Zaučení praktická odborná zkouška

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1856

Příspěvek#151 » pon 28. bře 2016, 21:03

jirka87: vidíš, já zkusil individuální i ve skupině (tam teda spíš jako divák). a pokud bych měl doporučit, tak jedině individuální kurz.



JardaB
Příspěvky: 1246

Příspěvek#152 » pon 28. bře 2016, 21:14

Ja byl minuly tyden na individualnim kurzu, hodina a neco vykladu - spis formou diskuse a manipulace se vsemi zbranemi, pak 30 vystelu z pistole, terc, lepitka a celkem 450... Urcite si to jeste aspon 2x do zkousky dam ;-) Tahle cena mi prijde OK, ke zlatokopum bych radsi nechodil.



petmad
Příspěvky: 91

Příspěvek#153 » pon 28. bře 2016, 21:22

No, nevim, kdo jsou zlatokopove. Kdo se chce naucit se zbrani zachazet, nemuze absolvovat jeden kurz a myslet si, ze po hodine nebo dvou na strelnici muze skladat zkousku. Spousta lidi v mem okoli absolvovala kurzy opakovane, pod vedenim ruznych instruktoru. Znam cloveka, ktery dal za pripravu skoro 30 tisic. Je to hodne? A kdyz mu to da jistotu, duveru ve sve schopnosti a ovladani zbrane, je to porad hodne? Podle me ne.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1856

Příspěvek#154 » pon 28. bře 2016, 21:30

petmad: 30tis. za přípravu (bez testů) na ZOZ je nesmyslně hodně. ;-)



cipis
Příspěvky: 2057

Příspěvek#155 » pon 28. bře 2016, 21:32

Tak zase, celá řada pistolových a puškových kurzů se dá dělat bez zbrojáku, minimálně ty první. A dát třicet je tak na 10-20 kurzů nebo i míň, když půjde několikrát k tomu ještě na střelnici s instruktorem ...
Jinak je to stejné jak v autoškole. Ta vás připraví na zkoušky na řidičák (naučí váš "řídit"), ale naučíte se jezdit až praxí :)

Uživatelský avatar
tomblaha
Příspěvky: 195

Příspěvek#156 » pon 28. bře 2016, 22:10

Těch 30 kkč není až tak nemožných, jestli je to počítáno komplet. Tedy vč. nábojů, střelnice, půjčení zvraní atd. Já mám vystříleno za půl roku cca 5000 nábojů, ne jen v přípravě ale i v rámci návštěv na střelnici. Je to hrozně návikové! nepočítám v to koupi dvou COček na sušení atd.. Jen minule co jsem byl s kamarády na střelnici (na celý den) tak padlo na celodení pobyt střelivo + platba střelnici + půjčení zbraní za 4000kč.. Zatím nej zážitek střelba z Dragunova s optikou na 100 metrů :))

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1856

Příspěvek#157 » pon 28. bře 2016, 22:20

tomblaha: máš sice pravdu v tom co píšeš, ale věř, že střelba s optikou na 100m ti je ke zkoušce úplně k ničemu. já věřím, že ty peníze jdou utratit. ale pokud jde čistě o přípravu na ZOZ je to zbytečně vyhozených tolik peněz. které si dotyčný mohl nechat na vlastní zbraň nebo pak na nějaký kurz už se ZP.
nebo jak píšeš ty, to se jít raději za ty prachy pobavit, ale to není o přípravě ke zkoušce.

Uživatelský avatar
tomblaha
Příspěvky: 195

Příspěvek#158 » pon 28. bře 2016, 22:30

Sedmej: Vím že na ZOZ budu střílet jen z 75ky (jedna z prvních věcí co by si měl člověk ověřit že... jaká zbraň bude ). Já si ale myslím že i "zábava na střelnici" je o ZOZ. Mě dost pomáhá to že se bavím s ostatními střelci, člověk zjištuje spoustu praktických věcí co a jak. Je to i o tom "nadrilovat" chování na střelnici atd... a užít si to :) No a na zbraň mi snad peníze zůstanou... takže za mě to nebyly vyhozený peníze...



petmad
Příspěvky: 91

Příspěvek#159 » pon 28. bře 2016, 22:44

Sedmej: A proč myslíš, že byly vyhozené, když nemáš ani ponětí, co vlastně ta částka obnášela? Prostě to nemusí být hodně. Jde o to, co od toho člověk čeká a jak hluboko chce jít. Pak 30 tisíc může být pakatel. Jasně, za mě je to taky na ZOZ moc, ale jestli se ten člověk připraví dostatečně dobře ne pouze na ZOZ, ale na budoucí používání zbraně a pochopení jejího fungování, tak proč ne. Takže bych pomlčel o zlatokopech a nějaké konkrétní výši toho, na kolik by měla příprava přijít. Je to individuální věc.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1856

Příspěvek#160 » pon 28. bře 2016, 22:46

tomblaha: nevím no, ať si to teda každej dělá jak chce. :) já před ZP taky chodil střílet pro zábavu. ale kurzu se to nevyrovnalo. a postřehy letitých střelců už vůbec ne. navíc se nadriluješ třeba povely na střelnici a pak ti komisař dvouma větama o tom, jak on to bude vyžadovat celé drilování totálně rozhodí. to samé u manipulace. zažiješ si nějaký postup a komisař ti 5 minut před zkouškou řekne, že to bude vyžadovat trochu jinak. vsadím se, že tě to rozhodí a bude na tom stejně, jak týpek vedle tebe co si dal dva kvalitní kurzy, kde ho kromě jiného připravili právě i na více variant, aniž by si vyloženě nějakou vryl pod kůži.
vůbec nechci říkat, že tvůj postup je špatnej, jenom, že všechno může mít dvě strany.


petmad: já nic o zlatokopech a konkrétních částkách nepsal. myslel jsem to v podstatě přesně, jak píšeš. je to nepřiměřeně hodně pokud se bavíme čistě o přípravě na ZOZ.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4535

Příspěvek#161 » úte 29. bře 2016, 03:54

On ten individuální kurz jde ušít daleko víc na míru. Někdo je na střelbu přirozený talent ale nemá pamatováka na manipulaci, zvlášť pokud se mají probrat pokud možno všechny eventuality. Jiný je technický typ, manipulaci má natrénovanou poměrně rychle ale má problémy trefit na deset metrů vůbec papír. Pokud zvládá obojí, nechá se přidat i trochu té zábavy. Samozřejmě je dobré alespoň 1x opáčko, pokud není uchazeč o ZP ochoten se věci věnovat skutečně vážně, což je samozřejmě nejlepší ale také to pochopitelně leze do peněz. S tím koukáním na ruce druhému je to pravda ale to má podle mých zkušeností cenu tak do počtu tří účastníků kurzu. Pak už se vzájemně pletou a ti kteří se přímo neúčastní se za chvilku i nudí.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1856

Příspěvek#162 » úte 29. bře 2016, 06:50

marinakus: naprosto souhlasím. já třeba tím, že jsem před ZP chodil střílet, tak jsem na kurzu pak vystřelil asi pětkrát, nemělo smysl abych tam pálil desítky nábojů do papíru, když pro mě bylo daleko přínosnější trénovat manipulaci se zrbaní, kterou jsem do té doby nikdy neměl v ruce (CZ83). A přesně i jak píšeš, s tím větším počtem lidí. po individuálním kurzu jsem si dal jeden opakovací už na střelnici, kde jsem dělal zkoušku a to byla hrůza. 12 lidí na kurzu. lidi dělali chyby, instruktor půlku ani neopravoval, pak se u zkoušky divili, že mají kontrolovat i šachtu a při rozborce hlaveň a podobné pro mě základní věci. je pravda, že já se zase pak hrozně divil, že jako čistý Éčkař mám manipulovat s dlouhýma .... to mě instruktorka zapoměla tenkrát říct. ale naštěstí to dopadlo dobře. :-)

Uživatelský avatar
jirka87
Příspěvky: 262

Příspěvek#163 » úte 29. bře 2016, 07:28

Sedmej : k tomu příspěvku výše na stránce ohledně individuálního kurzu. Máš jistě pravdu. Pokud je záruka, že se ti někdo kvalitně pověnje, nespěchá a opravdu se ti pověnuje, tak je to v pohodě. I tak ale tvrdím, že vidět třeba i to, jak píšeš, že někdo dělá chyby je přínos. Pokud tedy ty sám víš, že to chyba byla :D Co se týče vysokého počtu (píšeš 12) účastníků na kurzu - je to o schopnosti zvládnout situaci. Dotyčný by si to měl umět rozdělit tak, aby si udělal třeba skupinky po 3 a pozval si je v rozpětí 30min po sobě (například). Já jsem taky hodinu čekal, až se pověnuje předešlé skupině a nevadilo mi to. Jedni dodělají rozborky a jdou střílet, další akorát příjdou, podívají se na střelbu, mezitím ti první dostřílí....no zkrátka možné to je. Záleží i na kázni těch lidí. Nás bylo myslím 8 a to byl strop toho, co je optimální počet + 2 starší myslivci, co tam jen tak seděli, nekafrali, nic. Fakt jen seděli. Kdo se přímo neúčastní, nemá tam podle mě co dělat. Vize, že si s sebou vezmu kamaráda, nebo kohokoliv je mi cizí. Ale je to opravdu o té kázni. Teoreticky tam může sedět 20lidí a když budou mlčet a nedělat brajgl, lze to taky.

Nevím, mě přijde, že člověk by si měl projít i tím, že se zastaví zde na fóru, leccos načte, koukne se na youtube na rozborku třeba alespoň té ČZ 75, hledá lidi v okolí co mu k tomu něco řeknou (myslivců je stále dost) , pak se přihlásit na kurz atd...Prostě k tomu přistupovat zodpovědně a nepolevovat. Já mám kromě autobusu řidičák na všechno, ale ze získání ZP mám větší vítr už kvůli tomu, že když třeba zbabrám testy, mám možnost požádat o přidělení nového termínu až za 3 měsíce... A to se bavíme o 7/2016...

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1856

Příspěvek#164 » úte 29. bře 2016, 07:46

jirka87: je to jak píšeš, musíš ale vědět, že je to špatně. :-)

Uživatelský avatar
jirka87
Příspěvky: 262

Příspěvek#165 » úte 29. bře 2016, 08:05

Položím doplňující otázku - nemám jasno.

Při povelech :
1) Nabít zásobník
2) Nabíjet do zbraně
3) ...
4) ...

U povelu 2) mi jeden říká - napáskovanej zásobník do pistole/malorážky a čekat, až řekne komisař že mám nabít zbraň - potáhnout závěr. Více lidí (včetně instruktora) mi zase řeklo, že povel nabít zbraň znamená zasunout zásobník a natáhnout závěr a zahlásit "Ke střelbě připraven". Ono se to zřejmě řídí řádem střelnice, který se může drobně lišit střelnici od střelnice.

Co je častější případ ? Já myslím, že asi ta druhá varianta = zasunout zásobník a potáhnout závěr = mít v ruce již plně střelbyschopnou zbraň.

Díky za stručnou odpověď a už dál neotravuju :)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti