Návrh nového zákona o zbraních

RKom

Příspěvek#226 » ned 20. led 2019, 23:55

Piggy píše:
RKom píše:1. Podle §161 odst. 6 jsem se tedy stal oprávněným držitelem zbraně podle návrhu zákona. K čemu mne toto opravňuje, to že, jsem oprávněným držitelem zbraně? Upozorňuji, že na nakládání se zbraní platí §11 návrhu zákona.
2. Mám platné povolení na zbraň kategorie B. Bude mi toto povolení platit na to nakládání se zbraní podle §11 návrhu zákonu? Zbraň "spadne" do kategorie R2 nebo R3. Nebo budu muset něco řešit?
3. Můžu "jet ve stejných kolejích" jako dosud (tzn. vlastním-držím-nosím)? Myslím konkrétně. Nebo je nějaká změna?
1. Nakládat se zbraní - střílet na střelnici, v honitbě (podle zákona o myslivosti), půjčovat, přenechat, svěřit, prodat, nosit (pokud budu mít ZO C).
2. Ano. Ne.
3. Ano. Změn je spousta, ale na tohle nemají vliv.
Disclaimer: platí pouze za předpokladu, že zákon projde alespoň v hlavních bodech bez větších úprav.

1. Můžete to opřít o konkrétní ustanovení toho návrhu? Tzn. oprávněný držitel zbraně může:
a)
b)
c)
Já to tam totiž nevidím. Ani tam nevidím nikde napsáno oprávněný držitel zbraně = osoba oprávněná nakládat se zbraní a střelivem
2. Můžete to opět opřít o konkrétní ustanovení. Povolení je vydáno na kategorii B. O té přeci návrh vůbec nehovoří. Zbraň bude třeba R3. Z čeho toto vyplývá?
3. Tak to jsem si oddechl.

ViralWinter

Příspěvek#227 » ned 20. led 2019, 23:59

@RKom:
§80
(1) Držitel zbrojního oprávnění skupiny B, [...], je v rámci takové akce nebo činnosti oprávněn nosit též viditelně zbraň podléhající registraci...
(4) Nosit skrytě zbraň podléhající registraci je oprávněn držitel zbrojního oprávnění skupiny C.

§81
(1) Zbraň kategorie PO nebo NO může nosit osoba oprávněná s takovou zbraní nakládat nebo osoba, které lze takovou zbraň přenechat.

Získání a držení oprávnění skupiny C máš definováno v §161 (7).

RKom

Příspěvek#228 » pon 21. led 2019, 00:36

ViralWinter píše:@RKom:
§80
(1) Držitel zbrojního oprávnění skupiny B, [...], je v rámci takové akce nebo činnosti oprávněn nosit též viditelně zbraň podléhající registraci...
(4) Nosit skrytě zbraň podléhající registraci je oprávněn držitel zbrojního oprávnění skupiny C.

§81
(1) Zbraň kategorie PO nebo NO může nosit osoba oprávněná s takovou zbraní nakládat nebo osoba, které lze takovou zbraň přenechat.

Získání a držení oprávnění skupiny C máš definováno v §161 (7).

Tomu rozumím, jak se můj ZP "změnil" na zbrojní oprávnění. Ano souhlas. §161 (7)
Rozumím i nošení zbraní na veřejnosti §80 a §81.
Jen pořád nevím jak jsem se dostal k tomu povolení na zbraň např. kategorie R3, když mám nyní povolení na zbraň kategorie B a nikde to v tom zákoně není uvedeno. Že B=R2 nebo B=R3. Nebo, že povolení, které bylo vydáno podle 119/2002=povolení dle návrhu. A tím pádem jsem tou osobou, která může se zbraní nakládat. Ale možná špatně koukám.

jamesek

Příspěvek#229 » pon 21. led 2019, 03:52

hm... už jsme se o tom leckde taky bavili... kategorie, nákupko, držení, nošení, průkaz, neprůkaz... hezká diskuze, ale jestli bude návrh, prováděcí předpisy, nařízení vlády apod. k ničemu, tak to možná neodevzdáme, ale taky si to možná budeme moct doma zasklít... páč nás s tím nikam nepustí a bouchat budem leda doma před spaním po paměti... edit měl jsem hlavně na mysli to, že už takhle končí spousta střelnic a jestli i stávajícím nařídí nové administerativní kolečko, zlepšení nečekám...

ViralWinter

Příspěvek#230 » pon 21. led 2019, 06:42

RKom píše:...Jen pořád nevím jak jsem se dostal k tomu povolení na zbraň např. kategorie R3, když mám nyní povolení na zbraň kategorie B a nikde to v tom zákoně není uvedeno. Že B=R2 nebo B=R3. Nebo, že povolení, které bylo vydáno podle 119/2002=povolení dle návrhu. A tím pádem jsem tou osobou, která může se zbraní nakládat. Ale možná špatně koukám.

Tady se dostáváme do roviny "jsem toho názoru, že..." ...je to podle mne definováno tady:

§ 161
(4) Oprávnění nabytá podle zákona č. 119/2002 Sb. zůstávají nedotčena, pokud tento zákon obdobná oprávnění upravuje; ode dne nabytí jeho účinnosti se na ně použije tento zákon.

(6) Osoba, která oprávněně držela zbraň nebo střelivo podle zákona č. 119/2002 Sb., se považuje za oprávněného držitele této zbraně nebo střeliva podle tohoto zákona, pokud jde o
a) držitele zbraně podléhající registraci, na kterou měla taková osoba vydán průkaz zbraně, nebo pokud požádala o její registraci a řízení bylo dokončeno podle odst. 1,

A to, jestli zbraň nově spadne do R2, nebo R3 přece nově stanoví § 7. Jestli to mohlo přímo v zákoně být formulováno explicitněji? Určitě mohlo. Ale počkal bych na prováděcí předpisy, nebo se spojil s LEXem, případně "svým" poslancem, aby v rámci resortů ty formulace zkusili vylepšit. Zatím nepanikařím, v rámci kréda "Koza z Brusele se nažrala a čeští vlci zůstali skoro celí" se mi návrh zamlouvá ;)

P.S.: Necituj bezprostředně předcházející post, porušuješ tím pravidla fóra ;)

RKom

Příspěvek#231 » pon 21. led 2019, 08:56

Napřed díky za to upozornění.
Nechci to celé opakovat, je to napsáno výše.
1. Každopádně oprávnění není to samé co povolení-viz stávající zákon. Osoba je oprávněna na základě povolení.
2. Povolení máte přeci na kategorii B nikoliv na R2 nebo R3. Nebo vy už máte povolení na R2 příp. R3? To do jaké kategorie zbraň spadne se dozvíte až následně od policie pokud návrh začne platit.
A v §11 písm. b) R2 nebo R3 držitel zbrojního oprávnění....,kterému bylo vydáno pro každou takovou zbraň povolení příslušné kategorie.
A vy někde v tom návrhu vidíte, že povolením na zbraň kategorie R2 a R3 je i platné povolení na zbraň kategorie B vydané podle zákona č. 119/2002Sb.?
Už jsem na to upozorňoval, že bez těch prováděcích předpisů nařízení vlády (NV) je to "bezcenné". Protože ty mají upravovat např. stanovené částí zbraní,seznam nemocí,zkoušky,provozní řád střelnice,zabezpečení zbraní a střeliva,přebíjení střeliva atd.
Důležité je upozornit, že NV už neprochází legislativním procesem poslanecká sněmovna-senát-prezident.

RKom

Příspěvek#232 » pon 21. led 2019, 09:12

Piggy píše:
RKom píše:to Piggy
bod 2) Nějak nechápu, k čemu je samostatné povolení na zbraň kategorie B jen "držet" (tedy snad kromě sběratelství). To ji máte ve vitríně a chodíte se na ni dívat???
To už zcela jistě trollíte. Ale odpovím věcně: dnes (současný zákon) mám B nemám E. Chci chodit na střelnici s půjčenou zbraní kategorie B. Stačí?

Netrollil jsem. Jen mi to trochu nabouralo moje zažité představy o pojmech držet a nosit.. Ale asi se to držení taky tak dá chápat. Jediné co nemáte, je akorát 100% jistota, že nepřejdete ze stavu držení do stavu nošení.

RKom

Příspěvek#233 » pon 21. led 2019, 09:28

Po dnešním rozhovoru s držitelem ZP začínám mít jasno.
Proto bych byl rád (myslím upřímně), aby než někdo začne odpovídat na mnou položené dotazy, tak aby se podíval do stávajícího zákona, §2 odst.2, písm.a) a b). Co je to držet a co je to nosit podle tohoto zákona. držet není také to samé co vlastnit podle tohoto zákona. Dobré je také se seznámit s §28 Oprávnění držitelů zbrojních průkazů.
Děkuji

otta

Příspěvek#234 » pon 21. led 2019, 10:23

Prosím,a jak to bude s plynovkama?Pokud to dobře chápu tak plynovka koupená před tím než vyjde ten nový zákon nepodléhá ohlášení a plynovka koupená po novém zákonu bude podléhat ohlášení?

tuton

Příspěvek#235 » pon 21. led 2019, 10:55

Ja bych mel taky dotaz:

Na zaklade ceho bych se mel domnivat, ze platnost meho povoleni na zbran CZ52, v. c. KV 4056 (ty udaje jsem si vymyslel), ktera je shodou okolnosti zbrani kategorie B, zaniklo, protoze se zmenil zakon a ten mou zbran preradil do jine kategorie, protoze kategorie B zanikla?

Je v navrhu zakona zrusujici ustanoveni? Nastal duvod k odneti povoleni podle soucasneho zakona, podotykam v dobe jeho ucinnosti?

I kdyz, tento dotaz je spise akademicky. Na posouzeni, jestli podle noveho zakona mohu nakladat s uvedenou zbrani nema vliv.

Jak jsem tu dolozil, neni drzby bez nakladani. A opravnena drzba implikuje opravnene nakladani. § 11 se na opravnene drzitele podle § 161 nepouzije.

Navic je tu odst. 4 § 161 navrhu zakona, ktery zarucuje zachovani (obdobnych) opravneni nabytych podle soucasneho zakona, pokud je novy zakon upravuje.

Tak tedy poporadku:

1) Mam nyni opravneni zbran nabyt (vlastnit)? Mam. Upravuje navrh noveho zakona nabyvani (vlastnictvi) zbrani? Bezesporu ano. Zanika mi tedy toto opravneni? Vzhledem k odst. 4 § 161 nikoliv.

2) Mam nyni opravneni zbran nosit? Mam. Upravuje navrh noveho zakona noseni zbrani? Bezesporu ano. Zanika mi tedy toto opravneni? Vzhledem k odst. 4 § 161 nikoliv.

3) Mam nyni opravneni zbran drzet? Mam. Upravuje novy zakon drzeni zbrani (ve smyslu definice v soucasnem zakone)? Ne. Zanika mi toto opravneni? Nejsem si zcela jist, jen neni garantovano jeho nedotceni. Ovsem vzhledem k celemu kontextu noveho zakona mi toto opravneni bude stejne k nicemu.

Sedmej

Příspěvek#236 » pon 21. led 2019, 11:02

otta: ano, vypadá to tak.

ViralWinter

Příspěvek#237 » pon 21. led 2019, 11:45

OK, kdo mi, prosím, vysvětlí, co vlastně @RKom řeší?

Jestli je cílem uměle vyvolat paniku, tak Sputnik a PaListy jsou o dveře vedle.

Jestli jde o grandfathering už nabytých, držených a občas nošených zbraní, to jestli je někdo oprávněný, nebo není, řeší § 28 stávajícího zákona a na tento se odvolává § 161 nového zákona.

Jestli jde o nabytí a držení nových zbraní od účinnosti nového zákona, kde jsou, zdá se, nabytí a držení sloučeny do nakládání, ty se řeší například v § 7, § 11 a § 14 nového zákona. Nošení v § 79, § 80 atd.

tuton

Příspěvek#238 » pon 21. led 2019, 12:04

ViralWinter:

RKom tu nic neresi, obhajuje jen urcity vyklad nove navrhovaneho zakona, ktery neni tak priznivy, jak se na prvni pohled muze zdat. Ja se naopak snazim nejen jeho obavy tlumit.

Situaci bych prirovnal k jednomu staremu vtipu o partyzanech a Nemcich, kteri se vzajemne po 6 dnu v tydnu vyhaneji z lesa, az se hajny nastve a vyzene je v nedeli z lesa vsechny.

Aniz bych chtel prirovnavat nasi diskusi s RKomem k partyzanskemu boji, citim, ze nyni uz jen cekame na toho sveho "hajneho", ktery nas utne a rekne neco ve smyslu: Vazeni, je videt, ze je tady riziko ruznych vykladu a predejit se mu da jedine navrhem na zmenu prislusne formulace. Napr.:

Osoba, která oprávněně držela zbraň nebo střelivo podle zákona č. 119/2002 Sb., se považuje za osobu oprávněnou nakládat s touto zbraní nebo střelivem podle tohoto zákona, pokud jde o...

Tak, a kdyz jste se tu tak hadali, strihnete si o to, kdo posle navrh na zmenu textace LEXu, jakozto pripominkovemu mistu v ramci pripominkoveho rizeni, a ten se jim jiste bude nasledne zabyvat.

flame

Příspěvek#239 » pon 21. led 2019, 12:31

RKom píše:Doporučuji přestat být optimistický.
Hlavní chytáky:
1. Převod zbraní stávajících držitelů pod nový zákon §161 čl. 4 a čl. 6. Nechci znovu rozepisovat, takže viz https://www.zbrane.cz/dotazy/prevod-zbr ... zakona-190
2. Kategorii zbraní R2 byla iniciativně rozšířena navíc oproti směrnici o "samonabíjecí zbraně střílející z otevřeného závěru" (předpokládám v souvislosti s p. Rudolfem ze ZS, který prostě vytáčí policii, tak je třeba mu to vrátit)
3. Hlavní částí zbraně nově bude také závorník a nosič závorníku - co to pro vás znamená kromě registrace viz §87 až §89 návrhu (nepodléhejte optimismu čl. 13 §161 - ten se vztahuje na §86)
4. . Novým pojmem je pak "Součásti zbraně umožňující samočinnou střelbu" - opět se podívejte do návrhu do jakých problémů se můžete dostat
5. Zbrojní licence. Je zde povinnost ustanovit hlavního zbrojíře a pak ustanovit výkonného zbrojíře pro každou provozovnu; také vnitřní předpis musí obsahovat způsob provádění a frekvenci pravidelného školení , též pravidelných střeleb
6. Zadržení/zajištění zbraně a střeliva - příslušník policie může vstupovat do obydlí, jiných prostor nebo na pozemek, lze-li předpokládat, že se zde zbraň nebo střelivo nalézají a to bez ohledu na kategorii zbraně, kterou vlastníte. Srovnejte si se stávajícím zněním
7. Pro přestupky navržena jednotná sazba do 50.000,-Kč pro fyzickou osobu, do 5.000.000,-Kč pro podnikající fyzické osoby nebo právnické osoby. No a také zákaz činnosti do 5 let.
8. Nošené zbraně místo 2 nyní pouze 1. Ale je třeba pochválit expertní skupinu. Nebudete mít sice zbraně, ale střelivo budete moci nosit viditelně.
No a je tam toho víc. Nutno studovat.
Psal jsem to už na zbrojnici. Kdo je ochotný zaplatit ročně určitou částku (pokud by na to kývli všichni držitelé ZP vyšlo by to cca 5000,-Kč/ročně) aby zůstal zachovaný stávající stav-bylo by to na pokutu ČR za neimplementaci směrnice, ať dá vědět.

Ja myslim ze to vypichnul dobre. Oni zase jdou nad ramec eu smernice, jako v pripade dovozu optik se zvetsenim 9x +. Kdyz se otom nebude diskutovat tak to taky muze dopadnou jako v okolnich statech, vsemozny zakazy a pak to hodej na zlou EU.

expres

Příspěvek#240 » pon 21. led 2019, 12:38

RKom - promin, ale fakt to hrotis. Mas pravdu ze jak neni jednoznacny vyklad muze se to ohnout. Mozna je k tomu i duvod - EU vlk co bude hledat jak zakazat. Treba i ne ted jasna formulace, pozdeji muze byt k uzitku...
Zakon bude i upresnovat nejasnosti, coz je dobre.

Druhak i kdyz vyhraji nahodou eroskeptici pristi volby do EU. Nemusi to pomoci. Budou se pak mozna vic lpet na jednotlive zeme bez domluvit se.. To muze EU jeste vice oslabit. Viz brexit a po vyhre se hlavni protagoniste stahnou zbabele.
Nota bene sam jsem pro vystoupeni, ale to je nerealne. Stejne jako ze si strelci vyplati pokutu. Hrajme s kartama co mame. Driv nebo pozdeji stejne dostanem uplne nove. Kvuli tomu jak se EU chova a pomateni neomarxisti co nas vedou do p*** to jinak nedopadne :)

Zpět na