Evropský zbrojní průkaz



stiburek
Příspěvky: 3

Příspěvek#91 » úte 26. úno 2013, 10:33

Zdravim kolegove strelci,


Nejaky patek jiz mam ZP sk.E a zbran CZ vz.75 Co se "normalniho" pouzivani zbrane u nas v CR tyce, je mi vse jasne, zakon ovladam dobre, nicmene potreboval bych poradit s problmem...

Zbran mam prakticky stale u sebe, nekdy dokonce i kdyz jdu na WC ale tuto manii a lasku ke zbranim mame asi vsichni :) doufam ze nikdy ve vlastni obrane strilet nikdy nebud muset ale zbrane mam rad a tak jaknekdo se nehne bez mobilu, tak ja bez pistole a zde je trosku muj problem... Bdlim totiz de facto na same hranici z polskem a stava se mi, ze kolikrat na prochazce si nevsimnu ze uz jsem "davno" v polsku (hranice prochazi lesem a je prakticky neviditelna) vsimnu si toho treba az kdyz prichazim k nejake vesnici a vidim ze "neni nase", druha vec je to, ze jedu autem, a mam zamer skocit si par km za hranici do polska nakoupit, a nechce se mi zajizdet domu, zamknout zbran do trezorku a pak jet teprve do polska na nakupy, otravuje me to, nevite nekdo, jak je to z nosenim (pouzivanim) LEGALNE v zahranici (v mem pripade v polsku?) Vystaci mi evropsky ZP? Nebo nekde jsem cetl ze to je k nicemu, ze je potrebne papir- lejstro, povoleni konzulatu dane zeme, atp. Poradi mi nekdo? Nerad bych aby me v polsku chytili ozbrojeneho nebo tak, klikrat to risknu, protoze- priznejme si, kolikrat nas nekdy kontroluje policie a k tomu prohledava???Ale i tak mam v tom polsku strach a citim se tam velmi nejiste a hledam nejkrasi cestu k nam. V mem okoli je par drzitelu ZP a maji vice mene ten samy problem a taky mi neumeli poradit a fundovana odpoved by pomohla nejen me ale i jim...

Asi je mi jasne, ze odpoved bude- nemas absolutne zadnou sanci tam zbran nosit legalne a nechod tam s ni, smrdi to prusvihem, ale budu doufat ze prijdou i jine, povzbudivejsi odpovedi. A pak jeste jedna vec, doufam ze se to nikdy nestane al co kdyz me tam chyti? je mi jasne ze daleko, ve Varsave bych to asi tezko ukecal, ale kdyz me chyti par set metru za hranici a reknu ze u nas mam zbran lagalne a ze jsem se proste ztratil??? Diky za dpovedi. Nekde, dokonce myslim ze zde, jsem cetl, ze nekdo si klidne jezdi na cesky ZP do nemecka, zbran ma v aute, kolikrat ho zastavovala bezna kontrola a nikdy zadny problem, onen dotycny ma pry pripraveny na pripad nalezeni, udiveny oblicej a pohadku o tom, ze pred odjezdem do nemecka ji zapomel dat domu atp. Zajimal by me nazor daleko zkusenejsich strelcu nz jsem ja a moji kolegove z okoli...

Uživatelský avatar
ataman
Příspěvky: 29

Příspěvek#92 » úte 26. úno 2013, 14:17

Kdysi jsem se o tuhle problematiku zajímal, dokonce jsem si chtěl požádat o tzv. evropský zbrojní průkaz, ale když jsem zjistil, že je to naprosto zbytečná investice, protože ho nerespektují ani Slováci, nechal jsem to být. Nejjednodušší rada je řídit se legislativou dané země kam chceš se zbraní vycestovat. Informace by ti mělo dát každé konkrétní velvyslanectví, nebo konzulát. Pokud hodláš jít s kůží na trh a risknout náhodné oddhalení, obávám se, že pokud by k němu došlo, bude jedno zda je to ve Varšavě, Berlíně, nebo pár set metrů za hranicí a žádná výmluva ti nepomůže. Německá, polská, rakouská ale dnes už i slovenská policie nejsou zdaleka tak benevolentní jako ta naše a s cizinci se rozhodně moc nepářou. v době ještě nedávno minulé (možná ještě dnes) byly v německy hovořících zemích u Čecha problémem už jen montérky v autě. Co by asi dělali tamní orgány kvůli zbrani. Taky by se ti mohlo stát, že bys o svého mazlíčka přišel a to by byl v dané chvíli asi ten nejmenší problém.



frantisekkozisek
Příspěvky: 320

Příspěvek#93 » úte 26. úno 2013, 14:35

S těma němcema souhlasím. Kámoše tam namátkově kontrolovali, našli u něj kapesní nůž, ten mu zabavili a ještě dostal mastnou pokutu. No a poláci, to jsou taky ku*vy.

Uživatelský avatar
amoníci
Příspěvky: 45

Příspěvek#94 » úte 26. úno 2013, 15:44

Z doslechu mám info (nemůžu potvrdit osobně), že kolega jel v Německu autě s kamarádem, který si nechal povalovat po autě náboje, mačetu a podobné věcičky (maniak na přežití). Při náhodné silniční kontrole si toho Němci všimli (mačeta koukala z příhrádky ve dveřích) a bylo zle. Mazali na strážnici oba k výslechu, vůbec nikoho nezajímalo, že kolega o tom neměl tušení. Prostě v tom autě seděl, tak byl "spoluviník". Tlumočnice mu pak řekla, že bylo štěstí, že sebou neměl i zbraň neb to by byl flastr natvrdo pro oba. Tahle po autě dohledali "jen" asi stovku volně se povalujících nábojů do všeho možného.
Nemohu potvrdit, zda je to pravda, nicméně kolega nemá ve zvyku přehánět a vyprávěl to s lehkým děsem v očích i po nějaké době.

Uživatelský avatar
jomekabi
Příspěvky: 937

Příspěvek#95 » čtv 28. úno 2013, 23:21

stiburek: Odpoved je jednoducha: zbran v zahranici nosit nemuzes. EZP je pouze pro pripad, ze jsi pozvan na streleckou soutez, nebo na hon. Pak u sebe muzes mit zbran, zapsanou v EZP, ovsem pouze v rezimu drzeni. Zaroven se musis prokazat pozvankou na dotycnou akci.



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#96 » pát 1. bře 2013, 07:12

Je to docela jinak. EZP je vcelku k ničemu. To je pravda. Náš zákon nikde neříká nic o pozvánkách, ani o režimu držení, ani že bys nesměl v zahraničí zbraň nosit. Zákon jasně říká, že je nutné se řídit zákony dané země. A je to jiné třeba v Polsku, jiné v Německu a jiné v Rakousku. Tedy... jestli chceš někam se zbraní, dej dotaz na příslušné= zastupitelství, jestli to jde a jak případně na to. Někde je tu i vlákno, kde se o tom už psalo a něco se zjistilo.

viewtopic.php?f=57&t=2119&hilit=ezp

Uživatelský avatar
ataman
Příspěvky: 29

Příspěvek#97 » sob 2. bře 2013, 00:46

http://www.mvcr.cz/clanek/aktualni-upoz ... 09NQ%3D%3D
Jaké zbraně nesmíte v Německu převážet? Orientační přehled zakázaných zbraní včetně fotogalerie
V Německu platí velmi přísná pravidla pro držení a převoz zbraní. Kromě střelných zbraní je regulován i převoz některých dalších předmětů považovaných jako zbraně, jejichž převoz je v ČR povolen. Před cestou do Německa je proto dobré se seznámit s přesnými pravidly pro převoz zbraní a vyhnout se tak pokutám. Detailní informace obsahuje § 42 německého zákona o zbraních (tzv. Waffengesetz - WaffG).

Konkrétně je zakázán převoz sečných a bodných zbraní, jednoručních nožů a nožů s pevnou čepelí delší 12 cm a jejich použití mimo oblast domácnosti. Tento zákaz neplatí, když je nůž transportován v uzamčeném kufru či jiném uzamčeném pouzdru nebo když pro jeho dovoz existuje oprávněný zájem. Oprávněný zájem existuje tehdy, když jsou předměty dováženy v souvislosti s výkonem povolání, s dodržováním tradic, se sportem nebo slouží všeobecně uznávanému účelu.

Pozor! V případě vystřelovacích nožů jsou zakázány nože s čepelí delší než 8,5 cm. Pokud německá policie odhalí držení takového nože, hrozí vám pokuta – dle zkušenosti českého občana z kontroly provedené 1. 3. 2010 ve výši 100 EUR.

I zkušenosti dalších občanů dokazují nulovou toleranci německých policistů při zjištění porušení zákona o zbraních a časté provádění kontrol zaměřených na kontrolu plnění pravidel tohoto zákona.

Uživatelský avatar
beaver
Příspěvky: 51

Příspěvek#98 » sob 2. bře 2013, 00:58

Přísnost úřadů/policistů v Německu bych si tipnul - viz nadmíru důkladné silniční kontroly českých řidičů v nedávné minulosti....

Uživatelský avatar
amoníci
Příspěvky: 45

Příspěvek#99 » sob 2. bře 2013, 09:19

Tak to co píše ataman objasňuje to, proč tak řádili, když ve dveřích auta uviděli tu mačetu, jaxem psal

Uživatelský avatar
Albert
Příspěvky: 1011

Příspěvek#100 » sob 2. bře 2013, 09:52

Kdysi byl článek ve střelecké revue o nošení nožů v zahraničí. U nás nikdy zákon nijak neupravoval nošení nožů, v ČR jsou nože považovány víceméně za předmět denní potřeby a nějaký ten ,,houbařík,, nosí v kapse kde kdo. K mému překvapení bylo v článku uvedeno jak je nošení nožů upraveno v zahraničí. V ČR jsou tyto zákony velmi benevolentní, kdekoliv jinde je nošení nožů velmi regulováno. Buď jsou stanoveny velikosti nožů, některé typy jsou úplně zakázány, nebo je stanoveno že nože musí být v zavazadle apod.
Co se týká palných zbraní, platí co psal jomekabi výše. Ale ať už máte EZP, pozvánku a všechny potřebné doklady k vývozu zbraně, tak v žádné cizí zemi vás to NEOPRAVŇUJE ZBRAŇ V ZAHRANIČÍ NOSIT !!!

Uživatelský avatar
Kalič
Příspěvky: 304

Příspěvek#101 » sob 2. bře 2013, 16:28

Odkaz z fóra na střelectví:

http://sorudo.cz/cs/blog/recenze/cestovani

Jasné a přehledné.

Uživatelský avatar
jomekabi
Příspěvky: 937

Příspěvek#102 » sob 2. bře 2013, 20:43

Carloss píše:Je to docela jinak. EZP je vcelku k ničemu. To je pravda. Náš zákon nikde neříká nic o pozvánkách, ani o režimu držení, ani že bys nesměl v zahraničí zbraň nosit. Zákon jasně říká, že je nutné se řídit zákony dané země. A je to jiné třeba v Polsku, jiné v Německu a jiné v Rakousku. Tedy... jestli chceš někam se zbraní, dej dotaz na příslušné= zastupitelství, jestli to jde a jak případně na to. Někde je tu i vlákno, kde se o tom už psalo a něco se zjistilo.

viewtopic.php?f=57&t=2119&hilit=ezp

Jo, asi mas pravdu. Tak jak jsem to popsal ja, platilo v Nemecku i Rakousku, ale tak asi pred 10 lety. Uz dlouho jsem v zahranici se zbrani nebyl a asi hodne se od te doby zmenilo.

Na portale verejne spravy stoji: "Před cestou do jednotlivých členských států Evropské unie se zbraní a střelivem na základě evropského zbrojního pasu je třeba se předem informovat o podmínkách vstupu s tímto dokladem a se zbraněmi a střelivem na území daného členského státu. Informace mohou poskytnout zejména zastupitelské úřady jednotlivých členských států Evropské unie."

Co se tyce noseni v cizine, tak i kdyz NAS zakon o tom nic nerika (jak by taky mohl?), tak je to tak, jak jsem napsal: i kdybys mel deset EZP, pokud nemas odpovidajici ZP dane zeme, nosit tam nemuzes. V EU neni zeme, ktera by to povolila. Coz je v zasade odpoved na puvodni dotaz.

Uživatelský avatar
Mobster
Příspěvky: 637

Příspěvek#103 » ned 7. črc 2013, 23:50

Naivně jsem si myslel, že ČR má jedny z nejpřísnějších zákonů o zbraních, nejen v Evropě, ale i ve světě, a ono je to úplně jinak. Docela se divím. Zrovna třeba v případě Německa mě to překvapuje.

Co se týče nošení zbraně, kolik z vás, kdo zbraň nosíte, jste ji už použili pro účely sebeobrany? Ptám se čistě proto, že mě to zajímá. Spíš si myslím (možná mylně), že lidi, co beze zbraně opravdu nevystrčí nos z baráku, se něčeho pořádně bojí. Rozhodně ale, a to zdůrazňuji, nemám proti nošení zbraně řádnými občany vůbec nic. Taky jednou hodlám nosit zbraň. Jen nevím, jestli bych ji s sebou opravdu nutně musel tahat i do zahraničí. Je to ale jen můj názor.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#104 » pon 8. črc 2013, 00:02

Copak to má společného s EZP?



vladimeer
Příspěvky: 13

Příspěvek#105 » čtv 9. led 2014, 12:01

§ 49
Evropský zbrojní pas
(1) Evropský zbrojní pas je veřejná listina, která jeho držitele opravňuje při cestách do jiných členských států vézt s sebou zbraň v něm zapsanou a střelivo do této zbraně v množství odpovídajícím účelu použití, pokud členský stát, do kterého nebo přes který cestuje, udělil
povolení k cestě s touto zbraní.
Vzor evropského zbrojního pasu stanoví prováděcí právní
předpis.


Neuvažuji teď cestu na sportovní akci nebo hon, kde se to řídí bodem 2 stejného paragrafu (na pozvání). Zajímalo by mě, zda Slovensko nebo Polsko (či jiné sousední země) už někomu někdy udělilo povolení k cestě se zbraní? Na některém foru se tohle už diskutovalo, nicméně nic jednozančného tam po mnoha a mnoha dohadech nezaznělo, snad jen jeden člověk psal, že Polské velvyslanectví takové povolení bez problémů vystavilo. Za účel cesty pak bylo obecné vyjetí do Polska kdykoliv (ne tedy jen na nějakou konkrétní akci) - a důvod držení zbraně - osobní ochrana.
Šlo by například o řidiče MKD - se blbě "nosí" v práci, když vás sem tam dispečer pošle přes čáru. Ale jsou i jiné případy, dovolená a pod.
Když už jsme v té Unii...

Vaše zkušenosti? Děkuji.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů