Novela evropske smernice o zbranich 2019



Tomak
Příspěvky: 463

Příspěvek#121 » stř 16. led 2019, 20:15

Letec - není nad slušnost :roll: . Pokud předpokládáš, a nevím, na základě čeho, že si prostě jenom "vyřídíš" povolení a budeš pokračovat jako dosud, tak přeji hodně štěstí. Ono to zas tak jednoduchý nebude. Myslíš jako stylem - hele, mám doma hromadu právě zakázaných zásobníků a chci je používat, tak mi dejte povolení??? To se trochu prober...do tý změny je ještě dlouhá cesta, ale ty už víš, jak to zařídíš. Gratuluju.



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#122 » stř 16. led 2019, 20:17

Já bych předpokládal k datu platnosti našeho zákona. Protože by to jinak mohlo být retrospektivní, což nelze. Aspoň doufám.



antonspelec
Příspěvky: 1195

Příspěvek#123 » stř 16. led 2019, 20:22

jhora píše:A na závěr - snad mi moderátoři nedají flastr, protože tohle už může být vnímáno jako politická propagace, ale byl bych rád, abyste nepodceňovali dopad zdejší diskuse, třeba já to tady čtu velmi důkladně, i když už bohužel nemám tolik času reagovat. Přinejmenším se jedná o kontrolu, že v naší pracovní skupině jsme nic nepřehlédli - ani kritické připomínky (které usnadňují vypilování kvality návrhu), ani ty pochvalné (které zase ukazují které části návrhu jsou hodnotné a vyžadují pečlivost, pozornost a obhajobu). Některou kritiku jsem čekal, někde vidím prostor pro lepší komunikaci dopadů změn, někde vidím dobré nápady a úvahy, které bude potřeba adresovat (tj. budu sledovat, jestli se při mesiresortním připomínkování napraví, pokud ne, budu to případně zkusit protlačit na bezpečnostní výbor). Zdá se že zatím stále panuje v parlamentu shoda na tom, že tohle téma je příliš důležité, aby bylo politické (byť se za to budou chtít pochválit všichni, co si budeme povídat, platí to i pro nás).

I když nějaká část zákona třeba v budoucnu nedopadne tak, jak byste ji chtěli, neznamená to, že jste ignorováni a že diskuse nemá smysl ;)

Za tohle diky 8-)



antonspelec
Příspěvky: 1195

Příspěvek#124 » stř 16. led 2019, 20:30

jhora píše:Ten grandfathering v podstatě funguje tak, že zbraň PČR vidí, takže dostaneš patřičné oprávnění rovnou. Zásobníky budpu záležet na finálním znění a případné vyhlášce - buď dostaneš rovnou i zásobníky bez ptaní, nebo budeš muset oznámit že je máš - ale pak ho dostaneš zase automaticky na základě grandfatheringu. Tohle je těžko odhadnout dopředu, první varianta je jednodušší pro střelce, druhá zase více vyhovuje obecné praxi úřadů nevydávat rozhodnutí o vlastní vůli tam, kde má být nejprve nějaký podnět/žádost. O tohle se nejspíš ještě poperou ústavní právníci a nebude to až tak moc otázka přání zákonodárců.

Na tohle jsem taky zvedavej. Ne, ze bych jich mel nak moc, ale par jich je...a uplne si nedovedu predstavit, jak se to bude eventualne kontrolovat na strelnici (u tech, ktere uz clovek ma a eventualne nenahlasi ci na ne nedostane nejake to povoleni ci co)...



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#125 » stř 16. led 2019, 22:28

Grandfathering nemůže být retroaktivní (ostatně i retroaktivitu žalujeme), ale navrhované řešení to elegantně řeší. U těch zásobníků je ještě brzy soudit - tady bude záležet na finální podobě těch přechodných ustanovení, jak se nakonec vypořádají s těmi, co už máme doma. Tak jak je napsaný draft si troufám usuzovat, že jim jde o to, aby mohli plošně spojit posouzení zásobníku, střeliva a zbraně - tak aby všem povinným stačilo kontrolovat jen ty zbraně, jako doposud.Vidím snahu dostat to do stavu,že kdo má povolení na zbraň má právo na povolení na zásobníky, takže kontrola oprávnění k té zbrani pokryje i případné zásobníky. Ale jak říkám, ještě je brzo.

PS: Já děkuju za pochvalu :)



antonspelec
Příspěvky: 1195

Příspěvek#126 » stř 16. led 2019, 22:33

Jo, to dava smysl. A predpokladam, ze by v ramci grandfatheringu by se s timto dotcenymi zbranemi svezly prave u ty zasobniky, ktere uz mame...



kiv61
Příspěvky: 579

Příspěvek#127 » čtv 17. led 2019, 00:13

jhora a další kolegové:

Nemohu si pomoci ale připomítáte mi ze všeho nejvíce Dr.E.Háchu a další, kteří se taky urputně snažili kdysi obhajovat neobhajitelné a ještě to deklarovali jako "dobro" ..

Promiňte, ale pokud je stávající náš stávající "Zákon" dobrý/vyhovující pak na něm není třeba měnit ani jedno písmeno, ne?

Pouze se nyní opět podřizujeme vazalsky "cizí moci" což se nám v delším horizontu klasicky krutě vymstí ačkoli nyní se plácáme do stehen, kterak jsme to celé očůrali kdy nám ještě nějakou chvíli ty naše kvéry milostivě ponechají ..

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1866

Příspěvek#128 » čtv 17. led 2019, 06:53

kiv61: četl jsi to? ano, je tam nějaké omezení, aby se vyhovělo EU. ale na druhé straně i několik lepších věcí, než jsou v současném zákoně.



jirkab
Příspěvky: 166

Příspěvek#129 » čtv 17. led 2019, 07:29

Dvouranné perkusky (zbraně na dělený náboj)
-na registraci
-černý prach, zápalky jsou "aktivní komponenty střeliva" kat. S4, nabývat pouze oprávnění držitelé zbraně.

? Na dvouranné perkusky neplatí pravidlo viz. flobert a plynovky, čili po zavedení zákona musím registrovat? Už jen proto tedy, abych si mohl koupit zápalky a prach, ano?

R2 dostanu jen pokud:
a) činnosti uvedené v § 49 nebo
b) sportovní činnosti .
§ 49
Řádným důvodem pro vydání povolení kategorie R1 nebo S1 je
a) zabezpečení nebo ochrana citlivých prostor, zejména míst veřejnosti volně přístupných, a
dalších prostor, v nichž se nacházejí snadno zranitelné cíle,
b) zabezpečení nebo ochrana kritické infrastruktury, objektů mimořádné důležitosti, objektů
důležitých pro obranu státu, majetku mimořádné hodnoty nebo mimořádně nebezpečných
nebo cenných zásilek,
c) sběratelská, muzejní nebo historická zájmová činnost
d) filmová nebo divadelní činnost anebo jiná kulturní činnost,
e) výuka nebo výcvik nakládání se zbraněmi nebo střelivem nebo
f) plnění úkolů podle jiného právního předpisu.

? Budu muset sběratelskou činnost prokazovat? Jak k tomu bude přistupováno?
? Bod f) je myšlen jako ty "lidové milice", čili zákon, který se ještě připravuje?

Pro sportovní činnost budu muset:
"během posledních 12 měsíců jako jeho zaměstnanec, člen nebo osoba
v obdobném postavení aktivně trénoval nebo se účastnil jím organizovaných soutěží
ve střelbě a zbraň kategorie R2 uvedené v žádosti splňují specifikace požadované pro mezinárodně
uznanou střeleckou

Hmmm... Osobně vidím, že směrnice byla překlopena v podstatě bezezbytku. Na rozdíl od jiných, žádné nadšení nesdílím. Až přijde z EU další zpřísnění, opět se přitvrdí (nechápu, proč nebo čím to nový ZoZ vylučuje...). Jediná výhoda z dokumentu "výtah MV",a sice, že vzduchovky budou bez omezení energie, v podstatě dementuje znění NZoZ, a sice, že povolené výrobní provedení stanoví nařízení vlády, kde se dá omezení očekávat... Kor když spojení "16 J" na vzduchovku se v návrhu ZoZ vyskytuje - paragraf 77.

Větší míra e-governmentu, byrokracie - nevím, jak vlastně ubyla, viz výše... Každopádně i tak všem díky za práci, ale jak vidno, míra suverenity naší země je na podobné úrovni jako v době normalizace... Směrnici odmítla:
Vláda
Poslanecká sněmovna
Senát
Prezident (vyjádřením)

A my přesto implementujeme v podstatě bezezbytku, neboť musíme...



SansLogique
Příspěvky: 1007

Příspěvek#130 » čtv 17. led 2019, 08:21

jirkab - to je výtvor Ministerstva vnitra, tzn. úředníků, který samozřejmě dělají to, co mají v popisu práce, tzn. implementují směrnici tak, aby se eurovlk nažral a jejich koza zůstala celá, tzn. nepřidělávali si práci a problémy. V ideálním případě aby jim ubyla práce a problémy. Éto vsjo a jak vidíš, spousta lidí z toho má radost. Je ovšem třeba objektivně konstatovat, že to mohli uchopit úplně jinak, nám značně zkomplikovat život a využít příležitost k daleko horší buzeraci. Neudělali to, budiž jim čest a sláva.
Postavit se hovadinám z Brusele je věc politiků a teprve uvidíme, co z toho vznikne.



Piggy
Příspěvky: 1873

Příspěvek#131 » čtv 17. led 2019, 08:26

jirkab: dvoranné perkusky mají mít naprosto shodný režim jako jednoranné - tedy PO



DJ Die
Příspěvky: 666

Příspěvek#132 » čtv 17. led 2019, 09:47

Sedmej píše:kiv61: četl jsi to? ano, je tam nějaké omezení, aby se vyhovělo EU. ale na druhé straně i několik lepších věcí, než jsou v současném zákoně.

Když pominu ty eurohujeroviny, tak bylo stejně lepší současný zákon přepsat, protože se několikrát upravoval a celkově je to podle mě napsané líp . Podle mě by bylo dobré taky udělat pořádek v názvosloví, hlavně při registraci zbraně, protože jsem viděl dvě v podstatě stejné zbraně, ale jedna byla kulovnice a druhá puška. Čert aby se v tom pak vyznal... Chápu, že myslivci dávají přednost kombinaci kulovnice/brokovnice, ale je v tom pak bordel.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1866

Příspěvek#133 » čtv 17. led 2019, 10:00

DJ Die: vždyť jo. naprosto výjimečně musím souhlasit s tím co napsal SansLogique. mohlo to být mnohem horší. tohle co zatím zveřejnili je od úředníků víc než dobrá práce. to, jak se k celé záležitosti postaví politici teprve uvidíme.



ViralWinter
Příspěvky: 659

Příspěvek#134 » čtv 17. led 2019, 11:08

@kiv61 :lol: :roll:



kk
Příspěvky: 1018

Příspěvek#135 » čtv 17. led 2019, 11:12

Ale ono to je vsechno o vsem, jako diky ze se snazili, ale treba to strelivo, proc je tam ze musim mit opravneni na tu zbran abych si koupil naboje, vzdyt tedka to je tak ze na zbrojak A si muzu koupit minimalni baleni. Podle noveho se to bude muset resit.
A s tim sportem, neslo by to nejak lepe zaonacit, aby nam ty hracky zustali.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: iloveguns, nn a 27 hostů