Novela evropske smernice o zbranich 2019



pesi
Příspěvky: 305

Příspěvek#106 » stř 16. led 2019, 11:59

p.s. jak čtu (na stránkách LEXu) tak podle návrhu odpadne povinnost správce kontrolovat oprávněnost:

K další změně má dojít u provozování střelnice: provozovatel střelnice má být nadále odpovědný za bezpečnost a dodržování provozního řádu, nemá však mít povinnost kontrolovat, zda osoby provádějící střelbu mají zbrojní oprávnění a zda jsou používané zbraně registrované – správce má pouze zjišťovat a zapisovat totožnost těchto osob (např. podle občanského průkazu), kontrolu jejich oprávnění však má nově provádět policie (např. při namátkové kontrole uživatelů střelnice).



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#107 » stř 16. led 2019, 12:00

Tak já třeba datovou schránku nemám a pořizovat si ji nehodlám. Rozhodně mi přišlo jednodušší jednou za 5 let zajít pro novou kartičku než pokaždé při nákupu/prodeji zbraně od soukromé osoby běhat na poštu pro výpis nebo být odkázán na úřední hodiny a zbraň kupovat a převádět přímo na policii. Jediné řešení je že výpis bude mít neomezenou platnost. A co v krámě? Obchodníkovi náhodou nepůjde net a prodá mi náboje když se nebude moci podívat do CRZ? Asi těžko. Takhle jsi ukázal kartičku a hotovo.



Piggy
Příspěvky: 1878

Příspěvek#108 » stř 16. led 2019, 12:55

Pokud tomu dobře rozumím, tak platnost výpisu nebude nijak stanovená - bude na něm akorát datum vydání. Zfalšovat ho bude asi lehčí než ZP a PZ, ale občanka to jistí.
A na střelnici snad občanka taky postačí - ano, pokud si někdo půjde vyzkoušet černouška, tak to správce nezjistí. Stejně jako dnes si zapíše jednu zbraň, a potom střílí z jiné. Při nákupu střeliva bez přístupu k CRZ si obchodník zapíše občanku a až mu net naběhne, tak si to ověří a případně zalarmuje zásahovku.
A když vypadne internet úplně (kdy že má to Sluníčko bliknout?), tak budeme mít úplně onačejší starosti.



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#109 » stř 16. led 2019, 13:31

Omlouvám se že nezodpovím všechny nevyjasněné dotazy, které zbyly, vyberu to nejzásadnější:

Nákupní povolení bude mít digitální podobu - a bude vidět na tom zbrojním listu (výpise z CRZ), takže je zachována i papírová forma pro toho, kdo ji potřebuje (zbrojní list obsahuje údaje z CRZ o které si řeknete). Falšování bude adekvátně obtížné - cca na úrovni výpisu z rejstříku trestů nebo současných zbrojáků a nákupních povolení.

Všichni držitelé zbrojních licencí do CRZ uvidí, tudíž i provozovatel střelnice snadno ověří, jestli máte zbroják a zbraně jsou legálně vaše. Výpadek energie je samozřejmě problém, ale systémy MVČR jsou poměrně odolné vůči výpadkům, po nějaké době vychytávání much to dle mé zkušenosti bude v pohodě.

Legislativní proces je dlouhý, pokud tu žalobu vyhrajeme, není problém zbytečnosti vykuchat (jsou i napsané tak, že nejsou s ničím svázané a stačí jen umáznout odstavec nebo ho přepsat)

Další zákony ještě hotové nejsou, ale minimálně ten o vnitřní bezpečnosti bude muset jít společně, protože bez něj bychom neměli pokryté předělané samonabíječky a některé další zbraně, což si samozřejmě MVČR uvědomuje, akorát nevím jestli předkladatelem nemá být MO (v tom případě vím že už na něm začali dělat, nicméně to by znamenalo půl roku než uvidíme draft).

Rozhodně si všichni přečtěte přechodná ustanovení na konci - ta vysvětlují jak se bude přecházet ze starého zákona na nový a co všechno se bude muset před účinností zákona vyřešit.

A na závěr - snad mi moderátoři nedají flastr, protože tohle už může být vnímáno jako politická propagace, ale byl bych rád, abyste nepodceňovali dopad zdejší diskuse, třeba já to tady čtu velmi důkladně, i když už bohužel nemám tolik času reagovat. Přinejmenším se jedná o kontrolu, že v naší pracovní skupině jsme nic nepřehlédli - ani kritické připomínky (které usnadňují vypilování kvality návrhu), ani ty pochvalné (které zase ukazují které části návrhu jsou hodnotné a vyžadují pečlivost, pozornost a obhajobu). Některou kritiku jsem čekal, někde vidím prostor pro lepší komunikaci dopadů změn, někde vidím dobré nápady a úvahy, které bude potřeba adresovat (tj. budu sledovat, jestli se při mesiresortním připomínkování napraví, pokud ne, budu to případně zkusit protlačit na bezpečnostní výbor). Zdá se že zatím stále panuje v parlamentu shoda na tom, že tohle téma je příliš důležité, aby bylo politické (byť se za to budou chtít pochválit všichni, co si budeme povídat, platí to i pro nás).

I když nějaká část zákona třeba v budoucnu nedopadne tak, jak byste ji chtěli, neznamená to, že jste ignorováni a že diskuse nemá smysl ;)

Uživatelský avatar
Misak.kadlec
Příspěvky: 156

Příspěvek#110 » stř 16. led 2019, 14:14

Jhora, ještě dotaz. Četl jsem to celé ale není mi jasné jak se zasobnikama. Ty dlouhé co mám už teď můžu mít i potom, nebo budu škemrat o povolení? Nebo je zkrátíme? Zahodime?
Díky.



cipis
Příspěvky: 2104

Příspěvek#111 » stř 16. led 2019, 14:22

Necháš a na nové si pořídíš generální (nárokové) povolení.



Tomak
Příspěvky: 463

Příspěvek#112 » stř 16. led 2019, 14:26

Ty máš nějaký dlouhý zásobníky? Jako pistolový 20+ a puškový 30+?? Já teda vůbec 8-)



SansLogique
Příspěvky: 1007

Příspěvek#113 » stř 16. led 2019, 14:29

Puškový jenom 10+. A nemá je nikdo normální. Teda nebude je mít.



Tomak
Příspěvky: 463

Příspěvek#114 » stř 16. led 2019, 15:38

Pravda, puška 10+, nějak mi to ujelo, aspoň se všichni rychle naučí měnit zásobníky. To se každopádně hodí umět a je na to ještě pár let čas, naštěstí.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2419

Příspěvek#115 » stř 16. led 2019, 15:42

Co to plkáš? prostě si vyřídím povolení a pokračuji jako dosud.



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#116 » stř 16. led 2019, 18:14

Tak, je tam grandfathering - řešit to budeme muset jen na nové zbraně, co je potřebují.



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#117 » stř 16. led 2019, 18:27

Právě že v přechodných ustanovení se píše o zbraních a střelivu ale o zásobnících ne.



izerS18
Příspěvky: 1257

Příspěvek#118 » stř 16. led 2019, 18:31

jhora - prvne chci pochvalit za skvelou praci a praci s nami, casto "hobby" strelci.
Ohledne toho grandfatheringu - nyni mam VAR v 9mm, 223 rem a 308 win. U 9mm mam 32 rd, u 223 mam 30 rd a u 308 mam 25 rd zasobniky. U 223 a 308 samozrejme i 10 rd.
Budu muset neco dolozit? PCR ohledne zbrani ma vse registru. Ale ty zasobniky se ridi tim, kdy jsem zakoupil zbran a tedy automaticky je mohu mit? Nechci neco podcenit a pak na strelnici mit problemy. Dekuji za odpoved



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#119 » stř 16. led 2019, 18:43

Ten grandfathering v podstatě funguje tak, že zbraň PČR vidí, takže dostaneš patřičné oprávnění rovnou. Zásobníky budpu záležet na finálním znění a případné vyhlášce - buď dostaneš rovnou i zásobníky bez ptaní, nebo budeš muset oznámit že je máš - ale pak ho dostaneš zase automaticky na základě grandfatheringu. Tohle je těžko odhadnout dopředu, první varianta je jednodušší pro střelce, druhá zase více vyhovuje obecné praxi úřadů nevydávat rozhodnutí o vlastní vůli tam, kde má být nejprve nějaký podnět/žádost. O tohle se nejspíš ještě poperou ústavní právníci a nebude to až tak moc otázka přání zákonodárců.



sapeur
Příspěvky: 33

Příspěvek#120 » stř 16. led 2019, 20:05

...a grandfathering bude k roku směrnice nebo k datu platnosti nového zákona? Někdo tu předtím psal, že k platnosti našeho zákona o zbraních.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Sedmej a 84 hostů