Pár hloupých dotazů od začátečníka



Adam
Příspěvky: 142

Příspěvek#1 » sob 8. srp 2009, 20:44

Ahoj, rád bych si udělal ZP a mám pár hloupých dotazů. Sice se nejedná vysloveně o off-topic příspěvky, nicméně na druhou stranu budou mé otázky většině z Vás připadat hloupé, a tak jsem se přeci jen rozhodl zařadit je do této kategorie. Každopádně si chci udělat ZP skupiny E a také uvažuji o skupině D a od toho se odvíjí můj první dotaz: myslíte si, že je možné naučit se střílet na 15 metrů den před zkouškou a že je možné naučit se rozborku a sborku (tedy komplet praktickou část zkoušky) taktéž den před zkouškou za předpokladu, že jsem nikdy nedržel v ruce zbraň? Na střelnici, kde si dělám ZP se totiž dělá přípravný kurz zásadně den před zkouškou, nikdy dříve. Bylo mi řečeno, že se to vždy zatím naučil každý, i ženské a že se tedy nemám čeho bát. Toto mi řekl správce střelnice. Zároveň mi ale také napsal jeden kluk, který dělal nedávno zkoušky (na jiné střelnici a v jiném kraji ČR) že trefit terč na 15 metrů z pistole je poměrně složité. Další dotaz: v testech se píše, že držitel ZP skupiny D chodí na prohlídky k lékaři, který poskytuje závodní péči zaměstnancům zaměnstavatele, pod kterým dotyčný zaměstnanec pracuje. Z toho vyplývá (aspoň já jsem to tak pochopil) že skupinu D si může udělat jenom někdo, kdo už je někde zaměstnaný a pro tuto práci bude potřebovat ZP. Pokud jsem ale například OSVČ, tak si skupinu D udělat nemůžu, protože nemám závodního lékaře, ale pouze svého preventivního. Další dotaz: v testech se píše, že zbraň smí nosit viditelně pouze policisté a zaměstnanci ČNB při plnění úkolů. Jak je možné, že zaměstnanci různých soukromých bezpečnostních agentur, které mají na starosti převoz různých cenných papírů a hotovosti, nosí viditelně zbraně? To porušují zákon? Další dotaz: na těchto stránkách se píše, že kdo žádá o skupinu D a E tak střílí pouze z pistole. Jak je možné, že jeden známý, který si dělal skupinu E musel střílet i z malorážky? A poslední otázka: pokud jsem to s tím ZP skupiny D špatně pochopil a může si jej udělat i člověk, který momentálně není nikde zaměstnám či je OSVČ a nemá tak závodního lékaře ale pouze normálního, tak pro něj také platí ty prohlídky jednou za 2,5 roku a nebo tyhle prohlídky platí pouze tehdy, pokud pracuje tam, kde skupinu D skutečně potřebuje? Já mám známého a ten má skupinu D ale nepracuje nikde kde ZP potřebuje (pracuje momentálně jako řidič kamionu) a říkal mi, že na prohlídky chodí jenom jednou za 5 let. Je to možné? Předem díky za odpovědi.

Uživatelský avatar
Missak
Příspěvky: 459

Příspěvek#2 » sob 8. srp 2009, 21:31

Ahoj, pokusím se na něco lehce odpovědět.
1) proč se učit střílet a rozebírat zbrň den před zkouškou? Nevím odkud jsi, ale snad na všech střelnicích si můžeš pod dozorem instruktora zastřílet i bez ZP. nebo se domluvit s někým, kdo ZP má a jít na střelnici s ním. totéž i s rozborkou. dá se to probrat předem, třeba i na jiné zbrani nebo zprostě zvolit jinou střelnici s lepším přístupem.
2) nedělat jen E, ale i B případně i A.
3) D pokud nepočítáš, že by jsi ho potřeboval, bych považoval za zbytečné, ale proč ne. nikdy nevíš, kdy se bude hodit. můžeš si jej udělat i když to nemáš jako povolání a nemáš závodního lékaře. stačí obvodní.
4) ano s D budeš muset každého 2,5 roku dávat na PČR od lékaře potvrzení o způsobilosti, jinak je to přestupek. na toho známého asi ještě nepřišli.
5) ne bezpečnostní agentury nesmí nosit zbraň viditelně. dle starého zákona, mohli nosit dlouhé, teď už ani ty ne. pokud takto nosí, je to přestupek. nělkteří to zkoušeli řešit přímo se změstnavateli jako upozornění, ale nějak to nepomáhá. jinak pokud jdou kluci s penězi nebo pro ně, tak to vem čert, musí být připraveni (to je jen můj názor), ale pokud si jdou s krochnou venku a se svačinou v ruce, je to jen frajeřina. takže pokud budeš mít D nesmíš nosit viditelně.
6) mám jen E a dlohou jsem na zkouškách nestřílel, ale na druhou stranu na E můžeš mít i dlouhou (Bčkovou či Cčkovou), tak proč ne.

když napíšeš i odkud jsi, třeba se najde někdo z okolí, kdo ti v začátku rád pomůže, půjde s tebou na střelnici, nechá tě střelit, ať víš, jaké to je a jak se terč dá nebo nedá trefit.
snad ti to alespoň trochu pomůže, nějak mi to už nemyslí
;)

Uživatelský avatar
bobr
moderátor
Příspěvky: 567
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#3 » sob 8. srp 2009, 21:37

lékař pokud nemáš závodního stačí tvůj obvodák (praktický). Missak už Ti v podstatě komplet odpověděl

protože "D" je vlastně ta nejsložitější skupina na počet bodů v testu a na nastřílení doporučuji rovnou udělat i skupiny B+A důvody viz zde :

viewtopic.php?f=57&t=128

doporučuji přečíst celé audi a zvážit přednesená fakta


skupinu C pokud nejsi myslivec a ani o tom neuvažuješ pokládám za zbytečné, protože i když na ni uděláš zkoušky a do roka ode dne podání žádosti o ZP nejsi schopen doložit že vlastníš lovecký lístek tak ti propadá tato skupina amusel by jsi v si o ni případně ZP prodloužit kalsickou zkouškou pro rozšíření

Uživatelský avatar
jomekabi
Příspěvky: 937

Příspěvek#4 » sob 8. srp 2009, 23:31

Tvoje otazky nejsou vubec hloupe, jiste se honi hlavou mnoha zacatecnikum. Nikdo z nas nebyl o nic chytrejsi, kdyz jsme zacinali.

Missak odpovedel celkem vycerpavajicne. Jenom bych dodal, ze ucit se vse na posledni den mi nepripada moudre. Ono to je jako se vsemi zkouskami: Naucis-li se neco honem narychlo pred zkouskou, zkouskou mozna prolezes, ale moc dlouho si to nezapamatujes. Navic strileni neni jen o povrchni znalosti, ale o nabyti spravnych navyku, podobne jako pri rizeni auta. Takze, jak jiz rekl Missak, napis odkud jsi, treba Ti nekdo poda pomocnou ruku. Je v zajmu vsech nas strelcu, aby novacci nebyli nebezpecni sami sobe a svemu okoli.



Adam
Příspěvky: 142

Příspěvek#5 » ned 9. srp 2009, 08:42

Díky všem za odpovědi a snahu pomoci. Jak už jsem psal, jde mi hlavně o skupinu E a taky jsem uvažoval o skupině D když už si to dělám, abych měl pak třeba větší možnosti uplatnění na trhu práce. Pokud to je ale takhle s těmi prohlídkami, tak se na to asi vykašlu, protože by mně nebavilo chodit takhle často k doktorovi. Já jsem ale myslel, že když má někdo ZP skupiny D, tak mu jej vydají s platností na 2,5 roku a že si pak musí s potvrzením od lékaře zažádat o nový. Tak pak nechápu obrat "na toho známého asi ještě nepřišli" - vždyť pokud by tam měl uvedenou platnost na 2,5 roku, tak by o tom snad věděl ne? Ale on mi říkal, že na ZP má napsáno platnost na 5 let. Každopádně se na teda vykašlu. Nechápu pak ale, jaký je rozdíl mezi D a E, když to musím nosit skrytě. To pak můžu chodit do práce kde zbraň potřebuju i se skupinou E, žádný zákon přeci nezakazuje nosit zbraň v pracovní době. Pokud tedy budu dělat E, tak budu střílet už jen na 10 metrů a to snad zvládnu, i když jsem začátečník :) Taktéž jsem četl ty argumenty proč si udělat A, B a já na tom nic výhodného nevidím. Proč bych měl potřebu si kupovat náboje do jiné zbraně, než kterou mám? Je mi blbé tady psát o jakou střelnici se jedná (resp. kde budu dělat zkoušky) protože to tady odtamtud bude možná někdo číst a zbytečně bych si tam udělal zlou krev. Ten správce střelnice mě ale vážně ubezpečoval, že ta zkouška vůbec není o praktické části, ale výhradně o testech. Z praktické části naposledy vyhodili někoho prý před dvěma lety, z testů ale prý občas vylítne i půlka lidí :( a z toho vyplývá můj další dotaz: stačí se jenom nabiflovat testy a zároveň ale nevědět, o čem mluvím? Já mám obrovskou výhodou v tom, že mám schopnost se učit věci zpaměti, ale zároveň to co se naučím neumím logicky vysvětlit. V pohodě se naučím, že např. "samočinné zbraně jsou zbraně zařazené mezi zbraně kategorie A" ale vůbec nevím co to znamená. Takže já se nebojím, že bych testy nenapsal na plný počet, ale pokud po mě bude někdo něco chtít "navrch" vysvětlit či tak, tak to už bude horší.... Jinak ano, na můj dotaz mi správce střelnice řekl, že si můžu zastřílet i dříve než den před zkouškou v přípravném kurzu, ale že si budu muset sehnat a zaplatit instruktora atd., a že by mně to vyšlo na bůhví kolik. A nikoho, kdo by měl ZP a vlastní zbraň bohužel neznám. Mám jenom známého myslivce a střílet z kulovnice mi u skupiny E asi bude na nic. Jinak ten přípravný kurz je den před zkouškou a stojí 1.200,- Kč a trvá 2 hodiny a měl bych se tam naučit rozborku, sborku a střelbu + zásady bezpečné manipulace. V ceně je pak zahrnuta i zkouška, zapůjčení zbraně, chráničů sluchu, zraku atd. A prý se to naučili i holky, které zbraň také drželi poprvé den před zkouškou.

Uživatelský avatar
bobr
moderátor
Příspěvky: 567
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#6 » ned 9. srp 2009, 08:52

argumenty a podněty jsme Ti poskytli, finálové rozhodnutí bude stejně jenom na Tobě.

Ovšem zkoušky praktikují teda na té střelnici opravdu velice zajímavým přístupem :(

Uživatelský avatar
Missak
Příspěvky: 459

Příspěvek#7 » ned 9. srp 2009, 09:14

k tomu D - platnost ZP je 5 let, to je pravda. ale kdyby ten tvůj známý znal zákon, tak by věděl, že je ze zákona povinen do 2(?) měsíců po uplynutí 2,5 roku donést na PČR potvrzení od doktora. Až si toho někdo všimne (což se zatím asi nestalo), tak o D asi přijde.

zapaltit instruktora nemusí být tak drahé, zase záleží na střelnici. většinou někde je to třeba 100 kč/30 min, což ti zase na začátek stačí, k tomu instruktáž o zbrani. stejně potom za střílení dáš daleko více peněz a než vyletět od praktických a dělat ZP znovu, tak to není zase tak velká investice. ale opravdu jde o přístup střelnice a zkušebních komisařů. třeba je to u vás pohoda, jen bych měl obavy se sejít na nějaké střelnici s některýma "rychlokvaškama" od takových zkoušek. :evil:



Adam
Příspěvky: 142

Příspěvek#8 » ned 9. srp 2009, 10:44

S tím D budete mít asi tedy pravdu. Já tomu známému tedy napíšu e-mail, že pokud od vydání D neutekla ještě zmíněná lhůta, tak ať rychle zajde k lékaři a pak na PČR, jinak o to přijde. Jinak ještě k těm testům: bude mi stačit se našrotit všechny správné odpovědi ale zároveň to neumět logicky vysvětlit? Mě nedělá problém se to naučit zpaměti a zakřížkovat správné odpovědi, ale pokud se mě pak komisař zeptá, proč je zrovna tahle odpověd správná, tak to už bude problém. Ale tak snad to bude jako v autoškole, kde stačí napsat test a dál se už na nic nikdo ptát nebude. Jinak z té přípravy taky nejsem moc nadšený a opravdu se jedná o "rychlokvašku" ale tahle střelnice je od mého bydliště necelých 10 km, na další bych musel jet 60 km. Ale zase si říkám, že když to zvládnou den před zkouškou holky, tak bych měl taky (pokud ten správce nekecal). Právě proto jsem se Vás ptal na názor, zda je podle Vás možné se to den předem během dvouhodinové přípravy naučit.

Uživatelský avatar
Missak
Příspěvky: 459

Příspěvek#9 » ned 9. srp 2009, 12:26

no mě se nikdo na vysvělení jednotlivých otázek přímo neptal, což neznamená, že by se tě na něco z toho nemohl zeptat při praktických zkouškách. pokud jsi schopný se testy našrotit tak, aby jsi znal správnou odpověď i když jsou všechny tři možnosti podobné (tak jako v utoškole) a záleží na slovíčku, tak by jsi projít měl. lepší je však to pochopit, proč je tomu právě tak.
větší problém bych viděl právě v té praktické. to že by jsi náhodou netrefil terč (budeš na to mít dost času, ale nervozita umí své) je vedlejší (no sice neuděláš zkoušku, ale to není tak zlé), když nebudeš umět rozebrat zbraň je podobné. Horší na tom je, že se pořádně nenaučíš BEZPEČNÉ ZACHÁZENÍ se zbraní, což může být prů..r (za to se letí od zkoušek taky), ale hlavně potom můžeš ohrozit někoho na střelnici, když už tam půjdeš sám s papírama.
To že niko se ZP ve svém okolí neznáš, neznamená, že tam nikdo není (nebo kdo jezdí na stejnou střelnici). většina střelců, co jsou na tomto i jiných forech, jsou velmi ochotní komukoliv poradit a pomoci, je-li to jen trochu možné. na jedno foru je dokonce založeno vlákno na to, kam střelci píšou, odkud jsou, aby je v případě potřeby mohl nováček něbo někdo, kdo potřebuje pomoci, kontaktovat. jde totiž i o ně, protože se potom můžou s nějakou nedoučenou rychlokvaškou sejít na střelnici (to není proti tobě, to je všeobecně a je spousta dloholetých držitelů ZP, a to i "profesionálové" u kterých je lepší ze střelnice raději odejít) a navíc průšvih těchto lidí, průšvihem nás všech, jelikož se na nás společnost (hlavně díky médiím) nedívá moc vstřícně (díky neznalosti a zmanipulovanosti).

Uživatelský avatar
jomekabi
Příspěvky: 937

Příspěvek#10 » ned 9. srp 2009, 13:14

Adam píše: ..... Právě proto jsem se Vás ptal na názor, zda je podle Vás možné se to den předem během dvouhodinové přípravy naučit.


Ano, vsichni jsme pochopili, na co ses ptal. Z nasich odpovedi take jasne vyplyva, ze mozne je vsechno, ale to neznamena, ze to je spravne. A nabiflovat se neco, aniz bych tomu rozumel, k tomu se radsi ani vyjadrovat nebudu.

Jak se zachovas, to uz je samozrejme jenom na Tobe. ;)



Adam
Příspěvky: 142

Příspěvek#11 » ned 9. srp 2009, 13:58

jomekabi píše:
Adam píše: ..... Právě proto jsem se Vás ptal na názor, zda je podle Vás možné se to den předem během dvouhodinové přípravy naučit.


Ano, vsichni jsme pochopili, na co ses ptal. Z nasich odpovedi take jasne vyplyva, ze mozne je vsechno, ale to neznamena, ze to je spravne. A nabiflovat se neco, aniz bych tomu rozumel, k tomu se radsi ani vyjadrovat nebudu.

Jak se zachovas, to uz je samozrejme jenom na Tobe. ;)


A co bys mi teda doporučil? Já si celkově myslím, že 90% těch otázek jsou stejně zbytečnosti. K čemu mi bude vědět, že sklo v krámě se zbraněma musí mít fólii s odolností 250J ? Pro člověka, co si chce jít jednou za půl roku zastřílet na střelnici (tedy pro mě) má tahle informace cenu zlata...



Adam
Příspěvky: 142

Příspěvek#12 » ned 9. srp 2009, 14:04

Missak píše: Horší na tom je, že se pořádně nenaučíš BEZPEČNÉ ZACHÁZENÍ se zbraní, což může být prů..r (za to se letí od zkoušek taky), ale hlavně potom můžeš ohrozit někoho na střelnici, když už tam půjdeš sám s papírama.
"profesionálové" u kterých je lepší ze střelnice raději odejít) a navíc průšvih těchto lidí, průšvihem nás všech, jelikož se na nás společnost (hlavně díky médiím) nedívá moc vstřícně (díky neznalosti a zmanipulovanosti).


Předem se omlouvám, že budu se svým dotazem opět za blbce, ale nedá mi to... Co je tak složitého na BEZPEČNÉM ZACHÁZENÍ? Podle toho co jsem si tady přečetl nesmím na nikoho mířit (ale tak to je snad jasné, tohle pochopí i idiot). Když mi někdo řekne "Támhle je bezpečný směr" tak tam prostě budu celou dobu mířit. Nebo je těžké mířit pistolí stále na jedno místo? A před rozborkou se podívat, jestli v komoře není náboj, aspoň tak jsem to pochopil. Tohle si myslím, že by se průměrně inteligentní člověk (za kterého se považuji) měl být schopný za chvíli naučit. Ale je možné, že se teď mýlím a při zkouškách na to doplatím. Já jenom čerpám z toho, co mi říkal správce střelnice, za kterým jsem se šel optat na přípravný kurz a ten mi řekl, že bych musel být analfabet, abych se za dvě hodiny tohle nenaučil...

Uživatelský avatar
bobr
moderátor
Příspěvky: 567
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#13 » ned 9. srp 2009, 14:20

někde zde již ten příměr uváděl - se zbraněma je to podobné jako s autem . To že má někdo řidičák z něj ještě nedělá ŘIDIČE. Sám asi víš, že i na silnici jsou lidé kterým je lepší se opravdu velkým obloukem vyhnout - a je jedno kolik mu je let, kolik má naježděno a jaký má auto.



Adam
Příspěvky: 142

Příspěvek#14 » ned 9. srp 2009, 15:53

Ano, s tím řidičákem máš pravdu. Neznamená, že když má někdo řidičák, že je opravdový řidič. Tenhle příměr ale platí ve všem - neznamená, že když má někdo papíry na cokoliv, že v tom daném oboru musí být jedničkou, nicméně tím, že ty papíry získal projevil alespoň základní znalosti v daném oboru, které jsou pro vydání dokladu nezbytné. Já mám mimo jiné svářečský průkaz (ještě z dob, kdy jsem chodil na učňák) a jako svářeč jsem vždy stál za hov**. Nikde jsem ale taky nepsal, že chci být nějakým střelcem a ani neplánuju pravidelně chodit na střelnici. Chci se naučit jenom minimum nezbytné pro vydání ZP (tedy testy, naučit se rozebrat a složit pistoli a trefit z 10 metrů půlmetrový terč aspoň čtyřmi zásahy z pěti výstřelů) abych mohl pak mít pistoli k ochraně života, zdraví a majetku.



Ares
Příspěvky: 146
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#15 » ned 9. srp 2009, 15:59

Já bych to řekl asi takhle. Na bezpečné manipulaci nic složitého není. Je to soubor velmi snadno zapamatovatelných pouček a pravidel. Ale ve chvíli, kdy nad tím přestaneš přemýšlet a začneš to dělat automaticky s tím, že to máš v malíčku, tak máš nakročeno na pořádný průser a spousta lidí už se o tom přesvědčila. Když jenom sádrovali, tak to měli ještě z prdele kliku

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: TomVelik a 89 hostů