Jak řešit problém s rozpoznáním útočníka od obránce?



Neoful
Příspěvky: 2

Příspěvek#1 » pon 12. srp 2019, 22:21

Zdravím,

pokud se tu již podobné téma řešilo, budu moc rád, když mě odkážete.

Uvažme tuto situaci: Jdu po méně frekventované ulici v noci, zahnu za roh baráku, zaslechnu výstřel a vidím 2 osoby vzdálené od sebe cca 10m, jedna míří střelno zbraní na tu druhou, která se (zjevně postřelena do nohy) pomalu svaluje k zemi. Dejme tomu, že u sebe mám legálně drženou střelnou zbraň. Jak se dle zákona (a běžné soudní praxe) mohu zachovat? Na jednu stranu, osoba se zbraní jasně ohrožuje na životě druhou osobu a měl bych mít právo zasáhnout (vystřelit na ni). Na druhou stranu, nikdy nemůžu vědět, jestli útočníkem není ve skutečnosti postřelená osoba (např. měla také střelnou zbraň, kterou ohrožovala druhou osobu) a v takovém případě bych střílel na nevinného. Jak by se tato situace dala/měla řešit?

Díky za názory.



scink
Příspěvky: 167

Příspěvek#2 » úte 13. srp 2019, 03:12

Přivolat PČR...



greenhorn
Příspěvky: 714

Příspěvek#3 » úte 13. srp 2019, 05:47

scink píše:Přivolat PČR...


Velmi rozumný názor. Vzít právo a pořádek do vlastních rukou se v těchto nejasných případech nevyplácí.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2233

Příspěvek#4 » úte 13. srp 2019, 06:18

Řešilo se to i u soudu, viz případ dodávka v Chomutově.

Zasahovat asi jen v případě, že je naprosto zřejmé, že osoba se zbraní se snaží ležícího dostřelit, to je zjevně nezákonné. Ale pak si musíš být vědom, že musíš vystřelit a zastřelit ...

Teď byl na LEXu přehled zásahů civilistů, projdi si to a podívej se na reálné situace. A řekl bych, že v ČR se buď připleteš do práce profíkům a nebo válce mezi feťáky. V obou případech je lepší vycouvat a nezasahovat. A bránit jen sebe, pokud je to nutné.



koudak
Příspěvky: 328

Příspěvek#5 » úte 13. srp 2019, 06:33

Podobne se muzes ptat na nejaky pripad obrany sebe a jestli je pouziti zbrane opravnene nebo ne. Diskuse bude na tak teoreticke urovni, ze v podstate nema smysl ji vest, protoze realita bude vzdycky jina.

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1299

Příspěvek#6 » úte 13. srp 2019, 06:36

Nevím = nezasahuju, protože to může dopadnout jak v Plzni asi před cca 2lety, kdy policajt v civilu pacifikoval zloděje a nějaký další kolemjdoucí začal policajta z toho zloděje sundávat s tím, aby ho pustil...

Pokud se do takové situace chceš míchat, tak napřed budeš muset (třeba i kvérem v ruce) zjistit dotazem, o co jde... Zda Ti někdo odpoví nebo přilítne kulka... :angel:



pavelg
Příspěvky: 3065

Příspěvek#7 » úte 13. srp 2019, 06:45

Podle mě se do určitých konfliktů neplést, minimálně dokud nebude jasné, kdo je kdo. Byly případy, kdy chtěl gentleman bránit bitou ženu, ale ta se do něj pustila jakmile praštil jejího partnera. Když se pere skupinka bouchačů, tak to taky nemá cenu nějak řešit.
Volat policii, maximálně to sledovat a dělat si názor. A být si vědom toho, že jsem často "ten třetí" a nevím o podstatě konfliktu vůbec nic. Budiž nám mementem ten hlídač v USA, který zneškodnil agresora, zaklekl jej, mířil na něj a čekal na policii. Ta přijela a zastřelila právě jeho.
Tahat pistoli je prostě vážná věc.



scink
Příspěvky: 167

Příspěvek#8 » úte 13. srp 2019, 06:48

P.V. > naprostý souhlas. Osobní zážitek... Stojím s rodinnou na zastávce tramvaje, najednou humbuk, volání .. běží ženská a za ní dva chlapy... A nakonec se ukázalo, že ženská plus jeden chlap ukradli v Albertu zboží a pronásledoval je pokladní.... I když ti vypadalo, že se ubližuje ženě...



expres
Příspěvky: 612

Příspěvek#9 » úte 13. srp 2019, 07:56

Za sebe..nijak. Ke strelbe nelezu-pripadne zdrham. Ptat se "profika", "fetky" se zbrani je krchov. Odpoved spis nedostanes. PCR v civilu bud bude ten stojici a pak nepotrebuje pomoc, nebo padajici a zas se vracis k profik/fetka "odpovedi". Ti svedky uz asi nechcou.. No divim se dotazu po tom co se da docist jak i pri obrane proti ozbrojenemu utocnikovi byt treba nozem muzes jit na 8+ let na tvrdo. Volam PCR a hledam ukryt treba ve vchodu s pripravenou zbrani se branit. To tak max. Kovbojky si nechavam na sledovani v tv.



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#10 » úte 13. srp 2019, 08:05

Tohle vidět, zalezu zpátky za roh a zavolám PČR. A kvér vůbec nevytahuju. Pokud jde o válku feťáků, tak by po mně třeba mohli začít střílet oba jako po nežádoucím svědkovi. Za řešení těchto situací je placena policie. Bránit střelbou budu jen sebe a svou rodinu. V popsané situaci, kdy nelze poznat kdo je pachatel a kdop napadený když zasáhnu, tak cesta na Mírov je jisá z více než 50%. Ještě navíc, když se potom ti dva feťáci domluví, tak to budete vy, kdo situaci eskaloval, že?



poloventilator
Příspěvky: 259

Příspěvek#11 » úte 13. srp 2019, 08:16

Ano, krasoduchove v novinach lkaji ze jak je spolecnost dnes lhostejna, ze lide nepomohou... Jenze uz i advokati jsou zufali, nemohou uz klientovi zarucit naprosto nic, ani ve zdanlive nejenze jasnych - ale dokonce ani v pravomocne rozhodnutych kauzach - viz Altner a CSSD. A v teto situaci se michat do neceho co me bezprostrredne neohrozuje - to muze chtit po mne akorat pisalek ktery me rodine ale neda ani korunu kdyby neco.



steve_michalik
Příspěvky: 36

Příspěvek#12 » úte 13. srp 2019, 09:19

Vzpomene si někdo na ten případ, kdy ozbrojený civil zasáhl do konfliktu mezi policistou v civilu a nějakým drbanem (toho času snad i hledaným)? Velmi zhruba to bylo takto:
Policista ležel zraněný na nástupišti a hodlal se bránit svojí pistolí. Útočník se chystal pokračovat v útoku, tuším že měl u sebe nějakou černotu. Civil vytáhl vlastní zbraň a vyzval oba, ať odloží zbraně. To se stalo, následně se policajt prokázal a dotyčný drban byl zadržen.

Netuším, kde jsem to četl. Koukal jsem do "Braňte se" a tam jsem to nenašel.



Neoful
Příspěvky: 2

Příspěvek#13 » úte 13. srp 2019, 09:24

Toto jsem také četl, zde: https://www.krimi-plzen.cz/a/jak-se-bra ... od-a-do-z/

Jak by to (teoreticky) bylo v případě, že žádná 3. osoba není a nějakým způsobem se dostanu do situace, kdy oba 2 proti sobě míříme střelnou zbraní? V takovém případě mě druhá osoba jasně ohrožuje na životě. Ale mám právo/je rozumné vystřelit, když nevím, jestli on jen mě nevidí jako útočníka a chce se bránit?

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1299

Příspěvek#14 » úte 13. srp 2019, 09:45

Pokud na sebe dva míří zbraní, tak něco muselo předcházet. Kdo je útočník určuje úloha na začátku, např. dostanu pecku, spadnu, odkulím, vytáhnu kvér (pokud by to u fackovačky stálo za to - záleželo by na konkrétní situaci), ten druhý taky vytáhne kvér, ale protože dal první (nevyprovokovanou) ránu, tak je pořád útočník, i když se chce "bránit" proti mé zbrani.. K tomu si přečti komentář k nutné obraně - dával jsem ho do tématu "Nutná obrana" ( viewtopic.php?f=57&t=410&start=975 )...

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#15 » úte 13. srp 2019, 11:10

Nejak se vzijme do situace, ze neni zbyti, musim tu zbran tahat a musim resit ve chvili, kdy je to 1:1 a ja nevidel zacatek (jako ze vzdycky tahani zbrane beru jako posledni moznost).

Pak proste beru oba jako mozne drbany. Realne ohrozeni zivota bezprostredne hrozi. Oba se snazim na jednu stranu uklidnit, na druhou "odvelet" k odhozeni zbrane a poslusnosti, zakleknuti, zalehnuti a vyckani prijezdu PCR. At si to pak nekdo analyzuje klidne dalsi rok...

Kdyz jde zasahovka do baraku, autobusu, bordelu, tak jdou na kolena vsichni...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů