Novela evropske smernice o zbranich 2019



greenhorn
Příspěvky: 714

Příspěvek#616 » čtv 2. kvě 2019, 19:39

Takže zpět k novému zákonu o zbraních:
-někde se nám tam vytratily zbraně 6mm flobert, u floberta je zmiňován pouze ráže 4mm
-kontrola zbraní 1xza 10 let je málo, proč ne co 5 let společně se zdravotní prohlídkou
-CRZ pouze v elektronické podobě je bezpečnostní riziko z pohledu bezpečného uchování vložených dat
-kontrola držitelů ZO a jejich zbraní pouze policií na základě elektronických údajů v CRZ se mi jeví jako příliž liberální viz. společné lovy, střelnice, nošení na veřejnosti atd.
-široká veřejnost nemá v povědomí, že zdravotní posudky se vydávají v souladu se správním řádem včetně možnosti odvolání, což bude přinášet problémy z hlediska nedodržení lhůt



JardaB
Příspěvky: 1246

Příspěvek#617 » čtv 2. kvě 2019, 19:45

Proc někdo touzi po castejsi kontrole zbrani? Si to muzu zkontrolovat sam a ne se s tim furt nekam tahat...



greenhorn
Příspěvky: 714

Příspěvek#618 » čtv 2. kvě 2019, 20:10

Ona ta kontrola zbraní není častější. Doteď byla právě těch 5 let. 10 let se mi zdá z hlediska prevence prostě moc. I když i já vždycky v duchu nadávám, když se s tím musím vláčet na PČR. Ale pořád ještě platí: "Důvěřuj, ale prověřuj".



greenhorn
Příspěvky: 714

Příspěvek#619 » čtv 2. kvě 2019, 20:41

Ještě jsem celkem zvědav co provede PČR se sběrateli, kteří vlastní zakázané střelivo (nově kategorie S1), když dle nového zákona mohou s tímto střelivem nakládat pouze držitelé zbrojní licence ZL1 a ZL2. O držitelích ZO zde není ani zmínka.



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#620 » čtv 2. kvě 2019, 21:08

Ale je, v § 161/6: Osoba, která oprávněně držela zbraň nebo střelivo podle zákona č. 119/2002 Sb., se považuje za oprávněného držitele této zbraně nebo střeliva podle tohoto zákona, pokud jde o
a) držitele zbraně podléhající registraci, na kterou měla taková osoba vydán průkaz zbraně, nebo pokud požádala o její registraci a řízení bylo dokončeno podle odst. 1,
b) držitele střeliva kategorie S1 nebo S2, pokud na něj měla taková osoba vydánu výjimku podle zákona č. 119/2002 Sb.,
c) držitele zbraně kategorie PO nebo NO.



Michal1
Příspěvky: 85

Příspěvek#621 » čtv 2. kvě 2019, 21:46

Piggy píše:Technická: v případě válečného stavu stát nejen povolá přednostně držitele ZP (a případně bude chtít využít jejich soukromé zbraně), ale také třeba držitele řidičáku C, majitele teréňáků i s jejich vozy (nebo taky jim zrekvíruje ty teréňáky a někomu je přidělí), radioamatéry a co já vím co ještě.


Je mi zhruba 40, na vojně jsem nebyl, protože ji zrušili těsně než jsem měl nastoupit.
Snažím se představit si situaci, kdy se v práci z rádia ozve mobilizace všech držitelů ZP a já tedy okamžitě vyrazím splnit svoji povinnost. Vypadalo by to asi takto:
Vrátil bych se domů, oblíknul své montérky a nepromokavou bundu. Ze skříně vytáhl svoji 58 od zeleného sportu a svoji pistoli, protože nevěřím ve schopnost armády mi něco použitelného okamžitě dát. Do svého batohu bych zabalil svoji bednu nábojů, protože se nemohu spolehnout na schopnost armády najít sklad střeliva správné ráže a během pár hodin to dopravit na potřebná místa. Spacák, karimatku, žďárák, ešus, vaření a jakékoliv vybavení na týden v lese jedině svoje, to není nejmenší naděje že by armáda něco použitelného vykouzlila. No a svoji navigaci abych měl šanci najít místo nasazení, cestou koupit instantní/studené potraviny na týden, spolehnout se na schopnost armády něco zajistit by nevyhnutelně znamenalo hladovění. Po dostavení se na nějaké mobilizační shromažďiště bychom nevyhnutelně vypadali jako pestrá skupina trampů co vyrazila na čundr s kvérama. A to ještě si jsem jist, že ze shromaždiště na místo nasazení bych se musel dopravit vlastním autem za vlastní benzín.
Vůbec nevěřím ve schopnost armády v případě náhlé rozsáhlé mobilizace zajistit cokoliv víc, než nějakého úředníka, co by na shromaždišti tak akorát dokázal povolaným oznámit místo konfliktu, kam se mají přesunout a možná telefon na nějakého velícího.

No, celé by to vypadalo jak z nějaké absurdní komedie.

Raději si ani nechci představit moji (ne)použitelnost v boji. Jednotka nekoordinovatelných turistů s kvéry.

A teď si představme, že by armáda chtěla mobilizovat i lidi, co nejsou zvyklí spát na divoko v lese a/nebo zbraň viděli jen v televizi.



expres
Příspěvky: 604

Příspěvek#622 » pát 3. kvě 2019, 08:32

(pozn.: Smazal jsem - možná omylem - předchozí příspěvek "delete" jako prázdný. Nevím, jestli tento příspěvek nyní dává smysl. Peggy)
Nesouhlasim s delete. Je to sice na vic pribehove, ALE kdyz to chteji zavest tak at maji lidi predstavu co bude nasledovat.
Kdyz to chteji vymenou za legalni drzeni tak at k tomu pristupuji zodpovedneji. Ne zas banana stat jako vzdy.

Ps. A to si nedokazu opravdu predstavit lidi co nespavaji venku a zbran znaji z pc her. Nac takova zaloha bude...

Dle "munice" plati porizeni pred 2017 ne?

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2231

Příspěvek#623 » pát 3. kvě 2019, 11:39

Nelze pasovat stavajici stav na pripravovane moznosti.
Ma se o hodne rozsirit podpora statu branym spolkum. Umim si predstavit, ze vznikne nejaky system vycviku ve smyslu "zakladni strelckotakticke dovednosti" a kdo tohle absolvuje s prislusnou zkouskou, stane se "obcanem vhodnym k obrane statu", stat se na nej obrati primarne v pripade krize a ten clovek s timhle razitkem bude mit narokove pravo na ty "polozakazane zbrane a strelivo".
Chysta se k tomu nadstavbovy zakon k zakonu o zbranich. Ale zadny text jeste k pripominkam dan nebyl - takze predchozi text je spis hodne predbezny souhrn nalad a napadu.



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#624 » pát 3. kvě 2019, 11:44

To jsem do ted nepochopil. Co jako zkontroluje policajt na zbrani, ze si muze nekdo prat kontroly casteji nez 1xza10let?

Uživatelský avatar
strasidlo
Příspěvky: 77

Příspěvek#625 » pát 3. kvě 2019, 11:49

I tak je to nebetyčná drzost a sprostota, takto vydírat ctihodné občany. Ale když vidím tu ochotu se ohýbat, směňovat klidně svůj život za pár drobků, nenapadá mě nic jiného než, dobře jim tak. Možná jsem příliš radikální, ale takto tedy rozhodně ne. Je totiž základ dobrého vychování, že když něco chci, slušně a s úctou o to požádám a ne stylem něco za něco kdy o výhodnosti, úměrnosti takové směny snad ani hovořit nebudu.



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#626 » pát 3. kvě 2019, 11:51

2 Honzajan:Policajt zkontroluje že jí ještě máš! A u některých starších členů cechu mysliveckého to slouží k tomu aby i oni zkontrolovali že jí ještě mají a kde ji vlastně mají! ;) :lol:

Uživatelský avatar
Arc
Příspěvky: 543

Příspěvek#627 » pát 3. kvě 2019, 11:54

Honzajan uvediem príklad -> máš ZP a legálne si kúpiš 30 zbraní. Ani nevieš ako a jedna proste za 10 rokov v trezore nebude. Kde sa stratila? Kedy sa stratila? Ako? Kontrola každých 5 rokov aspoň zmenší toto okno a donúti ľudí mať svoje zbrane pod lepšou kontrolu. Problém je možno hlavne s menej aktívnymi poľovníkmi čo majú kulovnicu doma a brokovnicu na chate a zrazu zistia že vlastne nie. Akurát by som navrhol dať ľuďom možnosť za nejaký 200 Kč kolok požiadať o kontrolu u človeka doma, nech ľudia čo toho majú fakt viac nemusia prenášať 100 Kg na políciu a späť.

(edit -> blacknocturno bol rýchlejší :D )



Asghaad
Příspěvky: 366

Příspěvek#628 » pát 3. kvě 2019, 11:58

ano strasne nebetycna drzost zadat obcany aby splnili svoji POVINNOST ...

me spis udivuje kolik lidi si zde ocividne mysli ze nemaji zadne zavazky vuci statu a cokoliv co od nich stat chce se musi "doprosovat" ...

relita je presne NAOPAK ... momentalne jsme to mi strelci kdo se musi doprosovat statu aby NAS branil proti zlovuli z EU ... obrana ktera stat stoji dost prace a starosti a vice mene k teto obrane nema stat zadny "duvod" ... pokud by stat bral tenhle problem stejne jako vy panove co se drzite mantry "to se me netyka" tak uz stojime ve fronte na odevzdani jak zbrani tak i zbrojaku ...

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2231

Příspěvek#629 » pát 3. kvě 2019, 12:26

Proc by nekdo musel prosit a byt podrizeny/nadrizeny?
Ani statni moc vuco obcanovi ani obcan vuci statni moci se nema chovat zbytecne autoritativne, ani zbytecne submisivne. Netreba to stavet do ani jednoho extremu.



greenhorn
Příspěvky: 714

Příspěvek#630 » pát 3. kvě 2019, 12:58

Ale pánové. Vy už zase bojujete a handlujete.
Radši mi řekněte, kde se v novém zákoně ztratily ty flobertky 6mm.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 14 hostů