Zbraň kategorie C



greenhorn
Příspěvky: 714

Příspěvek#46 » stř 20. kvě 2020, 17:38

Ano. Mnozí vlastníci ZP bohužel nepoznají rozdíl mezi vojenskou, sportovní a loveckou zbraní. Ale to už jsme utekli od té sportovní pistole Drulov 90 hodně daleko.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#47 » čtv 21. kvě 2020, 09:15

greenhorn : Když on tam kolikrát ten rozdíl vlastně není.

Uživatelský avatar
erteple
Příspěvky: 230

Příspěvek#48 » čtv 21. kvě 2020, 15:00

greenhorn: Předpokládám, že narážíš na mě. Abych se obhájil, tak chápu, že můžu napsat účel, pro který zbraň mám. Můžu se tak např. bránit i sportovat s nějakou AR-15, pokud zaškrtnu příslušná políčka na žádosti. Ale dejme tomu, že mám nějakou kulovnici z dědictví po myslivci, kterou jsem si mohl napsat jen jako B, protože C jsem v té době neměl. A to s ní pak jako nemůžu lovit, protože jsem ten důvod neuvedl? Nebo musím vyplnit novou žádost? Promiň, ale takhle to podle mě nefunguje (s odkazem např. na povolení nosti zbraň ktg. B nebo sebeobranu sportovní zbraní).

Jestli existuje nějaká specifikace s oporou v zákoně, prosím, napiš ji a budu se kát, ale já nikde žádnou nevidím (narozdíl třeba od délky nebo druhu náboje, který je jasně specifikovaný). A určovat to podle toho, co chlapi ve spolku uznají, je blbost. A pokud vím, ani CUZZS tohle nikde neudává. U vojenských jasné zákonem o ověřování střeliva a jediným vodítkem je značka, ale odlišné značky pro sportovní, lovecké, sběratelské, sportovně-lovecko-sběratelsko-sebeobranné atp pokud vím neexistují.

Prostě musí jít o to, jakou ji výrobce udává, případně o nějaký obecný, nikde nedefinovaný konsensus. A to je právě to, čemu jsem se v původním příspěvku podivoval...

omlouvám se za OT

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 856

Příspěvek#49 » čtv 21. kvě 2020, 15:19

Ten konsensus je v případě lovecké zbraně poměrně jasně definovaný, několikrát to tu zaznělo: Zákon o myslivosti 449/2001 Sb. Konkrétně v §45 je to poměrně jasně uvedeno:

(1) Lov zvěře smí být prováděn jen způsobem odpovídajícím zásadám mysliveckým, zásadám ochrany přírody a zásadám ochrany zvířat proti týrání. Zakazuje se:
...
i) střílet zvěř jinou zbraní než loveckou (dlouhou palnou zbraní kulovou, brokovou nebo kombinovanou, určenou k loveckým účelům),

j) střílet zvěř zakázanými zbraněmi, jejich doplňky a střelivem,

k) střílet zvěř srnčí jinou zbraní než kulovnicí s nábojem s energií ve 100 m nižší než 1000 J (joulů) a ostatní zvěř spárkatou nižší než 1500 J; to neplatí při lovu selete a lončáka prasete divokého, které lze při nadháňce, naháňce nebo nátlačce střílet i brokovnicí s jednotnou střelou,

l) střílet zvěř z poloautomatických nebo automatických zbraní se zásobníkem schopným pojmout více než 2 náboje,



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#50 » čtv 21. kvě 2020, 16:15

erteple píše:dejme tomu, že mám nějakou kulovnici z dědictví po myslivci, kterou jsem si mohl napsat jen jako B, protože C jsem v té době neměl. A to s ní pak jako nemůžu lovit, protože jsem ten důvod neuvedl? Nebo musím vyplnit novou žádost? Promiň, ale takhle to podle mě nefunguje

Jestli existuje nějaká specifikace s oporou v zákoně, prosím, napiš ji a budu se kát, ale já nikde žádnou nevidím

Prostě musí jít o to, jakou ji výrobce udává, případně o nějaký obecný, nikde nedefinovaný konsensus.
Ale ty sis ji nenapsal "jako B" - prostě sis ji zaregistroval na sebe. Opakovačka je kategorie C, tam se žádný důvod neuvádí. Samonabíječka je kategorie B, tam v žádosti o nákupko zaškrtneš jedno společné políčko pro sportovní/lovecký účel. Jakmile získáš ZP C & LL, můžeš s ní bez další administrativy lovit.
Specifikace je v § 28/2, nechtějte to nijak upřesňovat, znamenalo by to jenom zhoršení proti současnému stavu.
Výrobce nic neudává, je mu jedno, k čemu to použiješ; obecný konsensus je definovaný v zákoně o myslivosti.
Proč šťourat do něčeho, co bez problému funguje?

Uživatelský avatar
erteple
Příspěvky: 230

Příspěvek#51 » čtv 21. kvě 2020, 17:05

Piggy: Já myslel na ZP sk. B, ne kategorii zbraně. Nějak jsem opomněl, že v oznámení se důvod už nepíše.

CzechJoker: Ano, toto jsem psal i já, ale co podle tebe znamená "určená k loveckým účelům"? Nelze přeci argumentovat kruhem:
1. §28 ZOZ: Na zp. sk. C si můžu zaregistrovat (mimo jiných požadavků) loveckou zbraň.
2. §45 ZOM: Lovecká zbraň je ta, která je (mimo jiných požadavků) určená k loveckým účelům.
chcete mi tvrdit, že zbraň, určená k loveckým účelům je ta, kterou mi dovolí registrovat na zp. sk. C? To prostě postrádá logiku a v tom případě je to odvislé od jednotlivého pracovníka OSZBM, což může být prakticky pravda, ale
A pokud je loveckou zbraní cokoliv, co splňuje ostatní parametry §45 ZOM, tak potom je naprosto redundantní to v tom samém paragrafu požadovat, ne?



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#52 » čtv 21. kvě 2020, 17:51

erteple píše:Piggy: Já myslel na ZP sk. B, ne kategorii zbraně.
Já taky. ;)
erteple píše:chcete mi tvrdit, že zbraň, určená k loveckým účelům je ta, kterou mi dovolí registrovat na zp. sk. C? To prostě postrádá logiku a v tom případě je to odvislé od jednotlivého pracovníka OSZBM, což může být prakticky pravda, ale
V podstatě ano - akorát je to odvislé od omezení daných ZoM a jednotlivý pracovník OSZBM nad tím nemá proč špekulovat. Jo a kde vlastně vidíš nedostatek logiky? Nějak mi to uniká.
erteple píše:A pokud je loveckou zbraní cokoliv, co splňuje ostatní parametry §45 ZOM, tak potom je naprosto redundantní to v tom samém paragrafu požadovat, ne?
V kterém "tom samém"? Pokud myslíš § 28/2, tak ten cestou bodu 19 přílohy č. 1 odkazuje na ZoM. A tak je to v pořádku: až se případně po nějaké novele ZoM povolí lov krátkou, bez dalšího bude možnost žádat se ZP C o NP na pistoli.



jodo
Příspěvky: 152

Příspěvek#53 » pát 22. kvě 2020, 07:09

Možná přiblblá poznámka: nemícháte dohromady skupyny ZP a kategorie zbraní?



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#54 » pát 22. kvě 2020, 15:30

Jenom někteří, zato důsledně. :(

Uživatelský avatar
erteple
Příspěvky: 230

Příspěvek#55 » pát 22. kvě 2020, 20:12

Piggy: Opakuji, že když jsem napsal, že "jsem ji zaregistroval jako B", myslel jsem tím na zp. skupiny B, tj. pro sportovní účely. To by snad nevymyslel ani blb, že si může libovolně měnit kategorie zbraní! Chybil jsem v tom, že se uvádí důvod i na zbraně kategorie C (a taky to, že i na oznámení je to v jedné kolonce). To uznávám, už jsem asi holt dlouho nic nekupoval no... Můj argument se zbraní, "zapsanou jako sportovní" tedy padá, ale sám jsem psal, že to tak určitě nemůže být.

A nelogičnost vidím právě v tom, že na sebe ty zákony vzájemně odkazují -
1.zbraň zaregistrujeme pro lovecké účely, pokud je lovecká.
2. lovecká zbraň je taková, která je pro lovecké účely.
Proč je tedy v Zákoně o myslivosti navíc ty lovecké účely a ne "jen" dlouhá, s minimální energií tou a tou atd... (což by šlo v případné novelizaci změnit úplně stejně). Případně na co tedy odkazuje zmínka o loveckých účelech v definici lovecké zbraně?

Každopádně netrvám na nějaké změně, to zase ne...



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#56 » úte 26. kvě 2020, 11:58

Bože, toto není diskuse, ale guláš z pomíchaných kategorií zbraní a skupin ZP.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů