Nošení zbraně k soudu

Uživatelský avatar
Tilia
Příspěvky: 51

Příspěvek#1 » pát 29. říj 2010, 18:37

Narazila jsem na menší problémek.
Občas se kvůli zaměstnání pohybuji po soudech.
Cituji ze zákona o soudech a soudcích:
§ 7
(1) Do budovy soudu nebo na místo, kde soud jedná, je zakázáno vstupovat se zbraní nebo s jinými předměty, které jsou způsobilé ohrozit život nebo zdraví anebo pořádek. Tento zákaz se nevztahuje na soudce a na příslušníky ozbrojených sil a ozbrojených sborů, jestliže vstupují do budovy soudu nebo na místo, kde soud jedná, v souvislosti s plněním svých služebních povinností.
(2) Každý je povinen podrobit se osobní prohlídce a prohlídce všech věcí, které má u sebe, za účelem zjištění, zda neporušuje zákaz podle odstavce 1.


Takže dojde k tomu, že zbraně předám justiční stráži.
Cituji ze zákona o Vězeňské službě a justiční stráži ČR:
§22
(2) Příslušník, který vykonává službu justiční stráže, je oprávněn činit i jiná nezbytná opatření k zajištění pořádku a bezpečnosti v budovách soudů, státního zastupitelství a ministerstva, jakož i v jiných místech činnosti soudu a ministerstva a plynulého a nerušeného průběhu soudního řízení.


Když předám zbraň justiční stráži, kdo mi zaručí, že:
- tím zbraň zajistím proti zneužití, odcizení apod.?
- trezor, do kterého ji dávají, odpovídá normám a zákonům ČR?
- mne nikdo nenařkne z manipulace se zbraní na veřejně přístupném místě? (vybití, předání zbraně)
- až ji budu chtít zpět, ji opravdu dostanu? (aby mi pak neřekli "Jakou zbraň? Máme tu jen váš nůž")

Taky jsem se jednou bavila s příslušníkem PČR, ten mi sdělil, že zbraň mi může zabavit jen PČR (je justiční stráž součást PČR?) na základě písemného oznámení (pokud jsem to od něj pochopila správně).
Bylo mi doporučeno, abych cestou na soud zbraň nenosila vůbec. Jenže až jednou ponesu nějaký spis s nějakým pěkným tresťákem, tak můžu předpokládat, že by o části spisu mohl být zájem...



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#2 » pát 29. říj 2010, 18:45

Pouze tipuji, že u soudů jsou na to připraveni a mají způsob jakým zabezpečí tvou zbraň - třeba bezpečnostní schránky. A jestliže tam chodíš tak bude nejlepší se tam zeptat. Pokud se obáváš zneužití tvé zbraně tak si ji můžeš zamknout ještě pro jistotu zámkem který se dá dokoupit nebo dodává se zbraní.

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#3 » pát 29. říj 2010, 19:02

Bohužel pokud vím, tak se tohle liší podle jednotlivých soudů. Někde jsou na to zvyklý a jsou na to připravení (vybíjecí zařízení, trezor, doklad o uložení) a jinde jen vytřeští oči, co tam někdo dělá se zbraní.
Doporučoval bych předem si zavolat, jak to je na příslušném soudu, kam musíš.

Uživatelský avatar
Tilia
Příspěvky: 51

Příspěvek#4 » pát 29. říj 2010, 19:17

doposud jsem nosila jen nože. Zažila jsem stráž, kde vytřeštili oči i na nůž u ženy v sukni a v lodičkách. Jinak jsem zažila předání nože a uložení do obyčejné skříňky u vchodu (veřejně přístupné viditelné skoro ze všech stran). A soud, kde si nože zašili kamsi pod stůl. Jediným dokladem o odložení věcí je číslo schránky, ale typ nebo popis odložené věci celkem chybí... A protože plno lidí nezná ani ten svůj zákon, ve kterém se denně pohybuje, občas na mě stráž blbě kouká, když vznesu dotaz. Tak se radši ptám nejdřív tady, protože pochybuji, že u soudu nějak kloudně pochodím.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#5 » pát 29. říj 2010, 19:48

Tohle je dotaz spíš na Foxe, počítám že s odkládáním na soudě má jakousi zkušenost :mrgreen: Jen nevím jestli se vyskytuje i tady na foru?

Uživatelský avatar
Tilia
Příspěvky: 51

Příspěvek#6 » pát 29. říj 2010, 20:04

sided: hodila jsem to k sousedům (doufám, že ke správným, jiné neznám), tak se možná dozvíme něco dalšího

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#7 » pát 29. říj 2010, 20:13

Jak u kterýho soudu. Někde to umožňují tak, jinde onak, někde vůbec. Musíš vědět předem, podle toho, kam jdeš. Zákon neukládá soudům žádnou povinnost uložení zajistit.
Vždy bys měla předávat zbraň vybitou a střelivo zvlášť, a to na základě předávacího protokolu (min. typ zbraně, výr. č., druh a množství střeliva, příp. příslušenství, zásobníky, apod.). Není od věci mít s sebou předávák předpřipravený, kdyby náhodou neměli svůj ;)

Uživatelský avatar
Tilia
Příspěvky: 51

Příspěvek#8 » pát 29. říj 2010, 20:18

je nějaká předloha? Nebo si tam můžu načmárat co chci?

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#9 » pát 29. říj 2010, 20:27

Na všechno je předloha :mrgreen:

Předávací protokol

Převzal jsem Lucčinu prskavku Smith&Wesson 629 v.č. 123456 a taky 666 nábojů ráže 44mag. výrobce Federal.
Datum:
Přebírající:
Služební číslo:
Podpis:

* * *

Výše uvedené železo jsem si zase vzala zpátky.
Datum:
Lucka
Podpis:

On Ti podepíše převzetí (čímž v případě pochybnosti prokážeš komu, co a kdy přesně jsi předala), až si železo vezmeš, buď mu ten papír prostě necháš (pokud to bude sympaťák, můžeš mu tam připsat telefon), nebo podepíšeš převzetí zpátky.

Stačí takto?

Jestli ne, tak ze zeptej toho, kdo Tě k tomu soudu posílá :lol:

Uživatelský avatar
jomekabi
Příspěvky: 937

Příspěvek#10 » sob 30. říj 2010, 02:53

Zatim jsem byl se zbrani u dvou soudu, zbran bez problemu prevzali. V Senatu CR taky, tam strazny ani nekontroloval, jestli je vybita, dal ji do supliku a kdyz jsem odchazel, vyndal ctyri zbrane a dal mi vybrat, ktera je moje. :roll: ;)

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#11 » sob 30. říj 2010, 19:22

Dík za tip, do toho senátu budu chodit :lol:

Uživatelský avatar
jomekabi
Příspěvky: 937

Příspěvek#12 » ned 31. říj 2010, 01:08

Nojo, to me v te chvili taky napadlo, ale nemohl jsem vedet, jestli si mi nerekne o prukaz zbrane. Nerekl, holt jsem srab. :(

Uživatelský avatar
JIP
Příspěvky: 327
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#13 » stř 21. zář 2011, 10:13

Nejbližší téma jk mému dotazu je toto - založit téma "nošení na úřad" nechám na později a na některého z moderátorů :mrgreen:

Máte někdo zkušenosti s nošením na jiné úřady a třeba na ambasády? Chystám se totiž z pracovních důvodů na tu Čínskou a i když nevím jestli to tam maj zařízeno (pokud jim to vadí), tak do Prahy neozbrojen rozhodně nepojedu.
Doufám, že mi to nijak nezkompiluje samotné jednání - pokud například nebudou zařízeni a zároveň budou vybaveni detekčnímy rámy. Nějaké zkušenosti?

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#14 » stř 21. zář 2011, 14:14

Zkušenosti s ambasádou sice nemám, ale nějak se mi nezdá vhodné nosit na ambasádu, jakožto exteritoriální území cizího státu (kam například ani hasiči při požáru nesmí), palnou zbraň. Tím spíš ambasáda země jako je Čína...

Uživatelský avatar
JIP
Příspěvky: 327
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#15 » stř 21. zář 2011, 15:16

2MarK: Díky za odpověď. Takže zajít si po vyřizování někam do Prahy zastřílet asi nepřipadá v úvahu, že?

Když jsem byl před několika lety na Ambasádě USA, tak měli detekční rámy a ostraha věci schovávala do trezorových skříněk před opuštěním si zas člověk mohl věci vybrat.
Ambasáda v Číně prý vypadá jako klasické asijské Take-Away (pultík s rychlým občerstvením).


Podle místní střelecké mapy je nejblíže té ambasádě Kentaur, ale ten úschovu zbraní neprovádí :(
Nedala by se zbraň na tu hodinu uschovat někde u PČR nebo jinde?
Naposledy upravil(a) JIP dne stř 21. zář 2011, 15:20, celkem upraveno 1 x.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: MojeTikka a 24 hostů