Povinná součást praktické části ZOZ



skagerak
Příspěvky: 976

Příspěvek#16 » úte 3. zář 2019, 12:14

Zrovna toto mi prijde v predpise na hlavu. U pistole muzes odlozit skoro jakkoliv, vcetne vypusteni, proc ne analogicky u dlouhe....

norma je v teto otazce podle mne blbe...



Dragunov
Příspěvky: 395

Příspěvek#17 » úte 3. zář 2019, 17:14

scorpions: Zrovna vypouštění bicího mechanismu malorážky přes spoušt učili i na kurzu kde jsem byl. Jsem rád že jsem to nemusel řešit, když na to koukám. I když já jsem se myslím normálně komisaře zeptal i u krátké "chcete vypustit ránou jistoty nebo vypuštěním kohoutu a stejně bych to udělal u malorážky. (a bylo k mému stylu vypouštění typu "střelení" se do palce výhrady)
Už jsme tu taky jednou řešil, že v praxi mi příjde u kliky lepší prvně zvednout tu kliku než šmátrat po možná neoddělitelném zásobníku.
Ale za největší peklo co považuji manipulaci s brokovnicí kde je/není vyžadováno nějaké odklonění hlavní aby nedošlo k úrazu sebe popřípadě někoho za mnou vyhazovači vykopnutýma hilznama a zárověN se přecí nesmí sklápět hlavně ale pažba. Takže je to nesplnitelné a zároveň blbost. :)

Uživatelský avatar
scorpions.cz
Příspěvky: 505

Příspěvek#18 » úte 3. zář 2019, 18:17

Když dělám poučení o manipulaci, tak vždy říkám, že je mi úplně jedno jestli dá ránu jistoty, nebo vypustí přes palec(pokud to zbraň umožňuje), nebo nechá závěr na záchytu. Stejně se najdou tak dva co položí zbraň s nataženým kohoutem :D

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2231

Příspěvek#19 » stř 4. zář 2019, 08:46

Komisar, ktery dodrzuje 315ku a 221ku uznava jako spravne ukonceni kontroly vsechny povolene zpusoby. Maximalne muze rict, co preferuje, ale za pouziti jineho spravneho nelze vyhodit.

Ad malorazka - pri tvorbe 315ky se myslelo na pripad, kdy se odklada na strelnici. Spusteni pres stisklou spust ve chvili zavirani zaveru se pouziva spis pro prenos ci uskladneni zbrane.

Ad necekani 30s. I kdyby byl scorpions tvrdej, tak pokud to byla jedina chyba zadatele, tak by ho stejne nemel vyhodit. K chybe musi dojit opakovane. Rovnou se vyhazuje za bezprostredni ohrozeni. ja osobne na zkouskach v tomhle trochu riskuju prukaz, ale tenhle zpusob pri briefingu uvedu jako mozny nad ramec zkusebniho radu u zadatelu D nebo E, ale musi byt jasne videt, ze ten zpubom umi - tedy rychle dorazit zasobnik, pretahnout a znova namirit.

Zkusebni rad musi byt napsan o to striktneji, oc pitomejsi je jen mala cast komisaru. Bohuzel, pokud neni striktni, nelze je snadno svliknout z prukazu.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#20 » stř 4. zář 2019, 09:56

CMK : A kolik znáš těch svlečených od té doby, co máme nový zkušební řád a prováděcí vyhlášku? Vždyť sami dohlížející policisté tyto předpisy kolikrát pořádně neznají nebo na jejich dodržování prostě kašlou. Případně dokonce vyžadují u zkoušky staré nepsané "zásady".



aToM
Příspěvky: 498

Příspěvek#21 » stř 4. zář 2019, 11:31

A kolik zkoušených si stěžovalo? Bez toho nebude svlečený ani jeden. To je jako když poté co nějaký magor se ZP někoho zastřelí, je plná televize toho jaý to byl rapl , komu vyhrožoval, ale policii nikdo nic nenahlásil.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2231

Příspěvek#22 » stř 4. zář 2019, 11:58

Problem je, ze nejvic po zkousce krici ti nejvetsi pitomci, co umi nejvetsi kulovy a tech par, co bylo vyhozeno neopravnene, ti vetsinou mlci.
Tak me tak napada, ze jak musi viset provozni rad, mel by byt v prubehu zkousky dostupny i zkusebni rad.
On by to byl tlak na komisare, zadatele i policajty.

marinakus> minimalne vim, ze par komisaru uz dostalo pres prsty

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#23 » stř 4. zář 2019, 12:38

CMK : To se stávalo i dříve. Kdyby byla tato problematika jednoduchá, měla by i jednoduché řešení. Jenže ono takové moc nefunguje. Nakonec jsem ti občas nějaký případ, který už byl moc okatý, poslal. Dokud se může na Moravě zkoušet o dost jiným způsobem než v Čechách, nebude vyřešeno nic. To ovšem musí zajímat někoho jiného než nás tady.
I s tou manipulační chybou, která by měla být opakovaná. Co je ještě pouze manipulační chyba a co je už ohrožení bezpečnosti? Co člověk, to názor.



skagerak
Příspěvky: 976

Příspěvek#24 » stř 4. zář 2019, 13:06

Tak napr.kontrola kratke: nevytazeni zasobnku z pistole pred stazenim zaveru byla myslim casto brana jako konecna ... drive
(Mnohdy i u dlouhe)
podle vas by to mela byt spis manipulacni chyba nebo ohrozeni bezpecnosti ?(bez ohledu na to ze to zkouseny "doresi")
(Jak se to ma hodnotit vim)



majlont
Příspěvky: 195

Příspěvek#25 » stř 4. zář 2019, 13:58

cmk píše:Ad necekani 30s. I kdyby byl scorpions tvrdej, tak pokud to byla jedina chyba zadatele, tak by ho stejne nemel vyhodit. K chybe musi dojit opakovane.


Honzo, zde nemáš pravdu:
(1) Žadatel, který řádně a v dostatečném rozsahu nepředvede, že ovládá bezpečnou manipulaci se zbraní při činnostech uvedených v § 5 odst. 1, je hodnocen stupněm "neprospěl".
(4) Zkušební komisař zkoušku ukončí a v praktické části zkoušky ohodnotí žadatele stupněm "neprospěl", pokud žadatel při praktické části zkoušky vlastním zaviněním
a) poruší zásady pro bezpečné zacházení se zbraněmi a střelivem, čímž bezprostředně ohrozí, nebo by v praxi bezprostředně ohrozil bezpečnost osob, nebo
b) opakovaně poruší zásady pro bezpečné zacházení se zbraněmi a střelivem.

K vyhození je opakovanost požadována pouze u odstavce (4), písmeno b). Manipulace jako taková je podle odstavce (1) a zde opakování chyby k vyhození není nutné.



sonor
Příspěvky: 354

Příspěvek#26 » stř 4. zář 2019, 18:10

CMK: Zdravím. Z diskuze jsem tak nějak pochopil, že jsi komisař. Mohl by jsi mi napsat svůj názor na kamarádovo vyhození? Při zkoušce se ho komisař zeptal na ráži a on trubka dvěma prsty chytil zbraň a otočil ji.No a šel. Věděl, že má nejprve provést kontrolu, nicméně nikoho tím neohrozil. Díky

Uživatelský avatar
scorpions.cz
Příspěvky: 505

Příspěvek#27 » stř 4. zář 2019, 19:56

Sice to byl dotaz na CMK ale taky odpovím. I já se ptám na ráži zbraně, protože pak bude uchazeč vybírat ze sady školních nábojů ten správný pro tu danou zbraň a tak 20% lidí udělá přesně to co jsi popsal. Já za to nevyhazuju, není důvod, ale napomenu, že si dotyčný vybral svého "černého Petra" a že další zaváhání bude konečná. Taky, ale zdůrazním, že měla proběhnout kontrola zbraně.
Jo a je to praktická zkouška, a uchazeč samozřejmě nemusí na nic odpovídat. Jednou se mi to stalo. Tuto část jsem tedy přešel a přímo jsem vyzval uchazeče, aby vybral správný náboj, nabil zbraň a simuloval výstřel. Noo nacpal tam 9 Makarov. A to už konečná byla.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2231

Příspěvek#28 » čtv 5. zář 2019, 07:45

Na kurzech to sice ucim, ale u zkousky tohle nedelam. Pro me je podstatny prst, uhel a to, ze pri manipulaci udela vse, co ma. K odliseni Makarovu od Lugeru ho privede praxe.

K tomu vyhozeni - musel bych videt presne... Pokud osa hlavne zustala ve smeru a prevratil to kolem ni, tak bych spis pak daval dalsi pokyny a sledoval, jak se k tomu bude chovat dal.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#29 » čtv 5. zář 2019, 07:53

CMK : Souhlas s CMK. Odpovídal jsem již dříve, že jde především o to, kam zbraň otočil ale nějak se to neodeslalo.



sonor
Příspěvky: 354

Příspěvek#30 » čtv 5. zář 2019, 08:16

Jak píšeš, hlaveň mířila do bezpečného prostoru. Jen ji otočil na druhou stranu

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů