Držení zbraně a alkohol

Uživatelský avatar
oldlamehand
Příspěvky: 498

Příspěvek#31 » ned 30. dub 2023, 21:58

Jarda.Jezek píše:Mně nikdy nebylo jasné, jak se měří snížení schopnosti k této činnosti.

Snížení schopnosti k nošení zbraně se měří tím, že se někdo pod vlivem alkoholu začne vychloubat, že u sebe zbraň má, či snad dokonce zbraň na veřejnosti ukáže.
Tyto indikátory se vyskytovaly ve všech případech o kterých jsem četl, kdy byl někdo obviněn z nošení zbraně pod vlivem alkoholu.
Naopak nečetl jsem o žádném případu, kdy byl někdo z nošení zbraně pod vlivem obviněn, pokud zbraní nevychrožoval, nevychloubal se a neukazoval jí.
Z toho usuzuji, že dokud člověk drží hubu a zbraň neukazuje, jeho schopnost k nošení není snížena.

Uživatelský avatar
Rick
Příspěvky: 65

Příspěvek#32 » pon 1. kvě 2023, 07:53

Ona snížena je, jen ne moc - pro naše předpisy je to irelevantní, přítomnost alkoholu předpokládá nezpůsobilost k nošení. Jenže na to nemá kdo a jak přijít, protože je to skryté - není žalobce, není soudce. Náhodná kontrola se stává na honitbě nebo na soutěži nebo jen tak na střelnici, a když se alkohol naměří tak se to pak řeší. I když je člověk úplně v pohodě.

Uživatelský avatar
oldlamehand
Příspěvky: 498

Příspěvek#33 » pon 1. kvě 2023, 08:54

Situace, kde se předpokládá manipulace se zbraní jako hon nebo střelnice jsou jiná kapitola. Tam samozřejmě kontrola hrozí a alkohol by byl hodně blbej nápad, nejen kvůli riziku kontroly. Ale co si budeme povídat, společenská nebezpečnost alkoholu před honem je trochu větší, než si dát jedno pivo k večeři a jít potom z restaurace domů s kvérem pod košilí.



MRBLUE
Příspěvky: 931

Příspěvek#34 » pon 1. kvě 2023, 12:12

Sud píše:Přesně tak, proč by to dělali. Stejně tak jako s tím chlastem. Když nebudeš nachcanej dělat bordel, tak můžeš být v klidu.
K tomu dokazování si dovedu představit stejnou "metodiku" jako u toho alkoholu. Jsi nemocný = snížená schopnost nosit zbraň, byť nepatrně


Tu ti budem odporovat. Su aj chronicke ochorenia, ktore nevylucuju sposobilost mat ZP. Tiez napriklad Helicobacter (zistitelny len specializovanym vysetrenim). Choroba nie je len zapal pluc.

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 809

Příspěvek#35 » pon 1. kvě 2023, 18:32

Jo, v pohodě. Já přeci neříkám, že to tak funguje nebo že chci, aby to tak fungovalo. Dovedu si ale představit, že si to nějaký úředník takhle zjednoduší.
Stejně jako s tím alkoholem. Nějak se mi nechce věřit, že by normální 90 kg chlap po málem pivu ztratil schopnost rozumně uvažovat a tím pádem se snížila schopnost nosit. Ale protože to nejde exaktně měřit, tak si to úředník zjednodušil na "byť i nepatrně" a hotovo, odchod na chlebíčky.



MojeTikka
Příspěvky: 1651

Příspěvek#36 » pon 1. kvě 2023, 19:39

V Nemecku je za volant nenulova tolerance, ale zase se netoleruji zadne strelne palne, v podstate zadne poradne zbrane. Kamaradi z Nemecka si jezdi nakupovat obranne prostredky do Ceska. Holt, nemuzeme mit vsechno. Jasne, ze jedna desitka s normalnim chlapem neudela vubec nic. Ale nez sondovat, jestli ten clovek je normalni chlap, nebo jestli vubec je to chlap, ci jestli je normalni... tak se to proste zakaze an bloc. Ja myslim, ze to neni nic, s cim by se nedalo zit. Jsou horsi veci v tomhle state.

Uživatelský avatar
oldlamehand
Příspěvky: 498

Příspěvek#37 » pon 1. kvě 2023, 21:58

Připadá mi celkem divné, že zákon nerozlišuje prosté nošení a situace, kde se předpokládá manipulace se zbraní, případně střelba.
Věřím, že kdyby se dělal nějaký výzkum srovnávající střelbu za střízliva a po jednom pivu, u většiny populace by asi nějaké mírné zhoršení bylo, mírně by stouplo riziko prohřešků proti bezpečnosti při manipulaci se zbraní a přísnost v tomto směru na místě je.
U řízení takové pokusy dělali a nějaké statisiticky významné zhoršení u obtížnějších situací jako rychle prokličkovat mezi kuželama tam bylo i po jednom pivu či panáku.
Ale určitě to není tak, že by člověk měl po jednom pivu chuť chovat se jako debil a vytahovat na ostatní zbraň, pokud takové tendence nemá i za střízliva. A pokud takové tendence má, zbroják nejspíš nezíská nebo o něj rychle přijde. Chápu, že jsou zde i jíná rizika. Znám člověka, který za mlada míval tendenci každý druhý měsíc cestou z kalby domů usnout v tramvaji a nechat si ukrást telefon a peněženku. A asi by něbylo žádoucí, aby někdo v takovém stavu měl u sebe zbraň, možná ani to, aby vůbec měl zbroják. Ale te se nedá srovnávat s někým, do si dá jedno pivo k obědu.
Paradoxně, převážet vybitou zbraň v režimu držení může legálěně i člověk s pořádnou opicí a dokud si jí nenechá ukrást, nikdo ho nejspíš nebude popotahovat za to, že zbraně pod kontrolou neměl.



Carloss
Příspěvky: 2996

Příspěvek#38 » úte 2. kvě 2023, 05:53

Nevím, o čem je tu řeč. Ono to "mírně" může (i když nemusí) znamenat rozdíl mezi životem a smrtí. Nejde o chuť chovat ne "nepřístojně", ale o schopnost adekvátní reakce. Tím nemám na mysli "tahání zbraně na někoho". Právě ta "jiná rizika" jsou tím zásadním, tím, co může znamenat ten rozdíl.



JirkaCV
Příspěvky: 1660

Příspěvek#39 » úte 2. kvě 2023, 05:56

Já si účinky alkoholu vyzkoušel. Doma se vzduchovou pistolí. Po jednom pivu dojde paradoxně ke zlepšení motoriky, daleko míň se mi chvějou ruce. Po několika pivech naopak nejsem schopný zasáhnout terč. O pádu pistole na zem ani nemluvím.
Kde je bod zlomu nevím, a na ostro to zkoušet nebudu.



Carloss
Příspěvky: 2996

Příspěvek#40 » úte 2. kvě 2023, 06:01

Trefil jsi to. Nikdo neví kde je "bod zlomu". Navíc nikdo neví, co konkrétně jsou ta "jiná rizika". Zkrátka příliš mnoho nedefinovatelných proměnných. Proto tam, kde může jít o život se jde cestou minimalizace rizik tak, jak je to možné. Proto "žádný alkáč".



Jarda.Jezek
Příspěvky: 929

Příspěvek#41 » úte 2. kvě 2023, 06:14

Pomiňme, že názor úředníka rozšiřuje dikci zákona, a vraťme se k tomu, že zákon staví nemoc na úroveň intoxikace, přičemž zakazuje nosit při snížení schopnosti nosit. A to aniž by definoval, co je tou schopností, jak se ta schopnost měří a kde je hranice snížení. Docela by mě zajímalo, jestli to někdo dotáhl k ústavnímu soudu. Navíc k tomu tu máme subjektivní, ale empirickou zmínku o zlepšení některé schopnosti související se střelbou v důsledku mírné intoxikace alkoholem. Nepřekvapivě. Proč se asi vojákům v bojích dávají drogy? To už jen na zamyšlení, určitě z toho nikdo nedovozujte, že vyjadřuji nějaký názor.



LordSalix
Příspěvky: 579

Příspěvek#42 » úte 2. kvě 2023, 06:53

V zákoně se též nemluví o snížení schopností střelby, ale nošení/manipulace podle toho, co zrovna děláte. Čili v drtivé většině případů prostého nošení. Co si máme vůbec představit pod sníženou schopností nosit?

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2538

Příspěvek#43 » úte 2. kvě 2023, 07:05

Jarda.Jezek píše:Pomiňme, že názor úředníka rozšiřuje dikci zákona, a vraťme se k tomu, že zákon staví nemoc na úroveň intoxikace, přičemž zakazuje nosit při snížení schopnosti nosit. A to aniž by definoval, co je tou schopností, jak se ta schopnost měří a kde je hranice snížení. Docela by mě zajímalo, jestli to někdo dotáhl k ústavnímu soudu. Navíc k tomu tu máme subjektivní, ale empirickou zmínku o zlepšení některé schopnosti související se střelbou v důsledku mírné intoxikace alkoholem. Nepřekvapivě. Proč se asi vojákům v bojích dávají drogy? To už jen na zamyšlení, určitě z toho nikdo nedovozujte, že vyjadřuji nějaký názor.


Prosím o odkaz na nějaké studie, kde vojaci po podání drog zlepšili schopnosti v souvislosti se strelbou. Vyjma ztraty pudu sebezáchovy, nepotřeby spát si nejsem jist, zda to mělo/má jinej "pozitivni" ucinek. Ale možná, se to proste počítá dohromady.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 929

Příspěvek#44 » úte 2. kvě 2023, 07:29

Studie žádné neznám, nezabýval jsem se tím nikdy víc, než že jsem to četl v mnoha dějepisných a populárně vědeckých článcích. Ani to nepoužívám jako argument pro intoxikaci, stačí mi videa přestřelek s policií z USA, abych mi bylo jasné, že drogy a alkohol ke zlepšení schopností těch, co beztak žádné schopnosti nemají, nevedou. Stejně pochybuji, že by byli ti feťáci stříleli líp, kdyby byli střízliví. Tohle fakt Americe nezávidím a doufám, že to tu nikdy mít nebudeme. Mně jen zajímá, jak se u nás měří schopnost (hlavně, co konkrétně to je) a jak má vypadat třeba nemoc, abych spáchal přestupek.



JirkaCV
Příspěvky: 1660

Příspěvek#45 » úte 2. kvě 2023, 07:56

Nemoci, které schopnost snižují nebo vylučují jsou vyjmenovaný ve zdravotnické vyhlášce. Zhoršení zraku o XY, epileptický záchvat, psychiatrické onemocnění ...
Samozřejmě, je to na obvoďákovi, který to následně zjistí - měl by mě okamžitě prásknout.
Podle mě pokuta nehrozí. Jak dokážu sám posoudit, zda jsem indisponován víc, než je povolené, to nevím, nejsem lékař.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů