Spolehlivost a "táboření" na místech, kde to není dovoleno.

Uživatelský avatar
oldlamehand
Příspěvky: 498

Příspěvek#31 » čtv 20. úno 2020, 10:03

Georg:

Takže jednoduše a obecně, zákon o přestupcích není jednoznačný a v některých případech teoreticky existuje více možnostých závěrů, o jaký přestupek se jednalo a záleží na úřednících případně na tom, jakými argumenty se člověk hájí? A některé z těchto závěrů mohou mít vliv na spolehlivost, jiné nikoliv?

Například stan u rybníka v místě, kde to zakazuje obecní vyhláška: V úvahu připadá jak porušení obecní vyhlášky, tak zábor veřejného prostranstí, což je pro držitele ZP ta horší varianta, protože by šlo o přestupek proti veřejnému pořádku?

A clověk se může hájit třeba tím, že si stan postavil až pozdě večer někde v křoví daleko od cesty, nikoliv na pláži, kde by o něj lidé zakopávali, takže nemohl omezovat jiné osoby a tudíž mohlo jít maximálně o porušení obecní vyhlášky, nikoliv zábor veřejného prostranství?

Nebo v tom hraje roli třeba i to, kdo člověka zrovna načapal, jestli šlo o měšťáka,nebo PČR atd.?



dan
Příspěvky: 311

Příspěvek#32 » čtv 20. úno 2020, 14:41

Zcela zjednodusene receno, roli v tom hraje cokoliv. Vsechno co o veci vi vcetne toho co jim ty reknes (a jak to reknes), vcetne obecnych zivotnich zkusenosti, driv resenych pripadu, ...
Nakonec je to nejak presvedci a oni vyhlasi nevinen nebo vinen (z ceho vis od sameho pocatku). Ano, zjednodusuju, jeste tu jsou odvolaci organy, ale tam to v zasade probiha podle stejnych not.

Uživatelský avatar
oldlamehand
Příspěvky: 498

Příspěvek#33 » čtv 20. úno 2020, 15:45

Nejsem právník. Ale vím, že třeba v trestním řízení může být člověk na počátku obviněn z vraždy a nakoce je to třeba překvalifikováno na obvinění ze zabití, kde je potom člověk shledán jako vinen nebo nevinen.
V přestupkovém řízení se právní kvalifikace nemění a připadá v úvahu jen to, že je člověk buď vinen nebo nevinen ve věci přestupku, ze kterého byl obviněn na začátku?

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#34 » čtv 20. úno 2020, 16:13

Takže jednoduše a obecně, zákon o přestupcích není jednoznačný a v některých případech teoreticky existuje více možnostých závěrů, o jaký přestupek se jednalo a záleží na úřednících případně na tom, jakými argumenty se člověk hájí? A některé z těchto závěrů mohou mít vliv na spolehlivost, jiné nikoliv?

Nejsem si jist, jestli jsem se dobře vyjádřil, ale pokud má obec (město) platnou vyhlášku o zákazu táboření v obci či na pozemcích obce, mělo by být táboření přestupkem proti pořádku ve státní správě a přestupky proti pořádku v územní samosprávě.
Pokud obec (město) takovou vyhlášku nemá, mohla by přestupková komise věc posuzovat jako přestupek proti veřejnému pořádku (písm. g). ...neoprávněně zabere veřejné prostranství...).
Nicméně zábor veřejného prostranství bývá spojeno spíše s pořádáním soukromé, sportovní nebo podnikatelské aktivity.
Poslední slovo by měla mít přestupková komise, která rozhoduje.

Uživatelský avatar
oldlamehand
Příspěvky: 498

Příspěvek#35 » čtv 20. úno 2020, 16:53

Georg: Díky, takhle je to asi jasnější. Takže když to vezmeme trochu do extremu, pokud se musím někde utábořit, a není v dosahu legální tábořiště, ale příliš se nebojím samotné pokuty a jde mi o spolehlivost, raděj bych si měl vybrat obec, kde to zakazuje místní vyhláška, protože tam je velice pravděpodobné, že to nebude vyhodnoceno jako zábor veřejného prostranství mající vliv na spolehlivost? :-D



xbran
Příspěvky: 207

Příspěvek#36 » čtv 20. úno 2020, 17:06

oldlamehand: smarja kluku ty raci spi doma

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#37 » čtv 20. úno 2020, 19:43

xbran píše:oldlamehand: smarja kluku ty raci spi doma

:D

Hele, jak se říká : "každý strůjcem svého štěstí". Dnes není problém si dopředu nějaké přespání zajistit dopředu. A jestli chceš přespávat jako čundrák (zlatá devadesátá léta), dnes si na internetu lze dopředu najít místa k tomu ideální. Jinak si v podstatě dělej jak uznáš za vhodné.

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#38 » čtv 20. úno 2020, 20:14

Zajimave tema. Doted jsem ho necetl, ale spousta zajimavych postrehu a je videt odpovednost drzitelu i ve veci, nad kterou by se jiny nepozastavil...
Ja chci taky zacit venovat se turistice trochu ve stylu preziti, mj proto ta aktivita v topicu preziti pri rozvratu spolecnosti.
Takze prispevatelum dekuji, zase mam sirsi rozhled :-)

Uživatelský avatar
oldlamehand
Příspěvky: 498

Příspěvek#39 » pát 21. úno 2020, 09:30

Georg píše:
xbran píše:oldlamehand: smarja kluku ty raci spi doma

:D

Hele, jak se říká : "každý strůjcem svého štěstí". Dnes není problém si dopředu nějaké přespání zajistit dopředu. A jestli chceš přespávat jako čundrák (zlatá devadesátá léta), dnes si na internetu lze dopředu najít místa k tomu ideální. Jinak si v podstatě dělej jak uznáš za vhodné.

Samozřejmě, že tady jsem to dotáhl trochu do absurdity. :D Ale ta teorie kolem přestupků mě celkem zaujala.
Myslím, že většina držitelů ZP si dává pozor na takové ty věci, jako nosit skrytě a neukazovt zbraň na veřejnosti, nesedat za volant pod vlivem, vyhýbat se zbytečným konfliktům s prudičema, a nedělat na ulici nebo v domě bordel, kvůli kterému by někdo musel volat policii, ale na spolehlivost přitom můžou mít vliv i celkem banality, od kterých by to moc lidí nečekalo.

Co se týká toho táboření, čundrácký styl mám rád a dřív jsem ho využíval hodně. Teď není moc příležitostí ale třeba až děcka trochu povyrostou, vytáhnu je zase na čundry. Na většině míst, kde jsem nocoval/tábořil to asi nebylo tak úplně legální, ale používal jsem trochu soudnosti a vždy se uklidil někam, kde nejsem úplně na ráně. Problémy jsem nikdy neměl. Ten možný vliv na spolehlivost mě zajímá spíš jen tak ze zvědavosti, než že bych se nějak opravdu obával. I když pravda, před pár lety byla jiná doba, a policie nelovila čundráky pomocí dronů. :-(



iloveguns
Příspěvky: 1424

Příspěvek#40 » pát 21. úno 2020, 10:41

Dnes je to již problém. Policie vypouští drony s termovizí nad kdejakým lesem a tak můžete očekávat "kontrolu". To, že tam za vámi policajti přijedou až na místo kouřícím autem, je z hlediska ochrany přírody nezajímá. Hlavně že od vás vyberou pokutu za to, že jste přespal někde pod stromem. Ty drony přece stály nějaké peníze a ty se musí do státní pokladny nějakou cestou vrátit...



JakubDotPy
Příspěvky: 232

Příspěvek#41 » pát 21. úno 2020, 11:55

Všechno, co tu píšete je moc hezké, ale já bych k tomu dodal ještě to, že určitě bude záležet na tom, jak se přivítáte s tím, kdo vás vyhmátne a jaký kolem vás bude bordel.
Např. situace:
Policie dronem vyhmátne a přijede si pro partičku opilých magorů, kteří na ně budou hustí;
podle mě dopadne jinak (hůř), než situace:
Myslivec načapá taťku s klukem, jak si ráno po přespání opikaji burta na malém, správně založeném ohni. Pozdraví se, omluví se, že např. nevěděli, a slíbí, že po snídani uklidí a vyrazí.

Pak se k nějaké vesnické vyhlášce, přestupkové komisi, a bůhví kam, nemusí nic dostat. A já myslím, že i ta policie s dronem by taťku s klukem na čundru taky dvakrát nebuzerovala, když budou slušní.
Samozřejmě, nedělal bych to v chráněné oblasti a pod.



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#42 » pát 21. úno 2020, 12:14

Ještě chybí situace, kdy majitelem pozemku je labil. To se taky může poštěstit. Pokud se potkají rozumní lidi, i porušení zákazu se vždy obejde bez oficialit - skrze omluvu a nápravu do původního stavu :)



iloveguns
Příspěvky: 1424

Příspěvek#43 » pát 21. úno 2020, 12:19

Nevím, jak je to se sazebníkem pokut za tyto přestupky, ale policie ani možná nemá možnost jinou, než dát alespoň symbolickou pokutu, pokud vyhodnotí že jde o přestupek, i když to bude jen "taťka se synem na čundru". Ke komisi se to samozřejmě dostat nemusí, když ji zaplatí na místě jako blokovou. Zaplacením pokuty totiž uznáváte, že jste se skutečně přestupku dopustil a není možnost odvolání. Ale v registru přestupků to již tím pádem je zaznamenáno, a stačí pak někde jednou během tří následujících let v nesprávném místě a v nesprávné době, v akutním případě neudržet moč, a namísto jejího puštění do kalhot (protože veřejné WC není nebo je zavřené) ji vypustit někde u stromu, a máte po zbrojáku z důvodu ztráty spolehlivosti.



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#44 » pát 21. úno 2020, 12:26

Taky jsem názoru, že jak je PČR přivolána, musí to dořešit, byť v minimálním rozsahu. Takže je to o kombinaci chování dotyčného a míře (ne)pochopení vlastníka.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#45 » pát 21. úno 2020, 13:18

Vždy je to o lidech a jejich přístupu k věci. V podstatě to vystihl JakubDotPy.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 39 hostů