Zákazová samolepka "přeškrtnutá pistole"



Vaki
Příspěvky: 165
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#1 » sob 22. říj 2011, 19:53

Zdravím všechny. Dnes mě napadla taková myšlenka, totiž zda existuje definovaný vzor a přesný význam samolepky "přeškrtnutá zbraň" která je často vylepená na bankách, poštách atd.

Dala by se totiž vyložit dvojím způsobem, jako
1) zákaz nošení zbraně (tedy zákaz vstupu s nošenou zbraní)
2) zákaz držení zbraně (tedy prostý zákaz vstupu se zbraní vůbec)


Možná jsem se prostě moc nudil a nechal myšlenky příliš plynout, ale napadla mě paralela s obdobnou značkou "přeškrtnutá zmrzlina", kdy je zakázán vstup a konzumace kornoutkové zmrzliny, ale když budu mít v tašce uloženou zmrzlinu v kelímku (tedy nikoliv nošenou, ale drženou :D) patrně to nikomu vadit nebude.

Existuje k tomu tedy nějaký oficiální výklad?

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#2 » sob 22. říj 2011, 20:12

Je zřejmé, že majitel si nepřeje, abys dovnitř nosil kvér. Měl bys jej odložit přede dveřmi s touto samolepkou, a při odchodu z budovy si jej tamtéž zase vzít.
Pokud se ti toto řešení nelíbí, dělej to jako já: tu blbou samolepku ignoruj. Pokud máš ZP opravňující k nošení (např. E), je to zcela v souladu se zákonem.

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#3 » sob 22. říj 2011, 20:18

Tyto nálepky jsou prostým přáním toho, kdo je tam dal, abys v daných místech nepoužíval svoji zbraň (analogie se zmrzlinou či kolečkovými bruslemi je naprosto trefná) :P

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#4 » sob 22. říj 2011, 20:59

Vhodnější přirovnání je k přeškrtnutému telefonu, někdo si přeje abys uvnitř netelefonoval to že máš telefon v kapse mu nejspíš vadit nebude a ani neočekává že by sis ho odkládal přede dveřmi. Takže když je někde na dveřích přeškrtnutá zbran tak se snaž uvnitř nestřílet. Pokud budeš zbran nosit (neplést s držením prosím) tak to nikomu vadit nemůže. Už proto že nosíme skrytě a tak o tom vlastně ani neví.

A nechytejte mě za slovo co všechno může být skryté nošení :twisted:

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#5 » sob 22. říj 2011, 21:08

Obávám se, že ten, kdo tam tu samolepku nechá nalepit, si skutečně nepřeje, aby tam lidé měli zbraně (tedy nemáš souhlas, tedy nosíš, v souladu se zákonem). Ale dobrý námět, až někde tu samolepku uvidím, vznesu dotaz.



Steiner
Příspěvky: 784
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#6 » sob 22. říj 2011, 21:20

Tato zákazová značka dle normy ISO 7010 znamená "Zákaz vnášení zbraní". Tedy nejen že nemáš souhlas majitele/pronajímatele s držením, ale zároveň si ani nepřejí abys tam zbraň nosil.

Otázka ovšem je jak zjistí, žes ten zákaz porušil (pokud máš ZP E + povolení k nošení + nosíš skrytě). Krom případného vykázání z takto označeného objektu by to pro tebe nemělo mít žádné jiné důsledky.

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#7 » sob 22. říj 2011, 21:31

Norma ISO 7010 u nás není zdrojem práva a nejsi povinen ji znát.
Další otázka je, zda Tě z veřejného prostoru může vykázat. Zkus si dát na slušnou hospodu obrázek škrtnutého cikána :lol:

Uživatelský avatar
Artifex
Příspěvky: 420

Příspěvek#8 » sob 22. říj 2011, 22:18

Ne, pravdu nemáte ani jeden: Je to zákaz POUŽÍVÁNÍ zbraně. Většinou je hned vedle toho přeškrtnutý mobil, ten také nikdo nikde neodevzdává, znamená to ale jen zákaz používání mobilních telefonů, stejně tak přeškrtlý fotoaparát, přeškrtlá cigareta, přeškrtlá sirka atd. Nikde není povinnost odevzdat mobilní telefon, fotoaparát, balíček cigaret a zapalovač/zápalky, je to jen přání majitele objektu dané věci tam nepoužívat, navíc všechny tyto záležitosti jsou většinou skrytě nošeny takže nevidím problém.



Vaki
Příspěvky: 165
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#9 » sob 22. říj 2011, 22:31

Ano, chápal bych to stejně, zákaz používání. Nicméně pak je ta samolepka úplně k ničemu....

Nicméně podle toho zmíněného ISA ta kulatá verze opravdu znamená "zákaz vnášení zbraní"...



Steiner
Příspěvky: 784
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#10 » ned 23. říj 2011, 10:14

ISO 7010 zákazové značky - červený kruh s přeškrtnutým symbolem

Pistole - zákaz vnášení zbraní
Mobil - zákaz používání mob. telefonu
Sirka - zákaz vstupu s plamenem
Kolečkové brusle - zákaz jízdy na kolečkových bruslích
Pes - zákaz vstupu se zvířaty

Joe: to že neznáš značky podle normy a jejich význam není jejich problém, ale tvůj.

Když zjistí že máš u sebe zbraň a vyzvou tě, abys opustil budovu/pozemek (nemůžou ti zbraň kontrolovat ani po tobě chtít předložení občanky, ZP, průkazu zbraně apod.) , musíš uposlechnout a prostor opustit. Těžko se s tebou budou prát, ale pokud neuposlechneš tak můžou požádat policii o asistenci. A těm pak budeš muset nejen předložit doklady a ukázat zbraň (můžou ji zajistit), ale taky budeš muset vysvětlit jak to bylo s tím skrytým nošením a jestli ses nedopustil minimálně přestupku.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#11 » ned 23. říj 2011, 10:21

naštěstí se nošení zbraní řídí zákonem 119/2002 a ne ISO normou ;)

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#12 » ned 23. říj 2011, 13:10

Dejme tomu, že přistoupím na to, že si piktogramu na dveřích všimnu (ani to není má povinnost), a že mu rozumím (nejsem povinen rozumět jakémukoliv obrázku bez ohledu na to, která norma jej stanoví; jako účastník silničního provozu jsem povinen se řídit značením, ale to mi přikazuje zákon).
No tak tam vlezu přes zákaz majitele. Zákon neporušuji; nemám souhlas vlastníka, nosím, ale k tomu mne opravňuje zákon a éčko v ZP.
Dejme tomu, že ochranka pojme podezření, že jsem vnesl zbraň. Například se jim nepozdává obrovský plastový kufr se zlatým nápisem Benelli, a vesta a kapsáče s obrovskými kapsami plnými něčeho těžkého.
Co mi kdo může?

Uživatelský avatar
tuareg
Příspěvky: 100

Příspěvek#13 » ned 23. říj 2011, 14:04

Já myslím že nejblíže pravdě je Artifex. Nepoužívat :mrgreen:



Steiner
Příspěvky: 784
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#14 » ned 23. říj 2011, 14:30

Joe: Ok ... jenže vstup do objektu (např supermarketu) se řídí i občanským zákoníkem a ty jako návštěvník uzavíráš smlouvu s provozovatelem podle obč.zák. a zavazuješ se řídit podmínkami této smlouvy. Tato smlouva nemusí být písemná ani ústní. Tuto smlouvu uzavíráš vstupem do objektu, přičemž není rozhodující jestli znáš a rozumíš podmínkám této smlouvy (resp to že neznáš zákony a ostatní právní předpisy a normy není jejich problém, ale tvůj) a účastníkem smluvních stran se stáváš i v případě, že do budovy vstoupíš ať už úmyslně (jednáním), nebo omylem (opomenutím).
Občanský zákoník

A co ti kdo může? No to záleží, jaké interní předpisy a instrukce má např ochranka v tom marketu. Zpravidla mají instrukce aby tě vyzvali k opuštění budovy a pokud neuposlechneš, aby nezasahovali a vyžádali si součinnost PČR. Ta tě po příjezdu prolustruje, případně zajistí zbraň (pokud je podezření z toho že bys zbraň mohl použít) a vyvedou tě z budovy. Nemůžeš se domáhat vstupu se zbraní a odvolávat se při tom na sk.E a povolení k nošení, protože ten vstup se váže na dodržení smluvních podmínek uzavíraných mezi tebou a provozovatelem podle občanského zákoníku. A když budeš moc pičovat a ohánět se bouchačkou, tak ti přišijou nebezpečné vyhrožování (tr.čin), neskryté nošení (přestupek), nebo co já vím co ještě. Klidně se na to zeptej ve tvém nejbližším supermarketu a pak nám tady můžeš napsat jaké instrukce a postupy pro tyto případy mají tam u vás.

PS: připomínám že se bavíme o případu, kdy nějak přijdou na to, že máš u sebe zbraň.



Vaki
Příspěvky: 165
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#15 » ned 23. říj 2011, 14:50

Ono to s tím uzavírám vztahu podle občanského zákoníku není tak jednoduché

Občanský zákoník - hlava čtvrtá: Právní úkony

Kód: Vybrat vše

§ 35
(3) Právní úkony vyjádřené jinak než slovy se vykládají podle toho, co způsob jejich vyjádření obvykle znamená. Přitom se přihlíží k vůli toho, kdo právní úkon učinil, a chrání se dobrá víra toho, komu byl právní úkon určen.


Tedy, už tento paragraf naznačuje že v případě, kdy si špatně vyložím danou nálepku, v případě spolupráce s tím kdo tam tu nálepku dal, pokornou omluvou a odchodem se chrání moje dobrá víra, že jsem jí špatně pochopil


§ 37
(1) Právní úkon musí být učiněn svobodně a vážně, určitě a srozumitelně; jinak je neplatný.
(2) Právní úkon, jehož předmětem je plnění nemožné, je neplatný.


Add bod 1) pokud není samolepka plně srozumitelná (tedy třeba pokud nemá daný výklad pomocí normy ČSN nebo alespoň ISO), právní vztah na jejím základě je neplatný

Add bod 2) pokud není umožněno se s danou situací nějak vyrovnat, tedy není určeno místo k odložení a zabezpečení zbraně, je daný vztah nesplnitelný.

Kód: Vybrat vše

§ 39
Neplatný je právní úkon, který svým obsahem nebo účelem odporuje zákonu nebo jej obchází anebo se příčí dobrým mravům.


O tom že je taková samolepka proti dobrým mravům ani nemluvim :)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Desertfox83, Rejsek, Seznam.cz a 12 hostů