Rozborka

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#31 » sob 5. bře 2022, 12:59

JakubDotPy : Netvrdím, že to je nemožné ale dobrá rada pro ostatní to není.



JakubDotPy
Příspěvky: 232

Příspěvek#32 » sob 5. bře 2022, 21:34

Souhlasím. Za vzor bych se nedával.



firestorm636
Příspěvky: 40

Příspěvek#33 » čtv 17. bře 2022, 18:55

Ještě si, pánové, dovolím jeden dotaz :-)

Můžu (po kontrole zbraně) před rozborkou natáhnout kohout (případně úplně, nebo jen na bezpečnostní ozub)? Prý je to tak v pořádku, ale abych nějakého komisaře nepohoršil :D díky



bbobb
Příspěvky: 352

Příspěvek#34 » čtv 17. bře 2022, 19:22

U ty CZ75 je fajn, ze na bezpecnostnim ozubu se presne trefis na ty rysky. Parkrat jsem to tak na zacatku taky delal. Komisare bych natahovanim kohoutu zbytecne neskadlil, ale nemyslim si, ze by to mohla byt chyba.
Zdejsi komisari urcite odpovi presne.



skagerak
Příspěvky: 976

Příspěvek#35 » čtv 17. bře 2022, 20:28

@bbob
Mne by to nevadilo ale jsou asi mezi nami I ....(dopln vhodny vulgarni vyraz)
Taky se muzes zeptat jestli mu to vadi...



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#36 » čtv 17. bře 2022, 20:37

Pozor, jsou naopak i lidi, který vyprovokuje, když se někdo zeptá na takovouhle už myslím zbytečnost :)
Méně je někdy více. Po kontrole, pokud držím bezpečný směr a neoprávněně nesahám do lučíku, si s tou pistolí mohu dělat, co chci, pokud to vede bez zbytečných odkladů k výsledku, který komisař požaduje.



firestorm636
Příspěvky: 40

Příspěvek#37 » čtv 17. bře 2022, 20:41

Díky… taky se právě nechci moc ptát, aby to nevypadalo, že vím prd… připravuji se, myslím si, poctivě a nerad bych budil dojem, že nevím, co dělám…

Na střelnici mě učil instruktor natáhnout kohout (stejně jako při rozborce dávat prst do lučíku), potí se mi při stresu víc ruce, tak bych si to chtěl trochu zjednodušit :lol:

Ale je možný, že na střelnici, kam jdu, nebudou mít takový starý vyběhaný šunt, jako na té “mojí” a půjde to lehce :)



davidu11
Příspěvky: 154

Příspěvek#38 » čtv 17. bře 2022, 20:59

Ne, před rozborkou CZ 75 nenatahuj kohout, není to potřeba. Při bezpečné manipulaci vždy prst mimo lučík, opřený o zbraň a srovnaný tak, jako bys prstem ukazoval tam, kam chceš střílet.

Na jaké střelnici jsi se byl učit?



firestorm636
Příspěvky: 40

Příspěvek#39 » čtv 17. bře 2022, 21:16

Leiko Plzeň

Uživatelský avatar
Cemada
Příspěvky: 324
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#40 » čtv 17. bře 2022, 21:31

Ty jsi ale psal o prstu v lučíku při rozborce, tedy palec dle návodů CZ že? Tak jsem to pochopil.

Jinak za mě tedy pokud se nechceš komisaře ptát a sám komisař o natažení na bezpečnostní ozub nic neřekne, tak to prostě nedělej. No a nebo se budeš muset zeptat.
A úplné natažení je nesmysl.

Osobně v tom nevidím problém (bezpečnostní ozub). Není to nic proti bezpečnosti a na kurzu nám školitel tuto možnost taky ukazoval. Pro ty, kteří mají problém kohout závěrem o ten kousek pro rozborku přetáhnout, je to fajn.
Ale nejsem komisař.



firestorm636
Příspěvky: 40

Příspěvek#41 » čtv 17. bře 2022, 22:12

Zkrátka nás to učil přesně takhle (od 7:20)

https://youtu.be/Mtyq4IyeE5A



davidu11
Příspěvky: 154

Příspěvek#42 » čtv 17. bře 2022, 22:30

Abych to upřesnil
- prst(y) mimo lučík - ten prostor by pro tebe podvědomě měl být tabu (s vyjímkou, když dáváš ránu jistoty, střílíš, sušíš) - legislativa to nezakazuje v případě rozborky,
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2011-315#f6086650
ale není to potřeba, tak to nedělej, je bezpečnější to mít v hlavě jako zakázanou oblast

- kohout na bezp. ozub před rozborkou - není to potřeba, ten odpor tam je při potažení závěru velmi malý, tak proč to dělat, nauč se univerzální stažení závěru nadhmatem, které funguje i ostatních pistolí
http://www.martinholicky.com/wp-content ... G_2147.jpg

Nedělej u zkoušky nic navíc, když nemusíš nebo ti k tomu nedá komisař pokyn.

Procházka ml. je dobrej, jen po vybití zapoměl mrknout do prázdné šachty zásobníku, tam taky může uvíznout náboj, který si potom natáhneš do nábojové komory. Někteří komisaři za toto opomenutí vyhazují.
( bod 2.2. písm. a) bod 1. nařízení vlády č. 315/2011 Sb. o zkušebním řádu zkoušky odborné způsobilosti žadatele o vydání zbrojního průkazu skupiny A až E - znění od 01.08.2017)
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2011-31 ... hy-2.2-a-1

2.2 Postup při kontrole jednotlivých typů zbraní

a) Samonabíjecí pistole

1. Provede se vyjmutí zásobníku, po stažení závěru do zadní polohy se přes výhozné okénko provede vizuální kontrola nábojové komory a zásobníkové šachty.

Uživatelský avatar
scorpions.cz
Příspěvky: 505

Příspěvek#43 » čtv 17. bře 2022, 23:37

Jako komisař nemám problém při rozborce s kohoutem na prvním ozubu. Není to nic proti bezpečnosti (když je zbraň před tím zkontrolována).
A pokud by za to komisař někoho vyhodil, bylo by to na stížnost.



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#44 » pát 18. bře 2022, 07:42

Jenom technická, pokud jde třeba o CZ 75 a podobné, tak tam jsem se většinou na ten první ozub dostal už při srovnávání rysek. Třeba můj Shadow 2 má rysky "přesně" uprostřed, tak, že na to abych protáhl jednu část záchytu závěru, musím být trochu za ryskou a pro druhou trochu před ryskou - tím to hodím na ozub chca nechca :).

Takže bych to na zkoušce vůbec neřešil, nedával to na ozub okázale palcem, ale závěrem.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#45 » pát 18. bře 2022, 08:33

risa : A proč si při rozborce nepomoci právě posunem kohoutu na ozub? Takto ti rozeberu CZ75 klidně poslepu.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 hostů