Půjčování zbraní kat. B, C.



Alcatraz
Příspěvky: 405

Příspěvek#76 » úte 22. led 2013, 12:50

už jsem to psal vedle, výměny ZP řádně v termínu se to netýká. Ale kdyby manžel o ZP přišel.. díky čemukoliv.. tak abyste se nespoléhala, že jeho zbraně zatím pohlídáte.



Avalith
Příspěvky: 3

Příspěvek#77 » úte 22. led 2013, 15:18

Zdravím,
jsem držitelem zbrojního průkazu skup. A, B, D, E necelý rok a jsem vlastníkem zbraně kat. B. Byl jsem s kamarádem starším 18 let, který není držitelem ZP. Na střelnici nám řekli, že musím ZP mít minimálně 3 roky abych mohl pod sebe vzít i člověka staršího 18 let se slovy, že jako držitel ZP toto mám znát. V zákoně se však akorád piše, že se toto vztahuje na osoby mladší 18let nejméně však 10 let. Co je tedy na tom pravdy? Děkuji za odpověď

Uživatelský avatar
KITTbx
Příspěvky: 320

Příspěvek#78 » úte 22. led 2013, 15:36

Co a to bylo za střelnici a člověka?

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3253
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#79 » úte 22. led 2013, 15:38

Vše je popsáno v § 59 ZoZ. Ty tři roky jsou opravdu vyžadovány jen při svěření osobě mladší 18ti let.
V jiných případech máš ale povinnost "zajistit přítomnost odpovědné osoby (instruktora), která je držitelem zbrojního průkazu příslušné skupiny a zajistí bezpečnou manipulaci se zbraní a střelivem". Problém je, že zákon nikde takového instruktora nedefinuje (byť nezajištění takové osoby je přestupek se sazbou do 20 tis. Kč). Tudíž já to chápu tak, že to může dělat každý držitel ZP, který je toho schopen.

Druhak je trochu složité na střelnici dokazovat, jak dlouho je někdo držitelem ZP nějaké skupiny, protože v ZP není uvedeno, kdy byla ta která skupina poprvé vydána (když má tedy někdo prodloužený ZP, nemá jak prokázat, že ho už má déle).

Takže závěrem buď ukázat paragraf na střelnici a přemluvit je, nebo vyrazit na jinou střelnici.



Avalith
Příspěvky: 3

Příspěvek#80 » úte 22. led 2013, 15:42

V mém případě je jasné, že ZP nemám 3 roky, jelikož mi je 22. Děkuju za odpověď, teď mám jasno, že se nejspíše majtel střelnice bál aby nebyl průšvih, když mi je kolik je.



Alcatraz
Příspěvky: 405

Příspěvek#81 » úte 22. led 2013, 16:49

jo, "instruktorem" v tomto případě může být kdokoliv (označení odpovídá tomu, že svěřit zbraň lze prakticky jen za účelem výuky). A přestupek je za to, když někomu dáš zbraň a odejdeš si. Tedy ani ne v ne-zajištění "instruktora", ale za svěření zbraně a nepřítomnosti "odpovědné osoby".

Uživatelský avatar
Mobster
Příspěvky: 637

Příspěvek#82 » pon 2. zář 2013, 18:13

Alcatraz píše:a jeho. Jakmile by o něj přišel, žačne být problém s právem dávat souhlas s půjčením a smlouva bude neplatná.


Tak tu zbraň na ní převede. :)



ZdenekK
Příspěvky: 271

Příspěvek#83 » ned 15. zář 2013, 18:31

Ahoj, nevíte někdo, kde by se daly zbraně vypůjčit na několik dní? Rád bych si zbraň osahal,zastřílel si z ní, chvilku ji nosil, než si definitivně vyberu.
Ideální by byla Praha, ale asi by nebyl problém ani jinde.

Uživatelský avatar
Mobster
Příspěvky: 637

Příspěvek#84 » pon 14. říj 2013, 18:55

Nechci Ti kazit iluze, ale pochybuju, že něco takového je vůbec možné.



ZdenekK
Příspěvky: 271

Příspěvek#85 » pon 14. říj 2013, 19:01

Za zeptání člověk nic nedá :) Ale vypadá to, že máš pravdu.

Uživatelský avatar
Mobster
Příspěvky: 637

Příspěvek#86 » pon 14. říj 2013, 19:14

Hlavně, bez průkazu zbraně si se zbraní nezastřílíš a nesmíš ji ani nosit. Někteří prodejci zbraní (např. Střelecký servis v Praze) ale umožňují si z některých zbraní u nich na střelnici před koupí zastřílet.



ZdenekK
Příspěvky: 271

Příspěvek#87 » pon 14. říj 2013, 19:22

Ale půjčení zbraně vč. průkazu zbraně snad není proti zákonu, resp. nikde to nevidím. Každopádně tohle je zbytečná debata, nic takového nejspíš (z jakýchkoli důvodů) neexistuje.

Uživatelský avatar
Mobster
Příspěvky: 637

Příspěvek#88 » pon 14. říj 2013, 20:03

Na PZ je jméno majitele (prodejci zbraní PZ nemají, protože zbraně vlastní na zbrojní licenci). Teoreticky by na Tebe mohl majitel zbraně svého miláčka před koupí přepsat, ale dost pochybuju, že se Ti povede najít někoho tak důvěřivého. :mrgreen:



fíša
Příspěvky: 256

Příspěvek#89 » pon 14. říj 2013, 20:13

Blbost

Uživatelský avatar
vovec
Příspěvky: 112

Příspěvek#90 » čtv 7. lis 2013, 16:54

Tak údajně je to možné od vlastníka zbrojní licence, pokud ten kdo si půjčuje má ZP sk. D. Asi formou nějaké smlouvy kdy formálně on poskytne zbraň jako zaměstnanci ... jak přesně to ale musí být napsané a do jakého pracovněprávního vztahu s ním musíte vstoupit jsem nezjišťoval.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů