Novela evropske smernice o zbranich 2019



machoh
Příspěvky: 114

Příspěvek#1036 » pon 9. zář 2019, 20:29

iloveguns píše:Nenašel jsme tam klauzuli, která byla v dřívějším návrhu. Tu, podle které držitel povolení na zbraň dnešní kategorie B má automaticky povolení na tu samu zbraň, když bude převedena do jiné kategorie dle nového zákona. Opravdu to uź návrhu vypadlo, nebo jsem se jen špatně díval?


Najbližšie k tomu má § 152 (5):
(5) Oprávnění nabytá přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona podle zákona č. 119/2002 Sb. zůstávají nedotčena, pokud tento zákon obdobná oprávnění upravuje; ode dne nabytí jeho účinnosti se na ně obdobně použije tento zákon. Věta první se obdobně použije na nakládání s věcmi, jejichž nabytí a držení přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona zákon č. 119/2002 Sb. neupravoval, použijí-li se podle tohoto zákona pro nakládání s takovými věcmi ustanovení o nakládání se zbraněmi.


jezekif píše:...což jinými slovy znamená, že ostatní budou mít nevýhodu - nedostanou povolení (snadno/ na počkání/ za měsíc/ vůbec)? ...


Vo všetkých paragrafoch v povoleniach je napísané "odborný útvar policie .. vydá", nikde "může vydat" alebo iné formulácia, ktorá by pripúšťala správne uváženie alebo podobné hlúposti. Tiež neviem, čo si predstaviť pod tými výhodami plynúcimi z aprobácie, ale aspoň v kat. R2-R3-R4 nie je v tom návrhu napísané nič, čo by dalo polícii možnosť povolenie bez nej nevydať.



Piggy
Příspěvky: 1876

Příspěvek#1037 » pon 9. zář 2019, 20:53

iloveguns píše:Nenašel jsme tam klauzuli, která byla v dřívějším návrhu. Tu, podle které držitel povolení na zbraň dnešní kategorie B má automaticky povolení na tu samu zbraň, když bude převedena do jiné kategorie dle nového zákona. Opravdu to uź návrhu vypadlo, nebo jsem se jen špatně díval?
Myslíš asi novou kategorii R2. Já to tam vidím: "Oprávnění nabytá přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona podle zákona č. 119/2002 Sb. zůstávají nedotčena, pokud tento zákon obdobná oprávnění upravuje; ode dne nabytí jeho účinnosti se na ně obdobně použije tento zákon."
Takže pokud už máš povolení podle současného zákona, zůstane ti, i kdybys ho podle nového dostat nemohl (třeba proto, že nechodíš sportovně střílet).

machoh: Predbehol si ma, sviniar :lol:
Takže ešte k tej výhode: je tam možnosť po aprobácii používať "erárne" zbrane, ba dokonca ich prevedenie do vlastníctva.

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#1038 » úte 10. zář 2019, 04:38

Machoh: "odborný útvar policie .. vydá", nikde "může vydat" - to je taky jediná pojistka proti překlopení do "may issue". A vzhledem k tomu, že ještě nejsou ani zveřejněny doplňkové/ nadstavbové zákony, jsem s ohledem ke svým zkušenostem s erárem předběžně opatrný.



Piggy
Příspěvky: 1876

Příspěvek#1039 » úte 10. zář 2019, 04:44

NÁVRH nadstavbového zákona zveřejněn je.
Co se všemi návrhy udělá patlament, je ve hvězdách.



machoh
Příspěvky: 114

Příspěvek#1040 » úte 10. zář 2019, 08:08

jezekif píše: to je taky jediná pojistka proti překlopení do "may issue"...

Koľko takých poistiek je v 119ke? Tam je tiež akurát jediný pargraf "Příslušný útvar policie vydá povolení..."

Pokiaľ ten zákon bude platiť v navrhnutom znení, viac než jednu poistku nepotrebujeme. A čo bráni hypotetickej budúcej protizbraňovej vláde vyškrtnúť novelou akýkoľvek počet poistiek? Dôležité je, aby:
1. nebol v zákone priestor pre svojvoľné rozhodovanie príslušných úradov - v súčasnom znení návrhu OK;
2. nebol zákon týmto smerom novelizovaný - to (aspoň podľa mňa) na znení zákona vôbec nezávisí, budeme si to musieť uhádať pri každom prípadnom pokuse o zmenu k horšiemu.

Pri každej zmene zákona je otvorené úplne všetko. Pri tej aktuálnej mi príde navrhované znenie z 99% posun k lepšiemu. Určite nie je dobré stratiť ostražitosť, je treba postrážiť, aby pre nás výhodné znenie aj skutočne prešlo. Práve preto tu všetci podrobne čítame tie návrhy a hľadáme, či nám tam nenastražili úradníci nejaké pasce :lol: Ale v tejto chvíli podľa mňa nič nevyriešime obavami z toho, ako sa to raz môže zmeniť. Možné je totiž naozaj úplne čokoľvek, bez ohľadu na to, čo prejde teraz.



sedljanextra
Příspěvky: 34

Příspěvek#1041 » úte 10. zář 2019, 09:07

Ohledně nadstavby proti domobranám - plně chápu a vesměs schvaluji.

Jen se mi zdá že se tam skrz krizový stav a možnost ustanovit nařízení upravující zákon dějě návrat možností které byly vypuštěny při poslední novelizaci. Nebo se pletu?

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2982

Příspěvek#1042 » úte 10. zář 2019, 09:16

Pořád v tom návrhu je "pro pušky omezení zásobníků nad 10 nábojů, pokud nejsem (asi nejsnáze) ve střeleckém klubu a netrenuji mezinárodně uznatelnou disciplínu" ?



machoh
Příspěvky: 114

Příspěvek#1043 » úte 10. zář 2019, 09:23

audis:
Povolení kategorie R2, S2 a povolení pro nadlimitní zásobníky
§ 52
(1) Držiteli zbrojního oprávnění nebo držiteli zbrojní licence skupiny ZL2 odborný útvar policie povolení kategorie R2 vydá, uvede-li žadatel v žádosti řádný důvod
a) uvedený v § 51,
b) spočívající ve sportovně-střelecké činnosti (medzinárodne uznané atd.), nebo
c) spočívající v rekonstruování historických bitev nebo obdobných událostí.

...


a dôvody z § 51 to celkom slušne rozširujú:
§ 51
Řádným důvodem pro vydání povolení kategorie R1 nebo S1 je
a) ochrana života, zdraví nebo majetku v citlivých prostorách; citlivými prostorami se rozumí prostory, jejichž nedotknutelnost je zaručena jiným právním předpisem, nebo místa, kde se zpravidla nacházejí snadno zranitelné cíle,
b) zabezpečení nebo ochrana kritické infrastruktury, objektů mimořádné důležitosti, objektů důležitých pro obranu státu, majetku mimořádné hodnoty nebo mimořádně nebezpečných nebo cenných zásilek,
c) sběratelská činnost nebo provozování muzea ,
d) filmová nebo divadelní činnost nebo jiná kulturní činnost,
e) výuka nebo výcvik v nakládání se zbraněmi nebo střelivem, nebo
f) plnění úkolů podle jiného právního předpisu.


Ten dôvod v § 51 a) myslím pokrýva všetky dôležité prípady :)

Uživatelský avatar
Scathach
Příspěvky: 38

Příspěvek#1044 » úte 10. zář 2019, 09:52

Tak si čtu teze prováděcích předpisů a našla jsem tam tohle:

• výčet členských států vydávajících evropské zbrojní pasy, u nichž lze na základě zápisu příslušné poznámky umožnit skryté přeshraniční nošení zbraně pro účely ochrany života, zdraví či majetku,

Plyne mi z toho, že na základě evropského zbrojáku by šlo skrztě nosit i vj iných zemích, reálně třeba na Slovensku?



bitkar
Příspěvky: 302

Příspěvek#1045 » úte 10. zář 2019, 09:56

Machoh: Je citlivy prostor u tebe doma? Ledaze by nam uznali ze jako vlastne vsichni chranime temelin, vodni zdroje, obchodaky,... Nvm nvm. A jako mit to na muzejni cinnost, tak s tim asi zas nemuzes strilet. :-/



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#1046 » úte 10. zář 2019, 10:14

§ 51
Řádným důvodem pro vydání povolení kategorie R1 nebo S1 je
a) ochrana života, zdraví nebo majetku v citlivých prostorách; citlivými prostorami se rozumí prostory, jejichž nedotknutelnost je zaručena jiným právním předpisem, nebo místa, kde se zpravidla nacházejí snadno zranitelné cíle

IMHO to jsou místa kde se pohybují neozbrojení civilisté (kdyby to snad nestačilo tak by se dalo říct dokonce děti tam nemůže být pochyb že je to snadno zranitelný cíl) a ti se pohybují v podstatě všude tedy i u mě a valné většiny z nás doma.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2982

Příspěvek#1047 » úte 10. zář 2019, 10:17

Já tomu bodu §51 a) z toho textu chápu, že to je i u mě doma. Chráněno jiným zákonem je. Citlivé cíle jsou (já popř další přítomní lidé u mě doma).



vgj
Příspěvky: 605

Příspěvek#1048 » úte 10. zář 2019, 10:20

Ano nedotknutelnost obydlí.... zajištěno listinou základních práv a svobod...

Pro obydlí platí jeho nedotknutelnost, vyjádřená v čl. 12 Listiny základních práv a svobod. Není tak zásadně dovoleno vstupovat do obydlí jiného nebo v něm setrvávat bez dovolení. Porušení tohoto ústavního příkazu je trestným činem Porušování domovní svobody podle § 178 trestního zákoníku. Nedotknutelnost obydlí lze narušit pouze v případě domovní prohlídky, kterou může nařídit jen soudce v trestním řízení. Kromě domovní prohlídky ji lze případně omezit i v jiných zákonem výslovně zakotvených případech, ale jen tehdy, je-li to v demokratické společnosti nezbytné pro ochranu života nebo zdraví osob, pro ochranu práv a svobod druhých anebo pro odvrácení závažného ohrožení veřejné bezpečnosti a pořádku.



machoh
Příspěvky: 114

Příspěvek#1049 » úte 10. zář 2019, 10:49

bitkar píše:Machoh: Je citlivy prostor u tebe doma? Ledaze by nam uznali ze jako vlastne vsichni chranime temelin, vodni zdroje, obchodaky,... Nvm nvm. A jako mit to na muzejni cinnost, tak s tim asi zas nemuzes strilet. :-/


Už to za mňa napísali blacknocturno, audis aj vgj: doma je priestor "[jehož] nedotknutelnost je zaručena jiným právním předpisem" - listinou zákl. práv a svobod a zraniteľné ciele sú všade.

Scathach píše:Plyne mi z toho, že na základě evropského zbrojáku by šlo skrztě nosit i vj iných zemích, reálně třeba na Slovensku?


Myslím, že je to príprava na takú možnosť. Neviem o tom, že by sa aktuálne na zavedení recipročného uznávania oprávnenia na skryté nosenie na Slovensku pracovalo. Na druhej strane, aj európske zbrojné pasy na lov a šport začínali asi nejak takto.



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#1050 » úte 10. zář 2019, 10:54

No, ještě by bylo super, kdyby se tam objevila "castle doktrina" - jako mají Slováci nebo nověji i Italové - právo bránit svůj dům se zbraní. Aby každý kdo brání svůj dům dopadl jen tak jako p. Kňažko, když postřelil zloděje a bylo to v mezích slovenského zákona. Totiž že se nic nesoudí.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 hostů