Dotaz k testovým otázkám



Ian
Příspěvky: 2

Příspěvek#1 » stř 1. dub 2020, 13:28

Ahoj,

začal jsem se učit testové otázky a není mi jasné, jak tyto dvě:

1) Jaké znaky má náboj vz. 43 určeného pro samopal vz. 58? Jak ho od ostatních poznám?
2) Jaké znaky má střelivo .223 Rem?

Jde mi o to vše (pokud možno) pochopit a ne se jen naučit, že je to áčko :)



Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2520

Příspěvek#2 » stř 1. dub 2020, 13:39

A na co se ptáš? Poznat "malorazku" .223 (5,56 NATO) a 7,62x39 prostě musíš umět. Tj. si je sežeň (kamoš se ZP ti je "ukáže", nebo obrázky na netu) a koukej na ně.

Stejně jako .22 a 9mm. To jsou nejzákladnější náboje, to si musís dostat do hlavy. (možná i tu .45 ACP)

Jde proste o rozmery. Kule a nabojnice. Prumer a delka.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_n% ... bran%C3%AD

ty dva spodni obrazky.

Uživatelský avatar
Mac.42
Příspěvky: 640

Příspěvek#3 » stř 1. dub 2020, 14:05

aha, zajímavé (a po mém soudu těžké pro začínající)

Nevím jak velký je vzorek, tj. kolik různých ráží máš být schopen identifikovat...
...ale zaměř se zejména na poměry mezi délkou a šířkou nábojnice, krček (poměr, délku i úhel zahrdlení), tvar střely a tvar okraje dna.

Pak na horním obrázku je zřejmě .223 nahoře a vz.43 dole.
.223 má štíhlou nábojnici a výraznější zahrdlení, vz.43 má výrazněji konický tvar (podle toho je poznáš od sebe) = ostatně i zásobníky pro .223 jsou přímější a pro vz.43 výrazně zahnuté.

Spodní obrázek už vyžaduje víc úsilí, ale je vidět, že prostřední nábojnice má hodně velký poměr zahrdlení, nábojnice je v poměru k průměru střely obrovská = velký výkon. Spodní má zase dno širší než tělo nábojnice (což střelivo do útočných pušek nemá), nezvykle dlouhý krček a výrazně komolou střelu.



skagerak
Příspěvky: 1005

Příspěvek#4 » stř 1. dub 2020, 14:10

K hornimu obrazku -by,se dalo rict,ze bez meritka jsou to treba nejake prototipy do protitankovych pusek nebo do kdeceho.....

Imho toto nejsou uplne stastne zvolene otazky
Ale naucit se daji to ne ze ne...



JardaB
Příspěvky: 1246

Příspěvek#5 » stř 1. dub 2020, 14:22

Ja teda vubec netusil ze po upgrade testu jsou tam takove otazky a nejvic me prekvapuje, ze nekdo povazuje za dulezite posuzovat naboj od oka - ono kdyz neco vypada, ze to pujde do kveru narvat jeste neznamena, ze to tam patri, lepsi je myslim podivat se na vyrazene oznaceni...

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4577

Příspěvek#6 » stř 1. dub 2020, 14:48

Od začátku tvrdím, že obrázkové otázky dělal totální diletant. Pro člověka, který se zbraněmi nějakou dobu žije jsou naprosto triviální zatímco pro začátečníka v podstatě nesrozumitelné a navíc mu vůbec nic pozitivního nepřinesou. Prostě se je učí mechanicky nazpaměť aniž by znal nějaké souvislosti. Pokud má někdo určit náboj, mají u něj být rozměry a foto dna s razidly. Navíc použít vojenské označení náboje vz. 43 je poměrně zavádějící. A není to jen u nábojů ale i u některých otázek z konstrukce zbraní. K čemu je uchazeči, že určí úderník do Sa58 ale absolutně netuší kde tam je a jak funguje.

Uživatelský avatar
Arc
Příspěvky: 543

Příspěvek#7 » stř 1. dub 2020, 14:57

Ian ->
- na skúšku sa nauč z obrázkov správne odpovede, veľkú logiku na pochopenie za tým nehľadaj. Nie je tam. Názov kalibru je ako názov telefónu, xperia 5 a motorola g7. Niečo za tým je, ale nemá zmysel moc riešiť čo. Pre svoje potreby potrebuješ poznať svoj telefón položený na stole medzi ostatnými, nemusíš pomenovať všetky telefóny a vedieť, prečo sa tak volajú. Ak sa o telefóny budeš zaujímať a budeš ich mať viac, časom to príde samo a budeš vedieť na pohľad rozlíšiť čo je čo. Ale nutne to nepotrebuješ, pretože sa spravidla stačí na to bližšie pozrieť a zistíš to. Príde to samo s praxou. Alebo nepríde, ak to nebudeš riešiť a budeš mať len pištol či dve, lebo to proste nebudeš nikdy potrebovať.

- pre prax a život sa vždy pozri na pätu náboja, kde je zápalka. Väčšinou je tam kaliber uvedený. Zbraň by mala mať kaliber napísaný na komore. Pozor na veci typu 9 mm Luger a 9 mm Br. kurtz.

- kaliber (náboj) je pomenovaný rôzne, podľa priemeru napríklad...ale aj to nie vždy a ešte sa to pletie už len preto že niečo je metrické a niečo imperiálne... napríklad spomínaný .223 remington a 5,56 NATO je takmer totožný náboj (mikro rozdiely tam sú, ale pre praktické účely sú viac menej zameniteľné - niekto určite nebude súhlasiť, ja vychádzam zo zdrojov čo tvrdia že je to prakticky totožný náboj). 10 mm je myslím silnejší ako 45. A je rozdiel medzi .38 a .380 - to sú úplne iné náboje. Logika tam naozaj moc nie je.

Otázka 10
Ak si predstavíš typické sovietske pušky, ako napríklad ak 47 alebo aj náš vzor 858, väčšinou majú zásobníky mierne zatočené. Ak si predstavíš americké klasické m4 platformy, väčšinou majú zásobníky rovné alebo aspoň rovnejšie (respektíve určite menej zakryvené ako vz58). A tomu odpovedá aj tvar náboja (predstav si, ako by boli uložené kuželovité náboje v rovnom zásobníku a naopak). Proste musí to sedieť a pasovať čo najlepšie. Sovietské zbrane = zatočené zásobníky = kuželovitá nábojnica

Otázka 9
Vylučovacia metóda, vychádzaj z toho čo vieš - .223 remington je relatívne nový puškový náboj, vychádza z vojenského 5,56 NATO ktorý používali bežní radoví vojaci. Vojenské náboje sú spravidla dosť efektívne, ale o nič väčšie a ťažšie ako musia byť - aby ich mohli mať vojaci pri sebe veľa a boli lacné na masovú výrobu. Sú silné a naložené maximálne. Pritom nesmú byť príliš silné, aby sa dali kontrolovane strielať dávkou. Puškové náboje, a celkovo nové náboje väčšinou nemajú výrazný okraj (po anglicky RIM, tá päta náboja za ktorú ju zachytí vyhadzovač, vypadol mi pojem). Dolný by som pre ten výrazný okraj a veľkosť vylúčil. Stredný náboj by som vylúčil pre masívnu veľkosť, vojenské náboje sú natlakované ako len idú a neviem si predstaviť, že by priemerný vojak dokázal strieľať z ramena tak veľký náboj s plnou navážkou prachu, ešte v dávke. Ostáva horný náboj.


edit - tieto obrázkové otázky sú na teste fakticky a prakticky zbytočné, ale som osobne rád že tam sú. ZP nemá byť pre každého, má ho mať človek spoľahlivý a dostatočne inteligentný. Divili by ste sa, koľko ľudí sa niečo takéto nedokáže naučiť ani naspamäť. IMHO - Zbrane patria do ruky len zodpovedným a inteligentným ľuďom. Ak takáto zbytočná otázka dokáže niekoho vyradiť, je to dobre. Naučiť sa to človek s priemernou inteligenciou určite dokáže. Oceňujem že Ian sa to nechce len naučiť (sám píše že otrocky sa to naučiť nemá problém), ale hľadá čo je za tým - hľadá zbytočne, ale záujem je super. Dosť ľudí by s tým ale malo problém.

edit 2 - Ian, možno sa to učíš moc skoro, myslím že skúšky sú teraz odložené na neurčito. Dovtedy to stihneš aj zabudnúť :) V každom prípade držím palce.



kk
Příspěvky: 1018

Příspěvek#8 » stř 1. dub 2020, 15:32

JardaB: hmm, taky mi prijde ze tohle jsou trosku nesmyslne otazky, u ridicaku taky zabihame do takovych technickych podrobnosti? myslim ze ne Time ....



Ian
Příspěvky: 2

Příspěvek#9 » stř 1. dub 2020, 16:02

Arc, Mac.42: Díky moc za vyčerpávající odpověď! Zase v tom mám o trochu víc jasno :) Je pravda, že zkoušky budou asi za delší dobu, ale rád využiju čas, kterého mám teď o trochu víc než normálně a pak snad vše půjde hladce. Ještě pak musím zapsat kurz až bude známo datum konání zkoušky.

Některé otázky, když se nemá člověk koho zeptat, jsou více na zamyšlení. Jako vyberte (z obrázku 3 nábojů) který náboj je ráže .45 ACP a byl původně určen pro samonabíjecí pistoli M1911. Tam jsem udělal úvahu, že to musí být ten, který nemá okraj (revolver) a samozřejmě ani Flobert. Je mi jasné, že pro vás je to otázka mrknutí okem, ale já to chvíli bádal (než jsem přišel na ten okraj) :)

Uživatelský avatar
Mac.42
Příspěvky: 640

Příspěvek#10 » stř 1. dub 2020, 16:20

jo, ten okraj může často pomoci i k určení měřítka... ale nepředpokládám, že by se zkoušelo víc než ty úplně nejběžnější a to se prostě naučíš (taky jsem se takhle učil svazky hlavní na ZP - najdeš pár mnemotechnických pomůcek, namemoruješ pár výjimek a po pár procvičeních to bude snadné)

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2520

Příspěvek#11 » stř 1. dub 2020, 17:09

Ian píše:Některé otázky, když se nemá člověk koho zeptat, jsou více na zamyšlení. Jako vyberte (z obrázku 3 nábojů) který náboj je ráže .45 ACP a byl původně určen pro samonabíjecí pistoli M1911. Tam jsem udělal úvahu, že to musí být ten, který nemá okraj (revolver) a samozřejmě ani Flobert. Je mi jasné, že pro vás je to otázka mrknutí okem, ale já to chvíli bádal (než jsem přišel na ten okraj) :)


JJ děláš to dobře. Myslím,že to je účel. Donutit tě "bádat" chvilku hledat přemýšlet nad tím. No a tak si to nejlépe zapamatuješ. :idea: :P

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 797

Příspěvek#12 » stř 1. dub 2020, 17:51

Mě to těžký nepřijde. Ty náboje na obrázcích jsou dost odlišný, aby to šlo poznat. Blbý je, že jako začátečníkovi mu asi nedochází souvislosti a když se nemá koho zeptat nebo se na to podívat, tak v tom má guláš. Když jsem všechny vyskládal kamarádce vedle sebe a řekl jí, co je co a v čem se to liší, měla jasno.
Ty tři puškové náboje jsou spekulativní, ale když někdo mezi sebou nepozná .22 LR, 9 mm Luger a Flobert, tak mu prostě zbroják do ruky nepatří.

Uživatelský avatar
Destructor
Příspěvky: 688

Příspěvek#13 » stř 1. dub 2020, 18:06

Nejčastější střelivo s kterým se každý potká.
z leva
223 REM, 7,62x39, 9x19 Luger, .22 LR
Obrázek

Uživatelský avatar
Milkyway
Příspěvky: 285

Příspěvek#14 » stř 1. dub 2020, 18:21

Koukal jsem na testovací otázky a od loňska došlo ke změně v obrázkové příloze a jsou tam nějaké nové. Ale není to nic fatálního a dá se to naučit. Začínají myslím na 386 a je jich odhadem asi 30??+-
V otázce, jak moc má uchazeč potřebu znát střelivo, tak je to asi jen o tom, rozpoznat obrázek a znát, jestli je to a, b, nebo c - víc se od nich nechce.



AntraX
Příspěvky: 21

Příspěvek#15 » stř 7. zář 2022, 13:30

Cau,

zkousel jsem to hledat a skoncil tady, .223 poznam, ale co je to za naboje pod nim (druhej obrazek, ne ten prvni, kde je 7,62x39 :D)?
Jestli nekdo vi, tak napiste, celkem by me to zajimalo ^.^

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Netrefil, Seznam.cz a 78 hostů