Zvláštní právní předpis (kde mohu střílet)



gomio
Příspěvky: 25

Příspěvek#1 » pát 17. úno 2012, 11:42

Ahoj, úspěšně jsem udělal zbrojní průkaz a začínám se poohlížet po koupi nějaké zbraně. Mám dotaz, v zákoně o zbraních se píše, že krom střelnice a obrany, mohu střílet na místech dle zvláštního právního předpisu, nikde jsem tento předpis neviděl, kde tedy mohu střílet, mohu střílet třeba na zahradě či si zbraň vyzkoušet v lese? Samozřejmě za splnění toho že neohrozím třetí osobu ani majetek. (jde mi o to že znám pár držitelů ZP, kteří chodí střílet někam do lomu, střílí do terčů na zahradě, zkouší v lese co udělá kulka ve stromě atp) Díky za odpověď

Uživatelský avatar
Reyes
Příspěvky: 91
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#2 » pát 17. úno 2012, 12:07

Ne tohle nesmíš, tím zvláštním právním předpisem může být třeba zákon o myslivcích apod. kteří můžou za daných podmínek střílet i mimo střelnici i když nejde o KN/NO.
Rozhodně ne na zahradě, nebo v lese jen tak pro zábavu. V lese bys navíc porušoval lesní zákon tím že bys dělal kravál.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#3 » pát 17. úno 2012, 12:08

! NE ! střílet ze zbraní kategorie A,B,C a většiny D jenom na střelnici. Zvláštním právním předpisem se rozumí třeba zákon o myslivosti.

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#4 » sob 18. úno 2012, 16:36

gomio píše:jde mi o to že znám pár držitelů ZP, kteří chodí střílet někam do lomu, střílí do terčů na zahradě, zkouší v lese co udělá kulka ve stromě atp

Tak známé střelce upozorni, že jejich konání je nelegální a když se na ně přijde, budou mít oni průšvih a my střelci obecně špatnou vizitku, zejména pokud by se při tom nedejbože něco stalo.



gomio
Příspěvky: 25

Příspěvek#5 » sob 18. úno 2012, 17:43

Ahoj ještě jednou, tomu rozumím, zajímalo by mě ale, kde všude mohu střílet... v zákoně je uvedeno že"smí ze zbraně, kterou je oprávněn držet, střílet pouze v místech, kde je k tomu oprávněn podle zvláštního právního předpisu" zajímalo by mě jaká to jsou místa, je to jen střelnice? Na jakých místech jsem oprávněn střílet? je mi jasné že ať tak či tak, nesmím nikoho ohrozit ani majetek.

Uživatelský avatar
JiGSSaW
Příspěvky: 179

Příspěvek#6 » sob 18. úno 2012, 17:44

jen střelnice, případně v rámci nutné obrany krajní nouze a nakonec pokud máš C a lovecký lístek a nebo seš policajt tak ještě jinde.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#7 » sob 18. úno 2012, 17:54

Kdyby jsi byl oprávněn střílet zvláštním předpisem jinde než na střelnici, tak bys o tom určitě věděl, protože nevíš, tak se na tebe žádný zvláštní předpis nevztahuje a můžeš střílet jen na střelnici, případně z flobertky či vzduchovky doma v obyvaku.



gomio
Příspěvky: 25

Příspěvek#8 » sob 18. úno 2012, 19:09

To je zcela jistě jasné, mohu střílet na střelnici či na jiných místech dle zvláštního právního předpisu, např.pokud jsem myslivec tak v lese... Ale upřímně, nikdo nikdy zbraň nevyzkoušel doma na zahradě? Tím spíš pokud má domek někde "na samotě u lesa", kolem samý bezpečný prostor a dodržuje maximálně bezpečnost a nikoho a nic neohrozí??? Ruku na srdce, když má někdo na střelnici 30 km a bydlí na "konci světa",ruku do ohně nedám za to, že si na zahradě nevystřelí, vím, může to být přestupek a tím spíš když to bude někde na náměstí nebo vlakovém nádraží ale na takové zahradě, daleko od civilizace si upřímně myslím, že tento přestupek se bude těžko dokazovat, hluk-hážu petardy, nebo střílím z plynovky atp. jezdím často služebně do německa či jinde a tam za splnění bezpečnostních podmínek držitelé zbraně si střílejí na zahradě zcela běžně...

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1572

Příspěvek#9 » sob 18. úno 2012, 19:14

To se mi ani věřit neche - zrovna v Německu, kde i pod blbým táborákem musí mít plech a k tomu extra glejt ....

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#10 » sob 18. úno 2012, 19:23

Gomio, těžko od nás můžeš očekávat, že tu někdo bude tebe či kohokoli jiného nabádat k páchání přestupku či trestného činu (střelba na nepovoleném a nevhodném místě by totiž mohla spadat i pod obecné ohrožení).
Pokud si někdo střílí doma na zahradě, tak to je - dokud na to někdo nepřijde - jeho věc (a případný problém). My tě zde pouze upozorňujeme, že je takové konání protiprávní a potenciálně nebezpečné - ne každý laik je schopný odhadnout např. průraznost či dostřel střely, tj. nedojde mu, že střela z jeho zbraně může vážně zranit či způsobit jiné škody ještě stovky i tisíce metrů daleko.
Samozřejmě, že střelba na vhodném, avšak neschváleném, místě může být bezpečná, ale také nemusí (a ne každý má znalosti potřebné, aby to posoudil). V každém případě je to však porušení zákona o zbraních. Může následovat odebrání ZP, zbraní i další postihy.

Holt nejsme v Americe, kde má mnoho lidí za svým rančem ještě další desítky mil pusté pouště.

Btw, já jezdím na střelnici obvykle ještě o dost dál než 30 km. A upřímně, ne, zbraň doma na zahradě jsem si nikdy nevyzkoušel.



gomio
Příspěvky: 25

Příspěvek#11 » sob 18. úno 2012, 19:53

Ano, samozřejmě to vím, nechci páchat přestupky a nehodlám střílet kdekoliv, jen mě zajímala tato problematiky z hlediska nováčka v "klubu" držitelů ZP a milovníka zbraní. Samozřejmě mě láká (a asi určitě nejsem sám) vyzkoušet si zbraň, zjistit jestli prostřelí X cm hrubou desku atp. Zákony znám a vím co mohu a co nemohu. Nerad bych odevzdával ZP kvůli něčemu takovému.



TripleTap
Příspěvky: 62

Příspěvek#12 » sob 18. úno 2012, 19:56

Radsi bych si to vyzkousel na strelnici nez na dvorku, kde to muze prolitnout, odrazit se a kdovi co jeste...

Uživatelský avatar
Prying
Příspěvky: 78

Příspěvek#13 » sob 18. úno 2012, 20:07

Zhruba před 9 roky jsem byl na jedné pronajaté chalupě. Rano nás vzbudily rány a tak koukám co tam maj za místní folklór. A za chalupou to chlapi, kteří podle klobouků vypadali na myslivce, prali do plechovek. Na zemi pak zbyla hromada 9mm lugerek.



Choze
Příspěvky: 403

Příspěvek#14 » pon 20. úno 2012, 13:47

Jen pochybuju že ti na střelnici dovolí rozstřílet melouny a vypálit pár kulek do Coca coly... na jednu stranu tyhle otázky chápu a na druhou stranu chápu proč se nesmí střílet kde tě napadne.



TripleTap
Příspěvky: 62

Příspěvek#15 » pon 20. úno 2012, 13:56

Jsou i strelnice (vim o jedne), kde si zaplatis "vstup" radove par stovek na rok, dostanes klice a muzes si tam chodit vicemene kdy chces a delat co chces (samozrejme v ramci nejakych mezi) - takze kdyz tam rozstrilis par plechovek a pak po sobe uklidis, nemyslim si ze by ti za to nekdo hlavu trhal.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 hostů