Vyhrožování zbraní



kolbik
Příspěvky: 1

Příspěvek#1 » sob 3. srp 2019, 12:29

Zdravím,

osoba mně blízká venčila našeho labradora NA VODÍTKU nedaleko domova a potkala muže s kočárkem, který se rozhodl zamířit na psa svou pistoli. Svou činnost okomentoval slovy že potká-li tu toho psa znovu, zastřelí ho. Chápu, že někdo může mít fóbii ze psů. Také rozumím právu být ozbrojen, sám mám zbrojní průkaz. Nicméně jednání muže s kočárkem je dle mého úsudku za hranou zákona - pokud se cítil ohrožen a vytáhl zbraň, neměl na místo okamžitě zavolat policii? A jak se mohl cítit ohrožen, když byl pes na vodítku?

Taková osoba přeci nemůže být legálním držitelem zbraně. Předpokládám, že má pouze zbraň kat. D.

Rodina se nyní oprávněně bojí jít do daného místa na procházku. Nechtějí jít na policii jelikož si myslí, že podání trestního oznámení by vyhrotilo situaci a při dalším setkání by muž psa skutečně zastřelil. Navíc bez svědků se jedná o tvrzení proti tvrzení.

Jak byste situaci řešili vy? Já začínám chodit na procházky ozbrojen, nicméně si nedokážu představit zbraň vytáhnout, nedejbože použít. Jsem oprávněn v moment kdy muž zamíří zbraň na mého psa vytáhnout svou zbraň a požadovat odložení zbraně a v případě neuposlechnutí vystřelit varovný výstřel? Chápu, že je vždy rozumnější odejít/utéct, nicméně ten frajírek s kat. D by si měl uvědomit, že o koule může přijít i on a ne jen můj pes a omezovat mou rodinu v tom kam jdou na procházku mu nepřísluší.



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#2 » sob 3. srp 2019, 12:32

Začal bych tím, že až bych ho potkal znovu (kdykoli, kdekoli, ale bez veřejnosti, za přítomnosti mně blízkého svědka), tak ho klidně a s úctou upozorním, že ať se nezlobí, ale pokud ještě jednou uvidím v jeho ruce jakoukoli zbraň, volám okamžitě policii, protože v takové situaci je to moje povinnost. A že by si měl uvědomit, že přijede zásahovka.
O svým ZP ani zbrani nic neříkat.

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#3 » sob 3. srp 2019, 12:47

ono by taky chtelo slyset ten pribeh z druhy strany ;)



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#4 » sob 3. srp 2019, 13:29

Souhlas s Int1m1thy, pokud jsi tam nebyl, máš info zprostředkované, tak těžko sám víš, jak to bylo a jestli si i ta tvá "osoba blízká" nepřibarvila příběh, aby vypadala lépe.

Uživatelský avatar
Arc
Příspěvky: 543

Příspěvek#5 » ned 4. srp 2019, 10:34

Presne ako píšu páni vyššie - opatrne so súdmi kým nepoznáš fakty, príbeh z jednej strany nemusí byť pravde ani len približne podobný.

Otázne je či bol pes agresívny, či štekal a vrčal, či ho osoba blízka zvládla držať na vodítku pevne a pod kontrolou. A tiež je obrovský faktor náhubok. Pes ho nemusí mať rád, ale je to treba - aj keď je pes prítulný dobrák, vieš to len ty ale ľudia okolo nie. Tí ho nepoznajú (rovnaký dôvod ako odkladá človek brokovnicu zlomenú - ja viem že je nenabitá, ale keď je zlomená aj okolie vie, že je bezpečná). Nikto asi nemôže tvrdiť že sa cítil ohrozený psom na vodítku s náhubkom až tak, že by to musel riešiť zbraňou.

Ak by sa niečo takéto ale skutočne stalo, tak osobne by som si na 90 % bol istý, že dotyčný má len plynovku. Takto proste držiteľ ZP, ak nie je nejaký mentálne naršuený, nejedná. Je to veľký prúser a to by za to nikomu z nás nestálo. (to nič neznamená, stále by som sa správal ako keby zbraň bola ostrá). Alebo že je to černota, čo by bolo výrazne horšie.

V každom prípade by som vtedy pána pozdravil, vzdialil sa, zavolal 158 a nahlásil incident. Ak je to plynovka, tak pán dostane pokutu alebo aspoň výstrahu + polícia ti snáď povie, že je to plynovka a vieš že ho nemusíš riešiť. Alebo je nedovolené ozbrojovanie a polícia to vyrieši. Alebo je to labilný držiteľ ZP, možno si vyžiadajú nové lekárske vyšetrenie alebo ho odzborja, ak už mal iné problémy.

Ak niekto zamieri zbraňou na tvojho psa, radím svoju zbraň neťahať. Aj keď je to možno nefér, pes je len majetok v hodnote pár tisíc. Neriskuj že ťa kvôli tomu zraní alebo že ty zraníš jeho, za tie súdy to nesotjí. Okrem toho... Ty vytiahneš, on už má vytiahnuté tak má výhodu. Zľakne sa a namieri na teba. A ty naňho. A teraz čo. A čo ak on rovno strelí na teba ešte kým vidí že ty ťaháš, lebo sa bojí že ho rovno v hneve zastrelíš?

Ak je s dotyčným reč - je pokojný a racionálny, len sa bojí psov a cíti sa ohrozený, skús sa dohodnúť že spolu zavoláte políciu a spoločne počkáte. Obaja sa cítite v práve, polícia to upokojí a nejako rozhodne, verím že v tvoj prospech, a pána vyvedú z omylu.

Ak s dotyčným nie je reč - vzdial sa zavolaj políciu. Takýto incident by som nahlásil. Na verejnosti sa zbraň nevyťahuje ak to nie je skutočne nutné, cítiš sa ohrozený a veríš že dotyčný je paranoidný = treba to hásiť.

+ Odporúčam nenápadne incident nahrať na mobil, aspoň zvuk ale ideálne aj obraz, stačí mobil držať v ruke a kamerou mieriť na psa.



poloventilator
Příspěvky: 259

Příspěvek#6 » ned 4. srp 2019, 12:12

O cem chces kecat ?! Strilej !

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 856

Příspěvek#7 » ned 4. srp 2019, 12:19

Připojím se k výše uvedeným příspěvkům o nutnosti pohledu druhé strany. Kdysi jsem šel po ulici s kočárkem, na který mi vystartoval velký černý knírač - majitel ho evidentně nezvládal. Byla z toho pouze slovní výměna názorů, nicméně bych se vůbec nedivil, kdyby to druhá strana podala přesně opačně, než já.



Pablo.gs
Příspěvky: 445

Příspěvek#8 » ned 4. srp 2019, 12:24

Souhlas s předchozími. Názor druhé strany je rozhodně nutný.
Spousta pejskařů se chová jak burani (tím netvrdím že to bylo v tomto případě) a myslí si, že je jejich psům dovoleno vše. Není. I pokud mě cizí pes začne někde na ulici očuchávat, nebo na mě nějak povykovat, není to v pořádku.
Onehdy mě vběhl do garáže Jorkšír od sousedky, hnal se za naší kočkou. Měl smůlu, že jsem zrovna stál u ponku a na něm byl pepřák. Dostal plný zásah a odtáhl.
Co pak spustila sousedka za hysterickou reakci, se ani nedá popsat.
Přitom měla puštěnýho čokla bez vodítka, náhubku a ten vnikl do mého domu s úmyslem zrušit naši kočku, která tam je doma. Ale nepochopila nic, totálně vypatlaná pejskařka, co svýho kapesního vořecha nezvládá. A takových si troufám odhadnout je nadpoloviční většina.
Když na mě ječela, že jsem idiot a že nemám rád psy, tak jsem ji odvětil. Naopak madam, psy mám rád, vždyť víte, že sám jednoho dobře vychovaného psa mám. Ale že mám rád vás, si teda tvrdit netroufám. No a od té doby je klid, bába sic nezdraví, ale chodí s čoklem na vodítku :-)



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#9 » ned 4. srp 2019, 13:10

Nakonec aby vkladatel dotazu nebyl troll. Od svého prvního a jediného příspěvku zde na fóru už nic nenapsal, třeba se snažil rozvířit diskuzi, kde budou majitelé zbraní psát o tom, jak na neukázněné pejskaře tasí své proklatě nízko nošené "kolty" na potkání. :) A nebo jsem jen paranoidní.



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#10 » pon 5. srp 2019, 12:37

Možná Troll, možná se chtěl jen někde "vyblejt" špatnou náladu,... Už to "osoba mně blízká" na začátku příspěvku něco říká. Buď se stydí podepsat jako že to jeho zážitek a nebo to je třeba typ zážitku JPP (jedna paní povídala) a tak si ještě přisolí na držitele ZP...



scink
Příspěvky: 167

Příspěvek#11 » pon 5. srp 2019, 13:46

Jsem jak nosič, tak majitel psa. Souhlasím s Pablo.gs, spousta majitelů zejména malých plemen si myslí, za je nemusí mít na vodítku, psi jsou nevychovaní, nezvladnutelní. Na větu typu... Je malý, nekouše, nic nedělá jsem už alergický. A ono i pes na 5-ti metrové flexině může ohrozit a kousne i krysařík. Takže při venčení našeho stafika sice netasím, ale pepřák jsem už k jeho ochraně použil. Pokud bych jel s kočárkem a labrador, byť na vodítku by se rozhodl podívat blíže, tak bych ho minimálně postříkal sprejem. Jasně, ta hranice je tenká, proto se psem raději vyčkám až nás lidé minou nebo je obejdu větším obloukem. Každý má svoji intimní zónu, ať člověk či pes, kterou je nutno respektovat.
A když se vrátím k tématu, bez popisu z druhé strany to vypadá na trola. Nevíme zda se pes nechtěl do kočárku podívat, zda štěkal, skákal či jinak ohrožoval muže s kočárkem. Pochybuji, že jen tak tasil... A k otázce zakladatele vlákna, zda je oprávněn k varovnému výstřelu? Těžká odpověď, když nevíme v jaké vzdálenosti a za jaké situace se muž s kočárkem rohodl, dle slov tazatele namířit svoji pistoli...



bitkar
Příspěvky: 302

Příspěvek#12 » pon 5. srp 2019, 15:36

Pokud se nedelo nic vaznyho, tak dle me zadny rozumny clovek netaha pistoli. Ta se taha jen, kdyz uz neni cesta. Nikdo rozumny se ZP by si nedelal potencialni problem s vysvetlovanim, ze tahal a miril na neco/nekoho.
Dle me jestli se to teda stalo, tak to popisne sedi na typickyho machra s plynovkou.
Pokud by to byla vazna situace, kdyz se taha, tak by to melo koncit vyzvou namirenou zbrani k lehnuti na zem a zavolani pcr, ne ze vytahne, zamachruje a jde dal. Tahani zbrane je vazna vec a ne nejaka hra. To vi snad kazdej drzitel ZP.



Béďa
Příspěvky: 817

Příspěvek#13 » pon 5. srp 2019, 16:36

No jako nosič a zároveň pejskař a chovatel malých plemen bych uvedl, že je podstatný rozdíl pokud na mě zaútočí jorkšír, troufám si říct že jeho útok nepotřebuji řešit slzakem, a útokem toho stafika. Na procházkách s dcerou pravidelně potkávám majitelky pitbula a bulika a jedno mají společné - pes jim pobíhá navolno a bez košíku! Útok takového psa je trochu jiná káva než naštvaný jezevčík. Opravdu zděšen jsem byl nedávno když jsem potkal tak 16-18 letou holčinu co si s ní pohrává 60kg ridgebek... Sice na vodítku ale bez košíku. V případě nějakého problému jak to asi bude vypadat a jak to bude protistrana líčit když smaznes psa jehož majitelka je na procházce s malim deckem a svědci žádní maximálně tvoje malá dcera... To pak dokázat že to byla KN bude opravdu oříšek...



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#14 » pon 5. srp 2019, 18:11

Shodou okolností jsem šel v sobotu na jednu sešlost v restauraci (beze zbraně, kdyby to někoho zajímalo), na náměstí (cca v 15h) venčil pejskař psa, proti kterému je můj setr vychrtlá chudinka. Bez náhubku a vodítka, psa jsem si všiml na poslední chvíli,když jsem proti němu vyšel zpoza rohu, až jsem se lekl, když to tele na mě naráz koukalo, agresivní tedy nebyl, to je pravda. Prostě stál a čuměl. Majitel na upozornění reagoval slovy, že je přece "hodný". Nepřišlo mi to moc v pořádku, takto venčit čokla takového rozměru a na volno v prostřed města...



scink
Příspěvky: 167

Příspěvek#15 » pon 5. srp 2019, 18:43

-->Beďa z mého pohledu je jedno zda jde o jokšíra či dogu, psa má mít majitel vycvičeného a zvládnutého. Takže i na jokšíra ten sprej použiji. Mimochodem stafík není pes, který by při správné výchově útočil a útočnou bestii udělám i z jokšíra, ale to už jsem OT.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host