Zdravotní způsobilost

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#106 » pon 17. črc 2017, 21:21

Ach jo... Zase "mistni policejni iniciativa" :-(((
Takze:
§21a píše:Podání přihlášky ke zkoušce odborné způsobilosti žadatelem, který není držitelem zbrojního průkazu nebo muničního průkazu
(1) Žadatel o vydání zbrojního průkazu, který není ke dni podání přihlášky ke zkoušce odborné způsobilosti žadatele o vydání zbrojního průkazu držitelem zbrojního průkazu nebo muničního průkazu, je povinen k přihlášce ke zkoušce odborné způsobilosti připojit posudek o zdravotní způsobilosti.
(2) Nesplňuje-li žadatel o vydání zbrojního průkazu podmínku zdravotní způsobilosti, příslušný útvar policie jej vyrozumí, že nebude ke zkoušce odborné způsobilosti připuštěn.
(3) Posudek o zdravotní způsobilosti nesmí být ke dni podání přihlášky ke zkoušce odborné způsobilosti starší než 3 měsíce. Je-li žádost o vydání zbrojního průkazu podána do 3 měsíců ode dne podání přihlášky ke zkoušce odborné
způsobilosti žadatele o vydání zbrojního průkazu, není žadatel povinen připojit posudek o zdravotní způsobilosti.


Zcela jasne se pise o podani prihlasky !!!
Takze zadne dodatecne dokladani.
Kdo poda do 31.7., poda bez, kdo poda od 1.8. poda s.
Kdo do 3 mesicu od podani prihlasky stihne podat zadost o zbrojak, nemusi pridavat novou zdravotni zpusobilost. TECKA, nic vic, nic min.

Je tam opacny hacek... Kdo poda do 31.7., nemusi dokladat zdravotni zpusobilost pro zkousku,
A ZAROVEN
kdo poda zadost do 3 mesicu od podani zadoti, nemusi prikladat zdravotni zpusobilost.

Takze tu TEORETICKY pri blbem vykladu hrozi, ze zbrojak bude vydan nekomu, kdo podal pred 1.8. a pozadat si pujde po 1.8. mene nez 3 mesice po podani prihlasky. Ad absurdum totiz takovy clovek nebude muset zdravotni zpusobilost dokladat !!!
Prakticky je to osetreno v paragrafu o vydani, ve kterem se pise, ze se VZDY dodava k vydani zbrojaku zdravotni zpusobilost, jen pokud nejde o §21a a v nem se mluvi uz o podavani zdravotni zpusobilosti pri zadosti. Nicmene ze by to bylo 100% vylozitelne takto, tim si nejsem jist... Na treti stranu ma Policie opravneni pozadovat opakovane dolozeni zdravotni zpusobilosti a predpokladam, ze v pripade, ze nekdo bude chtit zneuzit ten vyklad, tak si mu o zdravotni zpusobilost proste reknou.



trubka
Příspěvky: 15

Příspěvek#107 » čtv 20. črc 2017, 18:24

Ahoj, kdyby někoho zajímalo, co se může dít, když má lékař pochyby o zdravotní způsobilosti:

Užívám Cipralex, který mi sama obvodní lékařka předepsala. Při žádosti o potvrzení zdravotní způsobilosti mi tedy sdělila, že bude chtít posudek o mém psychickém stavu a vypsala žádanku na psychiatrické vyšetření. Obvolal jsem pár doktorů a prvního, který měl volný termín v tomto týdnu jsem navštívil - cenu po telefonu mi stanovili na 1000 Kč (u jiných jsme se k ceně nedostali. Z telefonátů mám pocit, že to pro ně není úplně běžná věc),

Jelikož jsem tam nikdy nebyl, udělal se mnou sestra anamnézu - cca 40 minut (mezitím chodili k doktorovi pravidelní pacienti) a pak jsem cca půl hodiny mluvil s doktorem. Témata se z 90% nevázala ke zbrojnímu průkazu nebo střelbě.

Doktor vypsal zprávu, že netrpím žádnou poruchou" která by byla kontraindikací k tomu, aby byl [klient] držitelem zbrojního průkazu". Sestra dala razítko, zaplatil jsem a zítra jdu opět k doktorce.

Stálo mě to tedy cca 6 hodin času a 1000 kč navíc.

Hodně zdaru.



trubka
Příspěvky: 15

Příspěvek#108 » pát 21. črc 2017, 08:04

Dostal jsem dotaz do SZ, tak ještě doplním.

Taky často slýchávám pojem "psychotesty" a představím si pod tím nějaký standardizovaný test nebo nějakou serii otázek, něco co bude trvat půl dne a zodpovím při tom tisíc otázek, které pak někdo vyhodnotí.

Co se ale mého vyšetření týká, tak lékař vycházel vycházel z té vstupní anamnézy, kterou se mnou udělala sestra. Ta se ptala na vztahy v rodině, zdravotní situaci v rodině, dětství, práci, jak bych se charakterizoval, proč mi lékařka napsala cipralex, na co chci zbraň a jiné. Otázky doktora se pak týkaly spíš mé osobnosti, jak se projevuje v praxi to, jak jsem se charakterizoval a hodně mluvil on, dával mi nějaká doporučení. Například mých problémů v rodině, dětsví, zdraví atd jsme se vůbec nedotkli (ačkoli si tu anamnézu celou četl a podtrhal si všechny důležité věci), to by nebylo na půl hodiny, ale desítky hodin čistého času. Hovořili jsme poměrně hodně obecně. Velkou část rozhovoru zabralo to, že jsem absinent a jaké k tomu mám důvody. O zbraních jsme nemluvili téměř vůbec.

Tolik ale zkušenost má - tj. jednoho člověka. Ještě upozorňuju (a nevím, jakou to může hrát roli), že cipralex je lék, který může napsat obvoďák, takže situace s jinými antidepresivy, nebo pokud se někdo léčí s nějakou psychickou nemocí může být úplně jiná.

Uživatelský avatar
pedro!
Příspěvky: 332

Příspěvek#109 » pát 21. črc 2017, 09:16

O způsobilosti rozhoduje obvoďák, ten si k tomu může vyžádat odborná vyšetření.

Žádné standardizované testy psychické způsobilosti na ZP neexistují a tedy psycholog či psychiatr si rozhodne sám, jaké metody pro vyšetření použije. Každý to může dělat úplně jinak.

Uživatelský avatar
XMike
Příspěvky: 1

Příspěvek#110 » sob 22. črc 2017, 09:59

Ahoj. Jen ve zkratce. Kdysi jsem o zbrojní průkaz přišel. Kvůli alkoholu. To není nic zvláštního, problém je že jsem v životě nepil. Jen ten osudný den a to jsem zbraň neměl u sebe. Dopadlo to trošku hůř a našla mě sousedka před barákem a myslela si že mě někdo přepadl. Přijeli policisté a sanitka. Já si to nepamatuji moc. Nezajímavé přeskočim. Dopadlo to tak, že jsem musel dodat novou zdravotní způsobilost. Doktorka mě posílala na vyšetření k psychiatrovi. Psychiatr zase k psychologovi. Trvalo mi to asi 5 měsíců než jsem to vyřešil a stalo mě to ohromné množství peněz a hlavně nervů. Psycholog po několika testech a malování a dlouhého rozhovoru napsal že jsem v pořádku a že můžu vlastnit zbrojní průkaz. Psychiatr mi napsal že jsem naprosto v pořádku ale nejsem schopný vlastnit zbrojní průkaz až do příštího roku a různých krevních kontrolách na alkohol. Má doktorka mi bohužel musela napsat pro policisty že nejsem zdravotně schopen. Tím pádem jsem přišel k zbrojak. Rok už uběhl a po krevních testech mě psychiatr pochválil že mám játra jako miminko a už mi věří že alkohol nepiju. Jen ten den. Tak mi napsal, že jsem schopen. Přihlásil jsem se na odbornou zkoušku která proběhla 27.6. Tu jsem udělal bez problémů na jedničku. Komisaře už jsem znal od vidění z minula tak jsme trochu o tom kecali o tom průšvihu. Popřál mi ještě k narozeninám si všiml že v ten den mám a já letěl hned na oddělení si vyřídit zbrojní průkaz. Momentálně ještě týden a dostanu ho. To je můj příběh a poučení. Dohromady mě to stálo téměř dva roky nervů a hlavně tolik peněz až je mi z toho špatně. :-D A ještě mě to bude stát peníze protože zbraň jsem musel dát do úschovy kde se platí každý měsíc pronájem. :-D Ale je to jen moje chyba, a můžu si nadávat jen sobě.



kk
Příspěvky: 1018

Příspěvek#111 » sob 22. črc 2017, 18:57

XMike: Zbran jsi mohl dat ke me do uschovy ... a ted vazne: dovedu si to predstavit, ja jsem taky kvuli debilovi doktorovi u ktereho uz nastesti nejsem musel prodelat psychiatra a psychologa a stalo me to hromadu penez. A kdyz si vemu ze jsem si za to mohl koupit nejakou peknou zbran do sbirky, nebo dalsi skrin na zbrane....



kk
Příspěvky: 1018

Příspěvek#112 » sob 22. črc 2017, 19:04

trubka: Psychotest je proste standardizovany psychotest s milionem otazek na to same jen jinak polozenymi ktery udela kazdy normalni clovek v pohode, pokud to neni debil... Protoze na otazku jeslti jste uvazoval o sebevrazde kazdy rozumny clovek rekne ze ne kdyz to dela kvuli zbrojaku.
Pak pokec s psychologem, aspon tak to bylo u me.

Co se tyce anamnezy tak psychiatricka jela podle nejakych tabulek kdy urcite psychiatricke nemoci vylucuji urcite skupiny zbrojaku nebo uplne cely. Matne si pamatuju, ze na sk. E (noseni) to bylo paradoxne benevoletnejsi jak na sport nebo sbirani.

A spis bych se bal tech doktoru, psychiatricka za kterou me muj obvodak poslal, si zjistovala jeste dalsi infomace od nejakeho kolegy doktora co sportovne strili...protoze z toho mela "vitr" dat nekomu papir na zbrojak.

Pri tom na auto vam to da kazdej bez kecu...



Montezuma
Příspěvky: 23

Příspěvek#113 » čtv 3. srp 2017, 11:44

Zdravím, dnes jsem dělal ZOZ na skupiny ABDE. Je mi jasný, že ABE mi posoudí obvoďák. Co mi ale není jasný a nemůžu dohledat, jak je to s D, když jsem zaměstnán úplně někde jinde a v jiný profesi (projektant :D)? Posoudí to obvoďák taky? Nebo musím třeba za tou firemní, která nás vyšetřuje třeba na vstup do kolejiště?

Sorry, jestli se to tady už někde řešilo.
Díky, M.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#114 » čtv 3. srp 2017, 11:58

Taky obvodak.... Je to dokonce vyslovne uvedene v zakone.



Montezuma
Příspěvky: 23

Příspěvek#115 » čtv 3. srp 2017, 12:04

Super, díky.



Piggy
Příspěvky: 1867

Příspěvek#116 » čtv 3. srp 2017, 13:42

kk píše:Matne si pamatuju, ze na sk. E (noseni) to bylo paradoxne benevoletnejsi jak na sport nebo sbirani.
To si pamatuješ hodně matně. :?
Vyhláška 493/2002 Sb. rozlišuje dvě kategorie žadatelů: máš pravdu, že do první patří sport a sbírání (A/B), do druhé nošení (C/D/E) - ovšem požadavky pro tu druhou jsou mnohem přísnější.



kk
Příspěvky: 1018

Příspěvek#117 » čtv 3. srp 2017, 14:05




Piggy
Příspěvky: 1867

Příspěvek#118 » čtv 3. srp 2017, 15:21

Dyk jo, nakonec z vyhlášky se nestřílí. :lol: :lol: :lol:



hopik
Příspěvky: 8

Příspěvek#119 » pon 21. srp 2017, 21:50

Zdravim
Rozhodl jsem se,ze si udelam ZP , zasel jsem na policii ,ze se objednam na zkousku odborne zpusobilosti. Mel jsem pripraveny kolek,ale prekvapila me dama v uniforme tim,ze po me chtela potvrzeni od doktora,ze jsem zdravotne zpusobily. Coz me prekvapilo, protoze dle toho co tady ctu ,potvrzeni potrebuji az kdyz udelam potrebne zkousky. hmm tak nevim



akvak
Příspěvky: 140

Příspěvek#120 » pon 21. srp 2017, 22:01

Podle noveho zakona se predklada zdravotni zpusobilost uz pri zadosti o ZOZ.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů