Dotaz na praktickou část zkoušky



Karel.K
Příspěvky: 3

Příspěvek#1 » čtv 7. bře 2019, 11:33

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat na pár otázek týkající se praktické zkoušky a formality při podání žádosti.

Budu podávat žádost v Kolíně (pro všechny skupiny), kde jsem trvale hlášený v daném okrese. Nicméně ze střelnice mi poslali papír "žádost o přeposlání přihlášky odborné způsobilosti" a požadované oddělení je Praha 4, soukalova 3408.
Nicméně "moje" střelnice, kde bych rád zkoušky absolvoval je Kolbenova 438/7. Prague Armory. Tak si nejsem jist, kde mám nahlásil na jakou střelnici bych rád, v Kolíně to přepošlou do Prahy a to mi pak někdo zavolá z Prahy a já řeknu teda Prague Armory?

Poté by mě zajímalo, zda u praktické části když se zeptá zkoušející například na otázku: Které náboje mohu použít do brokovnice apod. Vzhledem k tomu, že to nevím kompletně, tak mohu odpovědět, že nevím ale informoval bych u prodejce / výrobce zbraně? Četl jsem, že tahle odpověď je správná a není nutné znát z hlavy všechny typy munice pro dané zbraně. Samozřejmě nejsem zcela blbý, vím co bych dával do CZ 75 apod ale určitě neznám všechny náboje které jdou dát do pušky a brokovnice a jejich název.

Poté mám dotaz k přípravě na zkoušku. Na Prague Armory mi řekli že, až budu vědět termín tak mám zavolat a kurzy se dělají tak 14 dni předem. Je kurz dostatečný a lze ho případně opakovat před zkouškou? Vzhledem k tomu, že jsem brokovnici v ruce nikdy nedržel a sice bych to dle videa asi rozebral a složil ale nevím které záludnosti tam mohou čekat (značky otázky na zahrdlení - což jsem si zjistil o co se jedná a k čemu to je, ale zda se mám učit i přesné technické parametry a zúžení to snad ne, když bych to stejně řešil s prodejcem při nákupu).

Poslední věc se týká nacvičení střelby. V mém případě je nutné na 15m/25m. Na prague armory jsem byl 2x a střílel jsem jen s glockem ar15 a kalechem. Tuším, že střeliště mají na 27m a na tu vzdálenost jsem střílel právě puškou. S kalachem bych jistě neprošel, s ar15 to bylo lepší výrazně. Na pistoli tam měli terč nevím tak 10m max snad i 5m to bylo velice blízko, tedy nedovedu posoudit, zda to bylo jak zkoušky. Navíc terče tam mají ty FBI ve tvaru černé postavy a předpokládám, že pro zkoušku je terč velký jen jako ta "5" ve středu toho černého terče tvaru postavy.


Dále co jsem četl, tak řešení závad při zkoušce je zcela jiné, jak se popisuje v Manuálu obrané střelby. Tam zásobník nevyndává což u zkoušky je za to vyhazov jestli se nepletu.



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#2 » čtv 7. bře 2019, 12:20

Karel: prosím, nešetři a kup si přípravný kurz na některé střelnici. (soudím podle tvých otázek). Ušetříš tím náklady na opakování zkoušky.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2231

Příspěvek#3 » čtv 7. bře 2019, 12:33

Tady to mas v priloze 1 popsany:
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2011-315

Uživatelský avatar
SmrtihlavMAGOR
Příspěvky: 152

Příspěvek#4 » čtv 7. bře 2019, 12:39

K prvnimuproblemu ti doporučuji se přestěhovat jinám, k druhému doporučuji zaplatit přípravný kurz který se koná většinou 2 až 3 týdny před zkouškou...tam té dostatečné připraví na střelbu i rozborku a zavady... testy se uč tak 10 dní před zkouškou otázky furt dokola. :D

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2968

Příspěvek#5 » čtv 7. bře 2019, 13:19

Ad náboje do brokovnice :
odpoved: pouze náboje ráže zbraně.
A kdepak tu ráži najdete uvedenou pane Roztreseny?
Vyraženou na svazku hlavní, nelze li najít, s opatrnou důvěrou v průkazu zbraně.



tatra21
Příspěvky: 344

Příspěvek#6 » čtv 7. bře 2019, 15:20

Na policii při podání přihlášky se dá normálně zeptat kdy kde jsou zkoušky, většinou vyhoví a pozvou tě na ten tebou vybraný termín na konkrétní střelnici. Když ale v nejbližší době na té "tvé" nic není, máš smůlu a buď můžeš čekat nebo jít prostě jinam - pak jdi na přípravný kurz tam, kde bude zkouška, aby jsi si zkusil jak zbraně které budou u zkoušky, tak střelnici - budeš míň nervózní.



koudak
Příspěvky: 328

Příspěvek#7 » čtv 7. bře 2019, 16:59

Strelnici si vybiras pri podavani prihlasky ke zkousce i s terminem. Rekl bych, ze tohle je v rezii PCR, ne jednotlivych strelnic (tem je jedno kdo konkretne tam prijde ke zkouskam). Tohle je za predpokladu, ze Kolin spada regionalne pod Prahu. Jak mne rekli na policii v Brne pri podavani prihlasky, tak celej JMK dela zkousky v Brne. Jestli to taj maji i ostatni kraje netusim.l

Pises vsechny skupiny prikazu. Budes urcite strilet z brokovnice na 25m (skupina C) a budes urcite strilet z kratke kulove (ostatni skupiny, pocital bych s CZ75, ktera nebude mit nic moc spoust). Bude to na 15m na standartni terc (skupina D). Dlouha kulova je volitelna, pokud si vzpominam (rozhoduje komisar). To byva vetsinou malorazka a bylo by to na 25m, ale muzes pouzit oporu (tzn opres si pusku a nemusis to cely drzet vlastni silou).
Rozborka muze byt teoreticky uplne na cemkoliv, i na tom z ceho strilet nebudes (ano muzou ti tam dat rozebrat ARko).

Na kurz si urcite zajdi, ta prakticka cast se vyplati. Jit si zastrilet, den dva pred zkouskou (ted nemyslim kurz) je podle me taky dobra volba. Pokud na kurz pujdes na strelnici kde budes delat zkousku, zeptej se jich na cem bude rozborka atd. Pak kdy, si pujdes jenom tak vystrelit pred zkouskou tak si budes moct pujcit zbran podobnou te co bude mit u zkousky.

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#8 » čtv 7. bře 2019, 18:17

Střelbu nepodceňuj. Obvykle se střílí tím co psal koudak a způsob taky odpovídá nejčastějšímu. Dobrý je jít se zeptat na tu střelnici na který nakonec budeš mít dělat zkoušky. U nás v kraji je to rozděleno po jednotlivých okresech a rozhodně si nemůžeš na PČR vybírat kde bys chtěl dělat zkoušky, ale možná je to jinde jinak. Je dobrý jít na zkoušky s tím že si seš střelbou jistej, jinak se přidá nervozita a je zaděláno.



Karel.K
Příspěvky: 3

Příspěvek#9 » čtv 7. bře 2019, 20:39

Děkuji za odpověďi

Na střelnici mi řekli:
zbraně, které používáme u zkoušky:
- na část manipulace: CZ85, malorážka CZ452 a broková dvojka
- na střeleckou část: CZ Shadow 2, malorážka CZ 452, broková kozlice

K čemu mi pak dali tu žádost o přeložení do Prahy? Mě řekli na střelnici že mám říci Prague armory a dají to většinou. Jen jsem si nebyl jist proč na té žádost o přeložení není uvedena i střelnice



koudak
Příspěvky: 328

Příspěvek#10 » pát 8. bře 2019, 13:52

Policejni oddeleni u nas (JMK) to ma tak, ze maji vsechny 4 nebo 5 strelnic v Brne kde se delaji zkousky spolu s prvnim datem kdy budou zkoisky na te ktere strelnici. Pri podani zadosti si zdatel musi rovnou vybrat kam (a tim si i vybere kdy). Ale plati zname "jiny kraj, jiny mrav". Doslova :-D

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2231

Příspěvek#11 » pát 8. bře 2019, 15:33

Odpovidate mu vsichni na nepolozeny dotaz...
On bude jinde zadat, tam to preposlou a z Prahy se mu asi nejak ozvou.
Kdo se jde prhlasit primo v Praze, dostane vetsinou na vyber termina strelnici. Kdyz ale prihlasku dostanou od jineho OSZBM, tak tahle moznost nejspis pada (leda by na zadosti o vykonani v Praze rovnou uvedl, ze by rad na Prauge Armory a doufal, ze to prazske OSZBM vezme v potaz).



skagerak
Příspěvky: 976

Příspěvek#12 » pát 8. bře 2019, 16:26

Karel.K píše:1)
Poté by mě zajímalo, zda u praktické části když se zeptá zkoušející například na otázku: Které náboje mohu použít do brokovnice apod. Vzhledem k tomu, že to nevím kompletně, tak mohu odpovědět, že nevím ale informoval bych u prodejce / výrobce zbraně? Četl jsem, že tahle odpověď je správná a není nutné znát z hlavy všechny typy munice pro dané zbraně. Samozřejmě nejsem zcela blbý, vím co bych dával do CZ 75 apod ale určitě neznám všechny náboje které jdou dát do pušky a brokovnice a jejich název.
... ale nevím které záludnosti tam mohou čekat (značky otázky na zahrdlení - což jsem si zjistil o co se jedná a k čemu to je, ale zda se mám učit i přesné technické parametry a zúžení to snad ne, když bych to stejně řešil s prodejcem při nákupu).

2)
Poslední věc se týká nacvičení střelby. V mém případě je nutné na 15m/25m. Na prague armory jsem byl 2x a střílel jsem jen s glockem ar15 a kalechem. Tuším, že střeliště mají na 27m a na tu vzdálenost jsem střílel právě puškou. S kalachem bych jistě neprošel, s ar15 to bylo lepší výrazně. Na pistoli tam měli terč nevím tak 10m max snad i 5m to bylo velice blízko, tedy nedovedu posoudit, zda to bylo jak zkoušky. Navíc terče tam mají ty FBI ve tvaru černé postavy a předpokládám, že pro zkoušku je terč velký jen jako ta "5" ve středu toho černého terče tvaru postavy.

3)
Dále co jsem četl, tak řešení závad při zkoušce je zcela jiné, jak se popisuje v Manuálu obrané střelby. Tam zásobník nevyndává což u zkoušky je za to vyhazov jestli se nepletu.


1) Nemá to být ústní zkouška

2) Záleží co si kdo "navolí" za skupiny, C střílí dlouhou kulovou a brokovou na 25 m do "malorážkového" terče (kulová s oporou), E krátkou kulovou na 10m, D na 15m do "mezinárodního pistolového terče" (čili pokud děláš na ABDE střílí se dlouhá broková a dlouhá kulová na 25m a krátká kulová na 15m)

3)
Nevím jaký manuál máš na mysli, ale logicky řešení závad jiné bude ( V situaci že se bráníš asi není např prostor pro vyčkání 10 sekund a míření do bezpečného prostoru, a následnou kontrolu otisku na zápalce :) )
v kostce pro účely "manipulace u ZK": připadá v úvahu
"selhač"
"slabá rána"
"zádržka"
"předepsaný" postup tu vypisovat teď nebudu, jistě dohledáš.

koudak píše:
Pises vsechny skupiny prikazu. Budes urcite strilet z brokovnice na 25m (skupina C) a budes urcite strilet z kratke kulove (ostatni skupiny, pocital bych s CZ75, ktera nebude mit nic moc spoust). Bude to na 15m na standartni terc (skupina D). Dlouha kulova je volitelna, pokud si vzpominam (rozhoduje komisar)....



To si nejspíš vzpomínáš špatně, volitelná (komisařem) by byla kdyby např. dělal uchazeč jen B, u C je "kule i brok"



koudak
Příspěvky: 328

Příspěvek#13 » sob 9. bře 2019, 02:44

No ja mam ABDE a dlouhou kulovou jsem nestrilel tzn nemyslim si, ze to rikam spatne. Pokud je povinna pro C tak jedine tak, ale pro ostatni 4 neni povinna na 100%.



McD
Příspěvky: 38

Příspěvek#14 » sob 9. bře 2019, 09:04

Chlapi, však jsme to měli v tej brožuře!

Vyhl. MV č. 221/2017 Sb., par. 6:

"... Přitom se vždy použije v případě žadatele o vydání zbrojního průkazu

a) skupiny A a B dlouhá kulová nebo krátká kulová zbraň,
b) skupiny C dlouhá kulová a dlouhá broková zbraň, nebo
c) skupiny D a E krátká kulová zbraň."

Lidským jazykem řečeno:
- jak se tam namotá D nebo E, MUSÍ žadatel střílet z krátké kulové
- jak se tam namotá C, MUSÍ žadatel střílet z dlouhé kulové i dlouhé brokové
- protože podmínky A a B je možno splnit dvojím způsobem, dojde na Sofiinu volbu až v případě, kdy to nerozštípne jiná skupina

ABC tedy bude střílet dlouhou kulovou a dlouhou brokovou (pro C jsou obě povinné a pro AB dlouhá kulová stačí)
ABDE bude střílet krátkou kulovou (pro DE je povinná a pro AB stačí)
ABCDE bude střílet ze všeho
AB bude žadatel v nejistotě, zda dostane krátkou nebo dlouhou kulovou.

Není tím stanoveno, čím bude manipulovat, citovaný par. 6 upravuje podmínky střelby na pevný cíl v rámci ZOZ.

Že někdo za účinnosti stávajících předpisů střílel jinak je dáno lidovou tvořivostí příslušného komisaře a žadatel si to neměl nechat líbit (ale to se dobře píše na netu, když se člověk neklepe u zkoušky, já vím).

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#15 » sob 9. bře 2019, 10:30

Když střílíš míň než bys měl, komisaři to stačí a zkoušku ti dá není nač si stěžovat :D

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů