Podrobení se zkoušce na alkohol



Pepazdepa
Příspěvky: 6

Příspěvek#1 » stř 19. zář 2018, 20:28

Ahoj/dobrý den. Dostal jsem se do situace kdy po mě chtěla policie abych se podrobil dechové zkoušce. Což jsem odmítl a dožadoval jsem se odvozu na krev. Policisté s tim nesouhlasili a trvali na dechové zkoušce, ke které já jsem prostě nepřistoupil.(vše mám natočeno), ale zajímalo by mě kdo je v právu. Celý to jde asi do správního řízení o zbraň jsem samozřejmě přišel a je u policistů. Otázka zní jsem v háji? Jak to vlastně je? Musím já dýchat i když jsem ochotný podrobit se odběru krve a zaplatit to?

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#2 » stř 19. zář 2018, 20:44

Něco se píše tady, ale teď už je asi pozdě. Ale jeden přestupek s alkoholem by problém být neměl, pokud to nebyl trestný čin.

http://road-fens.cz/fsm110_alkohol/



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#3 » stř 19. zář 2018, 20:46

Porušil jsi povinnost držitele ZP skupiny E (§ 29 odst. 1 písm. l), což je přestupek, a pro tento může být dle § 57 odst. 1 písm. c) / 4 rozhodnuto o zajištění ZP a zbraní, což se také stalo.

//auta bych do toho nemíchal, v tomhle jedeme podle ZoZ



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#4 » stř 19. zář 2018, 20:51

No jo. Mají na to právo. A asi nedokázali pochopit, proč nechcete dýchnout. A jak vůbec přišli na to, že máte u sebe zbraň že vás chtěli kontrolovat?



vgj
Příspěvky: 605

Příspěvek#5 » stř 19. zář 2018, 20:52

Pokud vím, tak dechová zkouška je jen orientační. S jejím výsledkem je možné nesouhlasit, a žádat odběr krve. Odmítnutí zkoušky je přestupek.
Tohoto přestupku se někdy raději dopouští ti co jsou skutečně opilí (za volantem), do jedné promile je to přestupek, stejně jako odmítnutí zkoušky, nad jedno promile je to trestný čin.
Osobně myslím, že je to v háji. Osobně bych dýchnul a nesouhlasil s výsledkem, byl li by nad přístrojovou toleranci 0.24 promile. A pak si nechal říct ortel v nemocnici.



Pepazdepa
Příspěvky: 6

Příspěvek#6 » stř 19. zář 2018, 21:04

Takže pokud to dobře chápu narozdíl od pozice řidiče zde se dechové zkoušce podrobit musím a až potom jet na krev? Upřímně jsem žil v domnění, že si v podstatě můžu vybrat. Respektive dejchnout nemusíš, ale v tom případě musíš na krev



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#7 » stř 19. zář 2018, 21:10

Nevím teď , jak je to definováno u řidičů, ale my máme text:
l) podrobit se při nošení zbraně nebo jakékoliv manipulaci s ní na veřejnosti nebo na
místě veřejnosti přístupném na výzvu příslušníka policie orientační zkoušce,
popřípadě odbornému lékařskému vyšetření ke zjištění, zda není pod vlivem alkoholu
nebo jiné návykové látky,


Ten problém tedy vidím především v tom nepodrobení se tomu, co bylo předmětem výzvy (mohla to být buď orientační nebo teoreticky třeba i rovnou lékařská), jak tu psal vgj, správná cesta byla nejspíše výsledek orientační zkoušky zpochybnit a požádat o odborné vyšetření u lékaře. Což by bylo sicher obvzláště pokud jsi to nahrával.

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#8 » stř 19. zář 2018, 21:16

No ten příběh není úplný. Jedna věc je právo, druhá svědomí.
1. Jestli (slovy D.Landy) "požils a manipulovals", jsi k.kot, zbraň ti odebrali oprávněně, zbraň ti do ruky nepatří a doufám že přijdeš o zbroják. (Pokud bys "nosil" v souladu se zákonem a zdravým rozumem a případně neprovokoval, tak na to policisté nikdy nemůžou přijít.)
2. Jestli "nepožils a manipulovals", jsi k.kot, zbraň ti odebrali oprávněně, ale je dobrá šance se z toho dostat.
3. Jestli "nepožils a nemanipulovals", jsou k.koti policajti a existuje spousta právních nástrojů, jak se z toho dostat. Případně policisty i svlíknout z uniformy, pokud máš prašule, právníka a čas.

Tak ten příběh doplň. ;)



zodiiac
Příspěvky: 184

Příspěvek#9 » čtv 20. zář 2018, 06:08

Záleží, jak zněla výzva a co přesně se tam odehrálo, ale přesto- pokud chtěj dejchnout a ty si nepožil, což vzhledem at už k držení nebo nošení předpokládám, tak jim s radostí dejchnu. Pokud by se něco našlo a možný to je, protože to sou detektory pralinek, tak je okamžitě ženu na krev a u toho se klidně můžou posrat, ale maj smolíka. očekávej jen pomstuv tom, že tě odvezou, ale už nepřivezou. Můj příběh- žral sem margotku a jen co sem ji dojedl, tak mě zastaviuli hned za další zatáčkou a chtěli dejchat, na rovinu sem jim řekl, že jsem nepožil, o zbrani nepadlo ani slovo, ale že jsem před par vteřinama snedl margot a vim, že po to je možný nadejchat. Upozornil sem je jen na to, že jestli něco nadejcháno bude, tak nekomropmisně jedem na krev. Dali sme si 5 minut pauzičku ve ktgerý sem si vyslechl něco otom že není třeba na krev a podobně když to vyjde moc, ale tohle mě nezaímá. Dejchnuto všechno v pohodě, odjíždel sem. Jako problém vidim v tom, jak si odmítl, on je totiž rozdíl odmítnout zkoušku jako takovou a rozdíl odmítnout pouze způsob provedení zkoušky. Na to člověk musí bejt opatrnej, jinak je hned v zamítačce a to oni rádi.



ppindian
Příspěvky: 276

Příspěvek#10 » čtv 20. zář 2018, 08:04

Myslím že dýchnout chtějí vždy až po tom co mají v ruce občanku nebo řidičák dotyčného. S tím někam zavolají a ve vteřině vědí že je držitelem ZP. A když odmítne dýchnout, je pro ně jasný.
Tazatel asi jel autem, jinak by asi nechtěli dechovou zkoušku.



iloveguns
Příspěvky: 1408

Příspěvek#11 » čtv 20. zář 2018, 08:26

Pepa z depa by nám mohl především odtajnit, co té výzvě k dýchnutí předcházelo, jak a kde na veřejnosti manipuloval se zbraní apod., nebo jak přišli na to, že u sebe nosí zbraň... Jinak budeme jen spekulovat a k ničemu se nedobereme.



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#12 » čtv 20. zář 2018, 09:05

Odkaz na FSM od dfense se sice týká primárně přestupků v dopravě, ale je podstatný pro vymezení toho, co je orientační dechová zkouška a co je odborné lékařské vyšetření.

Zákon o zbraních totiž označuje za přestupek pouze toto jednání:
§ 76a (5) Držitel zbrojního průkazu skupiny B až E, držitel zbrojního průvodního listu pro tranzit zbraně anebo střeliva nebo držitel evropského zbrojního pasu se dopustí přestupku tím, že

a) se nepodrobí při nošení zbraně nebo jakékoliv manipulaci s ní na veřejnosti nebo na místě veřejnosti přístupném na výzvu příslušníka policie orientačnímu vyšetření pomocí dechové zkoušky, popřípadě odbornému lékařskému vyšetření ke zjištění, zda není pod vlivem alkoholu anebo jiné návykové látky, nebo


V FSM je sice odkaz na starý zákon, ale nová úprava je v podstatě totožná. Viz § 20 zákona č. 65/2017 Sb.:
§ 20

Orientační vyšetření a odborné lékařské vyšetření
(1) Orientačnímu vyšetření a odbornému lékařskému vyšetření je povinna se podrobit osoba,

a) u které je důvodné podezření, že pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky vykonává nebo vykonávala činnost, při níž by mohla ohrozit život nebo zdraví svoje nebo jiné osoby nebo poškodit majetek,

b) u které je důvodné podezření, že se požitím alkoholického nápoje nebo jiné návykové látky uvedla do stavu, v němž bezprostředně ohrožuje sebe nebo jinou osobu, majetek nebo veřejný pořádek,

c) u které je důvodné podezření, že přivodila sobě nebo jiné osobě újmu na zdraví anebo způsobila jiné osobě škodu na majetku v souvislosti s požitím alkoholického nápoje nebo jiné návykové látky,

d) která je mladší 18 let a u níž je důvodné podezření, že

1. alkoholický nápoj požila nebo jí byl v rozporu s tímto zákonem prodán nebo podán alkoholický nápoj nebo jí byla konzumace alkoholického nápoje jinak umožněna, nebo

2. jinou návykovou látku užila, nebo jí bylo užití jiné návykové látky umožněno,

e) která je ve výkonu vazby, zabezpečovací detence nebo trestu odnětí svobody, nebo

f) která vykonává ústavní ochranné léčení, anebo ambulantní ochranné léčení protialkoholní nebo protitoxikomanické.

(2) V případě, že povinná osoba podle odstavce 1 orientační vyšetření odmítne nebo takové vyšetření nelze provést nebo úspěšně dokončit, provede se odborné lékařské vyšetření. Pokud odborné lékařské vyšetření osoba odmítne, hledí se na ni, jako by byla pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky.

(3) Spočívá-li orientační vyšetření na ovlivnění alkoholem v dechové zkoušce provedené analyzátorem alkoholu v dechu, který splňuje podmínky stanovené jiným právním předpisem8), odborné lékařské vyšetření se neprovede.


(4) Za účelem stanovení krevních hladin alkoholu nebo jiných návykových látek pomocí specifických toxikologických metod se provede toxikologické vyšetření biologického materiálu odebraného v rámci odborného lékařského vyšetření (dále jen „toxikologické vyšetření“).


A dále pak FSM:
...z ustanovení § 67 odst. 4 zákona č. 273/2008 Sb., o Policii České republiky vyplývá, že za účelem získávání informací v souvislosti s odhalováním a šetřením přestupků musí být proveden odběr krve, požádá-li o to osoba podezřelá z přestupku. Policisté mají ze zákona povinnost odběr krve zajistit a je jedno, co si o tom myslí nebo co říkají.

Požadavek na provedení odběru krve je třeba formulovat zcela jednoznačně, tedy říci „Požaduji provedení odběru krve“ a nikoli třeba „Neměl bych jet na krev?“, protože takto sdělená žádost není jednoznačná a policie takto formulované žádosti nemusí vyhovět.

Pokud policista nehodlá žádosti vyhovět, je třeba jeho odmítání jednak zaznamenat do vaší části oznámení o přestupku, a následně pak zavolat 158, vylíčit jim situaci a požádat o jejich podporu.


Pokud to bylo tak, jak popisuje tazatel, a má skutečně video prokazující to, že odmítl způsob provedení zkoušky a policie naopak odmítla provést odběr krve, pak je to chybný postup policie (zvážil bych podání stížnosti) a při jisté míře opatrnosti bych se nebál shledání viny z výše uvedeného přestupku. Přestupky projednává obecní úřad z rozšířenou působností (tj. zpravidla stejný úřad, který vede hromady přestupkových řízení za přestupky v dopravě), takže vhodně zvolenou argumentací by mělo dojít k zastavení řízení po prvním ústním jednání. Pokud se nepokusí policajti zpochybnit autentičnost videa, ale pak bych trval na tom, ať tedy oni doloží záznamy z jejich FPS kamer. Logicky je nebudou mít či nebudou chtít doložit, takže úředník by měl rozhodnout ve prospěch tazatele.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2231

Příspěvek#13 » čtv 20. zář 2018, 09:18

a) duvod dechove zkousky souvisel s nosenim/manipulaci ci necim jinym (rizeni auta apod?)?
b) jaky byl pravni duvod odebrani zbrani?

Uživatelský avatar
Janele
Příspěvky: 7

Příspěvek#14 » čtv 20. zář 2018, 10:28

pokud někdo sedne nalitej do auta a ještě se zbraní tak bych mu vzal i očkovací průkaz!!!



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#15 » čtv 20. zář 2018, 10:56

Taktak. Jen by mne opravdu zajímalo, jak policajti přišli na to, že Pepazdepa má u sebe zbraň. Jestli při silniční kontrole nebo jestli porušil skryté nošení - bylo by dobře, kdyby se nám víc svěřil, když se chce poradit.
A nebo mu dávali dýchnout v autě a odebrání zbraní byl až následný akt, když při lustraci zjistili, že má ZP. A poslali mu obsílku... ?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Tvrdolín a 7 hostů