Nákup zbraně, věková hranice.



josef12345
Příspěvky: 2

Příspěvek#1 » úte 14. srp 2012, 21:39

Dobrý den, je mi 18 let, jsem členem střeleckého klubu a mám zbrojní průkaz kategorie B.
Je možné v tomto věku nabýt zbraň do vlastnictví koupí ?



Carloss
Příspěvky: 2935

Příspěvek#2 » úte 14. srp 2012, 22:05

Takže: ZP nemá kategorie, ale skupiny. Kategorizovány jsou zbraně. Pravidla o nabývání zbraní jsou uvedeny v zákoně. Pokud vím, na věk není pořízení zbraně nijak vázáno. Pořízení zbraně je vázáno na ZP příslušné skupiny:
§ 8
Nabývat do vlastnictví, s výjimkou dědění (§ 66), a držet nebo nosit zbraň nebo střelivo může pouze ten, kdo je držitelem zbrojního průkazu nebo zbrojní licence, pokud tento zákon nestanoví jinak.
§ 28
(2) Držitel zbrojního průkazu skupiny B nebo C je oprávněn
a) podle účelu užívání nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit sportovní nebo loveckou zbraň kategorie B, na kterou mu bylo vydáno povolení, nebo sportovní nebo loveckou zbraň kategorie C; tuto zbraň může nosit pouze na střelnici nebo v místech, kde je k tomu oprávněn podle zvláštního právního předpisu,

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#3 » úte 14. srp 2012, 22:22

Omezení jsou pouze pro držitele ZP mladší 18 let: "Osoba mladší 18 let smí zbraň nebo střelivo pro sportovní nebo lovecké účely nabývat do vlastnictví, s výjimkou koupě, a držet pouze se souhlasem zákonného zástupce; tuto zbraň nebo střelivo smí používat pouze za přítomnosti osoby starší 21 let, která je držitelem zbrojního průkazu skupiny B nebo C nejméně 3 roky a která zajistí bezpečnou manipulaci se zbraní nebo střelivem."

Pro držitele ZP starší 18 let platí všechny standardní ustanovení o nabývání zbraní, viz zákon o zbraních nebo příslušná sekce u nás.



Carloss
Příspěvky: 2935

Příspěvek#4 » úte 14. srp 2012, 22:30

Ať koukám, jak koukám, já tam to omezení nikde nevidím... To, co píšeš je, dle mého chápání, platné pro nedržitele ZP. Zde tazatel je držitelem ZP sk. B. Mohl bys dát link, nebo sem zkopírovat přímo ustanovení, které to stanoví?

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#5 » úte 14. srp 2012, 23:05

Vzhledem k tomu, že je to v § 19 o věkové hranici pro vydání zbrojního průkazu, tak se to týká držitelů ZP.

V každém případě je to irelevantní, protože tazatel má 18 let, zmínil jsem to jen pro info.



Carloss
Příspěvky: 2935

Příspěvek#6 » stř 15. srp 2012, 05:57

Jojo... §19 se týká získávání ZP, nikoli nabývání zbraně. Protože tazatel splňuje obě podmínky, tedy že je držitelem ZP i dovršil 18 let věku předchozí příspěvek je irelevantní prakticky celý... ;-)

V poho, jsem rád, že jsme si to vyjasnili... :-)



josef12345
Příspěvky: 2

Příspěvek#7 » stř 15. srp 2012, 10:57

Děkuji za odpovědi



coffee
Vedení LOS
Příspěvky: 853

Příspěvek#8 » stř 15. srp 2012, 19:34

Vzhledem k tomu, že k získání zbrojního průkazu je nutná znalost právních předpisů týkajících se zbraní a střeliva, tak mi položená otázka připadá poněkud zvláštní. :?



Carloss
Příspěvky: 2935

Příspěvek#9 » stř 15. srp 2012, 22:05

To mě sice taky, ale nevidím nic špatného na tom se zeptat dalších, jak to viděj, vnímaj a co je podle nich podkladem pro nějaké chování.
Třeba ví a zná, jen se ujišťuje o tom, že si to, co čte vysvětluje stejně, jako někdo jiný. Což neřeším, bo nevím, neznám. Tak jsem svůj názor napsal a podložil. Co si z toho kdo veme je zase jen a pouze jeho věc.
Nikdy nezatracuji nikoho, kdo se na něco rozumného zeptá. To je spíše k úctě, neb tázati se je výsadou moudrých... ;-)



cony
Příspěvky: 56

Příspěvek#10 » čtv 16. srp 2012, 20:51

Osobně jsem neměl problém koupit pistoli kategorie B už v 15ti letech ;-)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 88 hostů