Dovoz zbraně do ČR (nákup zbraně v zahraničí)



hackerjack
Příspěvky: 357

Příspěvek#196 » sob 18. dub 2020, 18:20

1928 píše: V Německu po mě chtějí EWB, ale co ji jim vlastně musím dokládat když u nás není potřeba žádné povolení na zbraň kategorie D.
Není to jenom nedorozumění? EWB v Německu znamená "nur auf Erwerbsberechtige", tedy prodej pouze někomu, kdo je oprávněn tu zbraň z perspektivy zákona o zbraních nabýt. Perkusní jednoranka, která byla vyrobena před datem 1.1.1871 (nebo její kopie) se prodává v Německu na základě předložení dokladu o tom, že máš nejméně 18 roků.
Nebo tu hraje roli rozdíl těch několika málo roků - v Německu platí před rokem 1871, v Česku platí před rokem 1891? Nepatří ta zbraň vznikem právě do tohoto období? To by byla smůla.



1928
Příspěvky: 4

Příspěvek#197 » ned 19. dub 2020, 22:32

Dobrý večer, děkuji za zájem. Ty dotazy byly dva. Jestli zbraň co není EWB jde nějak poslat, když prodávající nemá zájem posílat přes hranice, tedy jestli je nějaký PO BOX, nebo firma umožňující to nějak vyřešit. Druhý dotaz byl jak na zbraň s EWB když by byla před rokem 1890. Spadala by přesně do tohoto období.



hackerjack
Příspěvky: 357

Příspěvek#198 » ned 19. dub 2020, 23:54

Zbraň, která se dá legálně zakoupit po dosažení 18 roku věku, je možné v Německu posílat každou kurýrní službou, která garantuje dopravu do vlastních rukou, například DHL. Tak běžně rozesílají nože nebo plynové pistole známé firmy jako frankonia.de nebo kotte-zeller.de. Povinností kupujícího je pouze předem prokázat věk, například zasláním kopie/fotografie osobního dokladu. Tímto způsobem ale nelze posílat munici, i kdyby byla jen do plynovek. Pokud nechce prodejce posílat přes hranici, tak je to jenom výmluva, protože pro něho je to stejné, jako posílat kamkoliv po Německu a potom asi za jeho neochotou je něco jiného, možná neznalost, možná vyšší náklady. DHL i jiní konkurenti umožňují zasílání zásilek k lokálním zprostředkovatelům. Může to být například nějaká místní benzinka nebo místní prodejce časopisů. Asi by šlo najít nějakou takovou adresu někde u hranice, nechat si zbraň poslat tam a potom si pro ni prostě přes hranici zajet.

Co se týče zbraně, která by spadala vznikem do období mezi 1871-1891, tak by zřejmě šlo o export evidované zbraně z Německa do Čech. Takový export na německé straně standardně vyžaduje:
- domluvu s prodejcem, rezervaci zbraně a poskytnutí identifikačních údajů
- na PČR vyřízení povolení k dovozu, nejlépe v anglickém jazyce. Příslušný odbor PČR asi bude zírat, protože jde o zbraň kategorie D
- pokud by povolení bylo v českém jazyce, pak je třeba pořídit německý úřední překlad
- s povolením od PČR zajít na příslušný německý místní zbraňový úřad (různé dle spolkové země) a požádat o "Erlaubnis zum Verbringen von Waffen oder Munition aus dem Geltungsbereich des Gesetzes in andere Mitgliedstaaten"
- na základě vydaného povolení u obchodníka zakoupit rezervovanou zbraň a nechat ji převézt do ČR. Převoz na německé straně musí být zajištěn někým, kdo má oprávnění transportovat zbraně. To může být firma nebo i soukromá osoba, která vlastní WBK (německá obdoba ZP)
- zajít na PČR a oznámit, že zbraň je v ČR, aby formálně došlo ke komunikaci mezi PČR a německým BKA a zbraň se papírově přesunula z německých záznamů do Čech.

Byl by to docela zajímavý experiment. Zvláště zajímavá by mohla být poslední fáze u PČR. Dovedu si představit následující katastrofický scénář: šťastný majitel se po úspěšném převozu zbraně dostaví na PČR se žádostí o "registraci". Protože ta ale z pohledu českého zákona není nutná, příslušný policista úkon nedokončí a německá strana tak nedostane zpětné potvrzení o tom, že zbraň byla řádně převezena a "registrována" v ČR. Po nějakém čase vyjede český majitel zbraně na dovolenou do zahraničí a při cestě přes Německo bude při rutinní silniční kontrole zadržen policejní hlídkou na základě informace z mobilního počítače o hledané osobě z důvodu nelegálního vývozu zbraně.

Napadá mne jedna možná alternativa, která by snad stála za pokus a která by dokonce mohla být nutná, protože mám dojem, že místní PČR nebude chtít vystavit povolení k dovozu pro zbraň kategorie D. Zkusil bych kontaktovat v Praze Policejní prezidium jako nadřízený orgán a požádal bych je o oficiální dopis, adresovaný příslušnému německému zbraňovému úřadu, ve kterém by bylo jednoduše napsáno, že jednoraná perkusní pistole z období před rokem 1891 nespadá z hlediska českého zbraňového zákona v ČR pod evidenci a proto ani není nutné z české strany předchozí povolení k dovozu. Německý úředník by měl na základě takového oficiálního dopisu být schopen vystavit povolení k vývozu, za standardní poplatek cca EUR 30,-. Takový dopis by ale samozřejmě nijak nezrušil povinnost zabezpečeného transportu na německé straně.



1928
Příspěvky: 4

Příspěvek#199 » pon 20. dub 2020, 09:53

Děkuji za vyčerpávající odpověď, to se nedivím, že Gew 88 v ceně několika set Euro se tu prodává za 35 tisíc.To na něj mohu asi zapomenout. Ještě jsem zjistil, že v Německu jsou na tyhle věci exportní firmy, které by některé záležitosti mohly vyřešit za mě. Nějak to musí jít. Dříve jsem aktivně střílel a pak jsem zlenivěl a zbraně už jen sbíral (znehodnocené, perkusní, historické) Od té doby co zrušili prodej znehodnocených zbraní, se ceny dostaly do sféry, kdy je pro mě nemožné si něco koupit. Nevěřím tomu, že by Němci nevěděli co se u nás smí volně prodávat,ten dopis je spíše scifi.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3752

Příspěvek#200 » pon 20. dub 2020, 10:00

Ty věci na německé straně celkem běžně vyřizuje prodejce. Stačí mu po domluvě poslat ZPL s překladem. Cena bývá kolem 100-150E .
Němci běžně posílají i registrované zbraně Deutshe Post = DHL má licenci.



hackerjack
Příspěvky: 357

Příspěvek#201 » pon 20. dub 2020, 10:58

1928 píše: Nevěřím tomu, že by Němci nevěděli co se u nás smí volně prodávat,ten dopis je spíše scifi.

Samozřejmě, že Němci nevědí, co je u nás volně prodejné, stejně jako Češi neznají zákoutí německého zákona o zbraních (viz populární problém transportu dlouhého kuchyňského nože). Je to stejné jako v ČR, běžný německý úředník či policista neznají ani detaily jejich vlastního zákona o zbraních. A dopis není scifi, mám s tím osobní kladnou zkušenost.



1928
Příspěvky: 4

Příspěvek#202 » pon 20. dub 2020, 22:04

Žádnou adresu kam bych si to nechal poslat v Německu jsem nesehnal. Já vím, že je to jen lenost prodávajícího, ale většina nechce posílat do jiné země a neudělám s tím nic. PO boxy zase nepřebírají zbraně a je jedno co to je. ZPL chápu, ale co pak s tou zbraní, půjdu policajtům aby mi zaregistrovali zbraň co nepodléhá registraci? To abych šetřil a koupil si Gewehr na aukru, kde jich někteří prodejci mají nevyčerpatelnou zásobu, nebo zjistili jak na dovoz.

Uživatelský avatar
pedro!
Příspěvky: 330

Příspěvek#203 » pát 3. črc 2020, 12:08

Jak vyplnit zbrojní průvodní list pro trvalý dovoz, když zbraň bude doručovat "pošta" (tedy asi DHL, ještě nevím). Nevím ani hraniční přechod a ani druh dopravního prostředku.

Nebo jinak - jaké je pořadí úkonů, kdy chci koupit zbraň v německém e-shopu? Už jsem jim psal, odpověď byla, že potřebují jen "import permit", tedy to je součástí ZPL.

Nebo je pořadí nakoupit a počkat, až mi pošlou všechny potřebné údaje (dopravce, hraniční přechod, serial number), pak si zažádat o ZPL a e-shopu poslat import permit? Funguje import permit podepsaný elektronicky (asi podle EIDAS)?

Samozřejmě se e-shopu doptám, ale také bude fajn, když napíše někdo, kdo už nakupoval.

Zbraň není skladem, tak e-shop asi sám neví serial number.



Střelec
Příspěvky: 1645

Příspěvek#204 » pát 3. črc 2020, 14:35

No, jak budeš zjišťovat, který konkrétní řidič ti to bude doručovat? Poštou by sis to totiž správně posílat vůbec neměl nechat. Zmiň to na policii při podání žádosti a nebudeš se stačit divit, co se dozvíš... :)

Číslo zbraně do ZPL potřebuješ, bez toho ti ho nevydají. Počkej, až budeš vědět a pak teprve si zažádej.

Uživatelský avatar
pedro!
Příspěvky: 330

Příspěvek#205 » pát 3. črc 2020, 15:10

"Poštou", ne Českou Poštou. Proč by mi nemohl zbraň doručit podnikatel v oblasti přepravy zbraní a střeliva s potřebnou licencí?

Jméno řidiče se na žádosti o vydání ZPL nevyplňuje. Stačí název přepravní společnosti, druh dopravního prostředku, číslo licence a název hraničního přechodu. Takže spíš ten hraniční přechod asi nebudu mít jak zjistit.

Osoba přepravující (je-li jiná než žadatel nebo osoba nabývající - vlastnící):
Jméno a příjmení fyzické osoby/Jméno a příjmení podnikající fyzické osoby /Název právnické osoby

Co bych se měl na policii dovědět hrozného, když by mi zbraň měla doručovat přepravní společnost zcela v souladu se zákonem?

Číslo - OK, to je užitečné vědět, že bez čísla to nejde. Takže asi napřed nákup, pak ZPL a pak mi to pošlou.

Uživatelský avatar
Cemada
Příspěvky: 324
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#206 » pát 3. črc 2020, 15:18

Pokud by šla udělat rezervace zbraně, tak budeš vědět i výr.č. a mohl bys nákupko i ZPL spláchnout najednou ne?

Uživatelský avatar
morho
Příspěvky: 690

Příspěvek#207 » pát 3. črc 2020, 15:28

Střelec píše:Číslo zbraně do ZPL potřebuješ, bez toho ti ho nevydají.


Asi záleží jak kde, mě vydali bez a pak si ho tam při odevzdávání dopsali.



Střelec
Příspěvky: 1645

Příspěvek#208 » pát 3. črc 2020, 18:15

pedro! píše:Co bych se měl na policii dovědět hrozného, když by mi zbraň měla doručovat přepravní společnost zcela v souladu se zákonem.


Předpokládám, že se nebavíme o kat. D, která spediční společnost v ČR má koncesi k přepravě zbraní kat. A, B nebo C?

Uživatelský avatar
pedro!
Příspěvky: 330

Příspěvek#209 » pát 3. črc 2020, 19:03

O kat. C. Tak například ŠmudlaTrans, http://www.smudlatrans.cz/index.php?nid ... id=4447481

Uživatelský avatar
Mac.42
Příspěvky: 638

Příspěvek#210 » úte 14. črc 2020, 12:49

omlouvám se za lehký OT (nejde mi nutně o zbraň, ale nechci to dávat do vlákna zásilek z Číny):

došlo vám někomu poslední dobou něco z USA? mám posláno přes USPS International Mail Priority Parcel a jakkoli řádí Covid, zdá se mi už moc, že zásilka byla odeslána 3.5., poslední trasovací záznam je z LA 20.5. a od té doby ani ťuk...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti