Oprávnění přebíjet ?????



Jovah
Příspěvky: 22

Příspěvek#1 » sob 19. zář 2009, 16:17

Mezi příslušníky střelecké obce je několik často se opakujících otázek, na které se vyskytují různé, stále nejasné odpovědi. Protože o těchto věcech také uvažuji, pokusím se na některé poskytnout k diskuzi svůj názor. Uvítal bych vyjasňující diskuzi zejména těch kolegů pistolníků, kteří jsou v oblasti práva vzdělaní a mohli by tedy přinést všem ostatním konkrétní návodné poučení. (Určitě tu pár takových je skrytých, např. SW_FOX.) Konečný výklad v každém případě přísluší soudu.
Především je třeba konstatovat, že kvalita příslušných právních norem, upravujích tuto materii, odpovídá kvalitě, kompetentnosti a inteligenci našich předražených zákonodárců a s tím, bohužel, nic nenaděláme, snad jen při volbách.
Hovořit chci teď o přebíjení střeliva. Chování subjektů práva (střelců) při nabývání, přechovávání, nošení ap. zbraní a střeliva, tedy chování ve speciální oblasti společenského života, upravuje speciální zákon, a to zákon č. 119/2002 Sb., Zákon o zbraních a střelivu, v platném znění (ZZ). Jiné aspekty chování subjektů práva a ty, které nejsou výslovně upraveny ve speciální normě (ZZ), upravují pak obecné právní normy, mezi nimi i zákon č. 140/1961 Sb., Trestní zákon, v platném znění (TZ).
TZ stanoví (viz níže), že hromadit, vyrábět nebo opatřovat střelivo může beztrestně jen ten, komu to bylo povoleno. A contrario ten, kdo nedisponuje výslovným povolením, tady povolením speciální normy ZZ, dopouští se při dané činnosti trestného činu. Zde je třeba poznamenat, že pojmy výroba a přebíjení nejsou zdaleka jasně definovany a i výraz opatřovat lze vyložit tak, že přebitím si opatřuji použitelný náboj. Takovým výslovným povolením ovšem podle ustanovení § 28 ZZ disponují pouze držitelé zbrojního průkazu skupin B a C, pokud již dovršili 18 let věku.
Za naprosto nesmyslné a zavádějící proto považuji to ustanovení ZZ, které povoluje držitelům ZP skupiny E nabývat jednotlivé díly nábojů. Co pak, po oprávněném nabytí, s nimi mohou oprávněně dělat? Výslovné povolení k přebíjení nemají a navíc pro ně ani zákon nestanoví další podmínky tak, jako u skupin B, C a D. Mohou tedy např. přechovávat 10kg bezdýmného prachu a 15000 zápalek? Považuji za dosti riskantní jakékoli logické a jiné výklady zaštiťující se zdravým rozumem, nebo užívající prosté analogie, bez posvěcení nějakým stanoviskem, judikátem, soudu. Myslím si, že to je díky nekvalitnímu znění zákona jen spolehání na stav, kdy jak se říká, není žalobce, není soudce a v situaci, kdy by se ten žalobce náhodou objevil, soudce by pak asi dotyčného přebíječe nepříjemně překvapil.
Stejně nejasná situace je v otázce nošení a používání přebíjeného střeliva. Domnívám se, že „dovolené výrobní provedení“ je velmi vágní formulace. Jaké střelivo je dovoleně vyrobené? Je to i střelivo přebité? ZZ stanoví, že jen střelivo u něhož při kompletaci náboje byla použita již jednou použitá nábojnice je střelivo přebíjené, tudíž ne vyráběné a nijak neupravuje situaci, kdy ke kompletaci náboje jsou při přebíjení použity pouze nové, nepoužité nábojnice. Je to v tom případě ne přebíjení, ale výroba? Vedle toho totiž hovoří také o výrobě střeliva, kterou ovšem může provozovat jen držitel příslušné licence. Takže také ustanovení § 29, odst. 3, písm. d) ZZ dovolující držitelům A až E používat pouze dovolené výrobní provedení střeliva je rovněž dost zmateční. Takto by se asi jako dovolené výrobní provedení, s rizikem, že takový názor nebude uznán za oprávněný, dalo používat a nosit přebíjené střelivo jen pokud je složeno s komponent (nábojnice, střela, zápalka, u prachu to snad ani jinak nejde) vyrobených držitelem licence (S&B ap.) Ale na novou nábojnici by si musel přebíječ dokud je prázdná alespoň písknout, aby mohla být považována za použitou. Doma lité střely by si asi výrobce musel nechat schválit ÚOZS, stejně jako dodržení laborace prachu, doporučené jeho výrobcem. Nevím, jestli licí kokily jsou nějak schvalované a střely z nich tudíž košer.
Také k diskuzi. A co, když si nakoupím asi schválené, licenčně vyrobené komponenty, mezi nimi olověné střely WC a střely jen zalisuju obráceně? Vím, podle zdravého rozumu tím asi získám Ačko, ale prakticky já nerealizuju dovolené či nedovolené výrobní provedení, pouze přebíjím. Je někde stanoveno, že obrátit z nejrůznějších, třeba vnitřně balistických důvodů střelu WC, která má ve dnové části dutinu, je zakázáno? Kde udává výrobce střel nějaký technologický postup? Je to schválená komponenta a na zařazení do kategorie A by snad mělo existovat jakési rozhodnutí ÚOZS o tom, že nějaká střela má nebo nemá šokový, nebo zvýšený ranivý účinek (viz střely HP, LSWCHP, EFMJ).
Myslím, že z výše uvedeného vyplývá, že platný text ZZ je natolik chaotický, nejednoznačný a nekvalitní, že jen stěží by se kdokoli mohl dobrat skutečně správného, srozumitelného a závazného výkladu a i ten, kdo je k tomu povolán, soudce, by byl nucen značně lavírovat a improvizovat s pomocí toho zdravého rozumu. Je mi jasné, že jsem tímto nic nevyřešil, ale spolehat se na to, že takovým rozumem disponuje každý soudce je poněkud odvážné a proto asi, bez jakékoli předposranosti, i kdyby to mělo zachránit i jen jediného střelce před průšvihem ;) , doporučuji jistou, spíše vyšší dávku obezřetnosti. A ZP vždy raději kromě E i skupinu B.
------------------------------
Zákon č. 140/1961 Sb., Trestní zákon, v platném znění
§ 185
Nedovolené ozbrojování
(2) Kdo bez povolení
b) hromadí, vyrábí nebo sobě nebo jinému opatřuje zbraně nebo střelivo, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta.
Zákon č. 119/2002 Sb., Zákon o zbraních a střelivu, v platném znění
§ 2
Vymezení některých pojmů
(1) Druhy zbraní a střeliva jsou vymezeny v příloze.

d) podnikatelem v oboru zbraní a střeliva fyzická nebo právnická osoba, která podle zvláštních právních předpisů 7) zbraně nebo střelivo
1. vyvíjí, vyrábí, upravuje, opravuje, znehodnocuje nebo ničí,

§ 12
(2) Střelivo do zbraně kategorie B může nabývat do vlastnictví, držet a nosit pouze držitel zbrojního průkazu nebo zbrojní licence v rozsahu oprávnění stanovených pro jednotlivé skupiny.
§ 15
(1) Zbraň kategorie D nebo střelivo do této zbraně může nabývat do vlastnictví a držet nebo nosit fyzická osoba starší 18 let způsobilá k právním úkonům. Zbraň kategorie D nebo střelivo do této zbraně může nabývat do vlastnictví a držet též právnická osoba.
c) přechovávat větší množství bezdýmného nebo černého loveckého prachu než 3 kilogramy a více než 1 000 zápalek; zápalky musí být uloženy odděleně v samostatné schránce.
§ 28
(2) Držitel zbrojního průkazu skupiny B nebo C je oprávněn
b) přebíjet pouze pro vlastní potřebu náboje podle technologických postupů, které udávají výrobci jednotlivých dílů nábojů, nebo

c) nabývat do vlastnictví, držet, popřípadě nosit střelivo nebo jednotlivé části nábojů do zbraní kategorie B nebo C; střelivo a jednotlivé části nábojů nesmí nosit viditelně.
4) Držitel zbrojního průkazu skupiny E je oprávněn
b) nabývat do vlastnictví střelivo nebo jednotlivé díly nábojů pouze do zbraně, kterou je oprávněn držet, a to po předložení průkazu zbraně; toto střelivo je oprávněn také držet nebo nosit, a
c) nosit nejvíce 2 zbraně a střelivo do těchto zbraní; zbraně ani střelivo nesmí nosit viditelně.
§ 29
Povinnosti držitele zbrojního průkazu

(1) Držitel zbrojního průkazu skupiny A až E je povinen
a) dbát zvýšené opatrnosti při zacházení se zbraní, střelivem, střelným prachem a zápalkami,
b) zabezpečit zbraň kategorie A, B nebo C a střelivo (§ 58),
d) dodržovat podmínky přechovávání a skladování střeliva, střelného prachu a zápalek,
e) předložit na výzvu příslušného útvaru policie zbrojní průkaz, zbraň kategorie A, B nebo C, střelivo do této zbraně a příslušné doklady ke kontrole, v případech hodných zvláštního zřetele lze dohodnout místo pro provedení kontroly,
f) neprodleně ohlásit kterémukoliv útvaru policie ztrátu nebo odcizení zbraně kategorie A, B nebo C, střeliva do této zbraně, zbrojního průkazu nebo průkazu zbraně,
h) mít u sebe zbrojní průkaz a průkaz zbraně, jestliže má u sebe zbraň kategorie A, B nebo C nebo střelivo do této zbraně,
i) odevzdat zbrojní průkaz do 10 pracovních dnů ode dne zániku jeho platnosti podle § 26 odst. 1 písm. a) nebo c) anebo podle § 26 odst. 2 příslušnému útvaru policie; je-li držitelem zbraně, střeliva nebo zakázaného doplňku zbraně, odevzdá též zbraň, střelivo nebo zakázaný doplněk zbraně a průkaz zbraně,

(3) Držitel zbrojního průkazu skupiny A až E nesmí
a) převést vlastnictví ke zbrani, střelivu nebo zakázanému doplňku zbraně na osobu, která k jejich držení není oprávněna, nebo je přenechat takové osobě,
d) střílet ze zbraně, která není označena zkušební značkou 3), nebo používat střelivo, které neodpovídá dovolenému výrobnímu provedení.
(4) Držitel zbrojního průkazu skupiny B nebo C nesmí přechovávat větší množství bezdýmného prachu než 3 kilogramy a více než 1 000 zápalek; zápalky musí být uloženy odděleně v samostatné schránce.
(5) Držitel zbraně zkonstruované pro střelbu s použitím černého loveckého prachu nesmí přechovávat větší množství tohoto prachu než 3 kilogramy a více než 1 000 zápalek; zápalky musí být uloženy odděleně v samostatné schránce.
§ 31
Zbrojní licence a jejich skupiny
Zbrojní licence je veřejná listina, která právnickou osobu nebo fyzickou osobu opravňuje k nabývání vlastnictví a přechovávání zbraní nebo střeliva v rozsahu oprávnění stanovených pro jednotlivé skupiny zbrojní licence nebo k provozování pyrotechnického průzkumu podle oprávnění stanoveného pro zbrojní licenci skupiny K. Zbrojní licence se rozlišují podle důvodů užívání zbraní nebo střeliva a rozsahu oprávnění do skupin
a) A - vývoj, výroba zbraní nebo střeliva,
Příl.
Vymezení zbraní a střeliva
Část druhá
Druhy střeliva
1. Střelivo - souhrnné označení nábojů, nábojek a střel do střelných zbraní.
2. Střelivo přebíjené - střelivo, které využívá již použitých nábojnic.



Steiner
Příspěvky: 784
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#2 » ned 20. zář 2009, 16:54

Jovah: Jsou to velmi dobré a správné úvahy. Nejsem vzdělaný v oblasti práva, přesto ti sem napíšu pár mých subjektivních názorů :-)

Kdo vyrábí přebíjené střelivo (ano, je to výroba střeliva) bez příslušného povolení (např. držitel jen ZP sk.E), dopouští se tr. činu nedovoleného ozbrojování. Jedna věc je formální stránka činu, jiná je jeho společenská nebezpečnost. Pokud si budeš pro sebe přebíjet střelivo podle postupů doporučených výrobci, dovoleného výrobního provedení a bez zvýšeného ranivého účinku (tedy běžné standardní střelivo), pak může být společenská nebezpečnost takového činu nulová a prokurátor může upustit od obžaloby nebo soud od potrestání. Ale ruku do ohně ti za to nikdo nedá.

Za pozornost stojí novela trestního zákonníku, která bude platná od 1.1.2010, kde je trestná výroba a obstarávání střeliva pouze ve větším množství. Co je a co není větší množství se tam ale neříká.

Takže po 1.1.2010 bych si tipnul, že držitel ZP sk. E, který si bude pro sebe vyrábět střelivo (a v tomto případě je jedno jestli z použitých hilzen nebo z nových), v množstvím menším než "větším" - se nedopustí tr. činu nedovoleného ozbrojování, ale jen přestupku na úseku zbraní a střeliva.

Taky v poslední novele zákona o zbraních bylo u přebíjených nábojů vypuštěno "sportovní a lovecké střelivo", protože zákon tyto dva pojmy nijak nekonkretizoval. Zůstalo tam jen "přebíjet pouze pro vlastní potřebu náboje podle technologických postupů, které udávají výrobci jednotlivých dílů nábojů". Nicméně ani po poslední novele zbrojního zákona nemají držitelé ZP jiných skupin než B a C oprávnění přebíjet náboje. Důvod legislativců je zřejmý - aby se střelivem určeným pro střelbu do lidí nevymýšlely alotria. Obecný důvod pro zákaz expanzního střeliva a střeliva se zvýšeným ranivým účinkem, je "ochrana osob konajících ve státním zájmu". Myslet si o tom každý můžeme co chceme, ale holt zákon je zákon.

Co se týká obráceně zalisované střely WC - tímto získáš střelivo "se střelou určenou ke zvýšení ranivého účinku", což je do krátké palné zbraně střelivo kat.A. - zakázané. Držitelé ZP sk. A+E výroba (přebíjení) nyní tr. čin, od ledna jen přestupek (pokud to bude v malém množství), držitelé B+C nyní i po lednu 2010 výroba přebíjením legální v jakémkoli množství (v rážích pro které na trhu existují i dlouhé zbraně), ale nesmí ho nabít do krátké palné zbraně.

K tomu zvýšenému ranivému účinku - posuzuje to zkušebna testovacíma nástřelama do bloku plastelíny a porovnáním výsledku nástřelu se "standardním" střelivem. Podle velikosti a tvaru dutiny zařadí do zakázaného střeliva všechno, co vytvoří dutinu neúměrně větší, než standardní střelivo - a to bez ohledu na tvar, materiál a výrobní provedení střely. Takže jakékoli pokusy o nabití nebezpečnější střely než jsou ogivální nebo komolé celopláště, polopláště a bezpláště je při kategorizaci na zkušebně předem odsouzeno k nezdaru = zařazení mezi zakázané střelivo. Je v tom navíc taky pojistka proti domácím přebíječům, aby si nemohli dělat ani střelivo s extrémně rychlými lehkými střelami (způsobují širokou dočasnou dutinu), i když by dodrželi přebíjecí tabulky, tlaky dle CIP a použili by střely dovoleného výrobního provedení.

Pro mně je závěr jasný. Kdo chce přebíjet (pro střelbu na střelnici), ať obětuje jednou za 5 let 500,- Kč a dodělá si ZP sk. B. Kdo má ZP sk. E na ochranu života, zdraví a majetku, tak nosit pouze tovární střelivo (jedno jestli tovární novovýroba nebo přebíjené), se standardníma střelama = ogivál nebo komolý ogivál/kužel (s plochou špičkou) celoplášťový, poloplášťový nebo bezplášťový. Protože nechci zbytečně přijít o zbroják, tak se toho budu držet.

Uživatelský avatar
jomekabi
Příspěvky: 937

Příspěvek#3 » pon 21. zář 2009, 17:59

Nevim, jestli je moudre hledat problemy tam, kde zatim zadne nebyly. Uz vidim, jak se toho chytne nejaky cinorody poslanec, touzici po zviditelneni se. ;)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 58 hostů