Nařízení vlády pro zákon o nakládání se zbraněmi/Střelecká příprava



expres
Příspěvky: 618

Příspěvek#856 » stř 31. led 2024, 23:07

Diky za odpovedi. Nechtel jsem rozjet az moc diskuze kolem tohoto tematu doslovne. Zajimal jsem se zda se neco nezmenilo, nebo nekdo neco nezaslechl. Casu uz neco uteklo a mohl stat zridit co sliboval. Nestalo se, nevadi, jeho volba.

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 807

Příspěvek#857 » čtv 1. úno 2024, 07:41

Nic se nezměnilo... vše je jen "možná", "přání" a "pocity".
Je to škoda, ten specifický právní předpis by si to zasluhovalo a pak by to mohla být velmi zajímavá motivace, prostě by to dávalo smysl.

Uživatelský avatar
Petr z Braníka
Příspěvky: 287

Příspěvek#858 » stř 20. bře 2024, 12:14

Ahoj, už jste někdo zkoušel získat nákupní povolení dle nového zákona? Já jsem ohledně toho dnes poslal dotaz na OSZBM, protože na stránkách MV na to ještě formulář nemají.

Dobrý den,
pokud tomu dobře rozumím, mělo by být možné požádat o nákupní povolení nejen z důvodů uvedených na formuláři,
NP.jpg


ale nově i z důvodu držení aprobace v programu střelecké přípravy dle nového nadstavbového zákona č. 14/2021 Sb.?
Protože v zákoně 14/2021 Sb. je v paragrafu 7 uvedeno, že Aprobace je právním důvodem pro vydání povolení nakládat se střelnou zbraní. Pod pojmem "nakládat" je myšleno "nabývat", "držet", "nosit"?
paragraf 7.png


Jelikož jsem držitelem pokročilé aprobace, a tedy účastník programu střelecké přípravy a člen SZS, rád bych se zeptal, jak vypadá formulář nebo postup, pokud bych se rozhodl požádat o nákupní povolení cestou zákona 14/2021, a ne cestou Zákona 119/2002 Sb. o Zbraních (ZoZ).

Děkuji, s přátelským pozdravem
Petr z Braníka
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2526

Příspěvek#859 » stř 20. bře 2024, 12:46

nooo myslím, že tady tvurce formulářů zaspal, nebo ani netusí. .)

Na druhou stranu, jako vyhodu muze mit duvod ze jsi SZS? Jako logicky me napada, ze to muze mit "vetsi" váhu, ale vzhledem k tomu jakj eSZS na vode, to tak taky byt nemusi.,

Uživatelský avatar
Petr z Braníka
Příspěvky: 287

Příspěvek#860 » stř 20. bře 2024, 12:58

Tohle by bylo zajímavé jenom v okamžiku, kdy vláda změní zákon o zbraních a nákupní povolení přestane na jeho základě vydávat. Napadají mě výhledově dvě možnosti:
1) Brusel konečně vyhraje a vnutí nám novelu, že nákupní povolení nebude nárokové
2) Volebním trhákem se stane zákaz zlých černých pušek, a ten, kdo to vyhraje, prosadí změnu ZoZ.

Nám (SZS) ale pořád zůstane možnost stále je získávat na základě právního důvodu plynoucího z toho nového zákona.
(Mimochodem to je ten hlavní důvod, proč si to všichni absolvujeme).



Piggy
Příspěvky: 1892

Příspěvek#861 » stř 20. bře 2024, 13:48

Petr z Braníka: Já bych na tom formuláři zaškrtnul položku "zabezpečování úkolů podle zvláštního právního předpisu".

Uživatelský avatar
Petr z Braníka
Příspěvky: 287

Příspěvek#862 » stř 20. bře 2024, 13:54

To by byla chyba. Já žádný úkol nezabezpečuji a ani nemám právo něco se zbraní zabezpečovat. Mým právním důvodem je pouhé "držení aprobace".



Piggy
Příspěvky: 1892

Příspěvek#863 » stř 20. bře 2024, 14:17

Zákon č. 14/2021 Sb., o nakládání se zbraněmi v některých případech ovlivňujících vnitřní pořádek nebo bezpečnost České republiky píše:§ 6 Oprávnění nakládat se střelnými zbraněmi v systému střelecké přípravy a stanovená záloha
2) Osoba účastnící se programu střelecké přípravy a střelná zbraň, s níž je nakládáno v systému střelecké přípravy, jsou stanovenou zálohou státu pro plnění úkolů při zajišťování vnitřního pořádku nebo bezpečnosti České republiky anebo obrany České republiky, a to za podmínek, které stanoví vláda nařízením vydaným podle § 17 nebo jiný právní předpis. Skutečnost, že střelná zbraň je podle věty první stanovenou zálohou státu, se vyznačí v centrálním registru zbraní zřizovaném podle zákona o zbraních, je-li v něm taková střelná zbraň evidována.

Uživatelský avatar
Petr z Braníka
Příspěvky: 287

Příspěvek#864 » stř 20. bře 2024, 14:23

A jo, máš asi pravdu! Pokud podle 14/2021 Sb. to znamená jako podle "zvláštního právního předpisu".

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 807

Příspěvek#865 » stř 20. bře 2024, 15:02

Myslím, že pokud máš aprobaci, tak splňuješ podmínku: zabezpečování úkolů podle zvláštního právního předpisu...
Zkus to a když tak dej vědět. Dík :-)

Uživatelský avatar
Petr z Braníka
Příspěvky: 287

Příspěvek#866 » stř 20. bře 2024, 15:35

Dostal jsem celkem rychlou odpověď, jejíž součástí byl výklad zákona (zdroj výkladu pan komisař neuvedl). Snad se nejedná o žádné tajemství, pokud jeho anonymizovanou odpověď zkopíruji:

Zákon 14/2021 Sb., § 7 a jeho výklad:

„návrh zákona zakotvuje institut aprobace v systému střelecké přípravy. Jedná se fakticky o speciální, výkonově podmíněné povolení pro nakládání se zbraní určité kategorie. Vydání aprobace se rámcově řídí shodnými podmínkami jako výjimka, resp. povolení podle zákona o zbraních. Aprobace v systému střelecké přípravy rovněž nepředstavuje toliko alternativu k povolením vydávaným podle zákona o zbraních. Dopad tohoto institutu je širší, zejména umožňuje, aby dané osobě mohla být v systému střelecké přípravy v širším rozsahu přenechávána zbraň, pro niž taková osoba aprobaci získala.

Zákon rovněž zakotvuje možnost, aby vláda v rámci vymezení programu střelecké přípravy vymezila podmínky, za nichž bude možno účastníkovi systému střelecké přípravy převést do vlastnictví příslušnou zbraň, střelivo a případný související výzbrojní či výstrojní materiál.“

Pozorně čtěte výklad, který jsem pro Vaší potřebu zvýraznil. OSZBM nevydává žádné jiné rozhodnutí k žádosti o nabývání zbraní kategorie B než je uvedena v zákoně 119/2002 Sb.



dan
Příspěvky: 316

Příspěvek#867 » čtv 21. bře 2024, 01:59

Nakonec, celym smyslem zakona bylo zajistit pravni duvod pro nakladani se zbrani, ktery bude nezavisly na ZoZ. Nejcernejsim scenarem neni, ze primo ucinnny pravni predpis EU zabrani dalsimu vydavani povoleni pro drzeni zbrani kategorie B. Nejcernejsi scenar je, ze takovy predpis jejich drzeni (vsechno nebo nekterych z nich) zcela zakaze - a i jiz drive vydana povoleni tak pozbudou platnosti.

Kdyz uz jsme ale u tohohle - me sveho casu vice zaujal § 9 odst. 3 ktery drziteli aprobace umoznuje legalne drzet strelnou zbran kategorie B, kterou mu sveri nekdo jiny aniz by na to predem potreboval povoleni takovou zbran drzet. Jen musi policii do deseti dnu oznamit, ze mu ta zbran byla sverena. A abych zjistil zda jsem to spravne pochopil a ta moznost skutecne existuje, polozil jsem dotaz kolik takovych oznameni PCR za dobu platnosti zakona obdrzela. K 11.10.2023 bylo v tomto rezimu predano/prenechano 11 zbrani (8x Zlin, 3x Jizni cechy). Coz znamena, ze to realne funguje. Drzitel aprobace tak muze od kohokoliv prevzit zbran, drzet ji i nosit - pokud to do deseti dnu oznami.

Ale strelnice a prodejci zbrani s existenci tohoto zakona jeste moc pracovat neumi. Napriklad se zbrani sverenou v tomto rezimu se urcite nepokousejte prijet na Placy. A pokud jste drziteli pouze ZP kategorie E, tak muzete mit problem i u obchodniku pri nakupu streliva.

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 807

Příspěvek#868 » čtv 21. bře 2024, 12:20

Tak tohle je ten problém, že chybí legislativa. Ale co vím z doslechu ;-) tak se ta dokumentace chystá. Ale nevěřím tomu že to projde dřív než bude další vláda. Zatím se mi nepodařilo sehnat pracovní dokument, takže nemůžu nic k tomu říct, jen v PS by to mělo být v procesu.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 6 hostů