Nutná obrana, krajní nouze...



Carloss
Příspěvky: 2993

Příspěvek#1621 » ned 19. kvě 2024, 20:21

Pojišťovny to ale dělaj z úplně jiných důvodů. Zpravidla ve vztazích mezi lidmi. Ale ve vztahu mezi věcí a člověkem má člověk vždy přednost.



MojeTikka
Příspěvky: 1639

Příspěvek#1622 » ned 19. kvě 2024, 21:25

Prednost bezpochyby, jen jsem reagoval na tu 'hodnotu cloveka'. Dal to rozvadet nebudu, dostali bychom se do politiky a tam by ta hodnota rychle devalvovala...

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 617

Příspěvek#1623 » ned 19. kvě 2024, 21:49

MojeTikka píše:
Carloss píše:Zatímco život psa lze kvanitifikovat, život člověka z podstaty nelze. Tolik můj laický názor.


Pozor na to, zakon toto sice nestanovi, ale zdravotni pojistovny ano ;) Skutecne existuji tabulky na to, co je ochotna pojistovna za koho uhradit. V obecne rovine to je milion korun za osobu a rok, pak jsou ruzne specialni pripady, atd. Ale vycislit se to da. To jen na okraj.


Jen upřesním, že ty tabulky nemají až tak pojišťovny, ale existuje metodika stanovená nejvyšším soudem - "Nemajetková újma na zdraví – ztížení společenského uplatnění podle Metodiky Nejvyššího soudu České republiky k náhradě nemajetkové újmy na zdraví".

A tam je definováno celkem vše, co může člověka postihnout a vždy má daný bod újmy (dle klasifikace MKN) danou nějakou relativní váhu. Maximální částka, co člověk teoreticky může dostat je tzv. "Výchozí rámcová částka" - Výchozí rámcová částka je vypočtena dle metodiky Nejvyššího soudu jako 400-násobek průměrné hrubé měsíční nominální mzdy na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství za kalendářní rok předcházející roku, v němž se ustálil zdravotní stav poškozeného, tj. kdy je možno přistoupit k vyčíslení náhrady. Údaj je zveřejňován Českým statistickým úřadem přibližně v polovině třetího měsíce aktuálního roku.

Jen pro zajímavost, výchozí rámcová částka pro případy nemajetkové újmy na zdraví s datem ustálení v roce 2023 činí nyní 17 336 400,- Kč.

Viz třeba: http://www.nahradazsu.cz/

Takže ano, bohužel, i život člověka lze spočítat a existují na to exaktní metodiky a tabulky.



milanvpg
Příspěvky: 107

Příspěvek#1624 » ned 19. kvě 2024, 22:44

Střelec píše:
Daleko píše:JirkaCV: nebo aspoň do té cedule co mě tak překvapila :-) .... k vidění zde: 49.5626961N, 17.0395250E


Co vlastně řešíš? Za 1) nic se nestalo a za 2) já tam vidím řádně označený soukromý pozemek, zřejmě vč. cesty.

On by ale ten respekt k vlastnictví, ale i zákonům měl být oboustranný a moc by mě zajímalo, jak je to v tomto případě. Zatímco na ceduli je napsáno, že cesta je soukromá a vstup zakázán, tak cesta je jednak ve volné krajině, takže teoreticky průchod možný, ale hlavně je ve vlastnictví obce,tedy veřejná komunikace….



JirkaCV
Příspěvky: 1653

Příspěvek#1625 » pon 20. kvě 2024, 06:59

No vida. Takže příště katastrální mapy sebou a debaty můžou skončit.



MojeTikka
Příspěvky: 1639

Příspěvek#1626 » pon 20. kvě 2024, 07:55

No to ne, vlastnikem se stavas nabyvacim titulem, nikoli zapisem do KN. Ten, jak znamo, nema stran faktickeho vlastnictvi zadnou vahu, je to jen registr :)



skagerak
Příspěvky: 1020

Příspěvek#1627 » pon 20. kvě 2024, 10:09

No to je taky otazka k debatě, ale rekl bych jiz velmi velmi off topic



MojeTikka
Příspěvky: 1639

Příspěvek#1628 » pon 20. kvě 2024, 10:37

Ano, detaily jsou samozrejme offt. Ja jsem to rozhrabl jen proto, ze k nejake hadce muze snadno dojit pri poruseni vlastnickych prav a to uz jak faktickych, tak i domnelych. Docela casto vidam hadky napriklad u dopravni znacky V7b, kde si spousta ucastniku silnicniho provozu mysli, ze ma stejnou funkci jako V7a a tim padem skacou pod auta jako divi. Nasledne dochazi ke sporum, ktere nekdy konci i inzultaci. Videl jsem to osobne uz nekolikrat, napriklad u kruhovych objezdu.

Takze jedna vec je samozrejme reseni krizove situace NO a KN, druha vec je, mit vseobecne znalosti zakona a v klidu oponentovi vysvetlit, v cem se myli, pokud je oponent diskuse schopen. Pokud to neni idiot a lze s nim hovorit, muzeme ho slusne poucit a tim zabranit jeho pristimu sporu s nekym jinym.



skagerak
Příspěvky: 1020

Příspěvek#1629 » pon 20. kvě 2024, 11:23

@moje tikka,
přiijde mi, že to od původního tématu - použití zbraně vs pes tlačíš úplně jinam. (majitel pozemku vs vetřelci)
i teď tu píšeš o nějaké rozumné domluvě, vysvětlování oponentovi a pod. (ano někdy je rozumnější domluva s cizím psem než s některým člověkem)..
Chápu že tě asi štvou lidi co ti chodí po pozemku a navíc tam dělají "bordel" a podobně, ale to je úplně jiná otázka. (a že si možná nějak vysazen na tzv. "lufťáky")

z druhé strany můj zážitek - jdu po asfaltové cestě (která není soukromá) a vedle cesty je neoplocený pozemek a za ním dům, majitel má za to, že nemusí mít plot, a může mít psa- Něm. Ov. volně (jeho postoj byl zřejmý z jeho chování i slovního projevu)- potud dobrý, ale jemu přišlo i v pohodě že jeho pes napadá i na té silnici, která opravdu není jeho...
(co podle tebe a té tzv. jižanské výchovy udělat?)
................................

Další zážitky (jinde)
1) cizí pes bez vodítka a náhubku, taktéž mimo kontrolu majitele (či jiné osoby) přiběhl a napadl našeho psa (ten volně nebyl) vyřešeno varovným výstřelem do hlíny, "agresor" utekl. Jak se později zjistilo majitel byl tak 150-200 metrů daleko.

2) jdeme po silnici, vedle silnice je pruh pole asi 50-60m a za ním oplocený areál, pobíhá tam za plotem větší a ne moc přátelsky se tvářící pes. Při tom pobíhání našel či vytvořil díru v plotě a běží přes pole.... 50-60metrů psího běhu na rozmyšlení situace.
kvér v ruce, ale zkusím na něj zařvat, což kupodivu pomohlo a otočil se a šel si po svých. Asi bych prvně zkusil varovný ale nebylo moc prostoru, pak by bylo už na střelbu do živého pozdě - byla by riziková, jsem rád že to dopadlo takto...)

3) velký pes na vodítku, majitelka ho není schopna udržet, ale nepřišlo mi, že by byl vyloženě agresivní... no spletl jsem se - kousl mne (celkem velká díra)...



ante
Příspěvky: 62

Příspěvek#1630 » pon 20. kvě 2024, 12:42

skagerak: Jo, mocný zařvání "kde máte pána vy zas... buz....ti?!?!?!?!?" " zabrazdilo i dva přes pole rozjetý kavkazáky, nebo něco velmi podobnýho. Další alternativa byl už jenom velkej nůž, silnější argument jsem po ruce neměl. Kupodivu měření pinďourů dopadlo líp pro mne hned zkraje. Ten druhej se zjevně jenom vez a šéf šel radši hledat jinou zábavu.
Naposledy upravil(a) ante dne pon 20. kvě 2024, 12:44, celkem upraveno 2 x.



MojeTikka
Příspěvky: 1639

Příspěvek#1631 » pon 20. kvě 2024, 12:42

Re: skagerak

Ano, pises o tom samem, co ja - o tom, aby si lide ujasnili vlastnicka prava a zakony. Je jedno, ze ktere strany se na to diva a je jedno, kdo pripadne konflikt zacne. Ja jsem psal o kroku predtim, ergo o prevenci, domluve. Pokud tohle absentuje, pak muze nastoupit i zbran, jakakoli, treba nasada od krumpace. KN a NO se netyka jen strelnych palnych, koneckoncu zabit muzes i rukou.

Psy chovam uz temer padesat let, zazitku mam nepreberne. Z obou stran, taky se mi stalo, ze mi pes utekl a stekal, kde nemel. Nastesti ale nikdy k zadne ujme nedoslo.

Btw, jizanska vychova je, mimo jine, take o tom, ze to zvire nema na cizim (nebo statnim/obecnim) co delat. Problem chovatele, ne zvirete.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 40 hostů