Stavba a založení (brokové) střelnice

Uživatelský avatar
Poradce02
Příspěvky: 329

Příspěvek#1 » ned 13. zář 2009, 19:44

Chci se zeptat, nevíte jaká legislativa a jaké předpisy se vztahují ke stavbě nové brokové střelnice pro trap, případně skeet.Kde může být střelnice umístěna? Vypadá to však tak, že je možné si koupit automatickou vrhačku a střílet si kdekoli, kde nebude ohrožena bezpečnost apod? Co Vy na to, jaké máte zkušenosti....??


Uživatelský avatar
jomekabi
Příspěvky: 937

Příspěvek#3 » ned 13. zář 2009, 22:28

Poradce02 píše: Vypadá to však tak, že je možné si koupit automatickou vrhačku a střílet si kdekoli, kde nebude ohrožena bezpečnost apod?


Zalezi na tom, co myslis tim "kdekoli, kde nebude ohrožena bezpečnost". Ja bych klidne mohl strilet broknu u nas na dvore, protoze dvur ma zhruba 50x50 metru a za nim jsou soukroma pole (nase), no a dal broky urcite nedoleti. Ale to nikoho nezajima, stejne bych musel mit povoleni od policie, pro ktere bych (mimo jineho) musel mit balisticky posudek, .... Jinymi slovy, neni to jednoduche, ani levne.

Uživatelský avatar
Poradce02
Příspěvky: 329

Příspěvek#4 » pon 14. zář 2009, 06:59

Pokud by jsi i dostal to povolení, balistik to schválil a neměl tam blbce sousedy, kteří by museli souhlasit bylo by vše OK, nevidím v tom problém.Problém je většinou se sousedícími pozemky ale to jde taky dobře řešit.Děkuji za odkazy, jsou OK.Ten balistický posudek nebude ve financích hrát takovou roli a nečekám, že to bude jednoduché, jen nikde není dostupný nějaký postup jak vše vyřídit.Policie by neměla důvod nevydat povolení, pokud by Tvoji zahradu balistik schválil a splnilo by to vše co má...

Uživatelský avatar
Zoufalec
Příspěvky: 223
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#5 » pon 14. zář 2009, 18:39

Hlučnost je obrovský problém, vše co produkuje hluk větší než 60 dcb (u nejbližší obytné budovy) nebude schváleno. Toto je v kompetenci zdravotního ústavu. Dále se ke stavbě (ano jde o stavbu) vyjadřují vlastníci okolních pozemků, obecní úřad (jeho stavební odbor), životní prostředí (budou chtít vědět jak se bude likvidovat odpad), kecat do toho bude i hygiena. Kamarád v Sebranicích ztroskotal na nesouhlasném stanovisku místní myslivecké organizace a problém měl i u vodohospodářů. Přičemž dva kilometry kolem není žádná povrchová voda, ani ochranné pásmo vodního zdroje. Prostě jeho pozemek, z jedné strany les a ze tří zbývajících pole. Policie je až na posledním místě a ty jim všechny podklady pěkně nachystáš a strčíš přímo pod nos. Potom mají měsíc na zaregistrování střelnice.
Můžu ti napsat co všechno jsem musel vyřídit když jsem schvaloval klubovou krytou pistolovou střelnici, před 6-ti lety. Policii jsem musel předat 12 souhlasných stanovisek k provozu střelnice. Jediní kdo nechtěl peníze byli hasiči.

Přeji mnoho úspěchů.
Začal bych balistikem a na MěÚ. Domy (i ten tvůj) by měly být min. 2 km daleko, jinak to nemá smysl.

Uživatelský avatar
admix
Příspěvky: 346
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#6 » pon 14. zář 2009, 18:48

Zoufalec: jak je to tedy zarizene treba v tom Chotesove, kde spravce na strelnici zije?

Uživatelský avatar
Poradce02
Příspěvky: 329

Příspěvek#7 » pon 14. zář 2009, 19:01

Hluk nad 60 dcb produkuje dnes každé auto, nebo sekačka trávy, motorová pila./ vše kolem 100 dcb/to bych s hygienou nesouhlasil.Pošli tedy co jsi musel vyřídit a zajistit kolem střelnice.Dělali jste sice kulovou a navíc krytou střelnici ale u brokové není třeba pro trap skoro nic. Asi víš jak vypadá a jak je jednoduché ji i amatérsky postavit, samozřejmě s ohledem na to aby ses vyhnul všem možným problémům.Postup jak na to ovšem nikde není stanoven a všude se trochu liší a vymýšlení povolení jak jsi psal od vodohospodáře, nebo hasičů se mi zdá opravdu už dost trefené. Navíc proč ty 2 km, vždyť brokovnice dostřelí cca 250-350m dle balistiků a znám u nás dvě brokové střelnice umístěné přímo v obci, vedle sousedí s RD.

Uživatelský avatar
Missak
Příspěvky: 459

Příspěvek#8 » pon 14. zář 2009, 20:12

co je a co není potřeba nevím, ale souhlasím s Poradcem. pár brokových střelnic jsem viděl v těsné blízkosti obce, takříkajíc "za humny", takže ty 2 km (když se navíc pochopitelně bude střílet směrem od obydlí) mi připadají trochu přestřelené. ten hluk by ale problém dělat mohl. jen nevím, jak to počítají, protže nedávno bylo ukázáno v TV, jak si obyvatelé stěžují na to, že jim nad hlavama přistávají letadla (nějaká mimořádná změna přistávacího koridoru na delší dobu - moc jsem to neposlouchal) a neuspěli. a že letadlo dělá trochu větší hluk než brokovnice. šlo totiž o to, že se ten hluk nějak průměruje do celého dne. ten samý problém máme my, když jsme se ohradili proti přesunu autobusové zastávky pod naše okna (autobusy od 4.30 do 23.00). bez šance, takže v létě si nemůžeme dovolit mít otevřená okna, protože občas neslyšíme vlastní slovo (ty staré krámy co tu jezdí se skřípajícíma brzdama mají určitě víc než 60 dB)

možná nejvíc bude záležet na tom, kdo vlivný bude bydlet v blízkosti plánované střelnice - pokud bude sám střelec, třeba pomůže, pokud bude odpůrce, tak půjde proti i kdyby to ničemu neodporovalo. :evil:

Uživatelský avatar
Poradce02
Příspěvky: 329

Příspěvek#9 » úte 15. zář 2009, 06:54

Posílám odpověď na můj dotaz od balistika -
Dobrý den,

Zákon, který by stanovoval způsob a místo výstavby brokové střelnice neexistuje. Základní zákonnou normou, která hovoří o střelnicích je Zákon o střelných zbraních a střelivu č. 119/02 Sb., kde ale není v podstatě nic. Jediná zajímavá věta je v paragrfu 52, kde se říká:

K žádosti o povolení k provozování střelnice je žadatel povinen připojit
a) kolaudační rozhodnutí příslušného stavebního úřadu nebo jiného úřadu, je-li potřebné podle zvláštního právního předpisu,19) Stavební zákon 50/76.
b) provozní řád střelnice, obsahující zejména situační nákres střelnice s vyznačením prostředků k zajištění bezpečnosti při střelbě, ověřený znalcem v oboru balistiky, a vzor označení správce střelnice s uvedením funkce, jména a příjmení,
c) ověřenou kopii koncesní listiny provozovatele střelnice, pokud střelnice má být používána k podnikatelským účelům,

Citovaný zákon se odkazuje na řadu dalších zákonů a vyhlášek, které nemá smysl uvádět protože v nich také nic konkrétnějšího není.

Potom existuje norma ČSN 39 5401 o střelnicích. Ta je ale pouze doporučující a vztahuje se hlavně na střelnice kulové. O brokových střelnicích se zmiňuje jen okrajově.

Pokud se týče rozměrů střelnic a podmínek střelby (pravidel), ta jsou uvedena v pravidlech střelby U.I.T.

Takže souhrnem: Jediný zákon, který se vztahuje k výstavbě střelnic je stavební zákon. Všechno ostatní je na staviteli. Ten musí k povolení provozu mít kolaudační rozhodnutí (pokud je nutné) a provozní řád střelnice ověřený balistikem. Balistik se pod to nepodepíše, pokud to nevyhovuje bezpečnostním podmínkám, v podstatě stanovených empiricky samotným balistikem (od toho je balistik a má na to kulaté razítko).

V mojí praxi to většinou chodí tak, že se dohodnu se stavitelem tak, že mu udělám balistický projekt střelnice, který zohledňuje požadavky stavitele a požadavky na bezpečnost, ekologiii (atd. ) při střelbě.

Na základě tohoto projektu poté buď vypracujeme v naší firmě další dokumentaci pro stavbu střelnice, nebo si jí nechá vypracovat stavitel.
Poté střelnici postavíme, nebo si jí nechá postavit (postaví sí sám) stavitel.

Já pak jenom ověřím, zda bezpečnostní parametry postavené střelnice odpovídají požadavkům z balistického projektu zpracuji a ověřím znalecky (podle zákona 119/2002 Sb.) provozní dokumentaci střelnice a podá se žádost o povolení k provozu na Policii.

Provozní dokumentaci střelnice zpracuji já a sám si jí ověřím. Je to jednodušší a rychlejší (a za stejný peníze), než jí ověřovat po někom jiném.

Pokud se týče dodávky střelnice "na klíč", stavitel nám řekne co a kde chce postavit. My zpracujeme projektovou studii s možnou podobou realizace (a rozpočtem). Pokud se dohodneme na realizaci, stavitel již jen v dohodnutém termínu přebírá "klíče" od schválené střelnice.

Otázka technologie (vrhačky a ovládání) je opět na staviteli, kterého výrobce zvolí. My jsme schopni zajistit dodávku na místo. Záruční a pozáruční servis je pak samozřejmě závislý na zvoleném výrobci.

To je asi ve stručnosti vše k vašemu dotazu. Pokud budete mít zájem o spolupráci, dejte vědět.

Uživatelský avatar
Zoufalec
Příspěvky: 223
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#10 » úte 15. zář 2009, 14:08

Ty dva km nejsou z důvodu balistiky, ale hlučnosti. To mám od technika ze zdravotního ústavu, který mě měření prováděl.
Takže, na stavební odbor MěÚ (budování střelnice je vždy stavba) jsem musel doložit:
1 vyjádření a souhlasné stanovisko od záchraného sboru,
2 vyjádření hygieny,
3 povolení od inspektorátu bezpečnosti práce,
4 povolení stavby od majitele objektu,
5 souhlasné stanovisko majitelů sousedních pozemků a staveb,
6 elektro revize,
7 souhlas od zdravotního ústavu (hlučnost),
8 hasiči,
9 povolení od Životního prostředí (tady pozor na jakékoliv odpadky, tzn. i broky!),
10 posudek od balistika,
11 projekt.
Toto všechno chtěl stavební odbor Městského Úřadu.
Policie chtěla kopie od všeho +
12 souhlas městské rady s vybudováním a provozem kryté střelnice na území města
13 kolaudaci
Po doložení všeho a kontrole skutečného stavu střelnice, PČR po měsíci vydala povolení k provozu střelnice.

Podotýkám, že jde o krytou klubovou střelnici schválenou pro střelbu z krátkých zbraní bez omezení výkonu a malorážek. Schvalování proběhlo v roce 2004. V pozdější době byla střelnice vybavena pojezdy a stojanem s otočnýma terčema, toto chtěl vidět už jenom balistik.

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#11 » úte 15. zář 2009, 16:09

Jen pro zajímavost, z map:
Hvězda Kroměříž - něco přes půl kilometru k nejbližší obydlené zástavbě, přes pole (a to se brokovnice střílí přímo směrem k městu, pušky jsou aspoň trochu kryty zástavbou střelnice)
Žalany, Čelakovice - necelý kilometr k nejbližší obydlené zástavbě, přes pole
Čekanice - asi půl kilometru přes les
Tišnov - prakticky přímo na konci zahrádkářské kolonie
Vražkov - něco přes půl kilometru, víceméně přes pole

Tím chci jen říct, že se to nedá brát paušálně a v našich končinách, kde je co kilometr nějaká vesnice by při dodržování kruhu o průměru 4km nebyly střelnice skoro žádné.....

Uživatelský avatar
Missak
Příspěvky: 459

Příspěvek#12 » úte 15. zář 2009, 16:55

Radslavice u Přerova - střelnice na konci vesnice cca 500m? je to pro kulové krátké i dlouhé, Újezdec u Přerova, téměř to samé, jen s tím, že je to přilepené k posledním stavením vesnice (byť jsou to hospodářská stavení a navíc ve výši střech většiny domků.
takových je určitě víc a u čistě brokových toho bude daleko více, zejména je-li to menší vesnice a každý druhý je myslivec.

Uživatelský avatar
Poradce02
Příspěvky: 329

Příspěvek#13 » úte 15. zář 2009, 17:53

To jste absolvovali pěkné kolečko, to jsem si početl.Neříkám, že to nebudu muset tohle dělat taky ale jen doufám, že jiný kraj jiný mrav.Souhlasím s Missakem - těch střelnic znám i osobně několik a dva km tam vzdálenost nikdo nevyžadoval ale to není podstatné.Zajímavé je to stanovisko balistika, který střelnice staví a schvaluje a postup u Zoufalce popisuje dobrou akci jako by stavěl RD a přitom na to žádný předpis není.To se může stát jen u nás......

Uživatelský avatar
Zoufalec
Příspěvky: 223
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#14 » úte 15. zář 2009, 18:42

Soukromě jsem se dozvěděl, že stavební odbor nemá žádný předpis, či metodický pokyn, jak se postavit ke stavbě střelnice, proto požadují naprosto všechno co doložit jde. Je to systém co neznám, to hodím na někoho jiného. Nebo styl: budu si vymýšlet všelijaké potvrzení, však ho to přestane bavit a dá pokoj.
Nikde není taxativně stanoveno 2 km. Toto mě řekl ten technik kterej měřil hlučnost. Rána ze zbraně je na ty 2 km velice dobře měřitelná. Jedna z nejhlučnějších zbraní je podle něj prý SA 58.
Např. šumění slabého větru v listí na stromě udělá 45 - 50 dcb naprosto s přehledem.

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#15 » úte 15. zář 2009, 18:49

Mě by spíš zajímalo, jaký je praktický rozdíl, mezi sousedem, který celý den vedle pracuje na cirkulárce/sekačce/doplň-hlasitý-stroj a střelnicí, která je kilometr daleko.
Soused bude určitě subjektivně i měřitelně hlasitější, ale s ním těžko něco nadělám, zato střelnicím se dělaj problémy..!

Jinak moje krátká kosa s jimiho kompíkem bude určitě slyšet na dlouhé vzdálenosti :twisted:

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů