Dovoz zbraně do ČR (nákup zbraně v zahraničí)



Morboj
Příspěvky: 30

Příspěvek#226 » pát 22. led 2021, 16:30

Zdravím, chtěl jsem poprosit, jestli by někdo byl ochotný popsat úskalí dovozu pistole z Polska.

Díky

Uživatelský avatar
LukynZ
Příspěvky: 242

Příspěvek#227 » pát 22. led 2021, 19:49

Ahoj,

řešil jsem to asi rok zpátky, ale nic by jinak být asi nemělo. Prakticky potřebuješ zbrojní průvodní list (prakticky nákupní povoleni pro nakup v zahraničí). Ten se předá obchodníkovi, ten by měl vyřídit legislativní věci potřebné pro vývoz z jejich země a pak si zbraň převezmeš

Pokud je to jinak, určitě mě někdo opraví



Morboj
Příspěvky: 30

Příspěvek#228 » sob 23. led 2021, 07:03

Díky !
Měl jsem za to,že mě čeká v Polsku cesta na policii, překlady apod. Tohle zní povzbudivě. Jsem rozhodnutej to realizovat,snažím se jen získat co nejvíc informací...



Střelec
Příspěvky: 1645

Příspěvek#229 » sob 23. led 2021, 09:38

Překlady nejsou potřeba, aspoň v rámci EU. V podstatě na dovoz ze zemí EU není nic složitého,sousední země jsou navíc lepší v tom, že člověk nemusí řešit transit přes 3. země, ušetří si nějaké to papírování.



Morboj
Příspěvky: 30

Příspěvek#230 » sob 23. led 2021, 09:51

A neví někdo, jestli mě v Polsku čeká cesta na policii ( předpokládám že ano ) a kolik se platí?



hackerjack
Příspěvky: 357

Příspěvek#231 » sob 23. led 2021, 19:03

Střelec píše:Překlady nejsou potřeba, aspoň v rámci EU. V podstatě na dovoz ze zemí EU není nic složitého,sousední země jsou navíc lepší v tom, že člověk nemusí řešit transit přes 3. země, ušetří si nějaké to papírování.

To žel není tak úplně pravda. Zrovna teď na přelomu roku jsem musel narychlo organizovat překlad papírů z němčiny na dovoz pistolky, protože někteří bavorští úředníci nechtějí vystavovat papíry v jiné řeči než v jejich rodné, no a na PČR zase nedali jinak, než že musí mít úřední překlad.



Střelec
Příspěvky: 1645

Příspěvek#232 » sob 23. led 2021, 19:18

EU formulář, který se vydává k ZPL musí stačit. Jistě, hádat se se zahraničním úředníkem, v tomto případě v Bavorsku může být trošku problematické, protože našinec je v horší vyjednávací pozici, ale i tak by jim to mělo stačit a to, že PČR chce překlad (předpokládám také tohoto standardizovaného EU formuláře, jen z německé strany)? Dali toto své prohlášení písemně? Měl jste ho chtít - chtěl bych totiž upřímně vidět, co by tam napsali...

Uživatelský avatar
morho
Příspěvky: 690

Příspěvek#233 » sob 23. led 2021, 20:10

Jinej kraj, jinej mrav... K ZPL člověk dostane předběžný souhlas s dovozem, který je dvojjazyčný a normální protistraně stačí, což by Poláci mohli bejt. Před časem jsem se o jeden dovoz z PL zajímal a podle prodejce (firma) "Potrzebna jest Czeska uprzednia zgoda przewozowa na dana broń, potem my załatwiamy Polską i można broń odebrać."
Žádnou návštěvu policie v Polsku v tom nevidím, pokud protistrana zajistí polský převozní povolení.

Uživatelský avatar
DesertEagle
Příspěvky: 516

Příspěvek#234 » stř 24. úno 2021, 15:33

Zdar Sokolíci poradte pls. Při návštěvě OSZBM se ptám zda zda mi stačí ZPL a co bych měl případně ještě vědět ? Ano za CZ vám ZPL stací, ale zjistěte si podminky transitu přes ostataní státy. Řeším soukromou osobu, ne firmu s licencí. Aktuálně údajně např. přes SRN (dle názoru OSZBM) není převoz zbraně (mimo svojí osobní) povolený. Lze někde najít, podminky tranzitu přes okolíní státy EU, dle aktuální legislativy ? Psát na jednotivá zastupitelsví je dost náročná cesta k vědění.
Ano, na pankáče to asi půjde taky, ale přestupek na tomto poli asi nikdo nechceme, pokud nás zastaví standard hlídka při troše smlolíka.



mixi23
Příspěvky: 3

Příspěvek#235 » pát 9. dub 2021, 13:12

Tak to je fakt vtip... Budu dovážet dva Revolvery Kategorie D z USA (přímo od prodejce s licencí v USA - ne přes překupníka) a volal jsem na Celní úřad Kraje Vysočina (jsem z Havlíčkova Brodu). Paní vůbec netušila která bije a odkývala mi, že potřebuju ZPL a licenci od MPO. Nijak zvlášť mě tedy neuklidnila. Tak mi to nedalo a volám přímo na Celní úřad na Ruzyni (kam ta zásilka určitě bude směřovat - je to UPS letecky a 100% jí tam zastaví). Tam byl pán velice ochotný a souhlasil s tím, že potřebuji ZPL, ale na můj dotaz zda potřebuji i licenci od MPO mi odpověděl, že nepotřebuji jelikož se jedna o dovoz pro osobní účely (do sbírky) a nic takového po mě vyžadovat nebudou. Mluvil o tom, že lidi standardně objednávají / dováží zbraně pro svoje osobní účely a nic takového není vyžadováno. Raději jsem ještě napsal na Generální ředitelství cel email abych to měl černém na bílém.

Uživatelský avatar
morho
Příspěvky: 690

Příspěvek#236 » pát 9. dub 2021, 14:27

Na celním úřadu Ruzyně v tom všichni jasno nemají. Vedoucí(!) jedný směny mi taky tvrdil, že není problém ji proclít jako fyzická osoba bez licence MPO. Samozřejmě to pak nešlo, systém to bez čísla licence od MPO nepustí. Tenhle pokus, kterej jsem ze zvědavosti nebo spíš hlouposti udělal, mě stál jednu celní deklaraci navíc. O potřeba mít licenci MPO pro tento způsob dovozu už tady bylo psaný víckrát.



Pavel V.
Příspěvky: 54

Příspěvek#237 » pát 9. dub 2021, 14:37

Pokud se týká potřebnosti licence, tak bych spíš kontaktoval MPO-Licenční správu. Informační centrum GŘC by taky mohlo vědět. Ale jak píše kolega morho, pokud si dobře vzpomínám, tak bez čísla licence to fakt přes dovozní program procpat nešlo. Mrknul jsem na TARIC CZ: Dovoz zboží je podmíněn předložením povolení Ministerstva průmyslu a obchodu – Licenční správy (tzv. „bezpečnostní licence“) podle zákona č. 281/2013 Sb., o kontrole obchodu s výrobky, jejichž držení se v České republice omezuje z bezpečnostních důvodů, v platném znění. Dovážené zboží je nutno porovnat se seznamem stanovených výrobků, který je uveden v příloze č. 2 nařízení vlády č. 282/2013 Sb., v platném znění. :!:



mixi23
Příspěvky: 3

Příspěvek#238 » pát 9. dub 2021, 18:03

Může mi někdo říct jak je možné, že lidi z celní správy na Ruzyni (kam ty balíky ve většině případů směřují) neví co mají dle platné legislativy požadovat k bezproblémovému proclení ? No nic... Žádost o licenci už mám stejně sepsanou a budu to posílat na MPO. A pro jistotu si to nechám napsat černé na bílém od Generálního ředitelství celní správy a to vyjádření přiložím přímo k té zásilce.



mixi23
Příspěvky: 3

Příspěvek#239 » pon 19. dub 2021, 15:25

Zdravím Všechny - jen doplním k tomu co jsem tu psal ohledně dovozu hitorické zbraně kategorie D z USA. Snad to někomu pomůže. Mluvil jsem s vedoucím pracovníkem na MPO odbor licenční správy ohledě potřeby dovozní licence. Pán byl velice ochotny a celou problematiku mi vysvětlil (po konzultaci s Generálním ředitelství cel). Toto trvzení mi následně potvrdilo emailem i přímo Generální ředitelství cel - vice přímo v emailu níže.

Dobrý den, pane Mikso,

na základě dotazu, týkající ho se sdělení, zda dovážené zbraně - historické zbraně (kategorie „D“ dle zákona o zbraních a střelivu) podléhají při dovozu povinnosti předložit celním orgánům povolení ve smyslu zákona č. 228/2005 Sb., o kontrole obchodu s výrobky, jejichž držení se v České republice omezuje z bezpečnostních důvodů, v platném znění (dále jen „zákon“), Vám sdělujeme následující:

V případě, že zbraně budou splňovat definici neobchodního zboží dle článku 1 odst. 21 nařízení Komise v přenesené pravomoci EU č. 2015/2446 UCC DA, pak dle podle § 1 odst. 4. zákona není povinnost předkládat dovozní povolení ve smyslu zákona.

Pokud zbraně budou splňovat definici obchodního zboží a rovněž budou podléhat nařízení vlády č. 282/2013 Sb. o stanovení seznamu stanovených výrobků, podmínek, za nichž lze uskutečnit jejich dovoz nebo přepravu, o stanovení některých podmínek pro určené výrobky, za nichž lze uskutečnit jejich vývoz, a o stanovení náležitostí a vzorů žádostí o udělení povolení a povolení k vývozu, v platném znění, pak bude povinnost při celní řízení předložit povolení vydané Ministerstvem průmyslu a obchodu – Licenční správa dle zákona. Zde však platí podmínka, že zbraně musí být zařazeny v kapitole 93 celního sazebníku. V případě, že budou zbraně zařazeny podle celního sazebníku jako historické zbraně do čísla HS 9705 (jako sběratelský předmět) nebo do čísla HS 9706 (jako starožitnost starší 100 let) pak na tyto zbraně není nutné předložit povolení dle zákona.

V případě jakýchkoli dalších nejasností mě neváhejte dále kontaktovat.

S pozdravem,

nprap. Ivana Kurková

zástupce tiskové mluvčí

Generální ředitelství cel

Tel.: 261 331 931

MT: 724 603 610

E-mail: i.kurkova@cs.mfcr.cz.

Uživatelský avatar
DesertEagle
Příspěvky: 516

Příspěvek#240 » stř 17. lis 2021, 09:54

Ahoj, snad to nevadi v tomto vlákně, pokud ano, tak admin případně přesune. Potřeboval bych dovoz zbraně B z Bratislavy. Prodávající je firma. Dokumenty musí udajně kupujíci strana podavat na Policii SK osobně ? Pokud dovoz někdo vyřídí, prosím napsat do SZ.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti