Střelba ze zbraně před vystavením PZ



Robber
Příspěvky: 13

Příspěvek#1 » stř 21. lis 2012, 17:55

Tak bohužel střílet se bude až příští týden, :cry: registrace zbraně v Trutnově trvá týden. :cry:

Odděleno P.



frantisekkozisek
Příspěvky: 294

Příspěvek#2 » stř 21. lis 2012, 18:12

Ahoj, nedávno jsem řešil stejnej problém ... čekal jsem tejden na průkaz zbraně a celou tu dobu jsem nestřílel. Ale během toho tejdne jsem si tak přemejšlel a pročetl zákon a tam není jediná zmínka o tom, že by se nesmělo střílet z neregistrovanej zbraně. Akorát je dána povinnost do 10 pracovních dnů zaregistrovat. Pak je tam ještě něco v paragrafu 14 (nechci to tady citovat :-) ) ale to taky nezakazuje střelbu z neregistrovanej zbraně.

Jak to teda ve skutečnosti je?
(jo a na střelnici po mně nikdo průkaz zbraně nikdy nechtěl)

Uživatelský avatar
Artifex
Příspěvky: 426

Příspěvek#3 » stř 21. lis 2012, 18:44

Nemůžeš NOSIT bez registrované zbraně a mít zbraň nabitou na střelnici se počítá do nošení.
Vycházím z: §28 odst. 2: Držitel zbrojního průkazu skupiny B nebo C je oprávněn... tuto zbraň může nosit pouze na střelnici nebo v místech, kde je k tomu oprávněn podle zvláštního právního předpisu.
Proč? Protože nošení na veřejnosti musí být skryté a může jej provozovat pouze človek s ZP sk. E a tímto mají výjimku B a Cčkaři na nošení na střelnici aby vůbec mohli střílet.



frantisekkozisek
Příspěvky: 294

Příspěvek#4 » stř 21. lis 2012, 18:54

No to je právě to co jsem nenašel .... našel jsem tam akorát již zmiňovanej §14, kterej povoluje nošení zbraně kategorie C až po její registraci, ale nějaký obdobný ustanovení pro zbraně kategorie B tam není.



Alcatraz
Příspěvky: 406

Příspěvek#5 » stř 21. lis 2012, 19:21

beru to za jednu z nejasností. Podle vyjádření MVČR k tomu, zda lze ze zbraně A střílet na střelnici (třebaže §28 odst.1 toto narozdíl od odst 2. neumožňuje), znělo vyjádření: "že ano, neboť dle §28 odst. 5 je možné se zbraní, které jsem oprávněn držet na střelnici střílet (pokud mají zk.značku, apod.)". Přišlo mi to nesmyslné, ale totéž by umožňovalo i střelbu z nepřihlášené zbraně. A podle jiných vyjádření je PZ právě doklad o tom, že zbraň platnou značku má.

Ale na tvém místě si přečti řád střelnice, na naší je to napsané tam, že se smí střílet jen ze zbraní s platným PZ. Ale v praxi to nejen nikdo nekontroluje, ale i vědomě umožňuje, například zkouškami zbraní před koupí, nastřelením a i necháním tě z toho střílet před přihlášením. Ale kdyby přijeli policajti, kdoví jak by to bylo. Ja svou střílel než jsem ji odnesl na policajty.



Robber
Příspěvky: 13

Příspěvek#6 » stř 21. lis 2012, 20:49

asi by se nemuselo vyplatit to uspěchat, protože se píše......i) mít u sebe zbrojní průkaz a průkaz zbraně, jestliže má u sebe zbraň kategorie A, B nebo C nebo střelivo do této zbraně,



frantisekkozisek
Příspěvky: 294

Příspěvek#7 » stř 21. lis 2012, 21:06

Je to všechno docela zmateně napsaný. Ale když si koupíš zbraň tak ji máš u sebe a průkaz zbraně taky nemáš, takže v podstatě bys taky porušoval zákon. No takže pravděpodobně zákonodárci chtěli, aby se ze zbraně střílelo až po registraci, ale v zákoně to není dost srozumitelně napsaný.

Uživatelský avatar
lester555
Příspěvky: 72

Příspěvek#8 » stř 21. lis 2012, 21:47

Někde to tam je, sice to teď nemůžu najít, ale je :) .

Určitě jsem někde četl větu v podobném znění:

Zbraň, na kterou nebyl vydán průkaz zbraně nesmí držitel nosit, a ani z ní - mimo případů nutné obrany nebo krajní nouze - střílet.

Strejda google nepomáhá a zkoušel jsem toho hodně, dokonce jsem chtěl i prolítnout testové otázky tady na webu, ale na to jsem moc línej.
Každopádně, nedávno jsme se o tom bavili na střelnici a jsem přesvědčen o tom, že to tak je. Jen tu větu najít...


Tak po chvíli hledání už jsem to našel! Nemá to teda oporu v zákoně no. Je to tady na webu, Zbrojní průkaz / Nákup, prodej zbraně, a dole: "Přihlášení a odhlášení zbraně

Pozor: bez průkazu zbraně nesmíte zbraň nosit[§ 29, odst. 3, písm. c] ani z ní - mimo případy NO nebo KN - střílet[zdroj]! " - a právě odkaz "zdroj" odkazuje na téma tady na fóru, kde se to řešilo.

Máte tada pravdu, výslovně v zákoně to napsáno neni.



fíša
Příspěvky: 263

Příspěvek#9 » čtv 22. lis 2012, 22:02

Tak zkušenost z Trutnova, v pondělí přihlásím a ve středu si jdu pro průkaz. Je škoda, že to nedělají na počkání, ale jednou se mi je podařilo ukecat ( ve středu cca v 9 : 30 registrace a ještě ten den jsem si šel pro techničák - odpoledne. No asi měli dobrou náladu.



fíša
Příspěvky: 263

Příspěvek#10 » čtv 22. lis 2012, 22:08

frantisekkozisek píše:Je to všechno docela zmateně napsaný. Ale když si koupíš zbraň tak ji máš u sebe a průkaz zbraně taky nemáš, takže v podstatě bys taky porušoval zákon. No takže pravděpodobně zákonodárci chtěli, aby se ze zbraně střílelo až po registraci, ale v zákoně to není dost srozumitelně napsaný.

Když koupíš zbraň ( dejme tomu kategorie B ) máš nákupní povolení a zároveň doklad - fakturu - kupní smlouvu - nebo na šediváku na zadní straně poznámku o koupi dohodou. A to vpodstatě nahrazuje techničák na přenášení zbraně vylučující okamžité použití.
Takhle mi to vysvětlili na našem oddělení zbraní.



Carloss
Příspěvky: 2051

Příspěvek#11 » čtv 22. lis 2012, 22:36

Ono to v podstatě nenahrazuje vůbec nic, neb zákon nic podobného neumožňuje. Ba dokonce vždy se odvolává na PZ. Tato "mrtvá doba" není zákonem nijak ošetřena. Leč je ošetřeno nošení a střelba z této zbraně. Vysvětlovat zákon je oprávněn pouze soud, nikoli nějaký maník na odd. zbraní. Přenášení zbraně zákon taky nezná. Jen držení, nošení, střelbu...



frantisekkozisek
Příspěvky: 294

Příspěvek#12 » pát 23. lis 2012, 17:51

fíša: Já se právě teď nacházím ve stádiu, kdy mám zbraň, ale kromě účtenky nemám nic jinýho. Byl jsem ji registrovat cca před tejdnem, tam jsem samozřejmě šedivák odevzdal a průkaz zbraně mi na počkání nevystavili. Takže může nastat doba, kdy nemáš vůbec žádnej doklad ke zbrani :-)

Uživatelský avatar
Gobey
Příspěvky: 54

Příspěvek#13 » pát 23. lis 2012, 18:12

nemel jsi odevzdavat nakupko. To je Tvoje povoleni.



Carloss
Příspěvky: 2051

Příspěvek#14 » pát 23. lis 2012, 18:14

To je přece úplně normální. Ale taky pozor na par. 29, odst.1, písm i). NP není dokladem ke zbrani.



frantisekkozisek
Příspěvky: 294

Příspěvek#15 » pát 23. lis 2012, 20:20

Gobey píše:nemel jsi odevzdavat nakupko. To je Tvoje povoleni.


Nákupko mi samozřejmě odebrali zároveň se šedivákem. Ale tím jsem chtěl jen říct, že ne vždy je k dispozici nějakej doklad kterej by dočasně "nahrazoval" PZ.

A nákupko přece nemáš vždycky. Když to bude zbraň C, tak máš jen šedivák.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů