemaj zmatkovat a ridit se za kazdou cenu predchozimi 2 body
- ze umeji zbran zkontrolovat nebo garantovane uvest do bezpecneho stavu a delaji to, kdyz je treba.

Zamerne jsem treba v diskuzi psal o tom, ze vybiti Glocka a CZ75 je v podstate shodne a melo by byt jedno, co bude na zkouskach, pac se to dela stejne... Protoze treba rozborku zbrane povazuju za neco, co by nemuselo byt soucasti zkousky. Ale v narizeni vlady to je, tak to respektuju.

Jeste nikdy jsem nevyhodil nekoho za to, ze by nedokazal rozebrat zbran. Nesmim nikomu radit, ale davam dostatek casu a mezi tim pokladam takove otazky, ze to nakonec da i clovek, ktery vidi dany typ zbrane prvne (a to je 1 clovek z 10ti zkousek, co s tim ma problem - proto debatu na tohle tema povazuju za dost nepodstatnou).

Vyhazuju za 3 veci...
- prst
- uhel
- neschopnost udelat kompletni vybiti/kontrolu zbrane / jeji uvedeni do bezpecneho a strelbyschopneho stavu
Na zacatku briefingu to i rikam... A nad ramec zkousky prakticky predvadim, co je prst mimo spoust, co vsechno kontrolovat.

A jestli mi tu chce nekdo psat: "To je videt, jak komisari premysli", tak sem davam jedno "prohlaseni/nazor", na kterem se klidne muze nekdo otacet...
Vubec me nemrzi, kdyz u me vyleti clovek, ktery (az pak zduraznuji) rekne, ze pro manipulaci cerpal informace jen z internetu, youtubu apod... Ale mrzi me, kdyz vyleti clovek se slovy: "ja tu byl na kurzu, ale tohle mi nikdo vubec nerikal". Zvlaste ted, kdy je to narizeni napsano tak, jak je, neexistuje prostor neco nerict. Proto rikam - kurzy doporucuju a zadatel by mel hledat nekoho, pro koho cisla 315/2011 a 221/2017 nejsou jen matematicke zlomky.

Ad zbrane - je to jak s babama, kazdymu se libi neco jinyho a na kazdou neco jinyho funguje :-) Ale zaklady plati univerzalne na vsechny :-)



expres
Příspěvky: 612

Příspěvek#5990 » sob 15. zář 2018, 07:34

Ach, ano ta věta s komisaři je přestřel, spojil jsem dvě věci a nebylo to vhodné.
Tímto se omlouvám za chybu, je to přes čáru a přijměte prosím omluvu.
Nejsem proti nynější zkoušce ani to zas nemá znít že je lehká, jen si dokážu v rámci bezpečnosti představit i kurz k získání s návštěvama střelnice a potřebných bezpečných náviku k ovládání zbraní. Ne jen na dobrovolné bázi, ale pod dohledem zkušenějších - třeba pravidelně školených správců střelnice jednou ročně komisařema. (dobrovolně v případě že se střelnice bude chtít zapojit do zkouškového kolečka). Třeba pak část těch návštěv bodovat a zakončit takovou zkouškou co už existuje s přihlédnutím k bodů (tam si komisař ověří na konečné zkoušce, zda tam nechodil žadatel jen na kafe a pokec se správcem střelnice). Vydělá jak střelnice, tak komisaři, tak dle me i bezpečnost u střelcu co budou mít více nadrilovaný postup.
Beru v potaz že se mohu plést a jsem opravdu začátečník. Tím mohu mít zkreslený pohled na stav věcí.



notobi
Příspěvky: 661

Příspěvek#5991 » sob 15. zář 2018, 12:08

ty se asi fakt hodně nudíš viď?



pskorec
Příspěvky: 86

Příspěvek#5992 » pon 17. zář 2018, 20:31

Chlapi o co vám jde? Ten kdo neprošel při ZOZ (manipulace) si prostě 2-3 týdny počká na opravný termín, během čekání si ještě zaplatí další zaučení a zbroják příště udělá.



Dragunov
Příspěvky: 395

Příspěvek#5993 » úte 18. zář 2018, 09:55

cmk: Jen taková otázka bokem - vyhazuje se za "špatný" postup kontroly zbraně? Myšlena mantra "první ven zásobník a pak kontrola komory a šachty.
U krátké bych to ještě pochopil tam to dělat jinak moc smyslu nedavá. (byť v US jsem viděl styl závěr dozadu na záchyt, zásobník ven, kontrola).
Ale u opakovačky vyhodit někoho, že prvně odtáhne kliku se mi zdá docela přísné. Na zkoušky jsem se to samozřejmě učil "správně" a byli jsme na to i na kurzu upozorňování a snad na všech zkouškách jsou malorážky s odnímatelným zásobníkem, ale v reálu mi přijde normální prostě první zbraň "zneschopnit" otevřením.



skagerak
Příspěvky: 1002

Příspěvek#5994 » úte 18. zář 2018, 10:24

Vyhazuje se za to (tedy alespon nekdo a nekde...)

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4569

Příspěvek#5995 » úte 18. zář 2018, 11:39

Dragunov : Podle mě je to pouze manipulační chyba a ta by měla být opakovaná. Alespoň podle nového zkušebního řádu ano. Ne samozřejmě ta samá ale nemělo by se vyhazovat za jednu jedinou. U malorážky je to ještě jinde. Běžně se u střelby podíváš, jestli už máš dostříleno nebo ještě náboj v zásobníku zbývá. Já to řeším, až když mi adept nabije nový náboj do komory. To by asi fakt neměl.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#5996 » úte 18. zář 2018, 13:29

Obecne - narizeni rika, ze OPAKOVANE poruseni postupu znamena ukonceni zkousky. A narizeni mluvi o tom, ze jde nejdriv ven zasobnik.

Realne - me nevadi, kdyz to clovek udela blbe a sam je schopen na to prijit a opravit postup... Aspon vidim, ze u toho premysli, vi co dela a chape to.



IronMaiden13
Příspěvky: 65

Příspěvek#5997 » ned 30. zář 2018, 19:07

Ahoj kolegove, moje přítelkyně jde ve čtvrtek na ZOZ a jelikož si dala ABCDE bude pravděpodobně střílet z malorazky a brokovnice a můj dotaz zní: Muže být oprena o střelecký stav nebo ne? Pokud si dobře pamatuji, v zákoně je ze u obouch dlouhých muže střílet s oporou,na kurzu jim bylo řečeno ať se pekne oprou o stav. Dnes jsme ale byli na střelnici kam ve čtvrtek jde dělat ZOZ a správce střelnice nám řekl, ze muže mít oprenou ruku na Střeleckém stavu, ale ze se má opřít o sloup který je vedle. Bohužel přítelekyne to neudrží ani když má ruku oprenou o sloup a ještě k její smůle tam budou vykonavat zkoušku se ZKM co má tu těžší hlaveň. Je nějaká možnost se domluvit s komisařem, aby si mohla ruku opřít o stav (jako na pouti ve střelnici) a nebo to nemá cenu, neboť to komisař nedovolí. Předem děkuji za odpovědi.



skagerak
Příspěvky: 1002

Příspěvek#5998 » ned 30. zář 2018, 19:31

IronMaiden13 píše:A Pokud si dobře pamatuji, v zákoně je ze u obouch dlouhých muže střílet s oporou...



Opora je povolena u dlouhé kulové - ( nejspíš taková tyč o kterou opřeš pušku)

doslovně :
"Oporu zbraně při střelbě může použít pouze žadatel o vydání zbrojního průkazu skupiny A, B nebo C, jde-li o střelbu z dlouhé kulové zbraně"

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4569

Příspěvek#5999 » ned 30. zář 2018, 19:52

IronMaiden : Prováděcí pokyny oporu zbraně jako takovou nijak neřeší. Dokonce mi na jedné střelnici přitáhli věšák na šaty, že uchazeči jsou zvyklí střílet opřeni o něj. Takže skutečně, ať se zkusí domluvit s komisařem a využít místní možnosti. U brokovnice žádná opora přípustná není, pouze u dlouhé kulové.



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#6000 » ned 30. zář 2018, 19:55

Např. v Brně v Trigger servisu zavěšují podpěru přes střelecký box a ještě k tomu o různých výškách. Podle mého názoru té vaší střelnici chybí to správné vybavení. Mít pro zkoušené k dispozici podpěru považuji za povinnost, když ji zákon uvádí.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů