Co se děje se zbraněma v případě úmrtí majitele?



Pavluso
Příspěvky: 213

Příspěvek#31 » úte 5. úno 2019, 09:48

Moc rád bych viděl SZ a Soudce kterej by tohle podepsal. Manželka/syn kdokoliv nám...., asi teda vůbec nevíme neodevzdal zbraně které měl držet podle evidence držet XY. Uděláme domovní prohlídku... podezření musí být odůvodněné.... v praxi to znamená podložené víc, než možná.....
Nikdy jsem to za těch pár desetiletí neviděl. Co jsem dělal u SNB a PCR neviděl.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1866

Příspěvek#32 » úte 5. úno 2019, 09:53

Pavluso: Vždyť se tu popisují případy z praxe, ne nějaká teorie, jak ty naznačuješ.

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#33 » úte 5. úno 2019, 10:09

Pavluso: Pokud se zemřelým pozůstalí nebydleli lze předpokládat, že o zbraních neví, ale jen do chvíle kdy se o nich doví od policie. Pokud žijí ve společné domácnosti už je pravděpodobnost nevědomosti mnohem menší (jedna dvě zbraně dejme tomu) ale těžko plný trezor. Dost dobře nevidím důvod, proč by soudce v případě, kdy pozůstalí už o zbraních evidentně vědí a nespolupracují nepovolil prohlídku v bydlišti zemřelého. Ale možná víš ty něco z praxe a tak se s námi podělíš. (Já mám ovšem spíš opačnou zkušenost -že až do odvolání proti odsouzení trestním příkazem projde věc, která je "vycucaná z palce" a argumentačně plave na vodě.)



Střelec
Příspěvky: 1667

Příspěvek#34 » úte 5. úno 2019, 10:20

Ono ještě je možná jedna věc a to, že zemřelý je nemá uloženy v místě trvalého bydliště. Zákon to neřeší a třeba toto by mohlo být důvodem k rozporování prohlídky?



Pavluso
Příspěvky: 213

Příspěvek#35 » úte 5. úno 2019, 10:50

jezekif píše:Pavluso: Pokud se zemřelým pozůstalí nebydleli lze předpokládat, že o zbraních neví, ale jen do chvíle kdy se o nich doví od policie. Pokud žijí ve společné domácnosti už je pravděpodobnost nevědomosti mnohem menší (jedna dvě zbraně dejme tomu) ale těžko plný trezor. Dost dobře nevidím důvod, proč by soudce v případě, kdy pozůstalí už o zbraních evidentně vědí a nespolupracují nepovolil prohlídku v bydlišti zemřelého. Ale možná víš ty něco z praxe a tak se s námi podělíš. (Já mám ovšem spíš opačnou zkušenost -že až do odvolání proti odsouzení trestním příkazem projde věc, která je "vycucaná z palce" a argumentačně plave na vodě.)


Blbosti, proti trestnímu příkazu se nedá odvolat.... podává se odpor. Trestním příkazem se řešej banality.
Tamto holt litá.... Když se o zbraních dozví policie. Tak má jednu možnost. Informuje osoby, že dotyčný měl zbraně a tím to tak končí.
Ono je potřeba si uvědomit, že veškerá práva i povinnosti odcházejí se zemřelým. Povinností ostatních je, když zbraně naleznou upozornit
na tento fakt policii... tím to hasne. Nikdo není povinen nic vysvětlovat a rozporovat. Police vždy nese důkazní břemeno. Navíc trezor je sice ze zákona povinej na určité množství, ale kdo ho má.... Navíc jak píše střelec... nemusej bejt vůbec doma. Taky můžou bejt zamčené nebo hozené buhví kde.....

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#36 » úte 5. úno 2019, 13:20

Pardon, opravuji : až do podání odporu. Což je ovšem významově (nikoli však po právní stránce) v podstatě totožné jako podání odvolání.
Jinak by ovšem bylo pěkné, kdyby takto "po špičkách" jak tvrdíš ty a ne "jak slon v porcelánu " policie vždy postupovala viz příspěvek střelce o stránku dříve:https://zbranekvalitne.cz/forum/viewtopic.php?f=57&t=1097&start=15#p178836



Pavluso
Příspěvky: 213

Příspěvek#37 » úte 5. úno 2019, 15:25

Jako nevylučuji, že u policie nejsou blbci ba dokonce idioti. V současné době to procento exponenciálně roste.
Když se bere bordel z pracáku a je to fabrika na pokuty a sociální program pro nemakačenka. Ale, tady bych se ohradil být jimi
a okamžitě bych si vzal právníka. Je tam i lhůta na odevzdání, takže tohle bylo přes čáru.... Zbytečně se s blbcema nehádat, ale co je moc to je
moc. Zkrátka nejlíp dle zákona to popsal Sided. Více asi netřeba :)

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1866

Příspěvek#38 » sob 2. bře 2019, 21:36

Chci se jen ujistit. Pokud bych kupoval zbraň, která je v rámci dědictví uložena na PČR. Stačí se s NP a dědicem dostavit na policii a ona mě jí po sepsání nějakého protokolu se souhlasem majitele vydá?

Uživatelský avatar
Misak.kadlec
Příspěvky: 156

Příspěvek#39 » ned 3. bře 2019, 09:42

Jo, dědic musí mít u sebe rozhodnutí kde budou ty zbraně uvedené, že je nabyl.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1866

Příspěvek#40 » ned 3. bře 2019, 10:56

A pro nej to pak ti prodejem bude koncit?



kk
Příspěvky: 1018

Příspěvek#41 » ned 3. bře 2019, 11:09

Samozrejme. Jestli si pamatuju, tak proste dedic po nabyti do vlastnictvi musi do pul roku si bud udelat zbrojak a prislusna povoleni nebo prodat.



vgj
Příspěvky: 605

Příspěvek#42 » ned 3. bře 2019, 12:21

Častější je stav, kdy dědic zajde za držitelem zbrojní licence (obchod se zbraněmi), tomu dá doklady z dědického řízení, protokol policie a plnou moc a o víc se nestará. Obchodník zbraně vykoupí nebo vezme do komise.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1866

Příspěvek#43 » ned 3. bře 2019, 21:20

vgj: Díky, zajímají mě právě možnosti, jak pomoct dědici prodat zbraň. Chtěl jsem ji koupit od něj sám a pak prodat za něj. Nabídnu mu i tu variantu přes obchod se zbraněmi. Jen hádám, že tam bude provize 20-30%, co?



Aeldryn
Příspěvky: 1

Příspěvek#44 » stř 19. úno 2020, 17:38

Jak je to v pripade ze pozustaly vlastni ZP?
Pokud jsem ten clanek na lex cetl spravne, muze pozustaly se ZP zbran u sebe mit (uschovat) ale ne ji nosit dokavat nenabude NP a soudni rozhodnuti o dedictvi

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4570

Příspěvek#45 » stř 19. úno 2020, 18:08

Dokud není uzavřeno dědické řízení, jsou zbraně uloženy na policii. Pokud má oprávněný dědic ZP může si je pak registrovat na sebe.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ondrush, Petr z Braníka, stip a 23 hostů