Praktická část zkoušky OZ – co Vás může potkat



Stodman
Příspěvky: 1

Příspěvek#466 » pon 11. lis 2013, 23:07

Dnes jsem si konečně vyzvedl ZP i souběžně vyřizované NP (prozatím jen kvůli oprávnění nosit zbraň kategorie B) v Plzni. Zkouška byla vykonána již 21.9. ve střelnici Leiko, stejný pan komisař jako píše PeeteaCZ. Bylo nás pět, jeden odpadl na testech, jeden na praktické (při zkoušce z manipulace je nutné řídit se pokyny komisaře a umět zacházet se všemi předloženými zbraněmi - ČZ75, brokovnice a malorážka - je dobré si před zkouškou na tu střelnici zajít).
Zkouška byla prováděna v rámci vyhlášky MV, přístup maximálně korektní, mohli jsme se předtím zeptat na podrobnosti, například jestli mám vystavovat po ukončení střelby závěr (stačilo jej podržet, aby řídící viděl do komory). Školní náboje ve zbraních a předvedení všech stanovených činností bylo samozřejmostí. Na terč se střílelo jen s pistolí, v mém případě se skutečnou závadou, kdy okénkem místo nábojnice vylétl vyhazovač (jeho důležité součásti, mj. taková malá pružinka). Nicméně jsem nastřílel a děkuji tímto panu komisaři i paní policistce, že dbali především na bezpečnost při takto mimořádné situaci a dokonce aktivně hledali katapultované součástky.
Pak už zbýval jen lékař a další formality - zde bych chtěl upozornit žadatele o ZP na můj problém s razítkem od praktického lékaře. Můj posudek nemohl být uznán, protože razítko neobsahovalo kód všeobecného lékařství 000 nebo 001 nebo poznámku, že jde o praktického lékaře. V mém případě k opravě stačil dodatečný vpis paní doktorky a vše běželo, jak má.
Závěrem bych chtěl ještě poděkovat autorům těchto stránek, hlavně za přípravné testy. Velmi užitečné, hlavně pro nás v jednom kole s malými dětmi :-)

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#467 » pát 15. lis 2013, 21:50

Zatim tu nezaznela Oderska strelnice okres Novy Jicin. Zkousky probihaly vcera a dnes (tj. 14-15.11.). V tydnu jsem zavolal spravci strelnice a informoval se o typech zbrani, byl velice vstricny. Testu se vcera ucastnilo 20 lidi, splnilo 6. Dnes se ucastnilo 18, splnilo 7. Praktickou at uz na skupiny "D+E", nebo "A+B+E" uspesne splnili vsichni (na ABE se strilela CZ75 a malorazka, na DE jen pistole). Zrovna dnes tu byla kontrola z kraje a Policejniho reditelstvi, nicmene dle meho soudu naprosto skvely pristup organizatoru, komisare, kontrolnich organu... Otazky pri manipulaci typu kolik zbrani mohu nosit, kdy je muzu pouzit, jaky je rozdil mezi KN a NO, co je dle trestniho zakona zbran. Zadne skolni naboje v zasobniku (paskovali jsme si sami), zadne papirky v hlavni, zadne naschvaly. Komisar vzdy oznamil povely a jakou cinnost na to ocekava.

Obrovske DIKY zdejsimu webu. Ja a jeste jeden kolega diky nemu napsali test v case asi 6 minut na plny pocet.



HonzaLBC
Příspěvky: 558

Příspěvek#468 » sob 16. lis 2013, 00:30

Serz píše:Otazky pri manipulaci typu kolik zbrani mohu nosit, kdy je muzu pouzit, jaky je rozdil mezi KN a NO, co je dle trestniho zakona zbran.


Jak souvisí takové otázky s manipulací? Na to se snad píše ten test, ne? Co když na ně člověk neodpoví?

Uživatelský avatar
Mobster
Příspěvky: 637

Příspěvek#469 » sob 16. lis 2013, 10:28

To nesouvisí s manipulací, ale komisař se Tě na to zeptat může. Jsou to prostě takové doplňující otázky. Většinou Tě nevyhodí, pokud třeba jednu z otázek nebudeš vědět. V případě, kdy žadatel žádá i o skupinu D nebo hlavně E, tak mi přijde otázka na NO a KN zcela na místě.



HonzaLBC
Příspěvky: 558

Příspěvek#470 » sob 16. lis 2013, 16:51

Zeptat se může, ale na základě čeho mě vyhodí, když na takové otázky neodpovím? Na tuhle část otázek je oficiální test a ten má člověk úspěšně za sebou, když pokračuje na manipulaci. Neříkám, že jsou to špatné otázky, já bych na ně uměl v pohodě odpovědět, ale proč se komisař vyptává na co nemá, když za to stejně nemůže vyhodit.

Uživatelský avatar
Acoch
Příspěvky: 3

Příspěvek#471 » sob 16. lis 2013, 20:53

HonzaLBC píše:Zeptat se může, ale na základě čeho mě vyhodí, když na takové otázky neodpovím? Na tuhle část otázek je oficiální test a ten má člověk úspěšně za sebou, když pokračuje na manipulaci. Neříkám, že jsou to špatné otázky, já bych na ně uměl v pohodě odpovědět, ale proč se komisař vyptává na co nemá, když za to stejně nemůže vyhodit.


Třeba proto, že při písemném testu si nemůže se žadateli pokecat ;-) Já dělal zkoušky tamtéž a při manipulaci se mě komisař také zeptal a byl to spíš takový pokec. Nesmíte vidět za vším snahu o co nejvyšší počet potopených žadatelů, ti co se připravují v 99% projdou.

edit: abych nebyl OT, tak v Oderské střelnici je přátelský personál, skoro rodinná atmosféra a dělat tam zkoušky není stresující zkušenost.

Uživatelský avatar
Mobster
Příspěvky: 637

Příspěvek#472 » sob 16. lis 2013, 23:31

HonzaLBC píše:Zeptat se může, ale na základě čeho mě vyhodí, když na takové otázky neodpovím? Na tuhle část otázek je oficiální test a ten má člověk úspěšně za sebou, když pokračuje na manipulaci. Neříkám, že jsou to špatné otázky, já bych na ně uměl v pohodě odpovědět, ale proč se komisař vyptává na co nemá, když za to stejně nemůže vyhodit.


Já myslím, že Tě vyhodit může, pokud mu třeba nebudeš schopen odpovědět správně na nějakou základní otázku (nebo více otázek). Jak myslíš, že to bude vypadat, když budeš mít test na plný počet bodů, ale nedokážeš mu pak vysvětlit takovou základní věc, jako co je to např. ráže? Osobně bych v takovém případě pojal podezření, že jsi se akorát našprtal testové otázky (tak jako většina žadatelů), ale jinak vůbec netušíš, která bije.



HonzaLBC
Příspěvky: 558

Příspěvek#473 » ned 17. lis 2013, 01:20

Tak když je ze zákona dáno, že na splnění teoretické části musím napsat test, tak je jedno jestli se jenom našprtám otázky nebo tomu budu skutečně rozumnět, prostě splním zákonnou podmínku tím, že napíšu test.
Takže když mě vyhodí za otázky z teorie, tak si to nechám zapsat do protokolu a podám na něj stížnost u ministerstva, protože zkouška neprobíhala podle zákona a prováděcí vyhlášky.
Jasně, je dobré žadatele u zkoušky prověřit, ale když jsou na to stanovená nějaká pravidla, tak by je měl ten komisař dodržovat. Třeba jsem zažil, že chtěl komisař střelbu z malorážky, 4 z 5 zásahů po někom, kdo měl jenom "E", bez ohledu na zákon.

Takže: Praktická část zkoušky - co Vás může potkat-případně nemine? Asi cokoliv, co komisaře napadne, bez ohledu na zákon a vyhlášku?

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#474 » ned 17. lis 2013, 05:12

Honzo: komisar se te muze ptat na veci z manipulace, strelby a chovani na strelnici, a zaroven si zjistuje jak moc toho vis a jak ses schopnej, jestli te ma nechat bejt nebo ti zatopit... jaky si to udelas takovy to mas... a nevim kdo by se branil si zastrilet navic v cene :D (ale beru to jako chybu) jde pouze o to jakej ma z tebe pocit a jak se chovas a jestli te takovy smesny otazky rozhodi tak to neni dobra vizitka
PS: oni si vetsinu veci oduvodni lip nez ty pri podani stiznosti a kdyz se budes snim hadat uz pred strelbama tak mi ver ze i mene schopnej clovek donuti aby jsi nakou chybu udelal..., ono to neni jenom a pouze o zakonech ale taky o mezilidskym chovani a vystupovani jedince...

Uživatelský avatar
Mobster
Příspěvky: 637

Příspěvek#475 » ned 17. lis 2013, 10:26

HonzaLBC píše:Tak když je ze zákona dáno, že na splnění teoretické části musím napsat test, tak je jedno jestli se jenom našprtám otázky nebo tomu budu skutečně rozumnět, prostě splním zákonnou podmínku tím, že napíšu test.
Takže když mě vyhodí za otázky z teorie, tak si to nechám zapsat do protokolu a podám na něj stížnost u ministerstva, protože zkouška neprobíhala podle zákona a prováděcí vyhlášky.
Jasně, je dobré žadatele u zkoušky prověřit, ale když jsou na to stanovená nějaká pravidla, tak by je měl ten komisař dodržovat. Třeba jsem zažil, že chtěl komisař střelbu z malorážky, 4 z 5 zásahů po někom, kdo měl jenom "E", bez ohledu na zákon.

Takže: Praktická část zkoušky - co Vás může potkat-případně nemine? Asi cokoliv, co komisaře napadne, bez ohledu na zákon a vyhlášku?


Věř mi, že když Tě vyrazí na nějaké elementární neznalosti, tak si to obhájí! O to bych vůbec strach neměl. Schválně mu řekni, že test jsi splnil a že už se Tě nesmí na nic ptát a uvidíš, jak Tě tam vykoupe.

Uživatelský avatar
Gash
Příspěvky: 150

Příspěvek#476 » ned 17. lis 2013, 12:01

Já dělal zkoušky na střelnici v Liberci koncem března. Týden předem jsem si zašel na střelnici, absolvoval jsem přípravnej kurz na pistoli, brokovnici i malorážku. Zkoušky proběhly v pohodě, v klidu, komisař byl příjemnej, poopravoval testy a šlo se do stavu. Teorie na všechny tři zbraně (v pistoli byl cvičnej náboj), několik otázek jako třeba co je ráže + co znamená, když je napsáno třeba .45 a pár dalších jednoduchcých dotazů a pak střelba. Žádné chuťovky ani snaha podrazit či donutit k chybě



cora
Příspěvky: 60

Příspěvek#477 » ned 17. lis 2013, 13:11

komisař má v praktické části ověřit bezpečnou manipulaci se zbraní a výsledky střelby, na teorii jsou testové otázky. pokud se tedy vyptává v praktické části na obdobné věci jako je NO či KN, tak mu to zákon sice nezakazuje (dá se to zdůvodnit tím že zkoušel zda se nenecháte rozptylovat a ohrozit okolí při manipulaci), ale odpovídat mu nikdo nemusí. a když už odpovíte, tak rozhodně nikoho za nesprávnou odpověď NEMÚŽE vyhodit. viz zákon a prováděcí předpisy, kde je jasně specifikováno co se ve které části zkoušky děje a jak se to děje. Doporučuji přečíst, myslím že je to i laikovi jasné.

pokud nechcete odpovídat, s klidem mu sdělte že teorií jste již prošli a nechcete se rozptylovat při manupulaci se zbraní, na kterou se vždy ten co s ní manipuluje musí stoprocentně soustředit, což ukládá i zákon... pokud by vám dělal obstrukce, stěžujte si na něj na MV, zcela jistě mu dají přes prsty...

Uživatelský avatar
Ikewoo
Příspěvky: 75

Příspěvek#478 » ned 17. lis 2013, 14:14

já myslím, že zacházet se zbraní na ulici mimo KN/NO bezpečné není... takže by to do bezpečné manipulace při jistém výkladu spadat mohlo, stejně jako tam podle mě spadá ráže (jako nabít si 9Mak do 9Lug (pokud je volnější komora, tak to jde) za zrovna bezpečné nepovažuju)... já bych tohle tak nekritizoval, pokud nebude chtít vyhodit od praktické za neznalost čísla nějaké vyhlášky, to už je hodně mimo



pelanj
Příspěvky: 888

Příspěvek#479 » pon 25. lis 2013, 15:11

Zkoušku jsem úspěšně složil minulý týden. Skupiny ABDE. Na testy mi pomohla asi nejvíc aplikace pro Android, to bylo nejlépe investovaných 39 Kč za poslední rok. I po zkoušce je fajn mít u sebe potřebné zákony.

Zkoušky jsem absolvoval na střelnici Lero v Příbrami, kde jsem si zaplatil přípravný kompletní kurz (3500 Kč). Za tuhle částku jsem dostal učební materiály, jedno intenzivní celodenní školení včetně střelby, veškeré poplatky (kromě kolků) oběd a občerstvení. Celkově bylo školení pro mě přínosné, protože neznám nikoho se ZP a za druhé jsem si mohl dostatečne nadrilovat manipulaci se zbraněmi. Přihlášku i žádost o vydání ZP za mě podávala majitelka střelnice, to mi ušetřilo dvě cesty na příslušné oddělení PČR. Půjdu si tam vyzvednout až hotový ZP.

Vlastní zkouška proběhla bez větších problémů. Jeden člověk odešel hned (špatně vyplněná přihláška), druhý těsně neudělal test a třetího vyhodili od střelby - měl selhač, prý začal vyhazovat náboje závěrem a otáčet se se zbraní - tak byl odejit. Rozebírali jsme a skládali ČZ75, malorážku ČZ a brokovou dvojku. Pak proběhla "simulovaná střelba" se školními náboji - komisař zkoušel povely nabíjet, přerušit střelbu, ukončit střelbu, atd. Nechal mě vyřešit závadu (nábojnice zaseklá v okénku). Bylo to spíše formou diskuze, takže se nic nestalo, když jsem zapomněl říct, že vyndám zásobník (při předvedení jsem to ale udělal). Střílelo se z malorážné pistole Ruger, D na 15 metrů, ostatní na 10 metrů, skupina C nevím. Tři nástřelné, pět hodnocených. Vše probíhalo naprosto v klidu a korektně, komisař nás předem upozornil, že máme dělat věci vyloženě na pokyn. Policejní dohled byl z Prahy, komisař nevím, jméno jsem si nepoznamenal a zapomněl.

Chtěl bych ještě poděkovat všem, kdo přispívají svými zkušenostmi sem na fórum, je to veliká pomoc hlavně pro toho, kdo nezná žádného zkušeného střelce.

Uživatelský avatar
jamira
Příspěvky: 301

Příspěvek#480 » pon 25. lis 2013, 17:59

Já jsem dělal zkoušky v minulém století, střelnice Kapslovna v Praze 3, pan Váňa byl fajn, tenkrát snad udělali všichni... Nevím jak dnes, ale mám pocit, že se to celkově zpřísnilo a na druhou stranu k tomu dnešní žadatelé přistupují tak nějak laxně. Ve stylu " tak co ještě nemám-zbroják, dnes je to in, tak si ho udělám". Ale nějaký hlubší zájem o podstatu věci, o techniku zbraní atd. - tu u současných žadatelů, až na světlé vyjímky, moc nevidím. Je to můj subjektivní pohled na věc, nejsem ZK! Ale kdybych jím byl, tak bych asi taky dělal to s těmi dvěma druhy 9mm nábojů - 9mm Mak a 9mm Lug. Na střeleckém postu na pultíku, zbraň CZ 75 Luger a teď se žadateli ukaž, co tam naláduješ! Je to podobné tomu, že i s novým autem musíte u čerpačky sami natankovat to správné palivo (nafta/benzín)... :twisted:

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: PatrikM, vaksi a 3 hosti