Návrh nového zákona o zbraních (září 2022)



JirkaCV
Příspěvky: 1518

Příspěvek#331 » čtv 25. kvě 2023, 13:23

Jestli chtějí do apky přesunout občanku, řidičák ... není důvod tam nedat i ZP. Chápu, že to někomu nemusí sedět.
Umím si ale představit ověření platnosti ZP přes QR - je to otázka chvilky. Cvak - zobrazí se mi jméno a úroveň oprávnění nebo nákupko. Chápu, chce to být online i v Horní Dolní, ale to snad už budem skoro všichni, až se zákon objeví.



MojeTikka
Příspěvky: 1577

Příspěvek#332 » čtv 25. kvě 2023, 19:10

aToM píše:Podle Dredatého bude do konce roku apka pro mobil jako náhrada kartiček.


Nechci appku. Telefon mam na telefonovani, je to dumbphone. Fakt je, ze pri prodeji zbrane mimo obchodnika s pristupem do CRZ je to dost nestastne reseni. Zlodej, kterej nekde corne OP s podobnym oblicejem, se celkem snadno dostane ke strelne palne. To mi neprijde byt moudre.



MojeTikka
Příspěvky: 1577

Příspěvek#333 » čtv 25. kvě 2023, 19:13

JirkaCV píše:Jestli chtějí do apky přesunout občanku, řidičák ... není důvod tam nedat i ZP.


OP se nosit nemusi, tam to neresim. RP se nosit musi (ja vim, muze byt cizi a propadly, ale byt musi). To uz jednodussi by bylo, mit jen jednu ID kartu a nazdar. Nejlepe jako psi znamku, kdo chce. Nosit leporelo katicek je samozrejme opruz. Ale narvat to do nejakyho elektronickyho kramu, kterej nemam a nechci, je zase druhej extrem. Pochopil bych, kdyby to bylo jako alternativa. Naporad. Kdo ma rad matlafouny, necht ma matlafoun. Kdo chce nosit ID, at nosi ID.

Moji paranoi vadi, ze od matlafounu k cipu pod kuzi uz je jen malej krucek.



MojeTikka
Příspěvky: 1577

Příspěvek#334 » čtv 25. kvě 2023, 19:21

Nemate nekdo link na tu schvalenou verzi? Diky.

Uživatelský avatar
Petr z Braníka
Příspěvky: 279

Příspěvek#335 » čtv 25. kvě 2023, 19:36

A co kdyby se nám policajt prokazoval apkou v mobilu? Nebo revizor v tramvaji?
Já bych chtěl jen připomenout, že fyzický, materiální odznak/průkaz má taky svoji psychologickou váhu. Pokud ho někdo bude padêlat, vyrábět, už je to naprosto prokazatelně úmyslná činnost, která lze trestat už třeba jen ve stádiu pokusu. Už to, že někdo má falešný zbrojní průkaz na své jméno, který si vyrobil sám, mu způsobí problém. O podvod se pokusí méně lidí, pokud to pro ně znamená vyrobit nějaký kvalitní hmotný předmět.
Naposledy upravil(a) Petr z Braníka dne čtv 25. kvě 2023, 19:37, celkem upraveno 2 x.



Carloss
Příspěvky: 2935

Příspěvek#336 » čtv 25. kvě 2023, 19:37

QR je bez on-line verifikace v zásadě k ničemu. Jedna kartička, kde by bylo všechno bude stejně leporelo. Bez několika málo kartiček to taky nejde. ZP je toho typickým příkladem. Řidičák... bez něj vám v půjčovně auto nepůjčej. A vy byste někomu bez nějakýho ověření svoje auto, nebo zbraň do ruky dali? Já teda ne. Opět podotýkám, že na on-line se 100% spolehnout nelze. A jak je známo, problém nastane právě v okamžiku, kdy se vám to hodí nejmíň. Třeba jen krátký a lokální kolaps sítě, dojde baterka, nebo jakákoli jiná krávovina.



JirkaCV
Příspěvky: 1518

Příspěvek#337 » čtv 25. kvě 2023, 19:41

MojeTikka píše:
JirkaCV píše:Jestli chtějí do apky přesunout občanku, řidičák ... není důvod tam nedat i ZP.

Moji paranoi vadi, ze od matlafounu k cipu pod kuzi uz je jen malej krucek.


Jo, tam to směřuje. Otázka je, kdo nad tím čipem bude mít kontrolu.



Piggy
Příspěvky: 1867

Příspěvek#338 » pát 26. kvě 2023, 04:09

MojeTikka píše:Nemate nekdo link na tu schvalenou verzi? Diky.
Zákon se schvaluje nejmíň na čtyřikrát (vláda-sněmovna-senát-prezident). Zatím byl první krok.
Jarda.Jezek píše:https://www.odok.cz/portal/veklep/material/ALBSCJRBT5UB/

Uživatelský avatar
Milkyway
Příspěvky: 285

Příspěvek#339 » pát 26. kvě 2023, 05:38

něco pro milovníky leporela a papírů obecně:
klidně si dokážu představit jen APP v mobilu, kde bude i seznam zbraní a možnost elektronického převodu.
- přijde kupující k prodávajícímu koupit zbraň
-prodávající si najde ve svém seznamu zbraň, kterou chce prodat a zadá "prodat" - vygeneruje se mu šestimístný(třeba) PIN s platností 10 minut
-kupující si ve svém seznamu zadá, že chce koupit a po výzvě zadá PIN
-v ten okamžik i PČR a všichni, co jsou oprávnění ví, kdo, komu, co ......
-kupujícímu se objeví "virtuální průkaz zbraně, případně i s fotkou", aby si mohl nerušeně zkontrolovat, co kupuje
-podávajícímu se objeví identifikace kupujícího (třeba taková, jako je na PČRm když je člověk v pátrání - s fotkou, popisem, jak je vysoký, jaké postavy, jaké má oči, tetování... to, co v OP není)
-Registr má v tom případě i možnost transakci zastavit, v případě, že třeba prodávající má obstavený majetek, nebo kupující je třeba na "sociálních dávkách", .....
-pokud je vše v pořádku, oba se vyrovnají a je to!
a nyní něco pro milovníky konspirací - je to možné i spřáhnout s platební bránou, aby se za to vybíral automatický tisícikorunový poplatek, případně ještě procentuální Daň, když by se tam uváděla kupní cena
No, myslím si, že je to pohodlnější, než papírování a kdo by chtěl, může si u určených hodinách dojít na PČR a tam si postát frontičku a .... mít zase svojí "bumážku" :o)



Carloss
Příspěvky: 2935

Příspěvek#340 » pát 26. kvě 2023, 06:14

Kráááásnýýý... A když někdo nemá mobil? Nebo není on-line? Prostě pořád jednodušší, bezpečnější, spolehlivější... ukázat kartičku... A to říkám s tím, že mám hodně rád věci elektronicky.



monk
Příspěvky: 178

Příspěvek#341 » pát 26. kvě 2023, 06:30

pro většinu střelců to bude výhoda, zjednoduší to život. pro tu menšinu to bude znamenat tyhle úkony dělat na policii ( nebo v obhcode). Nikdy žádným zákonem nevyhovíš 100%.

Uživatelský avatar
Milkyway
Příspěvky: 285

Příspěvek#342 » pát 26. kvě 2023, 15:17

Carloss píše:Kráááásnýýý... A když někdo nemá mobil? Nebo není on-line? Prostě pořád jednodušší, bezpečnější, spolehlivější... ukázat kartičku... A to říkám s tím, že mám hodně rád věci elektronicky.


Neznám nikoho, kdo nemá mobil. Ty ano? A kde není signál, tak prostě nejde udělat se zbraní kšeft. Stačí popojet někam trošku do civilizace. Zatím nevím o místě, kde bych si kupoval zbraň a nebyl tam signál :lol: A ani jsem ještě nekupoval ani neprodával zbraň někomu, kdo nemá mobil - netuším, jak by se s ním spojil (předpokládám, že kdo nemá mobil, nemá zcela jistě ani internet a možná ani propisku). Jen pro ilustraci, papírovej osobní dopis a nebo pohlednici jsem ještě v tomhle století/tisíciletí, nedostal .... Kecám, dostal. Jedna socka mi do schránky dala ručně psaný dopis, že shání podnájem (její jméno důvěrně znám z jednoho domu, kde občas řeším technické problémy - kupí se jí tam doručenky od exekutora). :roll:



skagerak
Příspěvky: 1002

Příspěvek#343 » pát 26. kvě 2023, 15:33

No strelnic kde neodesles ani sms par znam, takze kontrola zp bez zp nic extra



RedAce
Příspěvky: 49

Příspěvek#344 » pát 26. kvě 2023, 15:36

Carloss píše:Kráááásnýýý... A když někdo nemá mobil? Nebo není on-line? Prostě pořád jednodušší, bezpečnější, spolehlivější... ukázat kartičku... A to říkám s tím, že mám hodně rád věci elektronicky.


Tou jednodušší verzí "ukázat kartičku" myslíš současný stav? Kdy tu kakartičku ukazuješ při první cestě cajtům, když žádáš o NP. Pak při druhé návštěvě, když ho vyzvedáváš (a ještě si ho hezky zacáluješ). Pak to ukazuješ prodávajícímu. Pak potřetí na cajtech, když jdeš kvér přihlásit (a zase si to hezky zacáluješ). A počtvrtý, když si jdeš vyzvednout Průkaz. A k tomu ještě jedna cesta cesta prodávajícího, kdy musí cajtům Průkaz zbraně odevzdat.
Možná se v tom někdo vyžívá, ale když jako argument proti novele někdo uvádí to, že případný prodej bude muset realizovat třeba na prodejně, protože nemá smartphone a frčí jen systém bába-tužka-papír, tak je to pořád o dost jednodušší a rychlejší.
Já třeba stejně když jsem kupoval zbraň, tak jsem se chtěl sejít na střelnici a vyzkoušet si jí.



Carloss
Příspěvky: 2935

Příspěvek#345 » pát 26. kvě 2023, 16:22

Milkyway píše:
Carloss píše:Kráááásnýýý... A když někdo nemá mobil? Nebo není on-line? Prostě pořád jednodušší, bezpečnější, spolehlivější... ukázat kartičku... A to říkám s tím, že mám hodně rád věci elektronicky.


Neznám nikoho, kdo nemá mobil. Ty ano? A kde není signál, tak prostě nejde udělat se zbraní kšeft. Stačí popojet někam trošku do civilizace. Zatím nevím o místě, kde bych si kupoval zbraň a nebyl tam signál :lol: A ani jsem ještě nekupoval ani neprodával zbraň někomu, kdo nemá mobil - netuším, jak by se s ním spojil (předpokládám, že kdo nemá mobil, nemá zcela jistě ani internet a možná ani propisku). Jen pro ilustraci, papírovej osobní dopis a nebo pohlednici jsem ještě v tomhle století/tisíciletí, nedostal .... Kecám, dostal. Jedna socka mi do schránky dala ručně psaný dopis, že shání podnájem (její jméno důvěrně znám z jednoho domu, kde občas řeším technické problémy - kupí se jí tam doručenky od exekutora). :roll:

Prtoč to lidem zjednodušovat tím, že jim něco zesložitíš, viď... \Popojet, vylézt, koupkit telefon... Ano, kolem sebe mám lidi, kteří maj jen obyčejnej. To, že ty takový lidi neznáš zdaleka neznamená, že neexistují. A jak říkám, zdaleka nejsem proti digitalizaci, ale rozhodně ne za každou cenu a jen jako USNADNĚNÍ... nikoli jako zesložitění. Tedy jako alternativa - nadstavba stávajícího systému. Ne obráceně. Datovkou taky není zrušena papírová komunikace s ouřady. Dokonce papírová komunikace má několik zásadních výhod. Jednou z nich je třeba to, že rozhodným datem je datum podání, nikoli datum doručení, jako je tomu u datovky. A navíc... u datovky není doručení garantováno, oproti papírovému podání, třeba na počtě. Takže bych s tou digitalizací, která má spousty nevýhod byl hoooodně opatrnej.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů

cron