Kategorie zbraně s výměnnou hlavní



LordSalix
Příspěvky: 579

Příspěvek#1 » pon 14. led 2019, 12:30

Snažil jsem se podobné téma neúspěšně najít, tak doufám, že nevytvářím duplicitu.

Zajímá mě kategorizace brokové pumpy při přehazování hlavní. A dále také obecně registrace hlavní a různé životní situace kolem toho.

Mějme pumpu s dlouhou hlavní zapsanou jako C a k tomu extra dokoupenou krátkou hlaveň s vlastním PZ. Vyvstávají mi tady nějaké nejasnosti.

Předpokládejme hypoteticky, že je rozdělení B/C z nějakého důvodu extra důležité (například zákon v budoucnu povolí k nošení jen B a já chci mít extra jistotu, co tedy můžu nosit.)

1. Můžu nasadit krátkou hlaveň a se dvěma PZ v kapse jít vesele na střelnici?

2. Jakou kategorii má vzniklá kombinace?

3. Dá se tedy říci, že brokovnice je vždy kategorie C, dokud k ní někde leží dlouhá hlaveň, která je s ní jako celek zapsána jako C?

4. Co když pro extra hlaveň nemám PZ? Mám jednu krátkou brokovnici B a jednu dlouhou brokovnici C a prohodím jim hlavně .. můžu to vůbec udělat? Bude ta (nyní) krátká stále C a ta (nyní) dlouhá stále B?

5. Co když dojde k destrukci hlavně brokovnice a já ji budu chtít oficiálně zničit. Musím zničit brokovnici celou? Nebo může zbytek dostat nový PZ? Ale bez hlavně ho nedostane? Budu si muset vyřídit ("zbytečně") NP na novou hlaveň jen proto, aby hned po její registraci jsem ji nasadil na ten zbytek odminula a znovu registroval - teď už jako celek?

Hloupých otázek takto vymyslím mnoho .. z jakého konkrétně zákona nebo poučky si je dokážu vždy odvodit? Dá se to shrnout nějak jednoduše? (např - dokud máš na vše PZ a máš je všechny u sebe, můžeš si dělat co chceš).

Pokud někoho takové cvičení pohoršuje, tak si představte, že máte doma třeba Remington 870 v pěti variantách, točíte různé kombinace a díly a chcete vědět, co vše je ještě legální.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#2 » pon 14. led 2019, 12:52

1) jasně, žádný problém
2) vzniká Bčko protože hlaveň je B
3) ne, viz bod 2
4) když nemáš na výměnnou hlaveň PZ je to černota = máš problém
5) to jsem nějak nepobral :D



vgj
Příspěvky: 605

Příspěvek#3 » pon 14. led 2019, 12:56

Ad 5. dáš brokovnici puškaři. Ten provede všchny úkony pro zničení staré hlavně a výměnu za hlaveň novou. Další průkaz zbraně neřešíš.



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#4 » pon 14. led 2019, 13:27

Přesně o tomto jsem tu už kdysi psal - mám různá těla a hlavně od mossbergů.
Jedno tělo je B, druhé C (zařazené podle délky hlavně se stejným číslem).
Pokud dám na C tělo krátkou hlaveň, celek bude B.
Pokud dám na B tělo dlouhou hlaveň, celek bude B.
Ale ono je to úplně jedno, protože musím mít u sebe PZ pro každou samostatně registrovanou součást - a pak je legální každá takto vzniklá kombinace.
Předpokladem je samozřejmě, že u Bčkových komponent mám povolení pro daný účel (sport, lov, ochrana ŽZM).
Jediný problém by mohl vzniknout, kdybych chtěl rozdělit (prodat/nechat si zvlášť) tělo a hlaveň se stejným výrobním číslem. Ale i ten musí být snadno řešitelný.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#5 » pon 14. led 2019, 14:03

CRZ umožňuje rozdělení zbraně. Takže prodat na části by neměl být problém.

Jinak bych viděl možný postup stejně jako u např. pistole. Dojde k destrukci hlavně? Nechám původní zničit, koupím novou (pokud je Béčková, tak na povolení), normálně ji registruji a buď mi ji dopíší ke zbrani do nového PZ nebo budu mít ke zbrani PZ dva. Předpokládám, že hotová hlaveň bude mít svoje číslo.



LordSalix
Příspěvky: 579

Příspěvek#6 » pon 14. led 2019, 14:06

Díky Piggy, tak nějak jsem si to představoval. Jen ještě trochu filosoficky mě trápí jedna věc.

Když mám dvě brokovnice
- C dlouhá pažba, dlouhá hlaveň (C + DP + DH)
- B krátká pažba, krátká hlaveň (B + KP + KH)

1. Když na C tělo dám KH a tím spadne pod klasifikaci B, je to tedy legální protože ta hlaveň patří k jiné zbrani, ke které mám PZ na B, ano?

2. Když ale na C tělo dám KP (= C + KP + DH) a tím spadne pod klasifikaci B, je to určitě nelegální!

3. Když ale pak přidám navíc i KH (= C + KP + KH), tak už je to zase legální?

= kdykoli "vyrobím" B, musí na něm být hlavní část nějaké B zbraně, ke které mám ZP, ano?
= na C brokovnici nesmím dát pistolovou pažbu, dokud na ní zároveň nebude hlaveň z B brokovnice
= s B brokovnicí si můžu dělat co chci (dokud mám na vše PZ)

Zní to jako blbosti, ale je velmi reálné mít dvě brokovnice, jednu B se 14" hlavní a jednu C s loveckou a k tomu mít pažbu typu shockwave (pistolovou) a různě to skládat. V USA dneska podobné věci taky pořád řeší.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#7 » pon 14. led 2019, 14:12

Máš v tom naprostej guláš. Pročti si zákon, především pasáže kde se řeší kategorizace zbraní. Pak o tom zkus popřemejšlet. Třeba ti dojde jaký ptákoviny kombinuješ.

Jo a nejsme v USA. ;)



LordSalix
Příspěvky: 579

Příspěvek#8 » pon 14. led 2019, 14:51

Pročetl jsem a už to asi mám ... "chyták" je v tom, že opakovací brokovnice spadá do B/C jen na základě délky hlavně a nemotá se do toho rozdělení na dlouhou/krátkou zbraň. Pomotalo se mi to s problematikou lupary, která ale není opakovací. Čili pažby zde nemusím řešit vůbec, už správně?



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#9 » pon 14. led 2019, 14:52

Jednoduše - neumím si představit reakci policisty na to, když bude kontrolovat takové zbraňové "LEGO". Asi to nepobere a zbraň minimálně do vysvětlení situace zadrží. (Ani bych se nedivil). Za druhé - kategorie zbraně bude vždy podle toho, jakou nejpřísnější kategorii bude splňovat kterákoliv z hlavních (tedy registrovaných) částí zbraně. Pokud tedy budeš mít vše jako "C" a jen jedinou část podle kat."B", bude se vše posuzovat jako kat. B. Je to logické, protože jinak by se dal snadno obcházet zákon.
Navíc si nejsem jistý, že leckterou takovou "LEGO" zbraň je vůbec legální si udělat, protože evidentně třeba neodpovídá výrobnímu provedení.



LordSalix
Příspěvky: 579

Příspěvek#10 » pon 14. led 2019, 15:04

Nějaké "LEGO" bych sem netahal, je to úplně běžná věc. Kolik LEGA mají myslivci, kteří mění nejen délky hlavní, ale i jejich ráže? A co když k tomu navíc mají více kompatibilních baskulí? LEGO není problém, problém je jen to, aby z toho nebylo náhodou nelegální lego.



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#11 » pon 14. led 2019, 15:52

Indian: skládačka není vůbec žádný problém a běžně se vyskytuje. Třeba Pi vz. 52 a k ní 9mm hlaveň. Nebo vz. 75 a malorážkový Kadet. Nebo AR-15 v několika rážích. Atd., atp.



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#12 » pon 14. led 2019, 16:28

Jo, máte pravdu. LordSalix - právě aby z toho nebylo nelegální Lego. No můj příspěvek směřoval do kategorie "co když to policista nepobere". Ne každý je zrovna technicky zdatný. Proto taky ne všichni pracují v kriminalistické laboratoři nebo zkušebně a musí si na leccos najímat externí poradce... Ale musím uznat, že máte pravdu.



Michal1
Příspěvky: 85

Příspěvek#13 » úte 15. led 2019, 20:48

Lego je legální, pokud máš u sebe průkazy zbraní ke všemu, z čeho jsou na legu hlavní části zbraně. Tedy prakticky/zjednodušeně to znamená mít průkazy se všemi sériovými čísly, co na té skládačce najdeš.
Pokud některé z těch průkazů mají uvedenu kategorii B, je nutné mít na ně povolení, což je ověřeno tím, že je v nich tvé jméno.
Povolení můžeš mít sice i na zbraň ve vlastnictví někoho jiného, ale to není obvyklý případ.



mrkev
Příspěvky: 69

Příspěvek#14 » stř 16. led 2019, 23:18

Ověřeno to bude tím, že se policajt podívá do CRZ, zda má dotyčný na držení/nošení té zbraně/hlavní části zbraně vydáno povolení. A mít povolení k držení/nošení cizí zbraně kat.B není nic neobvyklého, např. moje žena takto může legálně držet/nosit můj nejoblíbenější kus a rozhodně s sebou nebere vydané rozhodnutí, ale pouze PZ na moje jméno.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 15 hostů