Novela evropske smernice o zbranich 2019



pesi
Příspěvky: 305

Příspěvek#781 » pát 21. čer 2019, 13:08

Vymejšíle si píčoviny.
Mám reálnou,praktickou, několikaletou zkušenost, že i bez dokladu si komerční klub (úmyslně nepíši střelnice, protože taková ještě neexistuje) dokáže ověřit u zájemce o využití jeho služeb všechna jeho oprávnění. Na recepci během několika sekund. A ano zatím musí mít kartičku (membership card), která ale v tomto směru funguje naprosto stejně jako občanka. Neexistuje, že by na hřiště klubu, kam smí jen členové a nebo ti platící hráči, co složili řádnou zkoušku, se dostal někdo jiný. Situace je naprosto identická s tím, jak já chápu budoucnost provozu střelnic. Pokud bude střelnice komerční, musí mít licenci a přístup do CRZ. Pak obsluha nemůže půjčit zbraň nikomu, kdo k tomu není oprávněn.
A pravděpodobnost, že se nepůjde v v tomto okamžiku připojit do CRZ je výrazně nižší, než že si střelec zapomene doklad doma, v autě nebo u milenky. Jestli chcete papírový doklad, bude to možné - (podle současných možností) si necháte vyjet papír v czech poitu.
Vždyť je snad dobře, že si každý bude moct zvolit co mu bude vyhovovat. Proč podle své zkušenosti chcete aby se tak choval každý, Není to podobné jako když nějaká Matka nechce abysme nosili a dokonce ani vlastnili zbraně, protože Ona je nepotřebuje a má z nich strach?



iloveguns
Příspěvky: 1426

Příspěvek#782 » pát 21. čer 2019, 13:16

Nejsou jen komerční kluby. většina klubů funguje jako neziskové zájmové organizace a kdyby si každý klub měl sjednávat licenci a přístup do CRZ, spousta klubů by zanikla.



pesi
Příspěvky: 305

Příspěvek#783 » pát 21. čer 2019, 13:28

V nekomerčních klubech (a to je i ten, jehož člen jsem já) nestřílí cizí lidé. Při výroční členské schůzi se ověřuje platnost dokladů (a platí se roční příspěvky) a tak by asi nebyl problém na tu hodinu, či dvě připojit tablet na 4G (5G) a ověřovat každého člena online. Jestli v tomhle někdo vidíte problém, tak nevím, kde jste posledních pár let žili.
A pokud se na klubové střelnici někdo cizí objeví, tak je to návštěva některého z členů a za oprávněnost dotyčného zodpovídá ten, co si ho pozval.



tof_
Příspěvky: 46

Příspěvek#784 » pát 21. čer 2019, 13:38

pesi - Pokud tu někdo vymýšlí píčoviny, tak to co píšeš ty je demagogie.
V tom vašem klubu jste nahradili jednu kartičku (zbroják/občanku) jinou kartičkou (membership card). A pokud "funguje naprosto stejně jako občanka" proč nevyužíváte jen tu občanku? Prostě pitomost ...
K tomu druhému odstavci .... nechat si vytisknout ZL na czechpointu je dost odlišné od možnosti mít dlouhodobě platný (!) doklad kdykoliv ho potřebuji. Navíc, nejvíce hlasů se zde ozývá proti úplnému zrušení zbrojního průkazu a naopak pro obě varianty, tedy elektronickou i fyzickou současně, s možností volby podle toho co komu vyhovuje.



ViralWinter
Příspěvky: 659

Příspěvek#785 » pát 21. čer 2019, 13:41

pavelg píše:Jestli někdo argumntuje tím, že doklad může být falešný nebo povolení neplatné, tak zrušme všechno a zpátky na stromy. Padělanou listinu zjistíme mnohem snáz než kompromitovaný elektronický dokument.

Sice si nedokážeme na místě nijak ověřit, že obyč A4 papír nákupka, nebo zalaminovaná kartička ZP/PZ, které padělat "na oko" je naprosto banální úkon, jsou pravé, ale protože je takhle "kontrolujeme" roky, je to v pohodě a správně. Stejně jako občanka na poště. Naopak rychlé ověření po síti proti databázi je zpátečnická hloupost (zpátky na stromy). To dává smysl.



Sedek
Příspěvky: 97

Příspěvek#786 » pát 21. čer 2019, 13:46

Pesi: Přesně jak píšeš, ať si každý zvolí, co mu vyhovuje! Proto by měl být průkaz zachován jako nepovinný. Kdo ho chce, ať si ho zařídí a může ho využít dle libosti, třeba i v klubech či na střelnici bez přístupu do CRZ dle podmínek provozovatele. Zapsání jen OP je blbost. Nějaký papír z Czechpointu fakt do peněženky nenarvu, nehledě na jeho čitelnost po pár měsících. A kdo průkaz nechce a plně věří digitalizaci, ať ho hodí do kamen nebo si ho vůbec nezařizuje, pokud ví, že třeba nikdy na takovou střelnici nepůjde.
Jenže ačkoliv píšeš, ať si každý zvolí, co mu vyhovuje, prosazuješ názor přesně opačný "já průkaz nechci, tak ať se zruší a nikdo ho nemá"...



tof_
Příspěvky: 46

Příspěvek#787 » pát 21. čer 2019, 13:46

ViralWinter píše:
pavelg píše:Jestli někdo argumntuje tím, že doklad může být falešný nebo povolení neplatné, tak zrušme všechno a zpátky na stromy. Padělanou listinu zjistíme mnohem snáz než kompromitovaný elektronický dokument.

Sice si nedokážeme na místě nijak ověřit, že obyč A4 papír nákupka, nebo zalaminovaná kartička ZP/PZ, které padělat "na oko" je naprosto banální úkon, jsou pravé, ale protože je takhle "kontrolujeme" roky, je to v pohodě a správně. Stejně jako občanka na poště. Naopak rychlé ověření po síti proti databázi je zpátečnická hloupost (zpátky na stromy). To dává smysl.

Ano, protože databáze, zvláště ty státní, jsou naprosto bez chyb, nedochází ke ztrátě údajů, špatnému zadání lidskou chybou a vzdálená elektronická komunikace je naprosto nenapadnutelná, nezneužitelná a neprůstřelná ;)



cipis
Příspěvky: 2104

Příspěvek#788 » pát 21. čer 2019, 13:53

A 5/10 let stará ušmudlaná kartička je etalonem aktuálního stavu, že? Paráda ...
Že někdo má fyzicky kartičku, tak ještě neznamená, že ta oprávnění na ní má teď aktuálně. Třeba mu to předevčírem sebrali, akorát on to fyzicky neodevzdal/nezabavili mu to ...

sedek: každý, jak chce, je blbost. Jak pak budeš řešit konflikt toho papírové vs. nepapírového? Resp. ono to bude jednostranné, protože ten nepapírový si ty údaje vyčte z online, kdežto ten papírový jaksi nedostane do ruky nic ...



juraj1
Příspěvky: 489

Příspěvek#789 » pát 21. čer 2019, 14:02

tof_: nemohu souhlasit vice.



cipis
Příspěvky: 2104

Příspěvek#790 » pát 21. čer 2019, 14:04

Z čeho se asi ty kartičky tisknou? No ano, z té databáze. A když bude konflikt doklad vs. databáze? Tak samozřejmě primární je databáze, pokud se nedokáže opak ...



pavelg
Příspěvky: 3068

Příspěvek#791 » pát 21. čer 2019, 14:08

Tak se obraťme na statistiku ohledně padělání ZP a nákupka.. kolik takových případů bylo? Myslím, že budeme hodně blízko nuly.
Naopak komplikace v podzemní střelnici bez signálu, kde sedíme u hrnku čaje a chceme si vyplnit šediváky, je mnohem pravděpodobnější. Pakárna s občankama, přepisováním jmen do ověřovače .. nakonec by si střelnice zavedly nějaké svoje kartičky, což už by bylo trochu průserové.
Být obětí podvodu je lepší než být vinen tím, že jsem nedostál povinnosti ověřit způsobilost, třeba pro technické nebo časové důvody.

Podle mě by důležité věci měly být ověřitelné zrakem a lokálně a ne nějakými netriviálními technickými prostředky, závislými na spoustě nelokálních okolností.

Beru to jako příspěvek ke své vlastní bezpečnosti, ne jako formalitu.



cipis
Příspěvky: 2104

Příspěvek#792 » pát 21. čer 2019, 14:16

No, ale pro mě je třeba příspěvek větší bezpečnosti ten, abych z toho sklepa mohl zavolat sanitku. Tolik k tomu signálu ve sklepě ... U EET taky nikoho nezajímá připojení k internetu, prostě být musí. Tak holt si všude, kde chceš vyplnit šediváky, musíš pořídit připojení k internetu.
A ještě k té dvojí možnosti, to je blbost, jak jsem psal výše, když já, nepapírák, vlezu k vám do sklepa, tak co? Jak zajistíte rovnost před zákonem, který umožní obě varianty? Tak jak tak se budete muset připojit, abys tam umožnili i toho nepapíráka. Pak ale už ten papír ztrácí smysl.

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#793 » pát 21. čer 2019, 14:22

Proč by soukromý subjekt měl zajišťovat pro něčí vstup na svoje hřiště kvůlu někomu nějaké extrabuřty?
Naše hřiště, naše pravidla! Nechceš je dodržovat? Nemusíš, ale mi tě k nám nepustíme. Mermomoci chceš dovnitř? OK zajdi si na czechpoint a vrať se s bumážkou. Takhle to má fungovat ve svobodné společnosti, to co píšeš o rovnosti před zákonem je blbost na entou!



mission
Příspěvky: 280

Příspěvek#794 » pát 21. čer 2019, 14:24

4 pesi:

...jakouže časovou platnost má mít ten výpis z CRZetu na Čekpointu, aha 10 dní, děkuji, nechci !



cipis
Příspěvky: 2104

Příspěvek#795 » pát 21. čer 2019, 14:29

jezekif - to blbost není, když se tu píše, že by měly být oba způsoby, tak musí platit pro všechny a všude.
Nehledě na to, že se tu snad nebavíme o nějakém privátním klubu, ale klasické komerční střelnici s půjčováním.

mission - co je bezpečnější? kartička, stará 5/10 a víc let, 10 denní výpis z Czechpointu nebo online výpis?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: iloveguns, Rick a 43 hostů