Oznámení podezření na spáchání přestupku datovou schránkou



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#1 » čtv 20. čer 2019, 08:35

Ahoj,

má prosím někdo zkušenosti při podání oznámení na podezření ze spáchání přestupku datovou schránkou? Nákupka máme pořešené, ale co to oznámení?
Před týdnem jsem poslal na ředitelství JMK PČR oznámení, zpráva samozřejmě byla přečtená/doručená, ale od té doby se vůbec nic neděje, ani datovkou, ani telefonem (který jsem v tom oznámení uvedl), nic ...
Ikdyž jak nad tím tak dumám, tak i to nákupko někdy trvalo i víc jak dva týdny ...



kolemjdoucí
Příspěvky: 810

Příspěvek#2 » čtv 20. čer 2019, 08:48

A co by sis přál? Potvrzení o doručení máš, úřad se tím musel začít zabývat. Průběžné informace ti asi posílat nebude. Nerozumím v tomto kontextu větě "nákupka máme pořešené". Předpokládám, že se jedná o nějaký širší problém, do kterého jsi nás ale nezasvětil.

Uživatelský avatar
Arc
Příspěvky: 543

Příspěvek#3 » čtv 20. čer 2019, 09:02

Oznámením to pre teba končí - splnil si si občiansku povinnosť a oni si plnia svoju - majú už povinnosť si to preposlať na správne oddelenie a riešiť. Ak si v oznámení uviedol, že si želáš byť informovaný o priebehu/výsledku, môžu ti poslať po ukončení nejaké vyjadrenie, alebo v pribehu ak to nebude v rozpore s ich smernicami alebo s iným zákonom. Ak si to neuviedol, tak ti možno napíšu po skončení sami od seba, skôr ale nie. A ešte je samozrejme možnosť že ťa oslovia pre nejaké doplnenie a podobne.



Pablo.gs
Příspěvky: 445

Příspěvek#4 » čtv 20. čer 2019, 17:30

Informace se oznamovateli podávají, pokud v oznámení výslovně uvede, že si přeje být informován o výsledku šetření.

Uživatelský avatar
erteple
Příspěvky: 230

Příspěvek#5 » pát 21. čer 2019, 06:14

Napadá mě, zda nemá i úřad na "doručení" deset dnů - jako že to ještě 10 dní můžou ignorovat (třeba je to jejich obranný mechanismus před hromadným podáváním nákupek elektronicky), než to bude oficiálně doručené a budou se tím muset zabývat...

No a pokud odhlédneme od tohoto a od toho, že by asi měli mít zapnutý PC s DS (když je to pracovní komunikace), tak třeba mě se už několikrát stalo, že mi vůubec nepřišla SMS ani mail, že tam něco mám, jednou dokonce s daněmi z nemovitosti a kdybych se týden před koncem splatnosti nepodíval do DS, jestli už něco "náhodou" není, tak platím pokutu, protože zpráva tam byla "doručená" už asi tři měsíce.
EDIT: Ještě by mě zajímalo, o co jde - o něco na úseku zbraní a střeliva? Prodejce? Neodborný manipulátor? Něco na střelnici? Samozřejmě chápu, pokud to nechceš řešit, ale na druhou stranu by mě zajímalo, co se řeší takhle a ne upozorněním toho daného člověka, který si třeba přestupkového jednání nemusí být ani vědom (jasně, že ve tvém případě nepůjde o skryté nošení, proto si dovolím ho použít: osobně by mě třeba naštvalo / zklamalo, kdyby na mě někdo při nechtěném a nezaviněném vykouknutí pistole namísto upozornění poslal zásahovku, byť je to zcela v souladu se zákonem...)

kolemjdoucí: myslím, že tím "nákupka máme pořešené" myslí sousední thread, kde se řeší podávání NP přes DS docela do hloubky... Ale taky mi to trvalo :-D

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1298

Příspěvek#6 » pát 21. čer 2019, 06:22

Pablo.gs píše:Informace se oznamovateli podávají, pokud v oznámení výslovně uvede, že si přeje být informován o výsledku šetření.


I u přestupku? Pokud jde o trestní oznámení, tak jo, ale u správního řádu si takové ust. nepamatuju a přiznávám, že nový zákon o přestupcích moc neznám...



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#7 » pát 21. čer 2019, 06:51

erteple, kolemjdoucí - ano, tím bylo myšlené to, že přes DS máme nákupyk zcela vyzkoušené a prověřené, včetně čísel účtů atd., víme že to funguje (aby také ne, když jsem protlačil Brno :D )

Všichni - nejedná se o žádné vykouknutí pistole, ale oznámení na podvodníka na internetu, co inkasuje peníze na účet, pak se neustále na něco vymlouvá a následně přestane komunikovat. Poškozených je více, v tom svém oznámení jsem uvedl i čísla jednací těch ostatních plus seznam dalších poškozených.

O co mi jde? O to, jestli bych měl dostal zpátky do datovky, byť strohou, zprávu o přidělení čísla jednacího. O "potřebě" být informován jsem v tom oznámení samozřejmě psal.



Apep
Příspěvky: 93

Příspěvek#8 » pát 21. čer 2019, 09:12

U DS není žádná fikce doručení, jak to pošlete přes DS je to hned doručeno.
Většinou píšou, že zahájili řízení, případně že to předali jinam pro nepříslušnost, nebo že to odložili. viz. https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2016-250#p76-1-k
Teoreticky je možné že to začnou vyšetřovat jako trestný čin, i tak by vás jako poškozeného měli informovat.
Nadruhou stranu, nejste jejich jediný případ, tak chvilku trvá než se k tomu dostanou ale měli by to stihnout ve lhůtách.

Uživatelský avatar
genu
Příspěvky: 1206

Příspěvek#9 » pát 21. čer 2019, 11:35

erteple píše:Napadá mě, zda nemá i úřad na "doručení" deset dnů - jako že to ještě 10 dní můžou ignorovat (třeba je to jejich obranný mechanismus před hromadným podáváním nákupek elektronicky), než to bude oficiálně doručené a budou se tím muset zabývat...

No a pokud odhlédneme od tohoto a od toho, že by asi měli mít zapnutý PC s DS (když je to pracovní komunikace), tak třeba mě se už několikrát stalo, že mi vůubec nepřišla SMS ani mail, že tam něco mám, jednou dokonce s daněmi z nemovitosti a kdybych se týden před koncem splatnosti nepodíval do DS, jestli už něco "náhodou" není, tak platím pokutu, protože zpráva tam byla "doručená" už asi tři měsíce.

Úřad nemá na "doručení 10 dnů", pro orgán veřejné moci je doručení platné okamžikem doručení do jeho datové schránky, bez ohledu na přihlášení opravnéné osoby do datové schránky.

Naproti tomu u fyzické osoby platí, že nepřihlásí-li se do datové schránky její uživatel ani do deseti dnů ode dne, kdy byl dokument do jeho datové schránky dodán, považuje se tento dokument za doručený posledním dnem této lhůty; jde o náhradní doručení či tzv. fikci doručení.

To, že ti nedošlo upozornění na mail, či sms, že máš novou datovou zprávu, není omluva, nebo zneplatnění doručení. To nastává 10. dnem od doručením do tvé datové schránky, bez tvého přihlášení. Jako uživatel jsi tedy "povinnen ve svém vlastním zájmu" kontrolovat datovku 1x za 10 dní, aby jsi vyloužil možnost fikce doručením.
Já sám spoléhám "pouze na mail", že mám novou datovou zprávu, zatím mi to nikdy neselhalo. Ale počítám s tím, když když selže, bude to můj problém :mrgreen:

Uživatelský avatar
erteple
Příspěvky: 230

Příspěvek#10 » pon 24. čer 2019, 05:02

genu: ano, že je to tak pro FO, to bohužel vím. Právě proto jsem to raději kontroloval a ejhle, byla tam. Ale děkuji za upřesnění ohledně odpovědnosti úřadu; až se mi tomu nechce věřit, že si nedali žádnou lhůtu :-D

cipis: děkuji a přeji, ať je spravedlnosti učiněno zadost (samozřejmě mi bylo jasné, že nejde o vykouknutí pistole :-D ). Pokud se tomu začnou opravdu věnovat, měli by ho najít rychle. Zvažovali jsmte i nějakou další žalobu?



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#11 » pon 24. čer 2019, 11:39

povinnost vyrozumění je obdobná jako v případě trestního oznámení, viz § 74 odst. 4 z. 250/2016 Sb.



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#12 » stř 3. črc 2019, 10:44

Tak mi v sobotu volal příslušník z místního oddělení, že to dostal na starost, že to bude stejně řešit jiné město (našli toho podvodníka, tak to budou řešit tam, těch oznámení na něj je celá řada), že to sepíše a mám se stavit to podepsat a že mi dají kopii. No, asi by to vše mělo jít také přes datovku, nicméně to nechám na zkoumání na příště, pro začátek stačí, že to nějak funguje a že to trvá tři týdny, jak občas i nákupka :) Borec asi tak nějak kvitoval, že to mohl sepsat na služebně, když má pro to čas a ne, když bych si to tam zrovna dohasil já, to podepsání na recepci by mělo jít také elektronicky vyřídit, ale pojedu okolo na oběd, tak se tam zastavím.

Hlavní problém, myslím teď v technické rovině, vidím v tom, že je jedna jediná datová schránka na celý kraj (v tomto případě JMK), takže to strašně dlouho trvá, než to probuble tam, kam to patří. Na zbraně si už asi zvykli, co se týče toho oznámení, tak nevím zatím o nikom, kdo by to takto u nás udělal. Takže zase holt asi první :D :D :D

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 hostů