Novela evropske smernice o zbranich 2019



SansLogique
Příspěvky: 1007

Příspěvek#46 » úte 15. led 2019, 09:57

Na střelnici jsi zapsanej jménem a všema údajema a ta to musí evidovat. Sám čert ví, na kterou lampáreň to musí hlásit. Na co nějaký účtenky.

Uživatelský avatar
oldlamehand
Příspěvky: 498

Příspěvek#47 » úte 15. led 2019, 09:58

Indian: doufám, že tam zůstane nějaká podobná cesta, která zajistí, že kažý, kdo se jednou ročně ukáže na střelnici, nebude mít se zbraněmi kategorie R2 problém. :-)
expres: co jsem pochopil, za splnění určitých podmínek zůstane vše nárokovatelné jako dnes.
Na bezúhonnosti a spolehlivosti se asi nic nemění, pokud se tedy nezmění podstata některých trestných činů v jiných zákonech, či přístup k posuzování takových činů.
Takže nějaký "nevhodný" politický názor by neměl být problém, pokud státní zástupci nezačnou příliš kreativně přistupovat k "nenávistným" projevům.



Apep
Příspěvky: 93

Příspěvek#48 » úte 15. led 2019, 10:13

Důvodem pro vydání povolení na kat. R2 může být i splnění podmínek které budou uvedeny v dalším zákoně o nakládání se zbraněmi v oblasti vnitřní bezpečnosti (příslušníci bezpečnostních sborů a ti co se účastní bezpečnostně-střeleckých aktivit) návrh ještě není tak uvidíme. Co se týče zásobníků tak dle analýzy je to oblast, která je prakticky nekontrolovatelná (to že držím zásobník automaticky neznamená, že mám zbraň R2). Obdobně i ty předělané zbraně v kat. R2, momentálně neexistuje možnost jak doložit, že daná zbraň je předělaná ze samočinné.



Bakly
Příspěvky: 51

Příspěvek#49 » úte 15. led 2019, 11:03

Napíšu to i tady, myslím, že mnohé nezaznělo:

Zatím to vypadá skvěle. Všude se řeší ty hlavní změny, ale mě osobně zaujaly některé okrajové změny (či upřesnění stávajícího znění). Pro ty, kteří to nemají čas číst celé:

§ 2 písm. h) - podle mého je to možná do budoucna příprava pro zrušení nutnosti ZP pro městskou policii

§ 5 a) - pobavilo mě, že do zákona přibyly plamenomety :D

§ 12 c) - se střelivem S3 a S4 může nakládat osoba oprávněná nakládat se zbraní, pro kterou je střelivo určeno. Trochu se obávám, že by to znamenalo by to, že už nekoupíte střelivo, ke kterému nemáte zbraň :/ A pokud doma máte střelivo, na které nemáte zbraň, je to také problém. To samé platí o komponentech na přebíjení.

§ 23 - zpřísnění bezúhonnosti, super :yes

§ 38 odst. 2 - zajímavé ustanovení, zajímalo by mne, co je k tomu vedlo, zároveň mi přijdou vzájemně trochu v rozporu odst. 1 a 4

§ 59 odst. 2 - dovoluje střelbu slepými i mimo střelnici. Pokud se nepletu, nyní to nešlo.

§ 68 - vedlejší držitel - po tom myslím dost lidí volalo celkem dlouho :)

§ 69 - jsem zvědavý na praktickou aplikaci tohoto ustanovení - pravděpodobně si opíšete občanky nebo budou vyžadovat smlouvu

§ 76 - přenechávání - taky doporučuji přečíst, zajímavé

§ 80 - (ne)skrýté nošení/přeprava - také doporučuji přečíst

§ 84 (3) Krátkodobé uložení nejvýše 2 zbraní s výjimkou zbraní kategorie R1 nebo střeliva
v počtu nejvýše 500 nábojů ve vozidle je dovoleno, jsou-li zbraně a střelivo zabezpečeny
způsobem, který stanoví nařízení vlády.

§ 96 - vypadá to, že půjde přebíjet střelivo s okrajovým zápalem (tady se moc nevyznám, jestli to má smysl - ale možná by někdo ocenil dělat si vlastní navážky atd.)

§ 153 - celkem se zjednodušil systém přestupků, ale v podstatě se docela zpřísnily sankce. Místo některým v minulosti nižších horních hranic je nová univerzální 50 000,- hranice (pro FO).

Uživatelský avatar
tuton
Příspěvky: 387

Příspěvek#50 » úte 15. led 2019, 11:19

Bakly:

ad §12 c: Zbran se kterou je osoba opravnena nakladat nemusi byt totozna se zbrani, kterou dotycna osoba vlastni ;-)



ViralWinter
Příspěvky: 659

Příspěvek#51 » úte 15. led 2019, 11:24

Z toho draftu to vypadá, že nám v součtu nutnost implementovat Směrnici mnohem víc pomůže a dovolí, než zakáže. Líbí se mi to, jen jsem zvědav, kolik toho nakonec projde sněmovnou do finále.

@Bakly: Jestli taky do § 5 a) spadá Muskův "Not a flamethrower"? :D



Bakly
Příspěvky: 51

Příspěvek#52 » úte 15. led 2019, 11:33

tuton: doufám v to :) ale uvidíme

ViralWinter: To je první, co mě napadlo :D

Uživatelský avatar
oldlamehand
Příspěvky: 498

Příspěvek#53 » úte 15. led 2019, 11:39

Jak si výkládat odstavec, že nikdo nesmí "jakkoli šířit nebo dále poskytnout sestavy písemných testů určených pro zkoušky odborné
způsobilosti žadatele o vydání zbrojního průkazu nebo zkoušky zkušebního komisaře."?
To už jako nebude veřejně dostpný seznam otázek, nebo je sestavou myšlena pouze sada třiceti otázek, které se objevuje v konkrétní variantě?



Bakly
Příspěvky: 51

Příspěvek#54 » úte 15. led 2019, 11:40

Sestavy = hotové kombinace otázek (finální testy) pro zkoušky. Takže se to týká jen policie a komisařů

Uživatelský avatar
oldlamehand
Příspěvky: 498

Příspěvek#55 » úte 15. led 2019, 12:10

Zaujalo mě ještě nekolik změn.
Nikde nemůžu najít omezení, že je povoleno nosit maximálně 2 zbraně. Ne snad, že by bylo praktické tahat jich více, ale přehlédl jsem něco, nebo v tomto nastala určitá změna?

U § 59 si nejsem jistý, že to je dobrý nápad. Podle mě to zbytečně rozšiřuje možnosti, kdy je možné vytáhnout zbraň na veřejnosti a zmírňuje v určitých situacích požadavek na skryté nošení.

Třeba § 59 (2) Jinou než ostrou střelbu je dovoleno provádět na místě, kde držitel zbraně zajistil,
že nebude ohrožen život, zdraví, majetek nebo veřejný pořádek.

Znamená to, že třeba na Silvestra, kdy je povoleno používat zábavní pyrotechniku, může někdo venku vytáhnou kvér a pálit slepejma? Ohrožení veřejného pořádku je dosti relativní pojem a myslím, že přibude incidentů, i když né život ohrožujících, které se budou zbytečně řešit a poškozovat pověst střelců.

Uživatelský avatar
tuton
Příspěvky: 387

Příspěvek#56 » úte 15. led 2019, 12:26

Bakly:

Doufejme, i kdyz odpoved neni jednoznacna:

http://zbrojnice.com/2019/01/14/navrh-n ... omment-739



antonspelec
Příspěvky: 1195

Příspěvek#57 » úte 15. led 2019, 12:30

Chapu spravne z vyse uvedeneho, ze strelnice bez pripojeni k internetu v podstate nebude mozne provozovat?



Kusák
Příspěvky: 28

Příspěvek#58 » úte 15. led 2019, 12:52

Jak už někteří psali, je dobré to sloučení skupin a celkové zjednodušení. Je jasné, že v této fázi jde o věštění z křišťálové koule, ale zajímalo by mne, jak se udělá technicky přechod ze starého systému na nový. Bude to tak, že když mám teď A nebo B nebo C nebo kombinaci, dostanu nové B? A obdobně když mám stávající D nebo E, dostanu nové C?
Zajímá mne to hlavě proto, že v tuto chvíli mám jen E a uvažuji o rozšíření (nejspíš na všechny skupiny). Kdyby to bylo jak píšu, stačilo by mi rozšířit stávající o A (nejjednodušší testy i střelba a jen 700 za kolek).

Edit: vypadá to, že to tam je, Hlava II § 161 bod 7)
Jen si nejsem jist tou právničinou, tedy význam "A, B nebo C" znamená libovolná podmnožina z A, B, C či je třeba mít A a k tomu B nebo C?

Uživatelský avatar
strasidlo
Příspěvky: 77

Příspěvek#59 » úte 15. led 2019, 13:07

antonspelec píše:Chapu spravne z vyse uvedeneho, ze strelnice bez pripojeni k internetu v podstate nebude mozne provozovat?

Co to prosím? My prosím pěkně nemáme ani přiveden ten elektrický proud. A proč vlastně na střelnici mít připojení k síti internet?

Uživatelský avatar
Misak.kadlec
Příspěvky: 156

Příspěvek#60 » úte 15. led 2019, 13:16

Ten návrh ještě asi hodně predelaj. Protože aby si ověřil jestli má dotyčný zbrojak a leg. zbraň by šlo jen s přístupem do crz. Krom toho si neumím představit jak by se pak kupovala zbraň od fyzické osoby, to bych taky mohl omylem velice snadno koupit cernotu. A zjistil bych to až u přepážky na PČR, nepříjemné.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Héfaistos a 10 hostů