ukázka zbraní na veřejnosti



mlokecek
Příspěvky: 7

Příspěvek#1 » sob 25. kvě 2019, 08:21

Ahoj, je třeba nějaké povolení od policie na ukázku soukromých zbraní na veřejnosti, dětský den....... ?
Nemyslím tím žádnou střelbu slepými, ale pouze zbraně na stole, děcka si je ošahají, případně se s nimi vyfotí.



Piggy
Příspěvky: 986

Příspěvek#2 » sob 25. kvě 2019, 08:26

Veřejné vystavování zbraní řeší § 61 ZoZ.
Ve Vašem případě o veřejné vystavování podle mě nejspíš nepůjde.



rumburak18
Příspěvky: 165

Příspěvek#3 » sob 25. kvě 2019, 09:57

Imho jsou zbraně na stole na veřejnosti stále věc, která je jinak zákonem zapovězena, radši bych konzultoval s místně příslušným odd. policie.

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 669

Příspěvek#4 » sob 25. kvě 2019, 13:10

§ 61 zákon 119/2002 Sb.
(1) Zbraň kategorie A, B nebo C nebo střelivo do této zbraně může být veřejně vystavována jen na základě povolení vydaného útvarem policie příslušným podle místa konání akce.

Takže dětský den jen s povolením.

Ze znalosti tohoto zákona se skládají zkoušky odbornosti(mimochodem).



Piggy
Příspěvky: 986

Příspěvek#5 » sob 25. kvě 2019, 13:27

Není ale dětský den jako dětský den. A co se rozumí "vystavováním"? Podle mě jsou to zbraně ve vitrínách nebo držácích, které návštěvníci okukují. Ne "ukázka" - tedy pár zbraní k osahání pod přímým dohledem.
Také velká akce s přístupem předem neurčených účastníků bude nejspíš jenom s povolením.
Zbraně na stole někde na střelnici nebo třeba v klubovně pro jeden skautský/pionýrský tábor klidně bez.
Naposledy upravil(a) Piggy dne sob 25. kvě 2019, 13:33, celkem upraveno 2 x.



Střelec
Příspěvky: 336

Příspěvek#6 » sob 25. kvě 2019, 13:28

A nebo vystavovat D.



mlokecek
Příspěvky: 7

Příspěvek#7 » sob 25. kvě 2019, 16:25

Ok, díky za komentáře. V pondělí jdu přihlásit novou zbraň, tak se zrovna zeptám.
potřeboval jsem jen vědět, jestli je to vůbec oficiálně možné.

Uživatelský avatar
Miata
Příspěvky: 135

Příspěvek#8 » pon 27. kvě 2019, 10:44

Tak dej pak vědět, cos zjistil - ať víme i ostatní.
Díky



cipis
Příspěvky: 1139

Příspěvek#9 » pon 27. kvě 2019, 10:59

Já bych se radši ani neptal, protože to bude nejspíš zase lidová tvořivost.
Dětský den není vystavování zbraní, to je, jak psal piggy, něco trochu jiného. Výstava, muzeum atd.
Toto je jednoznačně svěření zbraně, za účelem výuky a výcviku, branné přípravy, bla bla bla, stačí, když k tomu dotyčný dá jednu, dvě věty výkladu, a bude mít souhlas majitele nebo nájemce (jakože režim držení).
A dokonce si to mohou osahat i mimina, protože věk nad 10 let se vztahuje k používání na střelbu :)
Takže poučit o bezpečnosti, poučit, co se s tím dá dělat, a účel vyžadovaný zákonem je splněn. Samozřejmě majitel tam bude muset nonstop seděl :)

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1091

Příspěvek#10 » pon 27. kvě 2019, 11:46

Já mám tedy jinou zkušenost. Na základě oznámení ukázky na plakátu nás kontaktovala policie a pozvala si kolegu na podání vysvětlení. Vzhledem k tomu, že nebyl pořadatelem akce a pořadatel se o oznámení na PČR nepokusil se mu dostalo upozornění, že žádná ukázka zbraní nebude. Následovala ještě policejní kontrola na místě v den konání akce.

Já bych to nepodceňoval.

EDIT: Mělo se navíc jednat pouze o zbraně kategorie D !



Střelec
Příspěvky: 336

Příspěvek#11 » pon 27. kvě 2019, 11:51

A na jakém základě to zakázali, když výše uvedená citace zbraně kategorie D nezmiňuje?

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 1060

Příspěvek#12 » pon 27. kvě 2019, 12:30

Mnoo je jasný, že když uz prijde na vec na miste, tak policie, i kdyz se pak muzes ohanet paragrafama, akci narusi a klidne te zbali.
Tj. bych se stema paragrafama pripravil dopredu a oznamil ze se to bude konat a podle tech a tech paragrafu je to legalni a ty jako slusny clovek jim to jdes oznamit, kdyby nahodou volal prudivej soused, ze tam jsou zbrane, mohli policajti rict, "ano pane dekujeme vime o tom, je to zcela legalni a bezpecne".



rumburak18
Příspěvky: 165

Příspěvek#13 » pon 27. kvě 2019, 12:49

Střelec píše:A na jakém základě to zakázali, když výše uvedená citace zbraně kategorie D nezmiňuje?


§ 15
5) Držitel zbraně kategorie D nesmí
a) zbraň nosit viditelně na veřejnosti nebo na místě veřejnosti přístupném, nejde-li o
místo a účel uvedené v odstavci 2 nebo 3



Střelec
Příspěvky: 336

Příspěvek#14 » pon 27. kvě 2019, 12:52

Kdysi, asi rok 2010 (stejný zákon o zbraních jako dnes) jsme byli jako "airsofťáci" napodobující jistou historickou jednotku pozváni ma veřejnou tématickou vystavu skrz výstavku uniforem a zbraní-oficiální muzejní akce. Bylo to v uzavřené budově, uniformy i airsoftky za páskou mimo dosah návštěvníků (nechtěli jsme, aby nám do toho hrabali). Najednou se nám legitimoval služebákem policista, že je z odd. zbraní a bezpečnostního materiálu a zeptal se i jaké zbraně se jedná, ukázali jsme mu, že vše je D (kuličkovky, možná nějaké zavařenky), řekl, že je to v pořádku, rozloučil se a odešel. To je moje asi jediná zkušenost s vystavovaním zbraní na veřejné akci. od té doby jsem se ničeho podobného nezúčastnil, ale asi nebyla žádná změna.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1091

Příspěvek#15 » pon 27. kvě 2019, 13:13

Pro upřesnění - nebylo to přímo na akci/na místě, ale "vysvětlení" proběhlo předem, na základě oznámení na plakátu - jak jsem psal.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů