Novela evropske smernice o zbranich 2019



expres
Příspěvky: 612

Příspěvek#1396 » pát 17. led 2020, 17:11

Nerozhodl ESD nahodou v rozepri s CR ze zbrane nespadaji pod vnitrni bezpecnost? A obecne ESD argumentoval rozhodnutim naprosto lzive...

Chapu postup a je ted nejlepsi, ale nechce to i plan B?



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#1397 » pát 17. led 2020, 17:17

Česko, které proti směrnici ostře vystupovalo ještě před jejím předloňským schválením, mimo jiné namítalo, že úprava zasahuje do práv vlastníků legálně držených zbraní. Praha proto podala žalobu, která žádala zrušení směrnice. Požadavek podpořily také Polsko a Maďarsko.

Soud v úterý došel k závěru, že české námitky jsou neopodstatněné. Unijní orgány podle soudu nepřekročily přijetím směrnice své pravomoci, ani nezasáhly do práv vlastníků či držitelů zbraní.
:)

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ ... anicni_bro



MojeTikka
Příspěvky: 1577

Příspěvek#1398 » pát 17. led 2020, 17:43

Trosku offt, ale k principu realneho chovani lidi a nasledne reakce statu: od pulky listopadu do konce roku na nemecke strane prechodu jsem videl nemeckou hlidku, ktera vzdy od nejakych dvou hodin do pozdniho vecera zastavovala prakticky vsechna nemecka auta jedouci z Ceska. Jina ne. Pak jsem zjistil, ze jim kontrolovali obsah auta, jestli si nevezou z Ceska zabavnou pyrotechniku, ktera je v Nemecku zakazana. Jake byly postihy, nevim.

Kazdopadne presne tyhle zatahy jsou vzdy dopredu dane, ze budou mit uspech. Takze pocitejme s tim, ze az nam EU vse postupne zatrhne, rozjedou se vzdy zatahy, u kterych se s vyteznosti proste bude pocitat.



pesi
Příspěvky: 305

Příspěvek#1399 » pát 17. led 2020, 18:17

jirkab píše:... A pro mne prekvapive nakonec i expanzni zbrane - plynovky na registraci jsou take ceskym zprisnenim. Klidne me nekdo opravte, pokid se mylim.


Nevím jak perkusky, ale ty expanzní, to je reakce na nějakého vykuka co je vyvezl do anglie, kde se "spravily" zpět na ostré. IMHO díky němu buou v PO.

Uživatelský avatar
Arc
Příspěvky: 543

Příspěvek#1400 » pát 17. led 2020, 19:44

To je zmena, ktorú maximálne vítam. Plynovkári veľmi poškodzujú streleckú komunitu, pretože sa k tomu často správajú ako k hračke a machrujú s tým... Ak to aspoň budú musieť doniesť ukázať na políciu a registrovať, možno si aspoň niektorí uvedomia že je to seriózna vec a trochu sa situácia s tým zlepší.

Pesi zo Slovenska sa veľa plynoviek posielalo poštou do UK, kde to prerábali. Celkom veľký prúser z toho bol, ale neviem ako to dopadlo.

Uživatelský avatar
genu
Příspěvky: 1206

Příspěvek#1401 » pát 17. led 2020, 20:34

Jan Bartošek je právníkem odboru bezpečnostní politiky, oddělení obecní policie, zbraní a dopravního inženýrství Ministerstva vnitra ČR, kde působil i v době příprav zákazové směrnice ...
... jsme na jednání upozorňovali, že nedává smysl nikoho postihovat za držení nadlimitních zásobníků, neboť např. zásobník pro samočinnou či samonabíjecí pušku typu AR-15 lze dnes použít i v lecjaké dlouhé opakovací zbrani, například v puškách Mossberg apod. To bylo pro holandské předsednictví evidentní novum.

Pečlivě si tuto informaci zaznamenali. K našemu zděšení však místo úplného vypuštění čl. 5 odst. 3 do příští verze doplnili i faktický skrytý zákaz nakládání s vysokokapacitními zásobníky použitelnými v opakovacích zbraních.

Na naše pozdější protesty a upozornění, že nyní již toto ustanovení nedává vůbec žádný smysl a není ani konzistentní se zbytkem směrnice, nebyl už brán žádný ohled.
https://zbrojnice.com/2018/08/30/rozhovor-j-bartosek/



Piggy
Příspěvky: 1867

Příspěvek#1402 » sob 18. led 2020, 08:22

Arc píše:zo Slovenska sa veľa plynoviek posielalo poštou do UK, kde to prerábali. Celkom veľký prúser z toho bol, ale neviem ako to dopadlo.
Zaviedla sa nová "podkategória" zbraní D, ktoré boli pôvodne A/B/C.
Zákon č. 190/2003 Z. z., Zákon o strelných zbraniach a strelive píše:§ 7 Zbraň kategórie D
(1) Zbraňou kategórie D je
d) expanzná zbraň, ktorá bola upravená zo zbrane kategórie A, kategórie B alebo kategórie C,
(2) Držiteľ zbrane kategórie D je povinný pri manipulácii s touto zbraňou mať pri sebe doklad totožnosti, a ak ide o držiteľa zbrane kategórie D uvedenej v odseku 1 písm. d), aj preukaz zbrane.
§ 37
(1) Každá zbraň kategórie A, zbraň kategórie B, zbraň kategórie C a zbraň kategórie D uvedená v § 7 ods. 1 písm. d) musí byť zaevidovaná



jirkab
Příspěvky: 166

Příspěvek#1403 » sob 18. led 2020, 13:26

Arc: Nechci byt offtopic. Zkratka me zaujalo, ze dvouranne perkusky a dle mne tedy i plynovky jsou ceske zprisneni, bez explicitniho pozadavku od EU.

Osobne nad tim nejasam, nebot se stejnou logikou a stejnymi duvody, kterymi dnes nekteri kvituji zprisneni u plynovkaru, muze prijit zprisneni napr. u airsoftek...a v behu let nozu apod.



weber
Příspěvky: 4

Příspěvek#1404 » sob 18. led 2020, 16:18

Zdravím, dění v EU sleduji dost pozorně a je zcela zřejmé, že státy bývalého východního bloku jsou vyloženě diskriminovány a armáda lobistů přímo v bruselu samozřejmě lobuje za své zájmy, např. ( https://www.plzen.cz/v-bruselu-je-az-30 ... mi-varuje/ ). Pokud nebudeme přesvědčovat okolí, aby volilo ve volbách Ty, kteří EU oprávněně kritizují, budou se šrouby dále utahovat ...!!! A ujišťuji vás, že zástupci ANO to určitě NEJSOU! Držitelů zbraní je cca 300 tis. pokud by 2/3 přesvědčilo 2-3 ve svém okolí aby volili Ty správné, nemuseli bychom zde rozumovat nad např. zpřísňováním ZoZ. Jakmile ho implementujeme budeme povinni implementovat další "dodatky a úpravy" které vzápětí budou následovat!



MojeTikka
Příspěvky: 1577

Příspěvek#1405 » sob 18. led 2020, 17:43

@weber: moje rec. Psal jsem to tady asi tak pred dvema tydny. Cekat jak koza na porazku a diskutovat o tom, jestli ukecame aspon kratsi nuz, je nalevacku. Ja hucim do kazdeho, koho potkam, at u voleb kope za nas.

Dalsi vec ovsem je, kdo jsou 'ti spravni', protoze to fura lidi proste nevi. A pokud se nedomluvime my mezi sebou, tak nemuzeme chtit, aby tomu rozumeli ti, kteri zbrane nemaji.



vm21
Příspěvky: 20

Příspěvek#1406 » sob 18. led 2020, 19:27

Už jsem se o tom kdysi zmiňoval, podle mne bychom se nedomluvili a kdyby byly volby jenom na tomto fóru, tak by podle mého dopadly hodně podobně, jako volby normální.



RKom
Příspěvky: 157

Příspěvek#1407 » sob 18. led 2020, 20:06

cmk píše:Co "hrozi":
a) pokuta, jejiz vysi urci nejaky soud - 300mega je nejaky kvalifikovany odhad na zaklade toho, ze v nase plus hraje to, ze valnou vetsinu smernice uz mame implementovano davno - za 300 mega se pak nekoupi auta pro hasice apod... (aspon tak nam to daji sezrat media)
b) pokud komise dojde k tomu, ze forma smernice je neucinna, zneuzije prvni mozny pripad pruseru s palnou zbrani na uzemi EU k tomu, aby tak, jak protlacila smernici, tak protlaci i vetsi pravomoci ve vydavani "narizeni" a vyda to narizenim. S ohledem na to, ze komise stavajici smernici povazuje za "malo ambiciozni", tak to narizeni bude nejen okamzite platne, ale zaroven prisnejsi, nez stavajici smernice.
c) a "odmitneme zaplatit" - co se stane, kdyz normalni clovek odmitne zaplatit pokutu? Veritel da navrh na exekuci a soud proste sebere, je-li co. Tak tady to funguje de-facto stejne.

ad a) Poprosím specifikujte přesně jaký soud ("nějaký" neberu) toto určí a na základě ČEHO. Tzn. jakého konkrétního předpisu tu "pokutu" určí. Všechno přeci můžete odměnit pouze sazbou, kterou říká zákon. Taky si nemůžete vycucat z prstu výši pokuty třeba za překročení rychlosti. Je to vždy od - do.
Ačkoliv jsem tomu zhruba před 1-1,5 rokem věnoval nějaký čas, výsledku jsem se nedopídil.
Připomínám, že původně se mluvilo o 1,5mld. ročně, najednou je to 300mio ročně. Což je nějaké divné.
ad b) no takže lze kdykoliv očekávat další zpřísnění jak sám uvádíte. Tzn. kdykoliv může přijít cokoliv a to s okamžitou účinností.
ad c) na tu exekuci jsem ochoten i do Brusele poslat nějaké peníze. Rád bych viděl, jak běhají třeba po úřadu vlády a oblepují počítače, nábytek atd. svými cedulkami "zabavuje se" nebo na nějaké vojenské posádce oblepují vojenskou techniku a zbraně. :lol: Opět sem dejte konkrétní předpis na základě kterého toto lze proti ČR uskutečnit. I dle našeho zákona nemůže exekutor určité věci zabavit.
No a v nejhorším jim pošleme zpátky nějakou tu rozhlednu a k tomu lidi, co si z dotací udělali výnosný byznys.

cmk píše: A ted mam dotaz ci vyzvu - necht se prihlasi ten, kdo se na zaklade noveho zakona bude muset neceho zbavit ci si nebude moct neco poridit a zaroven, at rekne proc.


Já se hlásím. Jen mi řekněte, zda myslíte mininovelu nebo nový ZoZ. Ať je jasné o čem se bavíme.



kolemjdoucí
Příspěvky: 811

Příspěvek#1408 » sob 18. led 2020, 21:13

Co pořád řešíte na vymahatelnosti těch peněz? Dotace se fakticky také nevracejí, jen se pokrátí ty další. A nám je co krátit.



RKom
Příspěvky: 157

Příspěvek#1409 » sob 18. led 2020, 21:56

Řeším to:
1. Že se tu pořád jen vyhrožuje nějakou pokutou. Ale nikde není uvedeno na základě čeho je stanovena její výše a kdo ji uloží. Příp. jaké jsou možnosti se proti ní bránit. Tak se na to ptám. Pokud víte, prosím odpovězte.
2. Proč bych měl být omezen na svých stávajících právech výměnou za to, že ve svém důsledku nějaký soukromý subjekt dostane peníze z takzvaných dotací. A na tyto dotace (tak jako na daně) se složí normální pracující občané. Tzn. si sám ještě to omezení přes dotace zaplatím.
3. Jak jsme mohli třeba bez dotací EU postavit vltavskou kaskádu nebo jak mohla Zbrojovka bez těchto dotací dát dohromady např. ZB26.

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#1410 » ned 19. led 2020, 05:30

Tak pokud nám EUhnije pokrátí dotace na rozhledny, na pěstování řepky, na bioplynové stanice, nová fotovoltaická pole (namísto obilí), na větrné sekáčky na ptactvo, na rušení uhelných elektráren a jejich náhradu plynovými (nebo čím vlastně?!), tak v takovém případě já říkám JO! V žádném případě nepřijímat, neimplementovat, neohýbat hřbety. Vy (EU( si nechte svoje nařízení, svoje peníze a my si necháme svoje zbraně, obilí a brambory na polích, uhelné elektrárny (a u těch bych dovolil prodávat mimo republiku pouze přebytky nespotřebované u nás a jen za násobek ceny u nás, jo vím, že to za stávajícího stavu nejde) a v neposlední řadě si můžeme ponechat i svoje platby tomuhle komoušskému spolku!

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů