Nošení přebíjeného střeliva



frantisekkozisek
Příspěvky: 320

Příspěvek#1 » stř 6. bře 2013, 18:48

Zdravím, jak je to s nošením přebíjeného střeliva? Už mnohokrát jsem někde četl, že je to zakázáný, ale v zákoně jsem nic takovýho nenašel. Pokud je to zakázaný, čím je to daný?
Jde mi o to, že bych si chtěl pořídit náboj vhodnej na sebeobranu něco ve stylu např. guardian gold (nebo nějaký JHP), ale konkrétně v ráži 10 Auto jsem v ČR našel pouze FMJ. No a tak mě napadlo koupit si krabičku nábojů 40 S&W, ty delaborovat, střely použít v nábojnici 10 auto a ejhle náboj na sebeobranu je hotovej.
No a tím jsem se dostal zpět na začátek ... povolený / zakázaný



Carloss
Příspěvky: 2938

Příspěvek#2 » stř 6. bře 2013, 19:09

Myslím, že přebíjené/tovární nic nenařizuje. Co ale nařizuje je konstrukce. Tedy jestli si vyrobíš střelivo s některou ze zapovězených střel, je to jen na Tobě. A jestli to u Tebe najdou, nevylučoval bych nějaké důsledky.



HonzaLBC
Příspěvky: 558

Příspěvek#3 » stř 6. bře 2013, 19:52

Výklad zákazu nošení přebíjeného střeliva by mohl vycházet z toho, že přebíjet si střelivo pro své potřeby může jenom člověk s B nebo C. Vlastní potřeba podle účelu užívání pro B a C je sport a lov, ne ochrana. Možnost přebíjení s E je na dlouhou diskuzi (někde se to tu už probíralo), ale když budem vycházet z toho, že E přebíjet nemůže, tak si nemá jak přebít náboje na nošení. S kombinací B+E sice přebíjet může, ale jsme zpět na začátku, přebíjet pouze pro vlastní potřebu podle účelu, takže na sport.



maja
Příspěvky: 120

Příspěvek#4 » stř 6. bře 2013, 21:29

Vždycky můžeš přebíjené střelivo koupit.



HonzaLBC
Příspěvky: 558

Příspěvek#5 » stř 6. bře 2013, 21:48

Koupit přebijené jde jenom od firmy s licencí (Limit, AlsaPro atd.), takže v podstatě normální střelivo. Nejde se (legálně) domluvit s někým s B, aby něco přebil a prodal to.



Carloss
Příspěvky: 2938

Příspěvek#6 » stř 6. bře 2013, 22:06

Neb Béčkař smí přebíjet pouze pro vlastní potřebu...



rocky77
Příspěvky: 99

Příspěvek#7 » stř 6. bře 2013, 22:15

Každopádně zásadní podle mne je, že guardian gold (nebo nějaký JHP) s sebou tahat nemůže, bez ohledu na to, zda se bude jednat o přebíjené střelivo, či nikoli...



tempest
Příspěvky: 167

Příspěvek#8 » čtv 7. bře 2013, 06:25

Dobře, ale když si s B přebije střelivo "na sport", jak je ctěná libost, a pak se dostane do NO/KN, tak by za použití přebijenýho střeliva (který má právě povolený béčkem) přece neměl být postihovanej, ne?



nico
Příspěvky: 409

Příspěvek#9 » čtv 7. bře 2013, 07:42

K noseni toho streliva ale dojde prokazatelne pred pripadnou NO/KN. Nehlede k tomu, ze JHP z kratke dle zakona ani do terce.

Uživatelský avatar
Urdo von Fuj
Příspěvky: 345

Příspěvek#10 » čtv 7. bře 2013, 07:50

Myslím, že nemáš pravdu. JHP je dovolené provedení střeliva a není na vyjímku ani na zběratelství. Mimoto, nikde jsem se nedočetl, že je zakázáno držet střelivo JHP.



rocky77
Příspěvky: 99

Příspěvek#11 » čtv 7. bře 2013, 08:06

Mezi zbraně kategorie A, tedy zakázané a na výjimku (ta je potřeba už k samotnému držení, bez ohledu na to, zda s tím chci střílet do terčů nebo se s tím bránit), patří mj. i střelivo pro krátké kulové zbraně se střelou šokovou. Střela šoková je definována jako jednotná střela, se špičkou ve tvaru komolého kužele, který je na vrcholu opatřen otevřenou válcovou dutinou, do které zasahuje část olověného jádra tvaru komolého kužele, plášť je na okrajích podélně naříznut, což zmiňované JHP splňuje...

Uživatelský avatar
Urdo von Fuj
Příspěvky: 345

Příspěvek#12 » čtv 7. bře 2013, 08:24

nesplňuje, JHP nemá vnitřní dutinu



rocky77
Příspěvky: 99

Příspěvek#13 » čtv 7. bře 2013, 09:13

Rozhodnout o zařazení střeliva do kategorie může jen ČÚZZS. Ten, dle rozhodnutí uvedených na jeho stránkách, zatím rozhodoval o jediném JHP střelivu, a to 9 mm Luger od SB - zařazeno do kategorie A. Lze se důvodně domnívat, že stejně by bylo zařazeno jakékoli jiné střelivo typu JHP.

Uznávám, že jsem v této oblasti nováček, ale pokud by se uzavíraly sázky na výsledek kategorizace, u jakéhokoli JHP (min. pro krátké zbraně) bych si rozhodně vsadil na A...



Carloss
Příspěvky: 2938

Příspěvek#14 » čtv 7. bře 2013, 09:19

Myslím, že pro nás platí v první řadě zákon, následně pak na něj navázané další normy, jako jsou nařízení vlády, vyhlášky ministerstev atd... kategorizace zbraní a střeliva je až někde na dně této normové pyramidy. Z toho plyne, že pokud nějaké střelivo neproběhlo kategorizací, pak se řídíme nadřazenými normami. A tam jsou konstrukce střel taky popsané snad vcelku srozumitelně.



frantisekkozisek
Příspěvky: 320

Příspěvek#15 » čtv 7. bře 2013, 09:24

Já myslel, že například zmiňovaný guardian gold od magtechu je střelivo primárně prodávaný u nás na sebeobranu. Přece si nebudu běžně kupovat náboje za 15 kč/ks jen proto, abych je vystřílel do terče, když pro tenhle účel můžu mít střelivo asi pětkrát levnější. A ještě jsem neslyšel o myslivci, kterej by měl dlouhou zbraň v ráži 9L nebo 40SW a lovil tímto střelivem.
Tohle mě štve, že v zákoně není jednoznačně daný, co je povoleno a co ne. Pak vznikaj takovýhle dohady a když už by k něčemu došlo, věřím, že tohle střelivo bude přitěžující okolnost. Přitom co je horší? Když trošičku zevnitř potrhám někoho kdo mě chce zabít, nebo když například nábojem .357 sig FMJ sejmu toho koho jsem chtěl, ale za ním to zabije ještě 4 další?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: jenikw a 65 hostů