Jen tak do začátku



hymmering
Příspěvky: 2

Příspěvek#1 » ned 23. srp 2009, 22:09

Chtěl jsem se zeptat na více věcí, je mi 18 let a vážně uvažuji o zbrojním průkazu. Jak jsem se dočetl, můžu mít pouze ZP skupiny B nebo C. Jistě bych chtěl střílet i sportovně (či snad rekreačně), ale nevím jestli by nebylo vhodnější počkat do 21 let, poněvadž skupina E je přeci jenom praktičtější. Potom by mne zajímalo jestli bych i se ZP mohl u sebe nosit zbraň. A dále zda bych ji mohl v určitých případech použít-tak jako bych měl ZP sk. E? Děkuji za odpovědi.

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#2 » ned 23. srp 2009, 22:28

Nevím, jestli je skupina E "praktičtější", ale i autor těchto stránek - tj. moje maličkost :P jsem to tak udělal - hned po osmnáctinách jsem udělal zkoušky na ZP-B a až letos jsem rozšiřoval na ZP-ABE. A že by mě to nějak omezovalo, to se říct nedá, ale já zas tolik po nošení zbraně netoužím.
Pokud máš chuť na sportovní střelbu a/nebo střeleckou přípravdu pro pozdější nošení zbraně, tak to za to myslím stojí - tři roky jsou dlouhá doba :) Znamená to samozřejmě při pozdějším rozšiřování znovu zkoušku.
"Nosit" zbraň ve smyslu zákona jen se skupinou B nesmíš, můžeš ji mít u sebe jen ve stavu držení ("1. zbraň nebo střelivo uvnitř bytových nebo provozních prostor nebo uvnitř zřetelně ohraničených nemovitostí se souhlasem vlastníka nebo nájemce uvedených prostor nebo nemovitostí; 2. zbraň nenabitou náboji v zásobníku, nábojové schránce, nábojové komoře hlavně nebo nábojových komorách válce revolveru a uloženou v uzavřeném obalu za účelem jejího přemístění z místa na místo"). Mrkni do zákona.
V případech nutné obrany či krajní nouze zbraň samozřejmě použít můžeš. Můžeš použít jak nůž tak i tank, pokud bude po ruce a k danému účelu nejvhodnější (nakolik to bylo vhodné rozhodne až státní zástupce nebo soud). Tohle upravuje přímo trestní zákon, ne zákon o zbraních.



hymmering
Příspěvky: 2

Příspěvek#3 » pon 24. srp 2009, 20:30

Díky

Uživatelský avatar
jomekabi
Příspěvky: 937

Příspěvek#4 » pon 24. srp 2009, 21:03

Jestli Te strileni zajima, tak cim driv zacnes, tim lip. Aspon az za tri roky zacnes "nosit", nebudes uplny zelenac.



Adam
Příspěvky: 142

Příspěvek#5 » pon 24. srp 2009, 21:18

S tím nošením je ale spousta problémů. Až nedávno jsem si teprve všiml u kolika vchodů (je jich vážně hodně) do různých budov je přeškrtnutý obrázek pistole...

Uživatelský avatar
jomekabi
Příspěvky: 937

Příspěvek#6 » pon 24. srp 2009, 21:31

Pokud to neni treba soud, parlament, apod., klidne to ignoruj. Je to jenom prani majitele, ci provozovatele, budovy. Ja taky chodim do banky, aniz bych zbran nechaval pred vratama na chodniku. Jelikoz nosim Kevina, tak nehrozi, ze ho nekdo uvidi. :)



Ares
Příspěvky: 146
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#7 » pon 24. srp 2009, 21:33

I kdyby, stačí si přečíst vnitřní nařízení banky (obyčejně pověšené poblíž vchodových dveří) a bude všem jasno.

Cedulkou na dveřích banka nevyjadřuje nesouhlas s nošením zbraní do prostor banky, ale s jejich používáním v prostorách banky

Věřte mi, já si ta nařízení v pobočce KB četl

Uživatelský avatar
MiRaS
Příspěvky: 303
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#8 » stř 26. srp 2009, 18:31

Pokud me bude v bance nekdo ohrozovat, tal zbran pouziju a nejaka smernice banky (prani o nepouzivani zbrani) me fakt nezajima ;-)

Pokud jde o sebeobranu za pouziti zbrane kdyz mam pouze ZP skupiny B, tak zbran pouzit samozrejme mohu, pouze ji nesmim nosit nabitou, ale v uzavrenem pouzdre bez nabiteho zasobniku ve zbrani. V pripade nutnosti pouzit zbran tedy budu zdrzenej o dobu vyjmuti zbrane z pouzdra, vrazeni zasobniku do zbrane a natazeni zaveru ;) Pokud bude nekdo nosit (prepravovat) zbran napriklad v ledvince se zasobnikem mimo zbran, tak je to v pohode.



VercaVV123
Příspěvky: 10

Příspěvek#9 » sob 26. pro 2009, 16:43

Jo aha, už tomu začínám rozumět.
Ohledně nošení/držení jde hlavně o to, jestli je možné nosit zbraň nabitou či nenabitou? Pokud mám jen zbroják B, tak ji mohu nosit, ale ne nabitou, a pokud E, D nebo C, tak mohu chodit i s nabitou zbraní???
Budu mít zájem udělat si určitě E a C (jelikož budu adept na myslivce), asi i B, protože to je asi potřeba, když bych se chtěla učit střílet třeba z nějaké jiné zbraně na střelnici, že? Ale pokud budu coby myslivec ve své honitbě při obhlídce terénu, můžu mít loveckou zbraň nabitou? A střelit třeba úchyla, co mě napadne a bude mě chtít znásilnit???? (čistě teoreticky :) A pokud budu mít i E, můžu si pořídit pistoli a nosit ji i mimo svoji honitbu taktéž nabitou?
Omlouvám se za ty blbé otázky, jsem stoprocentní začátečník

Uživatelský avatar
bobr
moderátor
Příspěvky: 567
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#10 » sob 26. pro 2009, 16:51

pokud máš B můžeš pouze držet = zbraň nesmí být připravena k okamžitému použití a musí být přepravována v pouzdře nebo obalu
pokud mám E = můžu nosit tzn . zbaň nabita apřipravena k okamžitému použití
takhle pokud už na ty skoušky půjdeš doporučuji rovnou udělat si všecky skupiny co jdou ABCE nebo ABCDE- nikdy nevíš co se bude hodit a rozdíl je v tom že co skupina to 500 na policajtech navíc :( a pak jde o splněníbodových limutů v testech a nástřelů

pokud budeš mít E můžeš nosit zbarň kde chceš pouze na místech kde je vymezeno zákonem (soud,...... ) nesmíš



VercaVV123
Příspěvky: 10

Příspěvek#11 » sob 26. pro 2009, 17:21

ahoj, díky
takže jakmile budu mít BCE, můžu chodit se zbraní, kde chci a jakou chci, ať je nabitá, nebo ne?
pětistovka fakt není rozdíl, nevím, proč to tak řešíte ;)
nejvíce bodů při střelbě je u éčka, nesčítá se to nějak doufám, stačí tedy limit pro éčko, ne? :-)

Uživatelský avatar
Missak
Příspěvky: 459

Příspěvek#12 » sob 26. pro 2009, 17:40

s nabitou zbraní pouze kat.B (myšleno zbraň ne ZP) a to pouze skryté nošení. Všeobecně nošení (i držení) zbraní kat.B by mělo být skryté, u Cčkových mimo honitbu si nejsem jistý, tak nebudu plácat nesmysly, ale myslím že také skryté. Vyjímky jsou pochopitelně na střelnici, u někoho na jeho pozemku a s jeho svolením a pod., tam je možné mít neskrytě.
V podstatě i airsoftové zbraně se nesmí nosit viditelně i když na to většina kašle, jelikož to ani neví.
Jo a u té zbraně při žádosti o nákup musíš mít i žádost na nošení (na ochranu). Bude-li tam jen na sport a náhodou by se na to přišlo, mohl by to být problém.



VercaVV123
Příspěvky: 10

Příspěvek#13 » sob 26. pro 2009, 17:46

ok, díky

můžeš mi sem prosím hodit link, kde se snadno zorientuju, která zbraň patří do které kategorie? je to tady někde? toť totiž kámen úrazu... resp. nejdůležitější věc... je jasné, ža na lov musím mít pušku, brokovnici nebo kulovnici, na osobní obranu taky, anebo pistoli... to je všechno kategorie B asi, že?

Uživatelský avatar
Missak
Příspěvky: 459

Příspěvek#14 » sob 26. pro 2009, 18:03

no nejlepší je pročíst (a naučit) si Zbrojní zákon. stejně to budeš potřebovat na zkoušky. je tam i rozdělení zbraní:
http://zbranekvalitne.cz/zbrojni-prukaz ... 19-2002#s3
jinak nahoře máš odkaz "zbrojní průkaz" a tam najdeš vše podstatné k úspěšnému složení zkoušek ;)



VercaVV123
Příspěvky: 10

Příspěvek#15 » sob 26. pro 2009, 18:17

díky, zákon si pročítám, ale spíš nerozumím těm pojmenováním :) resp. nevím, co vlastně je brokovnice a kulovnice... hodilo by se nějaké rozdělení pro začátečníky-blbečky: kat. 1 - tank, kat. 2 - pistole, revolver, puška? 3- ad. :)

díky za asistenci, už mám jasněji

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: fifal, Lonestar, monk a 54 hostů