Nařízení vlády pro zákon o nakládání se zbraněmi/Střelecká příprava



zlobrik
Příspěvky: 19

Příspěvek#196 » úte 25. led 2022, 12:47

Ahoj všem, mám za sebou MV101 u HT a za mě velmi příjemná sobota - zopakování si známých věcí a dozvědění se i něčeho nového - třeba toho, že počet zbraní, které si budu moci zaregistrovat do SZS není omezen a že zbraň zmizí z registru zbraní. Instruktoři super. Osobně se hodlám zúčastnit všech MV kurzů a už jen pro ten obsah (hlavně 201, 301) mi to za to stojí [WINKING FACE]



JirkaCV
Příspěvky: 1465

Příspěvek#197 » úte 25. led 2022, 17:09

Vypadá to na něco, co mě nenapadlo. To že se SZ stává i zbraň jsem nějak nechápal. Teď už mi to došlo.
Stát nám umožní schovat naše zbraně před EU!
Ten zákon je ještě lepší, než jsem si myslel.
:D

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2510

Příspěvek#198 » úte 25. led 2022, 17:30

Jdu příští neděli. Taky se těším :)



Idahou
Příspěvky: 486

Příspěvek#199 » úte 25. led 2022, 17:43

Mě čeká jednička až v půlce února, ale pomalu mi dochází, že vzhledem k rozsahu těch následných kurzů, budu mít krapet problém se někam dokodrcat. Snad teda budou někde ty jednotlivý úrovně v kuse



izerS18
Příspěvky: 1251

Příspěvek#200 » úte 25. led 2022, 17:52

zlobrik píše:Ahoj všem, mám za sebou MV101 u HT a za mě velmi příjemná sobota - zopakování si známých věcí a dozvědění se i něčeho nového - třeba toho, že počet zbraní, které si budu moci zaregistrovat do SZS není omezen a že zbraň zmizí z registru zbraní. Instruktoři super. Osobně se hodlám zúčastnit všech MV kurzů a už jen pro ten obsah (hlavně 201, 301) mi to za to stojí [WINKING FACE]

Ahoj. To je velmi zajímavé info. Chápal jsem to tak, že zbraň (pistole a puška), se kterou udělám kurz "zmizí", ale tím to padá. Takže bych šlo takto schovat i třeba 10 kousků?

Uživatelský avatar
Mac.42
Příspěvky: 638

Příspěvek#201 » úte 25. led 2022, 18:11

podle toho co říkal Bartošek v tom rozhovoru co se dával Idahou se nezdá, že by tam mělo být nějaké omezení

(https://zbranekvalitne.cz/forum/viewtopic.php?f=57&t=13290&start=180#p269393)
Do budoucna je to dodatečná možnost, jak tyto zbraně označit jako určené k zajišťování bezpečnosti státu, a tím zajistit to, aby na ně bylo možné případně aplikovat výjimky ze směrnice o zbraních stanovené pro oblast národní bezpečnosti. Zapsání zbraně do SZS není povinné a provádí se na žádost držitele, který sám rozhodne, jestli chce své zbraně nechat takto zapsat, a popřípadě které. Zbraně zařazené do SZS zůstávají majetkem jejich držitele a není tím omezena možnost jejich normálního využití, ani to nijak neomezuje možnost zbraně např. prodat nebo převést na jiného oprávněného držitele.

Uživatelský avatar
Mac.42
Příspěvky: 638

Příspěvek#202 » úte 25. led 2022, 18:15

jinak pokud jde o HT, jde vlastně o teoretický průřez kurzy (DP1, DP4, LowLight, HomeDefense, SelfDefense Scenarios, CLS) a předpokládám, že MV-102 bude ekvivalentně praktickým průřezem... takže kdo ještě neměl tu čest, může si udělat představu o velké části portfolia jejich kurzů, které pak jednotlivá témata rozvíjí... A z toho co říkal Bartošek se zdá, že by i bývali mohli akreditovat i přímo svoje kurzy a z nich pak skládat aprobaci, ale to by bylo zajímavé asi jen pro menšinu zájemců

Uživatelský avatar
Patton
Příspěvky: 279

Příspěvek#203 » úte 25. led 2022, 18:25

Výtah z članku uveřejněném na LEXU. https://gunlex.cz/zbrane-a-legislativa/ ... e-pripravy
...............................................................................................................................................................
Tomu nerozumím... můžete nám nějak objasnit smysl takového uspořádání?

Na druhé straně, u účastníků základních kurzů se členství v SZS nevyžaduje ani během výcviku. Předmětem základního výcviku je osobní sebeobrana, takže předpokládáme, že to občan dělá hlavně pro sebe. Proto se na tuto úroveň nevztahuje ani státní podpora, ani členství v SZS.
To je MV-101 a MV-102

Nejzvláštnější Vám zřejmě připadá ta situace u pokročilých kurzů. Tam je účastník při přihlášení do kurzu zařazen do SZS a po ukončení kurzu je z ní zase vyřazen. Je to proto, aby byl právě během účasti na kurzu vázán slibem stanovené zálohy státu. A teď mám na mysli zejména tu klauzuli o odpovědném a skromném chování. Pokud má stát akreditací zaručit určitou úroveň kurzů, tak ta úroveň musí být nejen odborná, ale také etická.
To je MV-201

Otýzka zní. Stačí MV-101, MV102, MV-201 na SZS a tím na zapsání zbraně na vnitro? Mě po řečtení celého článku vychází, že nikoli. Pochopil jsem to, že ano, ale až po absolvování kurzů MV-301 a MV-1-500

Uživatelský avatar
AT.50
Příspěvky: 48

Příspěvek#204 » úte 25. led 2022, 18:31

Bude možné zbraň zapsanou v SZS prodat?

Uživatelský avatar
Mac.42
Příspěvky: 638

Příspěvek#205 » úte 25. led 2022, 18:35

Patton: myslímže ne, mělo by to jít už po složení slibu:

Základní aprobace je podmínkou pro přihlášení do pokročilých kurzů. [...] valný význam nemá, aspoň v současnosti. Podle nadstavbového zákona je [základní] aprobace právním důvodem k vydání povolení na příslušnou zbraň, ovšem taková povolení se dnes běžně vydávají podle zákona o zbraních. Pokud by se tato situace v budoucnu třeba kvůli nějakým dalším posunům na evropské úrovni změnila, může vydávání povolení podle nadstavbového zákona nabýt na významu. Pokročilá aprobace se vydává tomu, kdo prošel celým programem střelecké přípravy, tj. postupně kurzy všech tří stupňů. Ten pak může v tréninku pokračovat v podstatě podle vlastní úvahy, přičemž pokročilá aprobace mu umožňuje na tento účel čerpat státní podporu.
[...]
Členem stanovené zálohy státu se účastník stává přihlášením do pokročilého kurzu od úrovně MV-201, když podepíše přihlášku, na které je mimo jiné i slib stanovené zálohy státu.
Naposledy upravil(a) Mac.42 dne úte 25. led 2022, 18:39, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Mac.42
Příspěvky: 638

Příspěvek#206 » úte 25. led 2022, 18:37

AT.50 píše:Bude možné zbraň zapsanou v SZS prodat?

poslední věta o 3 příspěvky výše:
...ani to nijak neomezuje možnost zbraně např. prodat nebo převést na jiného oprávněného držitele.



JirkaCV
Příspěvky: 1465

Příspěvek#207 » úte 25. led 2022, 18:49

Prodej zbraně těžko můžou omezit. Jak to bude s registracema, jenom MV ví.

S tím slibem a morálkou. Kdo si pamatuje:

Slibuji dnes přede všemi, jako jiskra jasná, budu sloužit svojí zemi, aby byla šťastná!


To neberu ironicky, já to tehdy myslel vážně a byl jsem na ten slib hrdý. Asi to se mnou jde do dneška.

Uživatelský avatar
Patton
Příspěvky: 279

Příspěvek#208 » úte 25. led 2022, 18:49

Mám na mysli tuto větu: Nejzvláštnější Vám zřejmě připadá ta situace u pokročilých kurzů. Tam je účastník při přihlášení do kurzu zařazen do SZS a po ukončení kurzu je z ní zase vyřazen.

Uživatelský avatar
Mac.42
Příspěvky: 638

Příspěvek#209 » úte 25. led 2022, 20:19

Rozumím... ale přesto si myslím, že pak by základní aprobace zcela postrádala významu.

Pravděpodobně se to opírá o znění zákona (č.14/2021 §6 odst.2), který odlišně zacházení s účastníkem a zbraní:
Osoba účastnící se programu střelecké přípravy a střelná zbraň, s níž je nakládáno v systému střelecké přípravy, jsou stanovenou zálohou státu...
...kde programem se myslí konkrétní kurz a systémem celek střelecké přípravy. Takže si myslím, že získáš základní aprobaci a na jejím podkladě si budeš moci zaregistrovat zbraně dané kategorie. (trochu tam nesedí ta nutnost složení slibu, ale to mi přijde jako detail)

mimochodem pokračuje to:
Skutečnost, že střelná zbraň je podle věty první stanovenou zálohou státu, se vyznačí v centrálním registru zbraní zřizovaném podle zákona o zbraních, je-li v něm taková střelná zbraň evidována.
...což nezní tak hezky, jako že by se z CRZ smazala a zanesla do jiné databáze (kam neuvidí EK).



koudak
Příspěvky: 328

Příspěvek#210 » úte 25. led 2022, 21:18

Prosim pekne nekdo kdo byl na kurzu nebo pujde, muzete se zeptat jestli se ta prakticka cast da prochazet s tlumicem (nevidim v tom problem, ale jeden nikdy nevi)? Spis bych asi ocenil CZUB stanovisko, predpokladam, ze hlasit se asi budu k nim, ale hadam, ze tohle bude jednotny pro vsechny, takze jakykoliv info dobry. Diky predem.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti