Nutná obrana resp.KN proti psovi



jjoozziinn
Příspěvky: 172

Příspěvek#16 » ned 10. lis 2013, 13:22

Dělal jsem v jedné nejmenované bezpečnostní agentuře a ráno po 7 hodině jsme jeli na poplach objektu. Brali jsme to za rutinu. V podstatě v tento čas to bylo vždy špatné kódování. Ani tentokrát tomu nebylo jinak. Šli jsme s kolegou dovnitř, když řekl " nemám vysílačku ,skočím do auta" a šel ven. Vtom jsem jsem uslyšel několik výstřelů. Vytáhl zbraň v kleku došel co nejrychleji ke dveřím a v rámci možností krytí je otevřel. Venku jsem uviděl ležet zastřeleného německého ovčáka. A partáka jak zandává bouchačku.´Majitel si uvědomil, že neodkódoval. Přijel zpátky ,pes mu vyskočil z okénka od spolujezdce a vrhl se na kolegu.Roztrhl mu kombinézu na stehnu ,ale podařilo se mu ho odkopnout a druhou šanci už nedostal. Pes bez košíku ,na volně přístupném místě ( v podstatě chodník ) zjevně bez zvládnutí majitele, i když byl v dosahu. Dle PČR jasná krajní nouze. Mám takový pocit, že mu nezadrželi ani zbraň. Majitel se samozřejmě vztekal co mohl a proběhlo i nějaké vyhrožování. Pro PČR to bylo jasné. Ne tak pro majitele agentury.Kolega nakonec odešel a já o pár měsíců na to taky. Mám psi rád a od mala jsem s nimi v kontaktu, ja bych to asi řešil jinak ,ale rozhodně bych se sežrat nenechal a kolegovi jsem to za zlé nikdy neměl. Podle mne byl v právu. Proti jednomu psu máte ještě šanci, proti dvěma ani náhodu. Pokud víte ,že se někde vyskytují tací psi,snažil bych se těmto místům vyhýbat. Je to sice smutné, že v tomto státě omezují svobodu bezohlendí aroganti ,ale za ty problémy a možnost vystavení rizika svých dětí to nestojí.



ZdenekK
Příspěvky: 264

Příspěvek#17 » ned 10. lis 2013, 13:23

KITTbx píše:Pánové hovořte a vyjadřujte se jako normální držitelé ZP a zbraní, ne jako militantní a agresivně uvažující jedinci.
Já sám jsem pejskař i držitel ZP a zbraně a kvituji, že konečně není zvíře obecně = nejen pes pouhou věcí.
Vaše narážky se dají lehce otočit na vás/nás a obávám se, že vítěz je předem znám.

Včera jsem v centru Prahy (Myslíkova) z tramvaje koukal na jakási dvě dredovaná individua. Stála na zastávce, dva psi bez košíku na volno, a obě koukala na to, jak pes udělal hromádku. Ani jeden z majitelů nic neudělal. Chápu, že tohle je extremní příklad pejskařů, ale s vyššími právy musí jít zákonitě ruku v ruce i vyšší odpovědnost. Jestliže to už nebude nemyslící věc, měl by být odpovědný zástupce za toto potrestán úplně stejně, jako kdyby si stáhnul kalhoty a tu hromádku udělal sám. A případný útok psa by měl být posuzován jako úmyslný útok majitele.
KITTbx píše:Takže zkusme se držet meritu věci.

Omlouvám se, ale prostě mi to nedalo, i když to byl příspěvek o... exkrementu.

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#18 » ned 10. lis 2013, 13:48

jjoozziinn: ty psi muze potkat i na druhy strane vesnice ;)

Uživatelský avatar
KITTbx
Příspěvky: 318

Příspěvek#19 » ned 10. lis 2013, 13:52

Chtěl jsem tady odpovědět na názor, že nechám napadnout raději dítě, ale je to blbost, nebo dát příspěvek na téma fekálie a zodpovědnost, ale to dávno řeší zákon a vyhlášky a také napsat co si myslím o souhře náhod, které vedly k zastřelení psa ochrankou, ale asi to nešlo jinak, jenže to se dostaneme tam, kde toto téma nemá co dělat, takže …

Ještě jednou >Nutná obrana resp.KN proti psovi<



Milanos
Příspěvky: 73

Příspěvek#20 » ned 10. lis 2013, 13:52

Určitě také nemám v plánu vytáhnout pistoly na psa který okolo mě bude běhat a štěkat. Také mám rád psy a od mala se okolo nich pohybuju.
Ale jelikož už mám zkušenost s utokem na mě kdy pes neměl absolutně žádný duvod k utoku. Tak by jsem se přište rád vyhnul zranění a několika týdení léčbě.
Je rozdíl když k vám běží pes který zcela evidentně vás chce očuchat popřípadě se seznámit než pes který na vás chce zautočit.

Uživatelský avatar
Kalič
Příspěvky: 304

Příspěvek#21 » ned 10. lis 2013, 17:19

No, rozdíl to asi je, ale uznejte, že ne každý to musí poznat. A někomu už vůbec nemusí být po chuti takové "seznamování" od cizího hafana bez košíku a vodítka přetrpět.



Milanos
Příspěvky: 73

Příspěvek#22 » ned 10. lis 2013, 17:56

To máte určitě pravdu jen jsem chtěl říct že mě toto nevadí.
Pokud jde o druhou variantu tak je na každém zvážit situaci a zda je vhodné použít zbraň.



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#23 » ned 30. bře 2014, 12:46

Abych nemusel otevírat nové téma a zároveň, jak doufám, obohatil tuto diskuzi, vkládám sem velmi dobře zpracovaný článek, který obsahuje i odkazy na konkrétní judikát NSS.
Rozsudek se týká neuznané střelby v KN na cizího psa, který útočí na psa střelce.
http://prachaticky.denik.cz/zlociny-a-s ... -i9te.html



nimmic
Příspěvky: 26

Příspěvek#24 » pon 31. bře 2014, 07:36

podle mě vše v pořádku :idea:



Milanos
Příspěvky: 73

Příspěvek#25 » pon 31. bře 2014, 07:47

V tomto případě ano.
http://www.nssoud.cz/files/SOUDNI_VYKON ... vedeno.pdf
Pán mohl situaci řešit trochu jinak.Podle mě by stačilo kdyby se zastavil a vyčkal co se bude dít a ne že se dal přibližoval i když ho majitelka žádala aby počkal než zajistí psa.Pokud by majitelka psa pak nestihla zajistit a on by zaútočil po tom co by dotyčný pán stál a čekal tak si myslím že by rozsudek skončil v jeho prospěch.

Uživatelský avatar
Grasel
Příspěvky: 410

Příspěvek#26 » pon 31. bře 2014, 09:07

Také si myslím že je to O.K., nechápu proč když viděl že má psa na volno a volá na něj ať počká to neudělal.. Asi si chtěl panáček střelit do živýho.. :?

Uživatelský avatar
Mobster
Příspěvky: 637

Příspěvek#27 » pon 31. bře 2014, 11:23

Mně se to OK rozhodně nezdá. :-o O tom, že to KO nebyla, nebudu diskutovat. To je zřejmé. Nicméně jenom 15 litrů pokuty propadnutí zbraně? Kde to jsme?



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#28 » pon 31. bře 2014, 12:50

Horní hranice pokuty je 50 tis. Kč v případě tohoto přestupku.
Jenže je nutné vzít v úvahu správní uvážení a zde úřad přihlíží např. k:
§ 12
(1) Při určení druhu sankce a její výměry se přihlédne k závažnosti přestupku, zejména ke způsobu jeho spáchání a jeho následkům, k okolnostem, za nichž byl spáchán, k míře zavinění, k pohnutkám a k osobě pachatele, zda a jakým způsobem byl pro týž skutek postižen v disciplinárním řízení.

Musí se hodnotit závažnost, okolnosti. Je zřejmé, že tento případ byl velmi nejistý, pachatel se domníval, že jedná v KN. Jiné by to bylo, kdyby si svévolně střílel na louce.
Vezmeme-li střed 25 tisíc, tak ono při součtu 15 tis. pokuta + propadnutí věci v hodnotě cca 9 tisíc, dostaneme se na reálnou částku.
Navíc já bych tam viděl i snahu úřadu se krýt, jak ostatně vysvětlili, protože pokuta 15 tis. je také nejvyšší možná za přestupek poškození cizí věci.

Uživatelský avatar
Mobster
Příspěvky: 637

Příspěvek#29 » pon 31. bře 2014, 13:41

Pak jsou ale špatné zákony. Bezdůvodné zabití nebo týrání zvířete by mělo být rozhodně trestáno přísněji než pokutou.

Jestli na sebe psi jen vrčeli, jak líčila majitelka zastřeleného psa, a on to do něj jen tak nasypal, tak by měl mimo jiné samozřejmě přijít i o zbroják.



robokop
Příspěvky: 198

Příspěvek#30 » pon 31. bře 2014, 14:55

Je to složité rozhodování (soud). Co to je, vrčení? Náš kocour taky občas mile zavrčí :D Anebo jde o výhružné vržení s ceněním zubů kdy sliny tečou z mordy?
Šel jsem včera na procházku zahrádkářskou kolonií s jezevčíkem a přes ploty na nás vyráželi vlčáci, no byl jsem rád, že tam ten plot byl. Proto reaguji.
Představte si obdobnou situaci s člověkem. Máte u sebe zbraň a najednou před vás skočí týpek s kudlou v ruce (obdoba psích zubů) a mává s ní, napřahuje na vás. Střelíte nebo budete čekat, až vás bodne, aby jste měli jó jistotu před soudem? A tak to může být i se psem. Počkáte až vám skočí po krku nebo to vyřešíte hned?
Proto tento případ těžko posuzovat pro toho, kdo není očitý svědek.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 42 hostů