Odebrané nelegální zbraně Policií



robokop
Příspěvky: 198

Příspěvek#1 » čtv 21. úno 2019, 00:14

Mám zajímavý případ a prosím, kdo by mohl poradit.
Příbuzný byl sběratel zbraní, zejména historických. Měl zbrojní průkaz a spoustu zbraní legálně. Tragicky zemřel, samozřejmě ještě v ten den si Policie přijela pro všechny zbraně a jeho žena jim vše vydala. Dostala Úřední záznam o vydání zbraně a v něm vypsané všechny zbraně legálně držené. Dále ovšem v trezoru našli několik hlavních součástí různých zbraní, nikde neevidovaných, a dokonce nějaký 100 let starý ruský kulomet, také nelegálně držený a v pásu střelivo do něj. Nevím, jestli byl kulomet provozuschopný či znehodnocený. Tyto nelegálně držené zbraně byly sepsány v Protokolu o vydání hmotné věci, tedy je o tom záznam, co si odvezli.
No a protože příbuzný je po smrti, je celkem jedno, že spáchal trestný čin držením nelegálních zbraní , že ....
Nyní se blíží ke konci dědické řízení, jeho žena by si měla poté tedy vyzvednout z úschovy u Policie všechny tehdy legálně držené zbraně.
Mezitím jsem ale zjistil, že ten nelegální kulomet má velmi velkou cenu jako sběratelský kousek (teď ale nevím, co je to přesně za typ, protože do zápisu zapsali sice všechna nalezená výrobní čísla, ale typ toho kulometu nikoli - kdyby jste se někdo ptal).
A já se ptám. Může se dědic nějak dostat i k této zbrani, když dědic přece trestný čin nelegálním držením zbraně nespáchal. I za cenu, že by nechal zbraň znehodnotit samozřejmě.
(Můžeme samozřejmě zavolat policistovi uvedenému na protokolu a zeptat se, ale chtěl bych být na něj připraven)

Uživatelský avatar
erteple
Příspěvky: 242

Příspěvek#2 » čtv 21. úno 2019, 06:02

Podle mého (podotýkám neprávnického) názoru tu malá šance je, ale jako vždy záleží na tom, kdo se tím bude zabývat.
Zaprvé trestní zákoník, kde je u nedovoleného ozbrojování napsáno ... propadnutí věci... Samozřejmě musíme argumentovat tím, že nikdo nebyl odsouzen a případ byl dle zákona odložen. A tady právě tuším (a nevím), že takto odvezená věc může zůstat v "archivu" policie, dokud se vše neuzavře (tedy napořád), a nebo na to pak budou nahlížet jako na nalezené zbraně kde "Policie zajišťuje uložení nalezených zbraní, střeliva, munice, popř. výbušnin po dobu 6 měsíců, během kterých se o ně může jejich vlastník přihlásit, jinak připadají do vlastnictví státu." Dejme tomu, že dědickým řízením by se z Tebe stal do 6 měsíců vlastník, i s ZP skupiny "A". To je asi jediná možnost, jak je získat, pokud nikdo nebude dělat problémy, jako že z nedovoleného ozbrojování obviní ještě Tebe :-) . Zbraně jsou totiž fuj a nebezpečné a nikdo se Tě nezastane.
A zadruhé podle mě budou argumentovat amnestiemi; že od toho jsou a že to mělo být už dávno zaregistrované a jentak někomu dávat nalezenou zbraň, která byla ještě beztak získána nelegálně nejde...

Snad jsem se vyjádřil pochopitelně... Ještě jsem našel, že "Lze se domáhat úředního znehodnocení zbraně, ale podle mne rozhodnutí náleží náčelníku příslušného útvaru, který je pro danou oblast kompetentní."

Ale opravdu asi zajdi jak na svoje místní zbraně, tam by podobné případy mohli už řešit. A pak samozřejmě ten daný policista, který to řeší nyní. Snad to bude rozumný člověk (z vlastní zkušenosti mám pro PČR - OSZBM jen chválu)...

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#3 » čtv 21. úno 2019, 06:07

Obrať se na nějakého právníka, kterého ve věcech okolo zbraní doporučuje LEX. Pokud to má nějakou hodnotu mohla by to býti investice vratná, nebo i zisková.



Piggy
Příspěvky: 1868

Příspěvek#4 » čtv 21. úno 2019, 06:38

Obávám se, že neregistrovaná vojenská zbraň je odjakživa majetkem státu a děda ho ukradl :(
Amnestie jsou výjimečná situace, kdy si lze takovou zbraň přivlastnit.



Apep
Příspěvky: 93

Příspěvek#5 » čtv 21. úno 2019, 06:40

Být vámi tak si tam zavolám nebo ještě lépe řešit to písemně (např. datovkou).
Záleží na tom jak se k tomu policie postavila. Pokud by to chtěli řešit jako TČ tak by to odvezení zbraní vypadalo asi jinak a zbraň by si odvezla nejspíš kriminálka. Policie mohla ještě zahájit správní řízení o přestupku za neohlášení nabyté zbraně. Ať už teda začali vyšetřovat TČ nebo přestupek, obratem museli řízení zastavit neboť obviněný zemřel.
Ať tak nebo tak, na onu zbraň ještě můžou uvalit tzv. ochranné opatření formou zabrání věci, která "náleží pachateli, proti němuž nelze vést řízení o přestupku nebo jemuž za přestupek nelze uložit správní trest," (§ 53 odst. 1 písm. b) zákona č. 250/2016 Sb. o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich) podobně je tomu i v případě TČ tam jen o tom rozhoduje soud. Majitelem věci se pak stává stát.
Nevím ale jestli je možná varianta, že to policie jen tak odvezla a na základě dědického řízení to pak vrátí s tím, že dědic tu zbraň zlegalizuje (přihlásí nebo znehodnotí). Možná ještě na tu zbraň nechali dělat znalecký posudek zda není znehodnocená nebo historická, tam pak záleží co bylo v tom posudku.

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1299

Příspěvek#6 » čtv 21. úno 2019, 07:35

Viděl bych to tak, že v rámci trestního řízení (i když bude odloženo, neboť pachatel zemřel) bude soud rozhodovat o zabrání věci (viz. § 101 tr. zákoníku - zejména odst. 1 písm. a) - náleží pachateli, kterého nelze stíhat, což mrtvého nelze). Jestli tam má osoba blízká (můžete podat za manžela třeba odvolání po rozsudku apod.) opravné prostředky z hlavy nevím.. :angel:



RKom
Příspěvky: 157

Příspěvek#7 » pát 22. úno 2019, 22:23

Dovolím si úplně laický názor opřený o § 65 a § 66 zákona č. 119/2002 Sb. Zde nikdo nebádá, zda původní vlastník měl zbraně legálně/nelegálně. Důležité je především splnit povinnosti dané těmito ustanoveními. A pokusit se požádat o vydání zbrojního průkazu, výjimky atd.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Motostrelec, Piggy, Sedmej a 27 hostů