Novela evropske smernice o zbranich 2019



pavelg
Příspěvky: 3065

Příspěvek#796 » pát 21. čer 2019, 14:32

cipis: jo tak jestli se bavíme v duchu EET pro všechny a budeme si přes EET prodávat i jahody ze zahrady, tak to jsme pak na jiné rovině diskuse.

Já jsem to bral tak, že se bavíme jak ten systém udělat co nejjednodušší, nejbezpečnější a nejpřiměřenější pro typické užití.

Já mám zájem na tom, abych mohl kdykoliv posoudit, jestli chlap má nebo nemá ZP příslušné skupiny a nákupko. A abych k tomu nepotřeboval připojení, aplikaci nebo prohlížeč nějaké verze a nezávisel na spoustě dalších věcí, které nemůžu ovlivnit. Abych měl jakousi právní jistotu svého konání. Dnes si můžu ofotit jeho ZP a nákupko.. jak prokážu, že jsem se podíval? Budu mít účet v CRZ nebo to bude posílat ověřovací mail s kódem nebo co?

Byl jsem nedávno v obchodě pro chleba.. ten měli, ale neprodali, protože už bylo 5 minut po prac. době a oni měli vypnuté EET a už no nechtěli kvůli mně zapínat. Před EET by to problém nebyl.

Nedělejme si z toho větší pakárnu, než je nutné. Taky pamatujte na to, že platnost podepsaných elektronických dokumentů se musí cyklicky obnovovat a pokud je kompromitovaný klíč, kterým bylo podepsáno, platí to pro všechny dokumenty, nejen ty "nové".



jenikw
Příspěvky: 84

Příspěvek#797 » pát 21. čer 2019, 14:36

Škoda jen, že se tu hádáte o věci, kterou ten zákon už dávno obsahuje....vydání Evropského zbrojního pasu, má platnost 10 let a má stejnou hodnotu jako zbrojní průkaz...tím jest uspokojena potřeba kartičkářů a zároveň se může vesele ověřovat on-line

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#798 » pát 21. čer 2019, 14:38

tof_ píše:Ano, protože databáze, zvláště ty státní, jsou naprosto bez chyb, nedochází ke ztrátě údajů, špatnému zadání lidskou chybou a vzdálená elektronická komunikace je naprosto nenapadnutelná, nezneužitelná a neprůstřelná ;)


Počet neoprávněných přístupů do mé datové schránky: 0
Počet neoprávněných přístupů do internetových bankovnictví: 0
Vše za celou dobu, co se to v ČR provozuje.
Proč bych neměl věřit komunikaci se servery vnitra, když věřím bankám a poště (tedy také vnitru)?

A pak je tu ten zmiňovaný EZP. Kde je tedy problém?



pavelg
Příspěvky: 3065

Příspěvek#799 » pát 21. čer 2019, 14:39

cipis píše:
mission - co je bezpečnější? kartička, stará 5/10 a víc let, 10 denní výpis z Czechpointu nebo online výpis?


Jak pro koho.
Stávají se podvody tohoto typu? Revokuje se často rozhodnutí o povolení k nákupu Béčka? . .to je ta bezpečnost s papírem a orientace na aktuálnost. Jestli ty věci nenastávají, tak je není potřeba prioritně řešit. Mají malou váhu.

Na druhé straně stojí bezpečnost naše fyzická na střelnici a právní při nakládání se zbraněmi a střelivem. Tady je podle mě výhoda fyzických dokumentů s přiměřeně dlouhou platností a přiměřeným provedením. Ty kartičky bych teda uvítal menší, to je pravda.



machoh
Příspěvky: 114

Příspěvek#800 » pát 21. čer 2019, 14:44

mission píše:4 pesi:

...jakouže časovou platnost má mít ten výpis z CRZetu na Čekpointu, aha 10 dní, děkuji, nechci !


10 dní za účelom nákupu/predaja, inak neobmedzenú! Takže si nechám vystaviť jeden na nosenie na strelnice/súťaže, kde si organizátor potrebuje ale nedokáže oprávnenie skontrolovať sám a prípadne si pôjdem po ďalší, ak idem nakupovať/predávať zbraň niekam alebo niekomu, kde to nepôjde online.

Naozaj to tak veľký problém nie je, naopak odpadá nutné každonenné nosenie min. 2 kartičiek.



Sedek
Příspěvky: 97

Příspěvek#801 » pát 21. čer 2019, 14:47

A proč by měl být problém s tím, že by někdo kartičku měl a někdo ne? Při prodeji je stejně nutné ověřit, zda existuje nákupko, atd. Online v CRZ nebo papírově z Czechpointu. Ale pokud je v plánu, že na střelnici bez CRZ stačí OP, tak je to úlet. Buď si tam přijde kde kdo bez oprávnění, pouze se zkušenostmi z akčních filmů - to abych se tam bál chodit. Nebo správce bude vyžadovat papír z Czechpointu Případně se tam nahlásím, správce si to doma o víkendu ověří a příští týden si mohu jít zastřílet. Ani v jednom případě nějak nevidím ty výhody digitalizace...



pavelg
Příspěvky: 3065

Příspěvek#802 » pát 21. čer 2019, 14:51

Tak na jedné straně se jakoby sníží administrativní zátěž tím, že mi policajt nevytiskne papír a nedá razítko za 200Kč za dokument s platností rok na použití a neomezeně na prokázání, ale na straně druhé si musím platit konverzi na fyzický dokument na Checkpointu .. za kolik to je? A ten platí jen 10 dní. Puška se mi nebude líbit, tak jsem vyhodil prachy oknem a než ji koupím, budu muset na poštu 5x.



pesi
Příspěvky: 305

Příspěvek#803 » pát 21. čer 2019, 14:54

Sedek píše:Pesi: Přesně jak píšeš, ať si každý zvolí, co mu vyhovuje! Proto by měl být průkaz zachován jako nepovinný. Kdo ho chce, ať si ho zařídí a může ho využít dle libosti, třeba i v klubech či na střelnici bez přístupu do CRZ dle podmínek provozovatele. Zapsání jen OP je blbost. Nějaký papír z Czechpointu fakt do peněženky nenarvu, nehledě na jeho čitelnost po pár měsících. A kdo průkaz nechce a plně věří digitalizaci, ať ho hodí do kamen nebo si ho vůbec nezařizuje, pokud ví, že třeba nikdy na takovou střelnici nepůjde.
Jenže ačkoliv píšeš, ať si každý zvolí, co mu vyhovuje, prosazuješ názor přesně opačný "já průkaz nechci, tak ať se zruší a nikdo ho nemá"...


Nejde neragovat: Nikde neříkám, že jsem proti papíru. Jen poukazuju na to, že v návrhu se s tím počítá a že tudíž není chyba opuštět stávající "fyzickou grafickou" formu. Sorry, jestli to nebylo z mých předchozích textů jasné.



Sedek
Příspěvky: 97

Příspěvek#804 » pát 21. čer 2019, 14:59

Moc jasné to nebylo. I já nemám problém opustit stávající formu, ale navrhovaný stav se mi nelíbí, má své chyby a rizika. EZP není adekvátním řešením.

Není přeci chybou umožnit digitalizaci s tím, že nebude povinnost nosit/mít průkaz ZO, ale je chybou to vyžadovat jako jedinou možnost.
Naposledy upravil(a) Sedek dne pát 21. čer 2019, 15:14, celkem upraveno 1 x.



Sedek
Příspěvky: 97

Příspěvek#805 » pát 21. čer 2019, 15:00

Nebo jinak - co třeba peníze. Mám účet v bance (tedy v nějaké databázi), platební kartu, ale v peněžence přesto nosím i klasiku cash. I doma mám nějakou malou rezervu. Vážně všichni zastánci tvrdé digitalizace nosí jen platební kartu a věří, že i když bude blackout/výpadek bankovních systémů, že i tak si lze z bankomatu bez problémů vybrat, nebo zaplatit nákup?



pesi
Příspěvky: 305

Příspěvek#806 » pát 21. čer 2019, 15:04

jezekif píše:Proč by soukromý subjekt měl zajišťovat pro něčí vstup na svoje hřiště kvůlu někomu nějaké extrabuřty?
Naše hřiště, naše pravidla! Nechceš je dodržovat? Nemusíš, ale mi tě k nám nepustíme. Mermomoci chceš dovnitř? OK zajdi si na czechpoint a vrať se s bumážkou. Takhle to má fungovat ve svobodné společnosti, to co píšeš o rovnosti před zákonem je blbost na entou!


Asi budu muset psát španělsky. O tom klubu jsem psal proto, že to je důkaz, že elektronické ověřování v centrální databázi funguje naprosto bez problémů už řadu let. A jestli si tochcete ověřit osobně, tak se jedná o golfovou centrální databázi. Zkuste si bez členstcí v České golfové federaci zajít zahrát třeba do Pyšel. Pokud nejste cizinec (který pochopitelně není členem ČGF), tak si ani nevrznete. V tomto případě je členství v ČGF analogií vlastnictví zbrojního oprávnění a záznam v centrální databázi se záznamem v CRZ.



pavelg
Příspěvky: 3065

Příspěvek#807 » pát 21. čer 2019, 15:33

Pro info - jak vypadá fyzicky Evropský zbrojní pas a co je v něm uvedeno?
Předpokládám, že to není kartička do peněženky.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#808 » pát 21. čer 2019, 15:34

Podoba noveho EZP se resi.



Sedek
Příspěvky: 97

Příspěvek#809 » pát 21. čer 2019, 15:48

Zatím vypadá asi nějak takto, viz článek:
https://www.whfto.com/index.php/whfto/t ... -an-airgun



ViralWinter
Příspěvky: 659

Příspěvek#810 » pát 21. čer 2019, 15:54

Bez přístupu k databázi není žádná ověřitelnost jakékoliv kartičky.

Ale nemám samozřejmě nic proti tomu, aby zasloužilí umělci pro větší pocit sucha a bezpečí nosili volitelně a na vlastní žádost v peněžence (za administrativní příplatek) další kus papíru a plastu. Jen ta povinnost je pro mě tak trochu jako z minulého století. Mým cílem je byrokratický binec v peněžence minimalizovat, ne nafukovat.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 hostů