Novela evropske smernice o zbranich 2019



ViralWinter
Příspěvky: 659

Příspěvek#871 » pon 1. črc 2019, 22:13

kiv61: Až ten stát klikne tou myší, k čemu ti bude kartička ZP, když k ní nebude existovat žádný úřední záznam v databázi? K TČ nedovoleného ozbrojování si na přilepšenou přidáš ještě TČ padělání a pozměnění veřejné listiny? :D Nechci ti brát iluze, ale už teď jsi závislý výhradně na dobré vůli Vnitra ;)



kiv61
Příspěvky: 580

Příspěvek#872 » pon 1. črc 2019, 22:47

ViralWinter:
Obávám se, že reaguješ na něco zcela jiného než jsem napsal ve svém předchozím příspěvku ...



pesi
Příspěvky: 305

Příspěvek#873 » úte 2. črc 2019, 00:14

@kiv61: Nereaguje. Pokud se stát stane nepřítelem občanů, je ti skutečně nějaká kartička jako důkaz čehokoliv na nic. Tak daleko ale snad nejsme, nebo máš jiné informace? Poděl se konkrétněji.



Střelec
Příspěvky: 1671

Příspěvek#874 » úte 2. črc 2019, 07:12

Mě osobně PZ přijde taky k ničemu, hlavně z důvodu, že dle zákona jej musím mít u sebe se zbraní a když nemám, hrozí postih. Kdyby mohl ležet doma nebo byl na čipové kartě ZP, byl by to ideál (člověk prostě může zapomenout, už se mi stalo, že jsem se otáčel domů pro zapomenuté doklady, třeba pas před cestou na dovolenou :) ).
Nicméně, zatím si doma pečlivě schovávám doklady od všech zakoupených a prodaných zbraní, co mi prošly rukama, včetně kopií použitých nákupek apod., vím, že ve složce na PČR to mám také, ale přijde mi lepší mít v ruce také něco, protože se může stát cokoliv. Třeba vzpomenu na jeden případ z okolí. Kolega prodá pušku kat. C, řádně odhlásí, vše OK. Po letech na kontrole zbraní při prodloužení ZP se ho ptali, kde má tu pušku, že ji nový vlastník nepřihlásil. Vzhledem k tomu, že tento odhlásil, měl smlouvu o prodeji (bylo před CRZ, nicméně borde i na straně PČR), tak to pro něj dopadlo OK, jak dopadl ten druhý se neví, protože se osobně neznají, ale asi měl problém...



mission
Příspěvky: 280

Příspěvek#875 » úte 2. črc 2019, 08:31

ad ViralWinter

to chceš říct, že 300.000 držitelů ZP z ničeho nic najednou "padělalo" veřejnou listinu? To by byla ale náhoda, že všichni mají to samé provedení dokladu se stejnými ochrannými prvky, kulatými razítky a podpisy úředníků...

když by odešel do věčných lovišť katastr nemovitostí, tak budeš setsakra rád, že máš v ruce nějaký papírový doklad (smlouvu, oznámení toho samého úřadu o vkladu, zápisu...) abys prokázal svůj majetek. Co jiného je PZ a ZP ?

Lepší mít v ruce alespoň něco než později litovat a nemít nic. Katastrofický scénář, že se stát postaví na zadní jako v románu "1984" je sice teoreticky možný, ale potom už jsme trochu jinde, to by byla revoluce nebo válka...



expres
Příspěvky: 614

Příspěvek#876 » úte 2. črc 2019, 10:01

Kiv61:

- ZP a jiné ohlášení když bude elektronicky, může být kontrolováno přes epodpis, nebo certifikát s vlastní schránkou, stejně jako záložní mail který dojde s formulářem "schváleno" k vytisknutí pro podezřívavější
- přístup na cokoli se dá logovat a pak je možnost si dohledat přístup a zas převody, tzn. i když to úřad smaže, tak soukromou poštu těžko a nebo schránku a nebo logy s přístupem taky?? (to už je dle mě přehnany)
- až mi vykopne URNA dveře, buď k tomu bude mít důvod a nebo později doložím přes právníka, třetí osobu které dám přístup na schránek s potvrzeníma o převodech, vlastnictví

Nejsem proti elektronické podobě, ale v rozumné míře. Nemá cenu šikanovat střelnice kde není dobrý signál s internet a může zůstat ZP, ale aspoň velikosti občanky, nebo prodej nákup když člověk není obchodník.
Stejně tak nechápu proč na e-občanku se netlačí víc věcí jako je i ZP. Proč mít 3x průkazku. Ověření si zajistí kontrola co to bude umět si načíst. Především využít stávající systém a dotáhnout to dál.

Víc proč to "nejde" mě nenepadá. Ale úředník nebude mít co žrát s takovou...



izerS18
Příspěvky: 1257

Příspěvek#877 » úte 2. črc 2019, 10:18

Jeste bych zde zminil jeden aspekt a to kolky. 200 + 300 za kazdou zbran, pak dalsi kolky za listiny... Takhle me PCR penize ihned. V el podobe cekat na poslani penez kdyz prevod do banky stale neni online, tak by vse zdrzelo = vice kumulovane prace atd. Urcite sami urednici budou hledat/hledaji reseni, aby neprisli o penize a nebylo s tim vice prace. Samozrejme ze se pak mohou rozhodnout uplne jinak, ale neverim tomu, ze to bude tak, aby prisli o jakykoli poplatek. To statni sprava nedela



pesi
Příspěvky: 305

Příspěvek#878 » úte 2. črc 2019, 10:21

1. Na "Proč to nejde" je jednoduchá odpověď. narozdíl od občana, kdy platí, že co není zkázáno je povoleno, u státu je to naopak. Co není povoleno je zakázáno. Čili na všechno musí být zákon. A to prostě trvá, hlavně když se strany hádají a víc řeší svoje přístupy k penězovodům, než blaho občanů.
2. střelnice: znovu opakuji, podle návrhu nového zákona nebudou mít povinnost kohokoliv kontrolovat. Od toho jsou jiné orgány.
3. Řešíte kolaps CRZ, ale co databáze sociálky, ta vás nevzrušuje? O to, že stát příjde o informace kdo má doma co za zbraň je pro vás podstatnějsí, než že nebude vědět kolik vám má vyplácet na důchodu?



kolemjdoucí
Příspěvky: 814

Příspěvek#879 » úte 2. črc 2019, 10:33

ad 2) a jak si myslíš, že to budou střelnice řešit se zapůjčováním / svěřováním zbraní?



ViralWinter
Příspěvky: 659

Příspěvek#880 » úte 2. črc 2019, 10:37

mission píše:...to chceš říct, že 300.000 držitelů ZP z ničeho nic najednou "padělalo" veřejnou listinu?

Ne. Ale stačí, aby konkrétně na tebe chtěl někdo zakleknout a úředník na PČR za tučnou obálku smáznul tvůj záznam. Pak přijde anonymní udání na nedovolené ozbrojování a padělání dokladu. Ale pokud bys chtěl nějakou masovější konspiraci, zeptej se Židů v třicátém osmém, jak jich trochu víc, než stovky tisíc z ničeho nic mělo doklady tak akorát na otop ;)

@pesi: Jsem na světě sice poměrně krátce, ale už tak dost cynický na to, abych počítal s tím, že důchod nikdy nedostanu :D



mission
Příspěvky: 280

Příspěvek#881 » úte 2. črc 2019, 10:48

tak za prvé, bez nějakého základního šetření na tebe nikdo nevlítne. Jestli si někdo něco vycucá z prstu neznamená, že tak skončíš. Editace a přístup v systému je přes login, takže by se hned vědělo, kdo a kdy se v tom vrtal. Že by mi doma zabušili kukláči nemám strach, protože pak bych veškerou škodu nechal vnitru zaplatit. Nespoléhám se jen na papírové průkazky, ale vše mám dohledatelné ve smlouvách / dokladech o koupi apod.

za druhé, ten třicátý osmý sem netahej, protože to je přesně ten případ, co jsem popisoval v poslední větě.

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#882 » úte 2. črc 2019, 10:52

pesi, prosím, nešiř tady bludy.

§ 64 Provozní řád střelnice

1) Provozní řád střelnice musí být zpracován v souladu s požadavky, které stanoví
vláda nařízením, a musí vymezovat zejména...
.
.
d) způsob ověření oprávnění k nakládání se zbraněmi u osoby, která na střelnici samostatně
provádí střelbu se zbraní podléhající registraci nebo zbraní kategorie PO,


Takže nebude mít žádnou povinnost ?


Navíc, ty jsi ještě nikdy žádnou střelnici neprovozoval, co ?

Je v bytostném zájmu každého majitele, provozovatele, správce střelnice u neznámých osob zkontrolovat jejich oprávnění k používání zbraně. Expost už totiž může být pozdě. Je alespoň malinká záruka, že to alespoň trošku umí a nestřelí jiného střelce vedle v boxu do břicha. V tuto chvíli je jedno, zda to je formou nahlédnutí do CRZ, nebo fyzického dokladu. Jsou ovšem desítky střelnic, pro které by připojení k CRZ např. znamenalo další deseti/statisícovou investici do přivedení el. energie. Jsou desítky střelnic, kde správci jsou střelci-důchodci, kteří skoro mají problém posílat SMS ze staré Nokie 3210 , natož se mezi kosením trávy, natírání plotu a přitloukání prken ještě přes chytrý telefon připojovat do nějaké elektronické prdele.

Po průseru na střelnici (a ty se stávají a stávat budou) bude totiž OZSBM nebo OČTŘ zajímat, jak majitel/provozovatel zajistil/prověřil/zkontroloval, nikdo se nebude řídit tvým výkladem zákona a majitel v tom bude naprosto sám. (maximálně s placeným právníkem)



pesi
Příspěvky: 305

Příspěvek#883 » úte 2. črc 2019, 11:46

Sorry, mluvil jsem o návrhu nového zákona, jestli diskutujete o něčem jiném, tak se omlouvám. A ano, podle zákona co ještě neexistuje, jsem střelnici neprovozoval. S novým zákonem asi přijde i nová praxe. Zatím je to diskuse hodně na vodě, protože se jednak bude ještě připomínkovat a nakonec lidová tvořivost poslanců je nezměrná a uvidíme co z toho nakonec vypadne.



pavelg
Příspěvky: 3073

Příspěvek#884 » úte 2. črc 2019, 12:00

Čert vem zákon, já myslím, že filtr na lidi je v zájmu jak provozovatele střelnice, tak návštěvníků.
Vstup na střeliště jen na občanku (nedej přírodo i půjčení zbraně) je nerozum zavádět.
Slyšel jsem námitku, že není problém, jméno bude zapsané a policie si ho najde... to je fakt super přístup a prevence .... už vidím ty články o nezodpovědných střelcích... to fakt chcete, aby se tam courali lidi bez dohledu a bez sebemenší kázně při manipulaci?
Dnes třeba můžu vzít člověka a svěřit mu zbraň. Je ale známo, kdo je střelec a kdo je jeho doprovod. Nově tam bude parta a někdo z nich asi možná bude mít železo a ZP.



h.ww
Příspěvky: 42

Příspěvek#885 » úte 2. črc 2019, 12:18

Jen tak mimochodem pánové, největší průšvihy na střelnicích dělají držitelé ZP a policajti, zeptejte se třeba na střelnici Magnum Praha, takže obavy o nějaké "neznámé, pochybné střelce" dělající po změně zákona bordel na střelnicích jen na občanku, jsou také poněkud úsměvné...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Honza544 a 39 hostů