Zmeškání termínu ohlášení zbraně



SJi
Příspěvky: 3

Příspěvek#1 » stř 5. pro 2018, 12:58

Ahoj,

co se stane, když nestihnu nahlásit zakoupení zbraně kat. C v zákonné lhůtě 10 pracovních dnů? Vyjma pokuty.
Předem dík za odpovědi.



AndreasBaader
Příspěvky: 201

Příspěvek#2 » stř 5. pro 2018, 13:03

1 zaznam o prestupku. 2 zaznamy behem 3 let vybraneho okruhu = ztrata spolehlivosti = zanik ZP. Prostuduj paragraf 23 zakona 119/2002 Sb.



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#3 » stř 5. pro 2018, 14:49

Já spíš nechápu, jak to kdo nemůže stihnout? Když vím, že se tam fyzicky nedostavím, tak to pošlu poštou (nebo datovkou) a budu vyzván k předložení zbraně a s tím se pak dá dál operovat.
Případně "odhlášku" už nechápu vůbec, hodím do obálky průkaz a formulář, a hotovo.

Uživatelský avatar
MilanoX
Příspěvky: 109

Příspěvek#4 » stř 5. pro 2018, 15:04

cipis: Tak možností je spousta. Třeba když si v pondělí koupíš pušku a ve středu skončíš v nemocnici s něčím "mírně" komplikovaným...

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#5 » stř 5. pro 2018, 15:09

Přesně. Nebo náhlá služebka atd. Stát se to může. BTW: s tou datovkou. To musím mít svou, abych tam mohl něco poslat že?



SJi
Příspěvky: 3

Příspěvek#6 » stř 5. pro 2018, 19:58

Moje oficiální obvodní odd. pro zbraně a střelivo má úřední hodiny 2x týdnně, což znamená, že člověk má reálně 4 dny, kdy může ohlášení nové zbraně provést.
Termín jsem ještě nepromeškal, ale ze zdravotních důvodů mi hrozí, že bych mohl.
Spíše si řikám, že zbraň je na můj ZP stejně někde registrovana - nejedná se tedy spíše jen o formalitu anebo usnadnějí práce?

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#7 » stř 5. pro 2018, 20:42

Oni sice mají "úřední" hodiny, ale ještě se mi nestalo, že bych zazvonil a nikdo neotevřel. Sice nechtějí dělat na počkání jako někde jinde běžně, ale minule jsem jel příležitostně kolem tak jsem se zkušebně stavil vyzvednout průkaz zbraně v neúřední hodiny a navíc okolo oběda. Slušně sem se "omluvil, že otravuju přes oběd" a stručně řekl co a proč a samotný náčelník oddělení mi průkaz po chvíli hledání vydal. Nakonec, přestože policajti, tak to jsou taky lidi.



AndreasBaader
Příspěvky: 201

Příspěvek#8 » stř 5. pro 2018, 20:56

Oznameni nabyti vlastnictvi zbrane jde ucinit i dalkove (postou, datovou schrankou, pripadne take emailem). Deset pracovnich dnu je dostatecne dlouha doba. Pokud to nekdo nedodrzi, tak ma proste smulu a vetsinou to konci prestupkem, pokutou a co je nejhorsi - evidenci prestupku. A jak jsem psal, 2 prestupky na useku zbrani (a dalsich vyjmenovanych) je automaticky zanik platnosti ZP pro ztratu spolehlivosti.



hackerjack
Příspěvky: 357

Příspěvek#9 » stř 5. pro 2018, 22:45

Existuje nějaké oficiální vyjádření MVČR, které by potvrzovalo možnost oznámit nabytí datovou schránkou nebo e-mailem? Ono to totiž vyvolává dojem, že snad by bylo v pořádku ve lhůtě písemně oznámit (třeba tou datovou schránkou) nabytí a někdy později, po uplynutí lhůty, se dostavit k registraci a všechno je OK. Ale paragraf (§ 42) takový výklad myslím neumožňuje. Je tam ten kouzelný dodatek ''..a současně předložit zbraň."
Snad je v kompetenci příslušného útvaru policie nesankcionovat v případě, že by k opožděné registraci došlo například z důvodu pobytu v nemocnici.



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#10 » čtv 6. pro 2018, 00:29

Je to správní úkon? Nebo jak se tomu říká? No, takže ho zahájíš, nějak, ať už poštou, datovkou, mailem, ..., čímkoliv prostě. No a oni jsou to povinni zahájit. Zjistí, že tam něco chybí a vyzvou tě k doplnění. V tomto případě k předložení zbraně. Na to uvedeš, že jsi ve špitále a že budeš propuštěn třeba za dva týdny nebo tak něco. Nemůžou po tobě chtít návštěvu, když jsi ve špitále a nemohou ti říct, že jsi nic nenahlásil. Jen jsi to začal, ale ještě nedokončil. Je to samozřejmě o domluvě atd., nicméně bych se rozhodně nespoléhal na tlf. hovor, jooo, tak to přijďte, až vás pustí. Naskenovaným pdfkem nic nepokazíš. Nehledě na to, že jedno přerušení je i z důvodu nezaplacení toho poplatku, oni to přeruší a vyzvou tě k doplnění. Jsou tam nějaké termíny, ale už nevím jaké.
Jinak celkem nechápu dotaz na vyjádření MV ohledně datovky nebo poštou nebo tak. Ze zákona je povinnost to převzít, zejména ta datovka je jasná jak facka. Stejně tak i to, že pokud máš datovku, tak ti tu výzvu k doplnění/úhradě/atd. musí poslat do datovky ...

Uživatelský avatar
tomblaha
Příspěvky: 195

Příspěvek#11 » čtv 6. pro 2018, 01:48

Přes datovku jsem už řešil žádost o nákupko a fungovalo to bez problému (kolek donesen při vyzvedávání, ušetřil jsem moře času..) Takže za mě udělat to co píše cipis, založit datovku na pobočce pošty - na počkání - potom hned poslat datovkou zprávu na oddělení zbraní. Tím je zahájen úkon, sice "nekompletně" - bez donesení zbraně ale mělo by to získat čas = odklad (to je jen doměnka). Ale za mě tohle udělat je 1000x lépe než termín promeškat.... a datovka se všeobecně hodí, a když ne tak FO jí může kdykoliv zrušit....



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#12 » čtv 6. pro 2018, 07:08

Když máš ale datovku, musíš přes ni dělat daně například (už ne papírově), což je dobré si rozmyslet, zda člověk chce, nebo ne. Každý jsme jiný.

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#13 » čtv 6. pro 2018, 08:14

Takže abychom vyloučili úvahy co a jak je stanoveno cituji zákon 119/2002SB:
"§ 42
(1) Fyzická nebo právnická osoba, která nabyde vlastnictví ke zbrani kategorie A, B nebo C, na kterou nemá vydán průkaz zbraně, je povinna tuto skutečnost oznámit na předepsaném tiskopise, jehož vzor stanoví prováděcí právní předpis, příslušnému útvaru policie do 10 pracovních dnů ode dne nabytí vlastnictví a současně předložit zbraň."

Jak toto prosím chcete učinit mailem, datovkou, poštou? Máme povinnost ze zákona :n͟a͟h͟l͟á͟s͟i͟t͟ ͟a͟ ͟s͟o͟u͟č͟a͟s͟n͟ě͟ ͟p͟ř͟e͟d͟l͟o͟ž͟i͟t͟ ͟z͟b͟r͟a͟ň͟ tu povinnost máme splnit do: d͟e͟s͟e͟t͟i͟ ͟p͟r͟a͟c͟o͟v͟n͟í͟c͟h͟ ͟d͟n͟ů͟ o žádných úředních hodinách zákon nehovoří. Takže já bych tam (pokud bych toho byl fyzicky schopen) nakráčel v jakýkoli pracovní den v běžné pracovní době (pokud možno raději dopoledne) s tím že chci takto splnit zákonem mi uloženou povinnost, což nemohu odložit na později neboť : ... (důvody dle situace). Pokud bych toho fyzicky schopen nebyl (úraz, náhlé onemocnění..) snažil bych se komunikovat tím emailem, telefonem... ačkoliv v těchto případech mám za to jde o důvody omlouvající nesplnění zákonné povinnosti a tedy vyviňující ze spáchání přestupku.



AndreasBaader
Příspěvky: 201

Příspěvek#14 » čtv 6. pro 2018, 08:19

Myslim, ze cipis to vysvetlil dost jasne. Pokud to nekdo nechape, tak by si mel nastudovat podrobne krome zakona o znranich take sprvni rad, kde je definovan pojem oznameni, moznosti podani oznameni a lhuty.

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#15 » čtv 6. pro 2018, 10:03

Dobře, tedy ještě citace ze správního řádu (Zákon č. 500/2004 Sb.:
Díl 3 § 15 "(1) Jednotlivé úkony v řízení se činí písemně, pokud zákon nestanoví jinak nebo pokud to nevylučuje povaha věci."
Zdůrazňuji slova: "p͟o͟k͟u͟d͟ ͟z͟á͟k͟o͟n͟ ͟n͟e͟s͟t͟a͟n͟o͟v͟í͟ ͟j͟i͟n͟a͟k͟ ͟n͟e͟b͟o͟ ͟p͟o͟k͟u͟d͟ ͟t͟o͟ ͟n͟e͟v͟y͟l͟u͟č͟u͟j͟e͟ ͟p͟o͟v͟a͟h͟a͟ ͟v͟ě͟c͟i͟.͟" A jsme zpět u zákona o zbraních a jeho § 42. Pokud si někdo myslí, že když musí jet na služebku a nemá možnost dostavit se na PČR v úředních hodinách postačí jako omluva to, že dle svého názoru nějak "zahájí správní řízení" je to jeho věc, jeho risk / zisk.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 20 hostů